DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ziekenhuis en samenleving, gBgaüUBYeft. PUROL a Ruwe Huid Schrale Lippen PUROL BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 24e Jaargang Woensdag 15 October 1924 Nummer 2970 Het is nog niet zoo lang ge leden dat bij de meerderheid onzer medeburgers het moeten worden opgenomen in een zie kenhuis een schrikbeeld was, waaraan slechts schoorvoetend weid tegemoet gekomen. Te be grijpen was dit, daar toenmaals een vrij groot percentage der opgenomen zieken aldaar over leed. Dank zij een veel verbe terde verpleging, een eerder in roepen der ziekenhuiahulp, een veel verbeterde en uitgebreider onderzoekmethode en last not least de vooruitgang der genees kundige wetenschap, is het aan tal patiënten dat in een zieken huis overlijdt tegenwoordig be trekkelijk gering waardoor dan ook het ziekenhuis in dit ver band als schrikbeeld heeft afge daan. Het dreigt echter (of ia het reeds) in een ander opzicht dit weder te worden. Ik bedoel tengevolge de kosten aan zie- kenhuisvei pleging en behande ling verbonden. Een groot aan tal zieken heeft, dank zij vooral de sociale wetgeving recht op ziekenhuisverplegingen behande ling voor rekening van dei den. De rijke kan van. elfsprekendhoe wel met ingenomenheid ook niet altijd de hooge daaraan verbonden kosten betalen. Doch de middengroep, zij die in het gewone leven juist met hun geld middelen toekomen, voor hen is een noodige ziekenverpleging en behandeling een finantieele ramp, die zij eerst na jaren te boven kunnen komen, voor hen is het begrip ziekenhuis weer een schik- beeld, nu in verband met de daaraan gepaard gaande gelde lijke gevolgen. Uitbreiding der sociale wetgeving over grootere groepen, zoowel als particuliere verzekering kunnen hieraan slechts gedeeltelijk tegemoet ko men. Er zijn reeds teekenen dat de uitgaven die de ziekenhuis behandeling en verpleging ver gen van de fondsen der sociale verzekering hun grens snel na deren. Deze grens was reeds De andere zag hij in de socië teit, in den schouwburg, bij de wedrennen, in de stad. U weet, dat meneer Jacques zeer gezocht was. Ik zal u niet ondervragen over de Tragomer, zeide Marenval, hij is een man die niets verborgens voor mij heeft en die zeer aanbevelenswaardig is. Maar ik zou graag uw meening weten over de Sorège. Giraud aarzelde een oogen- blik, Maar hij had beloofd te zeggen, wat hij dacht, hij hield woord. Met uw verlof, meneer, dat is een schavuit. Waarop rust dit harde oordeel? vroeg Marenval, met een weinig verwondering tegenover zooveel heftigheid. Op niets, meneer. Ik heb hem nooit iets laakbaars zien doen, ik heb hem nooit iets verkeerds hooren zeggen. Maar dat neemt niet weg, dat hij voor mij een schavuit is. Maar Giraud, waarom zijt gij zoo streng voor dien jongen Doos 90 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten lang bereikt voor tal van ge meentebesturen, armbesturen, di- aconiën enz., immers niet alleen het aantal patiënten, die voor ziekenhui.verpleging in aanmer king wordt gebracht is aanmer kelijk grootergeworden dan voor heen, doch ook de verpleegprijs en de kosten der behandeling zijn beduidend geitegen. De samenleving heeft niet al leen belang bij een behoorlijke verpleging zijner zieke medele den doch heeft zeker mede tot plicht te zorgen dat deze die hulp kunnen krijgen welke over eenkomt met den huidigen stand der geneeskundige wetenschap en wel tegen een prijs, die de normale draagkracht zijnei le den niet te boven gaat. Het zal dan ook binnen afzienbaren tijd moeten komen tot een staatstoe zicht op het ziekenhuiswezen. Door toezicht op een doel matige verspreiding over het land van grootere en kleinere zieken huizen, door het stichten van centra die volledig ingericht zijn waaiom heen gegroepeerd in richtingen voor minder hooge eischen stellende ziektegevallen zal de gemeemchap o.m. in staat zijn de kostprijs en de prijs van verpleging te verlagen. Daarbij zal moeten komen een geheel ander systeem van honoreering der geneeskundige ziekenhuisbe handeling. Tot op heden is van eenig sy steem in de landelijke versprei ding der ziekenhuizen geen spra ke. Het gevolg is dan ook dat er talrijke kleinere ziekenhuizen zijn, voortgesproten uit reeds oude instellingen, die zich trach ten te moderniseeren en trach ten te voldoen aan de tegen woordige eischen. Hierin slagen zij slechts ten deele en dan meestal nog ten koste van oneven redig hooge uitgaven met als gevolg een hooge verpleegprijs. Een ziekenhuis dat