DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Omzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK tno.'2>" breskens p°7s$;° 24e Jaargang Zaterdag 18 October 1924 Nummer 2971 De sterrenkundige wetenschap en Mars. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren( door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig PUROL. en in de tweede plaats omdat hij de parlementaire behandeling van het Russisch verdrag wilde ontwijken. Maar juist omdat ieder de werkelijkheid ziet op zijn manier, zal wel geen der drie partijen haar zien, zooals ze is. Ongetwijfeld heeft het vooruit zicht van de behandeling van het Russisch tractaat invloed ge oefend, vooral omdat de regee ring daaruit een nieuwe neder laag zag dreigen. Tenslotte heeft zij begrepen, dat het op den duur niet mogelijk bleek de li berale wenschen met die der ar- beiderspai tij te verzoenen en dat zij, tenzij zij haar onafhan kelijkheid geheel wilde prijs ge ven, toch in openlijke botsing met de liberalen geraken moest. En nu zij door het resultaat van Genève een belangrijk succes te boeken had op het gebied der buitenlandsche politiek, heeft zij blijkbaar het oogenblik niet on gunstig geacht, om een beslis sing van de kiezers uit te lokken. Op dat succes en op het bui- tenlandsch beleid der regeering beroept zij zich dan ook na drukkelijk in het verkiezingsma nifest. En het kan zeker niet ont kend worden, dat zij op dit ge bied gelukkig is geweest en een goed en gelukkig beleid heeft gevoerd. Dat zij ondanks haar pacifïcistische neigingen het be lang van Engeland niet uit het oog heeft verloren, toonen nog de onderhandelingen met Sag- loelpasja, den Egyptischen pre mier en Mac Donalds uitin gen, waarin hij zich op de le vensbelangen van het Britsche Rijk beroept om Engeland's recht tot het houden van troe pen in Egypte te verdedigen. Maar zullen deze successen in de internationale politiek en deze verdediging der Britsche belan gen de kiezers kunnen bewegen in zoo grooten getale uit het li berale en concervatieve kamp over te loopen, dat de arbei derspartij alleen een meerderheid krijgt En krijgt ze die niet, dan is ze toch opnieuw op sa menwerking met de liberalen aangewezen, terwijl ze de regee ring wil loslaten. In het laatste geval komende conservatieven als de sterkste partij aan bod. Maar wanneer die zich niet een volstrekte meer derheid zullen halen, moeten ze eveneens door de liberalen ge steund worden. Lloyd George en zijn medestanders zijn van een conservatief liberaal ver bond niet afkeerig. Maar de meerderheid der liberalen beslist er toch niet aan te willen. En die meerderheid zal er daarom ook wel niet voor te vinden zijn de conservatieven bij de verkie zingen een handje te helpen door het zooveel mogelijk vermijden van driehoeksverkiezingen, waar door de conservatieven een meer derheid zouden kunnen krijgen. De moeilijkheid wordt dus door nieuwe verkiezingen allerminst opgelost. Het is de moeilijkheid, die zich overal voordoet, zoodra weer twee partijen tegenover elkaar staan. In Duitschland er varen ze die nu ook. Daar steunt de regeering eveneens op een mindeiheid bestaande uitvolks partij, centrum en democraten. Al lang was er sprake dat, die minderheid door toevoeging van een nieuwe partij in de meer derheid om te zetten, waarvoor de Duitsch-nationalen zouden dienen. De volkspartij heeft nu officieel laten weten, dat ze haar vertegenwoordigers in de re geering zal uitnoodigen hun por tefeuille ter beschikking te stellen ingeval de Duitsch-nationalen niet in de regeeringscoalitie zouden worden opgenomen. Tenzij het centrum zich nog bedenkt en met volkspartij en nationalen een regeeringscoalitie vormt komt dus de regeering voor de nood zakelijkheid te staan de socia listen naar zich toe te halen. Maar ook daarvan is immers het centrum afkeerig. Nieuwe ver kiezingen dus Het lijkt de eenige uitweg. Maar het zal nog Het is nooit prettig zich af hankelijk te weten en die af hankelijkheid telkens te moeten voelen en zeker niet, wanneer het heet, dat men de baas is. Dat heeft Mac Donald ook er varen. En hij heeft er eindelijk de brui aan gegeven. Want, dat is toch eigenlijk de beteekenia van zijn beslissing om het La gerhuis te ontbinden. Zijn partij had geen meerder heid in het Lagerhuis, slechts 193 leden tegen 259 conserva tieven, 158 liberalen en 5 onaf hankelijker!. Dat zij niettemin aan de regeering zijn g komen was, hoewel de conservatieven alleen veel sterker waren, het gevolg van de omstandigheid, dat de vorige algemeene ver kiezingen tegen de conservatie ven waren uitgevallen en de beide overwinnende partijen, li beralen en arbeiderspartij, hun dat onmiddellijk lieten