ISïïiT Binnenland. Gemeenteraad Rechtszaken. Qemenjfd Nieuws Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft mendoor Mljnhardt's Sanapirin-Tabietten aangemoedigd, waarbij hoogere loonen het gevolg zijn. Ook voor de fabribanten blijven de voor- deelen niet uit, immers maken zij hoogere winsten. Maar die hoogere winsten en loonen trek ken zoowel kapitalisten als ar beiders om zich op de vervaar- diging van dat artikel toe te leg-1 gen, zoodat spoedig de productie stijgt en inplaats van een tekort een teveel op de markt komt, zoodat na verloop van tijd de prijzen dalen en de toestand weder normaal wordt. De voort brenging van het product daalt dus zoodra het kwamtum de be- noodigde, dus de gevraagde hoe veelheid bereikt heeft. Het pro duct regelt dus door de wet van vraag en aanbod de benoodigde hoeveelheid. Hetzelfde ziet men op heel het maatschappelijke terrein gebeu ren Nemen wij b.v. de hoogere graanprijzen van dit jaar. Ook hier is de oorzaak in den grond geen andere dan die van vraag en aanbod. Het vorig jaar, of beter gezegd het vorige seizoen, was er een overvloed van koren, welke voornamelijk zijn oorzaak vond in den overvloedigen Cana- deeschen oogst. Ook Rusland leverde tegen alle verwachting in een vrij groote hoeveelheid koren op, terwijl ook de West- Europeesche landen vrij groote overschotten opleverden. Een gevolg van den overvloed aan graan was, dat de prijzen daalden omdat het aanbod grooter was dan de vraag. De groote droogten in China en Japan, waar eigen oogsten mislukten, hadden tengevolge, dat deze landen op groote schaal granen importeerden uit Canada en Australië, waardoor het gi aan- surplus dezer landen op buiten gewone wijze afnam. Door de betrekkelijk lage prijzen gebruik ten ook de andere landen meer dan de gewone hoeveelheid, waardoor overal de graanvoor raden vermindei den. Door de groote droogten in verschillende landen en door te groote regen val in andere landen men denke maar aan eigen land is niet zooveel voortgebracht, dat de voorraad een behoorlijk overschot waarborgt, zoodat er vrijwel een tekort aan graan ontstaan is. De vraag is momen teel dus grooter dan het aanbod, waarvan een stijging der prijzen het gevolg is. Waar vooral de graanmarkt internationaal is, ziet men dan ook algemeen het verschijnsel, dat overal de graan prijzen stijgen, waarvan duur der brood het noodzakelijk ge volg is. Ofschoon aan het beginsel van deze wet niet getornd kan wor den, is de uitwerking toch niet steeds van dien aard, dat de functiëo en verrichtingen op de beste wijze vooi de maatschap pelijke behoeften worden ver deeld. Ook deze wet heeft, zoo als zooveel andere economische wetten, haar voor- en nadeelen. De verdeeling toch naar de be ginselen dezer wet is niet die naar -tie werkelijke behoeften van de menschen, maar volgens de winstkansen, die zich vrijwel overal trouwens voordoen. Van daar de bestrijding van socialis tische zijde, die dit systeem van winst wil vervangen door 't sy steem van productie naar be hoeften. Een systeem, dat, hoe sympathiek van humaan stand punt ook, van economisch stand punt beschouwd ernstige bezwa ren heeft en maar niet zoo ge makkelijk is in te voeren, als door de voorstanders wel be weerd wordt. Maatschappelijke stelsels worden wel langs evolu tionair en weg gevormd, dus ge boren, doch moeilijk jaren te voren in elkaar gezet. Een groote schaduwzijde van de wet van vraag en aanbod is ook nog deze, dat de vraag niet direct van de verbruikers komt, doch meer van de tusschenper- sonen, de handelaars en de spe culanten. En die speculatie kan zelfs van dien aard zijn, dat öf over productie met al? gevolg werk» loosheid ontstaat óf schaarschte, met als gevolg gebrek. Het zijn deze factoren vooral, die van meer dan één zijde be nut worden om ernstige critiek uit te oefenen op het bestaande maatschappelijke productiesy steem. Dat deze critiek, zooals de meeste trouwens, eenigen schijn van waarheid heeft, kan niet ontkend worden. Maar dat een zóó ingewikkeld voortbren- gingssysteem nu ook maar „even" veranderd moet worden, men voelt, dat