Bil Hoest en VerHMl Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Rechtszaken. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 ct. Thermo-Tabletten 45 ct. Anga-Bonbons 60 ct. Bij Apotheker» en Drogisten. Geconstateerd werd, dat bij de verschillende centrales scher pe protesten van de aangeslote nen inkomen tegen de te ver gaande verlaging. De toenemende duurte der vergoedingsmiddelen en de aanhoudend gunstiger wordende stand der Rijksmid delen, vormde volgens de mee ning van alle vertegenwoordi gers factoren, die de regeering milder zouden moeten stemmen bij het toepassen van de salaris verlaging. Besloten werd de gezamenlijk te voeren actie in dezen zin voort te zetten, dat krachtige aandrang zal worden uitgeoe fend teneinde de regeering te bewegen, het voor 1 October geldende inkomen op peil te houden. De achteruitgang der inkomens van ongehuwden en de korting op de wachtgelden zullen mede in de te voeren ac tie betrokken worden. In een bc schouwing in de Res.- Bode", naar aanleiding van be sprekingen, welke plaats hadden over de salariskwestie tusschen enkele Katholieke Kamerleden en den voorzitter van den mi nisterraad, wordt o.a. te kennen gegeven, dat met nadruk zou zijn betoogd, dat de meerder heid der Katholieke Kamerfrac tie de regeering in dezen niet langer steunen kan. Van welingelichte zijde wordt hiertegenover,naar het Haagsche Correspondentiebureau meldt, op gemerkt, dat dit niet juist jcan zijn, reeds hierom niet, wijl aan het gewijzigde bezoldigingsbe sluit, dat, gelijk onlangs werd gemeld, eerst dezer dagen voor den Raad van State met het advies van dat college is terug ontvangen bij de regeering, nog geen publiciteit is gegeven, zoo- dat het opzeggen van steun, ge baseerd op den nog niet beken den inhoud der regeeringsvoor- stellen omtrent de salarissen der Rijksambtenaren, niet bestaan baar of uiterst voorbarig moet worden geacht. Het Centraal Stembureau van leden van de Provinciale Staten van Zeeland heeft tot lid geko zen verklaard mevrouw E. Bergs- maBergsma (V. D.) ter vervan ging van den heer J. G. van Niftrik, die de provincie verla ten heeft. Breskens. De Brigade- Commandant der Kon. Mare chaussee alhier, maakt bekend, dat in den laatsten tijd langs het strand glazen kokertjes wor den gevonden (vermoedelijk aan gespoeld) waarin een geelpoeder. Dit poeder bevat 20 a 30 pCt vergift (arsenicum) en kan bij gebruik den dood tengevolge hebben. Men zij bij vinding ten zeerste gewaarschuwd en wordt ver zocht, die kokertjes, ter vernie- tiging, in te leveren bij den Heer Burgemeester of andere Politie autoriteit. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voor komende advertentie betreflende Vervolgonderwijs. De aanmel ding hiertoe kan geschieden tot a.s. Vrijdagavond. Schoondijke. Zaterdag had A. W. alhier het ongeluk in den regenbak te vallen. Met veel moeite werd zij gered en nadat met behulp van .Eerste hulp bij ongelukken" de levensgeesten waren opgewekt, werd zij naar huis vervoerd. Schoondijke. Zondagmid dag werd alhier in Hotel .De Zwaan" een vergadering gehou den van den Bond van Muziek vereniging in Zeeuwsch-Vlaan- deren W.D. De vergadering, die zeer goed bezocht was, werd gepresideerd door den Voorzitter I. A. de Brauwer van Aardenburg. Het doel dezer vergadering was om te komen tot een Solisten-Con cours, te geven door leden van de aangesloten muziekvereni gingen. Een aangename gedachtewis seling bracht deze bijeenkomst, omtrent dit doel. Besloten werd een Solisten- Concours te doen plaats hebben in het Beursgebouw te Oostburg. Daar de deelname groot zal zijn, zullen twee avonden hiervoor moeten worden gereserveerd. Het concours zal plaats hebben in het laatst der maand Februari of begin Maart. Voor dekking dergroote kosten zal een entree worden geheven. Als voorzitter der Jury zal worden aangezocht de heer Morks te Middelburg. Als pianist zal de Heer Cor Schijve te Oostburg fungeeren. Wij zien dit concours, het eerste in ons distiict, met belang stelling tegemoet. IJzendijke. Zaterdagmorgen gingen, nabij