voelen. Maar verder ging de eensgezind heid dezer overwinnende partijen ook niet. Gezamenlijk een re- geeriag vormen bleek dus on mogelijk. En toen heeft de ar beiderspartij alleen het aange durfd in de verwachting, dat de liberalen haar verder zooveel mogelijk zouden steunen. In die verwachting acht Mac Donald zich teleurgesteld. Telkens op nieuw leed zijn regeering de ne derlaag omdat de liberalen met de conservatieven meestemden. Ongetwijfeld kostte het haar soms moeite die nederlagen weg te slikken. Alleen de gewillig heid der liberalen om haar te steunen wanneer het bleek, dat zij in een nederlaag beslist een reden tot aftreden zou zien, heeft haar dat mogelijk gemaakt. Maar ten slotte blijken zoowel die gewilligdheid als het ver mogen der regeering om neder lagen te verduwen, te kort te zijn geschoten. En bij de elfde nederlaag heeft Mac Donald het noodig gevonden den koning ontbinding van het Lagerhuis te adviseeren. Na die eerste bewijzen van sympathie, aan mevrouw gegeven bleef meneer de Sorège lang zamerhand geheel wejlf Ik verwijt hem dat niet. Hij deed als de anderen. Bij het proces getuigde hij met veel warmte voor mijn meester. Mevrouw bedankte hem daar voor. Sedert hebben wij hem niet teruggezien. Dat alles is nu twee jaar geleden. De hoofdoorzaak van alles, ziet u, meneer, is, dat mijnheer de Sorège geen oprecht vriend was, dat hij jaloersch was op mijnheer, en als hij op den dag, dat hij hem verloren zag, den schijn heeft willen aannemen, om hem te redden, dan was dit, omdat hij de zekerheid had, dat hij daarin niet zou slagen. De grijsaard zweeg. Zijn handen beefden van ont roering en groote tranen bevoch tigden zijn wangen. Ziende dat Marenval, die in Waarom precies bij de elfde is niet goed duidelijk. De neder laag was niet veel ernstiger dan de vorige. En de libei alen hebben ten slotte alle mogelijke moeite gedaan om haar zooveel moge lijk het karakter van een neder laag te ontnemen. Was het, om dat Mac Donald, met de behan deling van het Russisch-Engelsch tractaat in het vooruitzicht, be greep dat het toch niet lang meer kon duren voor de open lijke strijd uitbrak De conser vatieven hadden een motie van wantrouwen ingediend, omdat de minister van justitie de ver volging van een communistisch hoofdredacteur eerst had gelast en daarna weer afgelast, aldus den schijn op zich ladende, alsof politieke overwegingen haar in vloed hadden doen gelden. Aan vankelijk hadden de liberalen zich daarmee zoowat accoord verklaard. Maar daarna hadden ze zelf een motie ingediend, waarbij een onderzoek door een parle mentaire commissie werd ge vraagd. Omdat in die commissie de arbeiderspartij in de minder heid zou zijn, wou de regeering daar niet van hooren. En de li beralen, verlangend om het niet tot het uiterste te laten komen, boden daarop aan, zelf geen leider in die commissie te be noemen. Maar het hielp niet meer. Mac Donald en de zijnen hadden er blijkbaar genoeg van. En toen de liberale motie met 359 tegen 198 stemmen werd aangenomen, trokken ze daaruit de conclusie, dat het Lagerhuis genoeg van hun had. Hebben ze nu het recht te verklaren, als ze in huil verkiezingsmanitest doen, dat de regeering door een vijan dige combinatie van liberalen en conservatieven ten val is gehaald? leder ziet de werkelijkheid op zijn manier. En liberalen zoowel als conservatieven verzekeren, dat Mac Donald een verkiezing geforceerd heeft, ten eerste om dat hij -het onderzoek vreesde gedachten verdiept was, hem niets meer vroeg, waagde hij Wil meneer mij toestaan hem te vragen, waarom meneer weer op het treurige verleden terug komt. Het is zeker niet uit nieuws gierigheid en voor het genoegen om kwade herinneringen op te diepen. Hoopt meneer misschien op eene verandering in den toestand? Marenval zag den bediende belangstellend aan en zei, hem de hand op den schouder leggend: Wat de informaties aangaat, die ik ben komen nemen naar meneer de Sorège, die had ik bepaald noodig. Er is hier sprake van een huwelijk voor den jongen man. Een huwelijkEen huwelijk voor meneer de Sorège 1 Hoor eens, meneer, ik ben maar een arm man, en meneer de Sorège is graaf, hij heeft fortuin en relaties. Welnu, als ik een doch ter had, zou ik haar veel liever een oude vrijster zien worden, dan haar aan hem te geven. Marenval begon te lachen. Stel u gerust. Ik geloof dat er niets van de zaak komt. Be dankt voor uw mededeelingen, Giraud. Al wat ge mij verteld heb', Van dienen. Hij deed zijn bontjas weer aan, knikte den oude bediende vrien delijk toe en door hem tot de deur uitgeleid, zocht hij zijn rijtuig weer op. Hij beval te rijden naar meneer de Tragomer. Marenval, in een hoek van het rijtuig