De ontbinding van liet Lagerhuis. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. zoowel voor den particulier als voor officieele lichamen te hoog. Het totaal der uitgaven die hierdoor op de maatschappij drukken moeten worden ver laagd en wel door een scherpere beoordeeling van de al of niet noodzakelijkheid der opneming, alsmede door een gezamenlijke honoreering der geneeskundige diensten, daarbij de specialis tische inbegrepen. Efficiency is noodig ook bij de behandeling en verzorging onzer zieke mede burgers. Baldwin heeft een boodschap tot de kiezers gericht, welke ge durende deze week in 2000 bios- coopen in geheel Engeland zal worden geprojecteerd. De leider der conservatieven zegt daarin, dat een stabiele regeering de eerste behoefte voor het land is en dat een conservatieve re geering de eer van het land zal hooghouden en waken zal voor de belangen van alle klassen van de maatschappij. Winston Churchili heeft ver klaard, dat de regeering, die thans de nederlaag heeft gele den een politiek voerde, welke groote gevaren voor het welzijn meebracht. Minister Thomas, zeide dat de liberalen een voorwendsel hebben gezocht om zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen noodzakelijk te maken, daar hun partij werd bedolven onder de successen der Labour-regeering en daar zij bevreesd waren voor verkiezingen in den tijd dat de begrooting bekend zou zijn ge maakt. Asquith verklaarde dat de so cialistische regeering de liberale partij wilde vernietigen welke het krachtigste bolwerk is tegen reactie en revolutie. Lord Balfour wees er op dat de successen, welke in den laat- sten tijd op het gebied der in ternationale politiek werden be haald, grootendeels aan het be staan van den Volkenbond te danken zijn. Ook burggraaf Grey heeft reeds het woord gevoerd ter in leiding van de verkiezingscam pagne, Hij zeide dat het geval- Campbell geen misdaad was, maar dat het toch een blunder van de regeering is geweest dat een eenmaal ingestelde vervol ging later werd ingetrokken. Grey betreurde het, dat het par lement werd ontbonden, zoolang niet gebleken was, dat geen an dere regeering kon worden ge vormd. Het ware beter geweest indien de regeering zelf was heengegaan, zeide hij. Wat Rus land betreft, verklaarde Grey niet in te zien, waarom dit land boven andere landen moet wor den bevoorrecht. Indien Rusland steun wenscht moet het doen wat Oostenrijk heeft gedaan zich tot den Volkenbond wen den. Breskena» Hedenmorgen f eraakte een schip, geladen met ieten, op de plaat. Een sleep boot tracht het schip vlot te krijgen. De marechaussee A. Paepe alhier is benoemd tot Gemeente veldwachter te Edam. Biervliet. Vrijdagmiddag had het 8-jarig zoontje van Iz. Lijbaart alhier het ongeluk, met over een touw te springen, op zijn hoofd te vallen. Dit bleek zoo ernstig te zijn dat het knaapje naar het St. Anthonius- gesticht te Oostburg moest wor den overgebracht, alwaar het kort na aankomst is overleden. Oestburg. Op Zaterdag 18 Oct. a.s. des namiddags te 4 uur, zal in de Rechtszaal van het Kantongerecht te Oostburg door Mr W. F. E. Baron van der Feljz, subsistuut-officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Middelburg eene lezing wor den gehouden over „Pro Juven- tute en het Kinderstrafrecht". Mr A. E. van Eldik Thieme, Kantonrechter te Oostburg, cor respondent in het Arr. Middel burg van Pro Juventute en van de Afd. Middelburg van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen, deelde ons mede, dat alle belangstellenden voor deze lezing vrijen toegang hebben. In de gemeente Oostburg leverde de collecte voor het Ned. Roode-Kruis een netto bedrag op van ƒ33.19. Waterlandkerkje. Door verkoop van bloempjes is er al hier deze week f 13.30 opge bracht. De landbouwer W. de Feij- ter alhier, bezig zijnde een plank te bewerken met een kapmes, had daardoor het ongeluk een zijner vingers af te kappen van zijn linkerhand, zoodanig, dat dat lichaamsdeel nog met een velletje vast bleef. Geneeskun dige hulp moest worden in geroepen. Bij den landbouwer W. de Feijter alhier, is het Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Hoogwatergetlj Breakent. DAGEN. vm. nam Woensdag 15 Oct. 2.27 2.51 Donderdag 16 3.02 3.26 Vrijdag 17 3.34 3 58 Laatste Kwartier, Maanndag 20 Oct. nm. 11.14. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 15 Oct. nm. 5.39 Donderdag 16 5.37 Vrijdag 17 5.35 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Oct. Tarwe f 10.00f 17. Rogge f 14.00f 14.50 Gerst f 14.00—f 14.75 Haver f 10.00-ff 13.00 Erwten (Schokkers) f 15-f 19. Kroonerwten f 18.00-f 20.00. Bruine boonen fl2.00-f25. Maanzaad f 48.00-f 51.00 Koolzaad f22.00 f23.00 Alles per 100 K.G. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsehe Schouwburg te Gent. Donderdag 16 October, nam. 7.30 De Roos v. Stambou Zangspel in 3 bedrijven. CADZAND. Huw.-Voltr. 14 Aug.J. Pleijt 21 j., jm. (van Assendelft) en A. S. Vasseur, 21 j., jd. Geboorten. 14 Aug. Catharina Francina, d. van W. L. Hame- linck en M. C. Vergouwe. 9, Pieter Izaak Reinier, z. van P. Toussaint en J. J. Buijze. 2 Sept. Jacoba Jacomina, d. van I. Leenhouts en E. S. Verplanke. 26, Johannes Cornelis, z. van D. van Houte en M. Elve. Overlijden. 11 Juli. Pieter Elias, 66 j., ongeh. 7 Aug. L. de Nooijer (van Vlissingen), 65 j., echtg. van J. de Nooijer. 18, H. Toussaint, 57 j., weduwnr. v. A. van Lare. 20, J. Basting, 71 j., echtgenoote van Abr. de Hullu. 30, M. M. Cornelis, 88 j., wed. van J. Boone. 2 Sept. J. Frelier, 45 j., ongehuwd. SCBOONDIJKE. Huw.-Voltr. 25 Sept. Hendrik Schieman, 20 j., jm. en Krina Johanna Bareman, 18 j., jd. Geboorten. 10 Sept, Jacobus, z. van A. Brugge en J. A. Taillie, 14, Freija Irma Lydia, d. van E. J. C' Lemaire en M. F. J. Dens. 18, Janneke Wilhelmina, d. van A. de Hullu en J. van Hoeve. Overlijden. 23 Sept. Jacobus, 13 d., z. van A. Brugge en J. N. Taillie. 26, Jozina Risseeuw, 85 j., wed. van I. Leenhouts, 28, Jacomina Moggré, 31 j., echtg. van C. N. Quist. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 5 Sept. Jacomina Sara, d. van J. Risseeuw en A. F. de Wilde. 12, Franciscus Alphonsus, z. van A. Boussen en M. J. Gruson. Overlijden. 22 Sept. Johanna Vermeulen, 75 j., echtg. van M. Geelhoed. SPORT. VOETBALLEN. IJzendijke. Zondag 1.1. speelde alhier, Juliana van Kruisdijk Juliana van IJzendijke, uitslag 53 voor Kruisdijk, waarvoor zij een Medaille ontvingen. Door het Kantongerecht te Oostburg werd tegen E. D., landbouwer te Biervliet, wegens het niet verstrekken van inlich tingen op grond van art. 313 der Invaliditeitswet, 50 of 50 dagen hechtenis geêischt. Tegen H. v. d. V., landbou wer te Biervliet, werd wegens het niet-plakken van zegel» ƒ34 of 34 dagen hechtenis geêischt. Tegen de huisvrouw van ge noemden werkgever werd wegens het niet verstrekken van inlich tingen 50 of 50 dagen hech tenis geêischt. Wisselkoersen. Dollars f 2.54-f2.55, Ponden fll.46,-f 11.49, Marken f0.60- f 0.61 p. billioen, Belg. Francs. f12.325 -f 12.45, Fransche francs f 13.47-f 13,60, Kronen (afgest. f0.36-f0.37. HANDIGE DIEF. In den trein RotterdamAm sterdam, die 6.20 uur aan het Centraal-Station aankomt, ver wijderde Vrijdag-avond een reiziger, die een city-bag met f 60.000 bij zich had, zich nabij Haarlem even uit den coupé en begaf zich naar het toillet. Hij liet zijn tasch in den coupé achter. Toen hij terug kwam, was de tasch verdwenen. Ver moedelijk is de dief uit den trein gesprongen, daar in den wagen niets werd ontdekt. WAARSCHUWING. De politie te Rotterdam waar schuwt het publiek voor adver tenties, die in verschillende bla den voorkomen, waarin voor een bankinstelling een generaal-ver- tegenwoordiger wordt gevraagd, tegen een honorarium van f 2400 per jaar, plus 1 pCt. pro visie van den omzet. Directeuren van die bankinstelling zouden zijn P. A. C. Steunebrink, Schenkweg, Den Haag en J. F. v. d. Boomen, v. Limburg Sti- rumstraat aldaar. Deze heeren beweren opgericht te hebben de