den wissel alhier, de paarden, gespannen voor een bietenwagen, van den landbou wer H. op den loop. De bestuurder kwam met het hoofd tegen de wielen der wa gen. Gelukkig kwam hij er met een kleine verwonding van af. De paarden wist men tot staan te brengen vóór er ongelukken hadden plaats gehad. Groede. Dat het altijd ge vaarlijk is een euvel te verhel pen aan in werking zijnde machines, ondervond Donderdag jl. de heer de B., die het touw weder in de naald van den zelt- binder wilde brengen, waardoor hij met de linkerhand zoodanig in aanraking met de machine kwam, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdagmiddag had de vrouw van den landarbeider P. C., alhier, bij het loof afhakken van bieten, het ongeluk den top van haar duim te slaan, Groede. In de Vrijdagavond gehouden Raadsvergadering on zer gemeente, was afwezig de heer J. F. de Milliano. Na voorlezing der notulen, welke worden goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan, dat de geldleening van f 9000 aan gegaan krachtens raadsbesluit van 20 Augustus 1924 geplaatst is bij de Firma Sanderse Co. te Oostburg. Maandag zullen alle goedge keurde aansluitingen, ook te Kruisdijk, onder stroom gezet worden en allen electrische stroom ontvangen van de P. Z. E. M. Onder de ingekomen stukken was weder een request van dé Autobus ondernemer C. v. Sloo- ten, om een subsidie van f200. Dit request wordt,om prae ad vies gesteld in handen van B. en W. Het verzoek van het Wit-Gele Kruis van Oostburg, om een subsidie van f 75, wordt van de hand gewezen, omreden de Afd. Groede van het Groene Kruis zeer goed is ingericht. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wordt met alg. stemmen benoemd de heer Iz. Herman. Aan het Bestuur der Bijz. school wordt een bedrag van f 350 verstrekt voor aankoop van leermiddelen. Voor de cursus Vervolgonder- wijs zal behalve een subsidie een schoollokaal worden beschik baar gesteld, met verwarming en verlichting. Ilandwerkonder- wijs voor meisjes zal niet wor- den gegeven. Een voorstel tot wegverbete- ring komt ter tafel. Het betreft hier de verbetering der Molen straat. De voorzitter doet mede deeling van een schrijven van Ged. Staten van 22 Mei jl. als mede van een bespreking, welke B en W hebben gehad met de Wegen-Commissie. De totale kosten zouden komen op pl.m. 25.000. B en W stellen voor in deze kosten voor een zesde gedeelte bij te dragen tot een maximum van f450J met het onderhoud der straat. De heer van Haneghem acht het onderhoud der straat vol doende, terwijl de heer de Bliek de kosten te hoog vindt en het voor de gemeente zelfs geen be lang vindt. De heer J. Becu zegt, dat ver betering van de Molenstraat niet erg noodig is. De heer Iz. Becu zegt, dat deze verbetering wel veel geld kost, maar als we het op deze manier gedaan kunnen krijgen, zooals B en W voorstellen, we wel tevreden kunnen zijn. De voorzitter meent, nu we de gelegenheid krijgen voor een beteren verkeersweg, en binnen kort het Electrisch net toch her zien moet worden, wij van deze gelegenheid gebruik moesten ma ken. Het voorstel van B. en W. om een zesde in de kosten tot een maximum van 4500 gulden bij te dragen, wordt in stemming gebracht. Voor stemden de hee- ren J. de Vlieger, P. Lombaard en iz. Becu; tegen de heeren J. H. de Bliek, J. B. Becu en W. van Haneghem. Daar de stemmen staken, zal in een volgende vergadering op nieuw worden gesterad. Na rondvraag, wordt de ver gadering gesloten. Oostburg» Na het openings woord van Mr. A. E. van Eldik Thieme, Kantonrechter alhier, correspondent voor Pro Juven- tute in het Arrondissement Middelburg en van het Neder- landsch Genoo soHap tot zede lijke verbetering van gevangenen afdeeling Middelburg, die alle aanwezigen, welke in grooten getale waren opgekomen, welkom heette, ving Mr. W. F. E. Baron van den Feltz, Substituut-Offi cier van Justitie te Middelburg, in het gebouw van het Kanton gerecht te Oostburg, Zaterdag middag zijne lezing aan over ,Pro Juventute en het Kinder strafrecht". Hij begon met het doel zijner komst uiteen te