gedoken, dacht na over al het tegenstrijdige, dat hij over de Sorège had gehoord. Van den eenen kant hield mevr. de Fréneuse hem voor een volmaakt, galant mensch, die niet dan een gunstigen invloed op haar zoon had uitgeoefend. Van den anderen kant verklaar de mej. Marie, dat hij haar steeds had mishaagd, dat zij hem eer bekwaam dan loyaal achtte. Daarbij voegde zich de meening van den vertrouwden bediende. Giraud was een trouw opmerker geweest van zijn meester en van de vrienden zijns meesters. De|overtuiging, die hij zich had gevormd, was zeker de meest juiste. Marenval begreep nog niet alles, doch reeds zag hij de groote lijnen van het avontuur voor zich. Sorège was er zon der twijfel in betrokken. Maar hoe I Dat was onverklaarbaar. Toen Jacques was gearresteerd, bevond hij zich te Havre. Nooit had hij duidelijk kunnen ver klaren wat hij daar was gaan doen. Maar men had niet kunnen vaststellen waarom hij er vier en twintig uur was gebleven inplaats van de pakketboot te nemen en naar Amerika te vertrekken. Op wie wachtte hij De beschul- diging zeiop een medeplich tige. Maar welken medeplichtige? Het was onmogelijk er een te vinden. Was het Sorège Maren val vroeg het zich af, maar vond geen aannemelijk antwoord. Als Sorège medeplichtig was ge weest, wie was dan de vrouw, die in de rue Marbeuf dood was gevonden. Hier werd 't raadsel onoplosbaar. Het was niet mo gelijk te begrijpen, dat Jacques een andere vrouw dan Lea had kunnen treffen. Cyprien voelde wel, dat hier een geheim achter stak, maar hij voelde niet de kracht in zich om dit te door dringen. Hij dacht nu aan al de moei lijkheden die hij zou kunnen ontmoeten en aan de vele on gevallen, die daaruit voor hem konden voortvloeien. Hoe 1 Op zijn leeftijd, nu hij alles had om gelukkig te kunnen leven, wilde hij een strijd aanbinden, die tot een zeer onzekere rehabilitatie moest voeren. Noch weifelde hij, maar zijn beter gevoelen behield de overhand. In zijn moeten blijken of 't een uitweg is. De eenige zekere uitweg is die welke Mussolini volgt. Nu ook de liberalen zich dreigen terug te trekken is het wasr- schijnlijk, dat de regeering weer uitsluitend fascistisch wordt. Veel verschil maakt dat feitelijk niet. En zoolang Mussolini leger en militie in de hand houdt, hindert het ook niet veel. Maar deze uitwegen plegen slechts tijdelijk te zijn. De tijd is voorbij, dat men volken als lammeren kan leiden. En de afhankelijkheid van den volkswil zal wel de on vermijdelijke blijven, waaraan ieder staatsman zich te onder werpen heeft. We spreken veel over onzen vooruitgang tegenwoordig. Vlieg tuigen, draadlooze telegrafie en allerhande toepassingen der ellec- triciteit doen iedereen de ver bazingwekkende veranderingen waarnemen, die de wetenschap de laatste jaren in ons leven ge bracht heeft. Maar we geven ons er meestal slechts onvolkomen rekenschap van, dat het de we tenschap is, die dat gedaan heeft en nog doet. De meesten van ons accepteeren al het nieuwe en denken er niet verder over na, hoe we eraan komen. En wanneer ze dat wel doen, stellen ze zich gewoonlijk tevreden met de eenvoudige verklaring, dat het de wetenschap is, zonder het zich bewust te maken, dat die vooruitgang der wetenschap niet van vandaag of morgen is en dat die wetenschap zelf niet een op zichzelf staand verschijn sel is, maar uiting geeft aan den drang, die in ons allen leeft en die, tezamen met de drang om onze levensbehoeften te bevre digen, ons uit den oerstaat op gevoerd heeft tot den staat, waarin we thans verkeeren en die niet alleen uiterlijk zooveel van dien oerstaat verschilt, maar ook ons innerlijk wezen in me nigerlei opzicht totaal gewijzigd geest zag hij de moeder en de zuster van Jacques, troosteloos in haar afzondering, en terzelfder tijd den ongelukkigen Jacques zelf, duizenden mijlen ver ge bannen, lijdend, gesmaad, ge bogen onder den last eener onverdiende schande. En hij was vastbesloten de zaak der verdrukten te gaan voeren. Toen het rijtuig stil hield dacht hijNu is geen terugtreden meer mogelijk. Ik heb het mij zelf beloofd. Ik zal eens zien, wat Tragomer wel denkt van het nieuws, dat ik hem breng. En hij stapte uit. Van zijn kant was de bond genoot van Marenval niet werke loos gebleven. Sedert hij terug gekeerd was van reis om de wereld, was hij geheel in beslag genomen door de zorgen om zich opnieuw te installeeren. Het diner, waar hij Marenval had ontmoet, was zijn eerste ver schijnen geweest in de wereld van vermaak. Hij was mee gebracht door Maugrion en ver moedde niet welk een vreemd gevolg deze maaltijd zou hebben, waaraan hij deel had genomen zonder nevengedachte. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1