is een andere vraag. DE KONINGIN BIJ DE MANOEUVRES. De mededeelingen, welke in buitenlandiche bladen zijn ge daan, als zou de Koningin ge weigerd hebben na afloop van de manoeuvres het defileeren van de tioepen bij te wonen, zijn in allen deele onwaar. De Koningin is na afloop van een der door haar bijgewoonde manoeuvredagen, in stede van de troepen langs haar te laten defileeren, in persoon langs hun front gereden, uitsluitend met de bedoeling van tijdbesparing, ook terwille van officieren, onder officieren en manschappen, die reeds zeer zware dagen achter den rug hadden, DE ZOMERTIJD. Naar ,de Maasbode" verneemt heeft de dusgenaamde Tijdcom- missie dezer dagen haar laatste bijeenkomst gehouden en is de publicatie van haar rapport bin nenkort te verwachten. Er moet naar het blad ter oore komt sprake zijn van een minderheidsrapport, zoodat zich (wat te verwachten was) ook in den boezem der commis sie de meeningsverschillen zullen afspiegelen welke op dit stuk onder de NeJerlandsche bevol king heerschen. Bres kensOnze admini stratie ontving heden voor het eerst sedert de heropening weder overschrijvingen per Giro, en moet erkennen, dat deze af wikkeling thans weder zeer dui delijk en eenvoudig is. EEN ELECTRISCHE TRAM LIJN BRESKENS-OSTENDE? Volgens het .Carillon van Os- tende" worden er onderhande lingen gevoerd tusschen Belgische en Nederlandsche autoriteiten om de electrische tramlijn die langs de Belgische kust ligt, te verbinden met de in aanbouw zijnde buurtspoorlijn tusschen Breskens en Cadzand. De ver binding zou geschieden te Re- tranchement. Sint KruisDe Raad dezer gemeente kwam heden in vol tallige vergadering bijeen. Goedkeuring werd verleend aan de aanbesteding voor de straatverlichting. Met algemeene stemmen werd besloten aan de Vereeniging ,Het Wit-Gele Kruis" te Oost burg tot wederopzegging een jaarlijksche tegemoetkoming te verleenen van f30, ingaande 1925, onder voorwaarde, dat de enkele minvermogende bewoners van de wijk ,het Eiland" hier voor gratis hulp worden verleend. Voorts werd met alg. stemmen besloten de jaarlijksche subsidie aan de plaatselijke muziekver- eeniging gedurende drie jaar met f50 per jaar te verhoogen. Tusschen de erven van P. de Lijzer en P. J. Lucieer zal een verharde overweg worden aan gebracht, terwijl de raadsbeslui ten, betreffende de verhuring van de onderwijzerswoning in zooverre werden gewijzigd, dat die besluiten van kracht zullen worden op 1 Januari 1925 in plaats van op 1 Mei d.a.v. Oostburg. Nadat 33 ge vallen van mond- en klauwzeer in deze gemeente zijn voorge komen, is deze ziekte thans geheel geweken. OOSTBURG. Maandag kwam de Raad dezer gemeente, onder Voorzitterschap van den Burgemeester P. Eras mus, in voltallige zitting bijeen. Medegedeeld werd een proces verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger; een ver zoek van de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij, in zake het in het leven roepen van bepa lingen tegen het laten vliegen van duiven, werd naar B. en W. gerenvoyeerd de Beurs zal wor den afgestaan voor het onderwijs in handenarbeid aan de Rijks kweekschool. Langs de huizen der Zuid- zandsche straat zal een trottoir worden gelegd van vier tegels met band vóór de bestaande hekjes en paaltjesdit besluit werd genomen met 4 tegen 3 stemmen. Het verzoek van eenige café houders om de Beurs niet meer af te staan voor bioscoopvoor stellingen op Zaterdagen, Zon dagen en kermisdagen kon niet worden toegestaan, omdat het gebruik voor die voorstellingen reeds was toegezegd aan de gebroeders Galle, evenwel werd de bepaling gemaakt, dat de voorstellingen in den regel om tien uur moeten geëindigd zijn. Met algemeene stemmen werd gunstig beschikt op het verzoek van een zestien-tal bewoners der Brouwerijstraat om aansluiting aan de gemeentelijke rioleering op dezelfde voorwaar den als deze aansluiting reeds aan anderen was gegund. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanschaffing van de noodige materialen tot machinale lediging van beerputtendit voorstel vond steun in een ver zoekschrift met een 46-tal hand- teekeningenmededeeling van de exploitatierekening van een elders in gebruik zijnd toestel, waarda de uitvoerige bespre king in beginsel besloten werd met 5-2 stemmen het voorstel aan te nemen, waarbij aan B. en W. werd opgedragen de zaak na der te onderzoeken en met een uitgewerkt voorstel te komen. De Voorzitter deelt mede, dat vanwege het schooltoezicht her haaldelijk is aangedrongen op den bouw van een nieuwe open bare lagere schoolieder is wel overtuigd, dat de bestaande toestand moet worden opgeheven, daar de school eenvoudig niet meer voldoet aan de minst te stellen eischen met algemeene stemmen werd dan ook besloten tot den bouw der school en met 6-1 stem ook van een onder wijzerswoning. Het open val lend terrein kan uitstekend te pas komen voor allerlei doel einden. B. en W. zullen met 't schooltoezicht in overleg treden. Naar aanleiding van het be zoek van den Inspecteur der Volksgezondheid belast met het toezicht op de uitvoering der Vleeschkeuringswet, aan den Burgemeester gebracht, komt de stichting van een centrale slacht plaats ter sprake. Daar eerlang alle slagerijen en verkooplokali- teit'en van vleesch in overeen stemming met de voorschriften der genoemde wet moeten wor den gebracht meenen B. en W. dat de gemeente verder dient te gaan dan aanvankelijk bedoeld was met een stichting van een gebouw voor noodslachtingen, namelijk dat het noodig is een centrale slagerij door de ge meente te doen stichten. Daar voor zouden noodig zijn een slachtlokaal voor rundvee, een dergelijk lokaal varkens, een lokaal voor de darmenschoon- maak, een tweetal pompen, een stal voor enkele stuks vee, alsook een stal voor varkens, een twee tal verkooplokalen, een kamertje voor den keurmeester en een achterplaats. Na eene vergelij king van het aantal geslachte dieren in 1923 en 1924 meenden B. en W. een heffing van f5 voor runderen en f3 voor var kens de jaarlijksche onkosten nagenoeg te kunnen dekken, Met alg. stemmen werden ^B. en W. gemachtigd de noodige stappen in deze richting te doen, Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd met 6 stemmen herkozen het lid A. P. J. Tas. Eén der leden stemde wegens familie betrekking met den benoemde niet mede. Voor een som van twee gulden werd van de erfgenamen van C. Kense overgenomen de achter- nieuwstraat. Op een verzoek van het muziek gezelschap .Harmonie" om de jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas, met het oog op aanstelling van den nieuwen directeur en om de reorganisatie van het gezelschap, te verhoogen tot f 300, werd met 5 tegen 2 stemmen gunstig beschikt, terwijl een subsidie van f300 vooraan koop van instrumenten, hetzelfde stemmenaantal kon verwerven. Een verzoek van hetzelfde gezelschap ter zake van een nieuw podium werd aangehouden. Met 6 tegen 1 stem werd besloten lid te worden voor den Marktmeester van de Vereeni ging voor Hoofdambtenaren bij het Marktwezen. Aan de aanvraag van verschil lende personen tot aankoop van erfpachtsgrond, toebehoorende aan de gemeente, werd zonder hoofdelijke stemming voldaan. De verordening op de heffing van schoolgeld werd opnieuw vastgesteld. Bij den rondvraag werd ge wezen op de wenschelijkheid van plaatsing van waarschuwings borden tegen het berijden Oer trottoirs, daar het immers reed» voorgekomen is, dat daarvan door motoriijders gebruik ge maakt werd. B. en W. zijn in deze diligent. Ten slotte zegt de heer de Milliano den Raad dank inge volge de hem verstrekte opdracht voor de toegezegde subsidie aan de Vereeniging het Wit-Gele Kruis. School- en Kerknieuws. Sohoondijke. Mej. van Male alhier, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd als onder wijzeres in de nuttige handwer ken aan de Bijz. Neutr. school te IJzendijke. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kerk. Zondag 12 Oct. 1924. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5!/a u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v. Griethuijzen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk. n 2 u ds Vrijlandt. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Evangelisatielokaal Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst. Hoogwatergetij Bre»ken». DAGEN. vm. nam Zaterdag 11 Oct. 12.07 12.21 Zondag 12 12.47 1.11 Maandag 13 1.22 1.46 Dinsdag 14 1.55 2.19 Volle Maan Zondag 12 Oct. nm. 8.41. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 11 Oct. nam. 5.47 Zondag 12 5.45 Maandag 13 5.43 Dinsdag 14 5.41 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 7 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.80f 11.85 Eendeieren f 7.95f 8.65 Aangevoerd 75000 stuks. Oostburg, 8 Oct, Tarwe f 11.00—f 18.— Rogge f 14.00—f 15.00 Gerst f 15.00f 15.25 Haver f 11.00-f f13.00. Erwten f 17.00—f 20.00 Bruine boonen f 20.00-f 28. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2.55-f 2.56, Ponden fll.48,-f 11.51, Marken f0.60- f 0.61 p. billioen, Belg. Francs. f12.176 -f 12.30, Fransche francs f 13.30-f 13,4n, Kronen (afgest. f0.36-f0.37. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Oct. De volgende zaken werden behandeld A. W. v. d. P., 29 j., land bouwer te Sint Kruis, werd be klaagd dat hij op 31 Augustus jl, aldaar L. S. d. M. heeft mis handeld. Eiich 14 d. gev. straf. Uit spraak 1 week gev. straf, voor waardelijk proeltijd 1 jaar. S. J. M., 41 j., huisvr. van J. J. D. te Hoofdplaat, werd be klaagd dat zij op 6 Sept. jl. C. M. B. aldaar, heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 d. h. Uilspr. id. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaemsche Schouwburg te Gent. Zondag 12 Otober. nam. 2.30 u. De Roos v. Stamboul Zangspel in 3 bedrijven. nm. 7,30 u. Muurbloempjes, Blijspel in 3 bedrijven.. Maandag 13 October, nm. 7-30 u. Muurbloempjes. Dinsdag 14 October, nm. 7-30 De Roos van Stamboul. Donderdag 16 October, nam. 7.30 De Roos v. Stamboul ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Maandagmiddag keerde het 8 jarige meisje Mienlje B., niet op den gewonen tijd in de ouder lijke woning aan de Pootstraat te Delft terug. De ouders werden daardoor ongerust en gingen op zoek. Zij zochten de heele buurt af, maar zonder resultaat. Later hebben zij het hoofd der school gevraagd, de lokalen te door zoeken. Maar ook dat onderzoek had geen resultaat. Daarna heeft men de politie gewaarschuwd, die m»t behulp van een politiehond een onder zoek instelde. De hond liep naar de brug aan den Nieuwen Lan- gendijk. Daar is men aan het dreggen gegaan. Nauwkeurig werd het water afgezocht, maar niets gevonden. Om half vier is men met dreg gen opgehouden. De ouders waanden hun kind reeds verlo ren toen het gisterenmorgen gevonden werd in een kast in de school. Het bleek, dat een onderwijzeies, mej. S., het kind des middags in de kast had ge- gesloten en om 4 uur de school had verlaten, zonder het kind uit de kast te halen. De onder wijzeres was des avonds naar Den Haag gegaan en had daar bij kennissen den nacht doorge bracht. Toen zij gisterenmorgen van de vermissing hoorde, schrok zij hevig en zei„Dan moet ze nog in de kast zitten". Men kan zich de blijdschap der ouders indenken bij het we derzien van hun kind. De „Tel" geeft hierover nog eenige bijzonderheden, waaruit blijkt, dat het kind in de kast moest omdat het met een ander meisje had zitten praten. ,Om vier uur, zoo vertelde het kind, is de juffrouw in de kast geweest om haar mantel en hoed weg te halen. Zij zag me niet en ik durfde niets zeggen. En toen ziet u, toen het later zoo stil werd in de klas, begon ik wat bang te worden. Ik dacht dat ze me vergeten zouden en begon hard te huilen, maar er kwam niemand. Toen heb ik heel hard geroepen, tegen de deur getrapt en gehuild om m'n moeder en vader...... Maar het bleef zoo stil en het werd zoo donker. Toen ben ik op een hoop teekenboeken gaan zitten en zoo in slaap gevallen. En toen heb ik geslapen tot van morgen tot het meer licht was. Ik ben plaatjes gaan kijken, en toen vonden ze me, De kast was een ruimte van 2 M. diep en 1 M. breed, met een ruitje achterin, De onderwijzeres die pas bij het onderwijs is, heeft bij de politie een verhoor ondergaan,

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2