zettennl. te komen tot samenwerking ter be scherming van het verwaarloosde kind. Op duidelijke wijze werd uiteengezet Me achterstelling van het verwaarloosde kind, dat de wereld wordt ingeschopt, tegen over het goed opgevoede kind. Er moet in deze iets bereikt worden, en vooral nu het rijk ook op dit gebied bezuinigt. Voor bescherming van het verwaarloosde kind is evenwel de kinderrechter niet voldoende. Spr. schetste de stichting van Pro Juventute te Middelburg, en de medewerking, die van geheel Zeeland noodig iscosolidatie der buitenlijnen. Pro Juventute moet het centrale punt zijn voor het verwaarloosde kind en de vraagbaak voor den kinderrech ter, waarom ook de organisatie van het particulier initiatief noo dig is. Wijzende op de straffen en de inrichtingen voor verwaar loosde kinderen werd opgemerkt, dat kinderen niet op één lijn kunnen worden gesteld met vol wassenen, in welk verband werd gewezen op een vonnis van de nu opgeheven Rechtbank te Goes, bij welk vonnis kinderen van omstreeks 10 jaar wegens een onbeteekenende diefstal wer den veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 6 jaar. De kinder behandeling moet anders zijn, doch alles is nog in wording om te komen tot één richting, één gedachte,' de opvoedingsgedach te om het kind op te heffen. Vroeger werd te veel het zwaartepunt gezocht in het mis drijf, terwijl men zich niet het hoofd brak met meer of minder toerekenbaarheid. Bij de menBch bestaat een zekere neiging tot misdrijf en daarom wees spr. op de groote kloof tusschen de normale mensch en de krank zinnigen, en op den invloed, welke het milieu op den mensch uitoefent. De misdadiger is het centrum der belangstellinguit een oogpunt van gevaarlijkheid mag men maatregelen tegen een misdadiger nemen, evenwel mag de straf niet het karakter hebben van vergelding, maar mag ze alleen zijn een beveiligingsmaat regel. Aan de hand van verschillende voorbeelden, werd de zin naar een compromis geconstateerd, en werd de oplossing in de op voedingsgedachte, waarop het kinderstrafr. cht in de eerste plaats moet zijn gebasseerd. Spr. stond daarna even stil bij de kindergevangenissen en de Hel dringgestichten, alsmede bij de wordingsgeschiedenis der Kin derwetten van 1901 en van 1922. Daar het vraagstuk van ontoe rekenbaarheid bij kinderen an ders is dan bij volwassenen, liet men bij de wet van 1901 het „oordeel des onderscheids", dat vroeger zoo'n rol speelde bij de strafrechtelijke vervolging, ge heel warenhet was verande ring van systeem. Een kind kan niet met gevangenisstraf of hech tenis worden gestraft, maar met plaatsing in een tuchtschool, geldboete of berisping. Daar de tuchtschool bedoeld was als vrij heidsstraf met zedelijke verhef fing door lager- en godsdienst onderwijs, handenarbeid en tucht, wees spr. er op, hoe het soms noodig is een kind uit de onmid dellijke omgeving te verwijderen voor en aleer het geheel komt te vallen, daar de gemeenschap verderfelijk is gebleken. Verder werd gewezen op de Rijksvoedingsgestichten, welke ten doel hebben eene opvoeding van langer en tijd. Bovenal werd noodig geachtnauwkeurige in lichtingen van ouders, verzor gers en onderwijzers. Niet alleen strafrechterlijk, maar ook burger rechterlijk zijn groote verande ringen gekomen ontzetting en on heffing uit de ouderlijke macht enz Algemeen was de gedachte geweest, dat de plechtige open bare terechtzitting grooten in druk zou maken op het kind vooral in de groote steden werd men in die gedachte teleur gesteld, zoodat dan ook bleek, dat er bij die Kinderwetten be zwaren waren gerezen zoowel van moreelen als van materiëelen aard. Van zoo'n plechtige zit ting ging geen invloed ten goede uit op het kind en zeker niet in die gevallen, waarbij de woor den van den rechter werden weersproken door den verdedi ger. Met aanhaling van een voorbeeld van den Amerikaan- schen rechter Linsley die ziels- contact zocht met het kind, waarmede een z.g. familiaar gesprek werd aangeknoopt door den rechter, kvyam spr. tot de Kinderwetten An 1922, die de mogelijkheid schiepen