tegenwoor- man, die, zooals ge zelf bekent, nooit iets gedaan heeft om zoo'n oordeel te rechtvaardigen Dat kan ik zelf niet verklaren, meneer. Meneer de Sorège is altijd heel beleefd, zelfs vriendelijk tegen mij geweest, maar hij had in zijn gezicht iets, dat mij op een afstand hield en dat mij thans zonder aarzeling doet zeg gen hij is een schavuit en eens zal men het wel zelf gewaar worden. Kwam hij dikwijls hier Ja, meneer, in den eersten tijd wel. Ik had gedacht, dat hij van plan was juffrouw Marie te huwen. Maar hij week later voor meneer de Tragomer. Hij was genoeg op de hoogte met de dwaze stieken van zijn vriend, hij moedigde ze misschien te veer aan om de minste illusie te hebben omtrent de toekomst der dames. Hij twijfelde niet, of zij zouden eens door den zoon des huizes op stroo gelegd worden. Want, als ik geloof aan de onschuld van meneer Jacques, ben ik toch niet verblind meneer, en weet heel goed al het laak- waardige, dat hij heeft gedaan. De ralaties tusschen Jacques en de Sorège waren in de laatste dig aanspraak wil maken op vol ledigheid moet niet alleen kun nen beschikken over een staf van specialisten, doch tevens over een goed ingericht labora torium, een kostbaar instrumen tarium en een groote staf goed onderlegde verpleegsters (het huishoudelijk gedeelte blijtt bui ten beschouwing). Hieruit volgt reeds direct dat zulk een zie kenhuis een groot aantal patiën ten moet hebben, zullen niet de kosten van dit alles per patient te hoog worden. Dank zij de naijver van reeds bestaande ver ouderde ziekenhuizen wordt hiermede niet voldoende reke- ning gehoudenieder tracht op zijn manier tot volledigheid te komen en drijft daardoor oe kosten per patient omhoog, ten nadeele der gemeenschap, die tenslotte toch alles moet bekos tigen. Om slechts een enkel voor- beeld te noemen. Het aantal Röntgentoestellen is in vele ge westen zoo groot dat er geen sprake van kan zijn dat deze hun kosten kunnen goedmaken het gevolg is het eischen van een onevenredig hoogen prijs voor de gebruikmaking van dit hulpmiddel. Er valt nog veel te verbeteren in ons ziekenhuiswezen, doch er zal naar groote zuinigheid moe ten worden gestreefd. Waar de staat een groot deel der kosten der ziekenhuisbehandeling be taalt (patiënten van Rijksverze keringsbank en Raden van Ar beid) wordt het hoog tijd dat zij ingrijpt en eens ernstig toe zicht gaat houden op die zie kenhuizen waarin zij haar pa- tienten laat verplegen, waarbij zij dat belang heeft dat de ver pleegprijs zoo laag mogelijk wordt gehouden. Waar tegenwoordig het ver voer van patiënten zeer verbe terd is behoeven volledig inge richte ziekeninrichtingen er niet tijden minder intiem. Zij zagen elkander niet zoo dikwijls meer. Hier ja, maar buitenshuis, hoe kan men dat weten Voor mij is graaf de Soiège de booze geest van mijn meester geweest. Hij heeft hem in ongelegen heden en moeilijkheden gebracht. Hij heeft hem den slechtsten raad gegeven, daar ben ik zeker van. Het verheugde hem, dat hij zijn vriend al dieper zag zinken. Waarom? Dat weet ik niet. Maar zeker had hij er een reden voor om het verderf van mijnheer te verlangen. Op zekeren avond, mijnheer, toen de zaken van den armen jongen heel slecht gingen, was de Sorège bij hem, in den rook- salon, ik was naar beneden ge gaan om thee te halen. Toen ik weer binnenkwam waren zij zoo druk in gesprek, dat zij niet op mij letten. Ik hoorde mijn meester met heftigheid zeggen: Ja, dat leven wordt onmogelijk, ik ga weg, of ik schiet mij dood. Als u toen eens het gezicht van mijnheer de Sorége had gezien I Zijn lippen waren saamgeklemd, als om afkeer uit te drukken, zoo talrijk te zijn. Deze als cen trale inrichtingen met kleinere eenvoudige ziekenhuizen zonder kostbaar laboratorium en kost bare instrumenten daaromheen, zullen de verpleegprijs zeker doen dalen. Bij die leden der samenleving, die zelf de kosten niet behoeven te betalen is de neiging tot zie kenhuisopneming tegenwoordig groot. Deze neiging wordt be wust of onbewust door den arts dikwerf in de hand gewerkt. Wie zich tot een geneeskundige wendt hoort zich al spoedig toe voegen dat enkele dagen opne ming (die dan wel eens meer dere dagen worden) voor nauw keuriger onderzoek noodig zijn. Zeker is dit in vele gevallen ge- wenscht, niet altijd noodig. Be perking zou in deze veel geld besparen zonder aan het resultaat veel te kort te doen. In een goed loopend ziekenhuis met polikli niek kunnen vele onderzoekin gen poliklinisch geschieden, zon der dat daarvoor