Haagsche V oorschot-, Beleenings- en Hypotheekbank, onder direc tie van baron van Lawick van Papst. De gegadigden voor de be trekking moeten alvorens ze kun nen aangesteld worden, een be drag van f 1000 storten. Gezien het karakter van de onderneming is de kans heel groot, dat dit geld voor de eigenaars verloren gaat. De organisatoren leven op grooten voet, rijden in auto's en trachten hun slachtoffers door grootdoenerij te intimideeren. Men zij voor deze gevaarlijke combinatie op zijn hoede. AUTO-ONGELUK. Zondagavond reed de heer A. L. Seeuwen uit Diemen met zijn vrouw en zes kinderen in zijn auto op den Amsterdamschen weg in de richting Ede. Ter hoogte van het pompstation der Arnhemsche waterleiding kwam een herdershond, die een kat na zat, voor den wagen. De heer S. week uit, overreed den hond en kwam toen tegen een boom terecht. Het voor- en achterwiel van de auto braken, het voor stuk werd vernield. Twee kin deren van 4l/j en 6 jaar werden uit den wagen geslingerdhet eerste bekwam een hersenschud ding, het tweede een schedel breuk. Beiden zijn in het Elisa beths Gasthuis te Arnhem opge nomen. De overige inzittenden kregen lichte verwondingen. DOODT DE UILEN TOCH NIET I De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels schrijftUit verschillende stre ken van ons land bereiken ons weer berichten over het vangen en dooden van uilen. Het lijkt wel, dat het nooit voldoende tot de menschen zal doordringen, dat vele van de in het wild le vende diersoorten nuttig zijn voor onzen arbeid. Alle in ons land voorkomende uilen maken zich verdienstelijk jegens den land bouw door het wegvangen van muizen en onze Vogelwet rang schikt deze vogels dan ook te recht onder de beschermende soorten. Meer dan 90 pCt. van het voedsel der meeste uilensoorten bestaat uit muizen en andere dieren, die schadelijk zijn voor onze gewassen. Is het dan niet ergerlijk, dat men de uilen niet meer ontziet In hun eigen belang behooren de landbouwers er voor te zor gen, dat er in hun schuren en op hun landerijen geen enkele uil meer gedood wordt. Wij verwachten veel goeds van de bepaling, opgenomen in art. 7, sub. d. der Jachtwet 1923, n.l. dat een jachtacte voor den tijd van twee jaren onherroepe lijk zal worden geweigerd, in dien de aanvrager veroordeeld werd wegens overtreding der Vogelwet, derhalve ook voor het dooden, vervoeren enz. van uilen. Onze vereeniging heeft de po litie-autoriteiten gevraagd te wil len bevorderen, dat aan de be scherming der uilen zooveel mo gelijk de hand worde gehouden. Tot een ieder richten wij het diingende verzoek: „Doodt de uilen toch niet, spaart de hel pers van den landbouwer". STROOPERS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn onder Rucphen twee komiezen door eenige stroopers, die zij vervolgden be schoten met hagel. Beiden wer den in het hoofd getroffen. JACKIE COOGAN NAAR NEDERLAND. Jackie Coogan is te Boedapest aangekomen, waar hij door dui zenden ontvangen werd. Hij zal twee dagen in deze stad blijven. Daarna zal hij naar Weenen en vervolgens over Nederland naar Amerika reizen, meldt een V. D.-telegram. VOOR DE BIOSCOOP. Zondagmorgen zouden tiental len kinderen te Amsterdam uit de buurt onder geleide van hunne ouders een bioscoop aan de Haarlemmerstraat bezoeken. Het liep er druk en een groot aantal kleinen moest voor het gebouw wachten voor zij konden worden toegelaten. Terwijl de wachtende kinderen op de stoep stonden, reed een met biervaten beladen wagen aan. Eenige volwassenen wenkten de beide mannen op den bok, dat zij moesten stoppen. Zij deden dat, doch niet gauw genoeg volgens de mannen die hen hadden gewaarschuwd. Daarom sprongen ze op den bok, grepen de bestuurders aan, trokken hen van den wagen en mishandelden de voerlui. Van de menschen in de straat waren er die partij trokken voor de mishandelden, een algemeene vechtpartij ontstond, waaraan door het optreden der politie een einde werd gemaakt. Be halve de wachtende kleinen pro fiteerden