tot meer persoonlijke aanraking met het kind, waardoor de taak van den kinderrechter een sociale taak was geworden. De mogelijkheid is geschapen ojn de zaken veel grondiger en beter te onderzoe ken in verband met de omstan digheden, waaronder een of an der feit is gepleegd en met het karakter van het kind enz., ter wijl daardoor het kind behandeld werd zooals het behoort. Door de wetten van 1901 waren in grijpende maatregelen noodig, waardoor vaak een gezin uit elkander werd gerukt, hetgeen onwillekeurig moest leiden tot verzwakking van het verant woordelijkheidsbesef bij de ouders. Men kwam tot het in zicht, dat de gestichtsopvoeding de onnatuurlijke opvoeding was, waardoor de jeugd koud en kil werd gemaakt en de intieme familieband werd verbroken. Be hoefte werd derhalve gevoeld aan maatregelen, die minder ver gingenmen kwam tot de in stelling van „gezinsvoogden", wier taak niet alleen bestaan zou in het opheffen van het kind, maar ook van het gezin, waar toe het behoort. Uitvoerig werd daarna medegedeeld, wat de ge zinsvoogd kan doen, waarmede spr. zijn taak als geëindigd be schouwde en aanspoorde om lid te worden van de vereeniging Pro Juventute of daarvoor werk zaam te zijn. Nadat enkele aanwezigenden spreker vragen hadden gesteld, welke door dezen werden beant woord, sloot Mr. van Eldik Thieme de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan Mr. van der Feltz voor zijne belangwekkende lezing. Visschersramp. Door tusschenkomst van den heer v. Z. 2.totaal ontvan gen 46.76 en 40 franken, af gedragen aan het Watersnood- Comité te Middelburg. POSTERIJEN. Breskens. Tot 22 October kunnen nog aanvragen tot voor waardelijke uitbetaling worden ingediend op de postrekeningen boven 89999. Het verkregen fiat is geldig tot 25 October. Na dien datum wordt niet meer voorwaardelijk uitbetaald. Hoogwalergetij Bresken». DAGE N. vm. nam Woensdag 22 Oct. 7.34 7-58 Donderdag 23 9.02 9.26 Vrijdag 24 10.17 10 41 Nieuwe Maan Dinsdag 28 Oct. nm. 7-17- Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 22 Oct. nm. 5.24 Donderdag23 5.22 Vrijdag 24 5.20 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Oct. Tarwe f 10.00f 17- Rogge f 14.00f 14.50 Gerst f 14.00f 15.00 Haver f 11.00-f f 13.00 Kroonerwten f 18.00-f 20.00. Bruine boonen f20.00 f29. Maanzaad f46.00-f 48.00 Erwten (Schokkers) f 18-f 22.— Alles per 100 K.G. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Donderdag 23 October, nam. 7.30 De Roos v. Stamboul Zangspel in 3 bedrijven. Wisselkoersen. Dollars f 2.55-f2.56, Ponden fll.47,-f 11.50, Marken f0.00- f 0.61 p, billioen, Belg. Francs f 12.25 -f 12 35, Fransche francs, f 13.40-f 13,50, Kronen (afgest. f0.35-ffl.37. Arondissements-Rechtbank te Middelburg, Zitting van Vrijdag 17 Oct. Veroordeeld wegens overtre ding van 's Rijks belastingen C. T., 25 j., koopman te St. Laureijns (B.), f 1 of 1 d. VrijgesprokenJ. J. v. H., 33 j., koopman te St. Laureijns. H. J. A., 43 j,, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, ge detineerd te Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij op 30 September jl. te Waterland kerkje, zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 3 dagen hechtenis en 3 jaar R. W. I. Uitspraak 12 d. hecht, Politierechter te Middelbupg. De volgende zaken werden behandeld T. L., 52 j., Retranchement, huisvrouw van P. v. C., aldaar, werd beklaagd, dat zij op 12 September te Retranchement den Gemeente-veldwachter J. J. d. L., die een onderzoek instelde naar een gepleegd strafbaar feit, heeft beleedigd. Eisch 15 of 15 d. Uitspr. id. Kantongerecht te Oostburg. ERRATA in de uitspraak van 9 Oct. jl. J. M. B., Breskens, veroor deeld wegens overtreding der Motor- en Rijwielverordening van de gemeente Bretkens tot geldboete van f20 of 10 d. h., met vrijspraak van hetgeen meer of anders is ten laste gelegd. In de uitspraken van Oct. jl. W. H. V., Sliedrecht, C. W. Brussel en F. H. T., Aarden burg, allen vrijspraak van over treding der Alg. Politie-veror- dening te Sluis.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2