de patient wordt opgenomen met de daaraan ver bonden kosten. Ook meer weer stand bied aan den neiging van hen, die zelf niet betalen, zich in een ziekenhuis te doen opne men is hoog noodig. De tegenwoordige ziekenhuis behandeling is niet alleen duur voor den particulier doch ook voor de gemeenschap. De wetenschap eischt nu een maal tegenwoordig een uitge breid onderzoek, waaraan vele specialisten deelnemen met als gevolg na afloop niet één reke ning, doch een serie rekeningen, waardoor het totaal bedrag schrikbarend hoog kan worden. De gemeentebesturen hebben zich hiertegen reeds beveiligd door de exploitatie van eigen inrichtingen met een van vast bezoldigde geneeskundigen of door een contract met een zieken- inrichting tegen een vast be- maar zijn oogen schitterden van vreugde. O, dien avond heb ik den haat gevoeld, die in zijn hart woedde. Waarom haatte hij mijn meester Wat had meneer Jacques hem gedaan Hij was zoo lichtzinnig, zoo onvoorzichtig, dat hij heei goed een vriend kon kwetsen zonder het zelf te weten. Jacques wachtte tot ik weg zou gaan, met spreken. Hij was doodsbleek en liep met gebalde vuisten hsen en weer. Toen ik de deur sloot, hervatte Sorège het onderhoud en zei: Je bent gek, arme kerel. Je hebt toch Eea al Het overige kon ik niet hooren. Er was sprake van die Lea, die Jacques in het ongeluk heeft gestort en die dol op hem was. Als ik goed begrepen heb wat de Sorège wilde zeggen, dan was mijn jonge meester in een nieuwe intrige betrokken met een andere vrouw. Heere God, had hij niet genoeg aan die Italiaansche Als men eens wist, waar een slechte vrouw een armen, zwak ken, ijdelen man toebrengen kanl Wij hebben het ondervonden tot ons ongeluk. En wat was de Soiège's hou- drag, alle (ook specialistische) behandeling inbegrepen. Onze sociaal geneeskundige wetge ving moet nu eiken specialist zoodanig honoreeren. Het zou zeker beduidende besparing kun nen geven als zij in deze het voorbeeld der gemeentebesturen kon volgen. De opeenstapeling van onkos ten bij ziekenhuisbehandeling en verpleging is een schrik voor den zieken middenstander. Een staatstoezicht eventueel een staatsexploitatie zal hierin ver betering kunnen brengen. Behalve dat de ziekenhuis kosten worden bepaald door kosten van oprichting, van labo ratorium, instrumentarium en geneeskundige staf worden ook zij beïnvloed door aantal en salarissen van verpleegsters. Dat deze in het algemeen te hoog zijn is nog niet het geval, in tegendeel vreeB ik dat deze factor in den verpleegprijs eer zal stijgen dan dalen. Immers onze religieuse-verpleegster ont vangt nog geen of weinig loon zoodat hierdoor de R. K. in richting in staat is tegen lageren prijs op te nemen dan inrich tingen waar alleen vol betaalde wereldlijke zusters zijn. Intus- schen dreigt het gevaar, dat hieraan binnenkort een einde zal komen. Het aantal religi- eusen is op verre na niet meer tooreikend voor de tegenwoor dige eischen en wordt reeds aangevuld door wereldlijke zus ters die ook een salaris moeten eischen. Men zal nu er wel toe moeten komen bij de kosten berekening de diensten der reli- gieusen even hoog te waardeeren als die der wereldlijke zusters. Hier zal hetzelfde op godsdienstig verplegingsgebied geschieden als reeds geschred is op onderwijs gebied. Alleen een beperking, een betere schiftng, in het aantal op te nemen patiënten met als direct gevolg een minder groot corps verpleegsters kan hier verbetering brengen. Samenvattend hebben wij dus: de kosten van ziekeuhuisbehan- deling en verpleging worden ding tijdens het ongeluk? Heel goed, meneer, al te goedl Hoezoo Ja, meneer, zijn ontroering scheen niet erg groot. Van het eerste oogenblik af kwam hij om zich ter beschik king te stellen van mevrouw. Kalm en koel. Zijn houding ver ried voorbereiding. Niets natuur lijks. Men had hem gehouden voor een acteur, meneer. Ik weet niet of ik mij goed uitdruk. Heel goed. Meneer de Tragomer was als gek. Hij kon geen woord uit brengen. Wat meneer de Maurigon be- trelt, die schreide als een kind. Zij hadden allen hun bezinning verloren, maar meneer de Sorège had de zijne behouden. Hij vroeg mij de sleutels en zocht lang rond in de laden van meueer. Vooral wilde hij een vrouwen portret vinden en toen hij het eindelijk zag, scheurde hij het in duizend stukken. Later heb ik nog eens na gedacht over die haast van mijn heer de Sorège om dat portret te vernietigen, maar ik kon de beweegredenen er niet van vin den. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1