vele voorbijgangers van dit tafereel... vóór de bioscoop. NEGEN MILLIOEN HONGERLIJDERS IN RUSLAND. De centrale commisse voor den strijd tegen de gevolgen van den misoogst heeft van de uit voerende comités van de door den misoogst getroffen provincies uitvoerige gegevens ontvangen over het aantal hongerlijdenden, die reeds nu gevoed moeten worden en over de benoodigde hoeveelheden graan. Uit de ontvangen statistie ken blijkt, dat in October negen millioen personen geen brood meer zullen hebben en dus zon der steun van honger zullen moeten omkomen. Dit beteekent, dat over eenige maanden het aantal hongerlijders de twaalf millioen zal overtreffen, want op het oogenblik hebben sommige boeren nog de geringe voorraden graan, die zij geoogst hebben. HET DIAMANTENFONDS DER SOVJETS. De redactie van „Roelj" heeft, naar zij mededeelt, uit zeer be trouwbare bron de volgende bij zonderheden ontvangen over het diamantenfonds der bolsjewiki, het bestaan waarvan reeds lang bekend was. Het hoofdfonds van diamanten bevindt zich te Moskou en be staat uit tien poed (163,8 kilo) diamanten. Dit fonds wbrdt het geheime fonds genoemd. Het be hoort aan het Politbureau der Russische Communistische partij en wordt in den Kremlin op een goed bewaakte plek be waard. Op iedere beschikking betreffende den uitvoer van een gedeelte van deze diamanten mo-ten niet minder dan vijf leiders hun handteekening plaat sen. Van Januari 1923 af worden uit Moskou per speciale diplo matieke koeriers partijtjes uitge zochte diamanten naar het buiten land gestuurd. De diamanten worden dan vervoerd in leeren zakken, die van een stempel van het commissariaat van bui- tenlandsche zaken worden voor zien. Koffers met diamanten, ge adresseerd aan de Russische vertegenwoordiging te Berlijn, worden door Krestinsky zelf ge opend, die de diamanten in zijn studeerkamer in een speciaal daarvoor ingerichte kast be waart. Krestinsky zou reeds meer dan een tiende van het diamanten fonds hebben ontvangen. De verkoop van diamanten is door de regeering aan Krestinsky toe vertrouwd. Hij heelt agentschap pen te Parijs, Londen, New- York en andere steden opgericht waar de diamanten langzamer hand aan den man worden ge bracht. Te Berlijn worden de steenen niet verkocht, omdat de Berlijnsche juweliers niet over voldoende middelen beschikken. Krestinsky heeft eenige reisagen ten, wier taak het is buitenland- sche koopers naar Berlijn te brengen, waar de transacties worden afgesloten. Een gedeelte van de diamanten wordt naar Canada gezonden en vandaar naar de Vereenigde Staten. Dit wordt gedaan omdat in de Ver eenigde Staten zeer hooge in voerrechten op diamant bestaan. Uit Canada worden de diaman ten in de U. S. A. binnenge smokkeld. Het toezicht op de Canadeesche grens is niet zoo streng als op de andere grenzen en het smokkelen is daarom minder gevaarlijk. Als amokke- laarsters worden bij voorkeur arm gekleede vrouwen gebruikt, die derde klasse reizen en zich zoo gedragen, dat de douane op haar geen acht slaat. Volgens de redactie van „Roelj" worden de juweliersin alle landen ten zeerste verontrust over de ophooping van zooveel diamanten in handen van de Sovjets. De afzet van zooveel steenen eischt tientallen jaren. Op het oogen blik is de verkoopmogelijkheid van deze steenen in Europa zeer gering. In Nederland en België zou verleden jaar besloten zijn de diamanten, die door de Sovjets verkocht worden, te boycotten. In belanghebbende kringen worden nu onderhande lingen gevoerd om den boycot ook in andere landen door te voeren. Zoo beweert althans dit Rus sisch emigrantenblad. DE LUCHTVLOOT. Draadloos wordt uit New York gemeld, dat op de nieuwe oor- logsbegrooting een post voor komt van 23 millioen dollar voor de aanschaffing van nieuwe leger vliegtuigen en vliegtuigmateriaal. ANATOLE FRANCE, f Uit Tours wordt gemeld dat Anatole France, de bekende Fransche schrijver, gisteren is overleden.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2