DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wetilljlscb Omzicht, Vraag en aanbod, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon BRESKENS NO. 21 Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 11 October 1924 Nummer 2969 De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren( door de haard- oppervlakte vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig PUROL toetreding tot den Volkenbond schijnt slechts een kwestie van weken. Het heet, dat Frankrijk die toetreding wenscht en dan ook geneigd zou zijn op -de Duitsche vraag bevredigende in lichtingen te geven, dus ook te gen een Duitschen permanenten zetel geen bezwaar te maken. Van Engeland en België is geen andere houding te verwachten. Maar zal, nu in Duitschland een verandering in de regeeringsco- alitie aanstaande lijkt, de Duit sche regeering nog niet andere eischen gaan stellen Een der redenen, waarom Frankrijk de Duitsche toetreding zoo welge zind is, is ook, omdat Duitsch land dan tevens het thans tot stand gekomen protocol zou te onderteekenen krijgen en dus aan de bepalingen betreffende arbitrage en sancties tegen den eventueelen aanvaller zou ge bonden zijn en omdat het dan aan het toezicht op zijn bewa pening geen beletsel in den weg mag leggen. En nu zijn het juist deze twee verplichtingen, waarte gen in Duitschland en vooral on der de Duitsch-nationalen, die wellicht regeeringspartij worden, verzet rijst. De Duitschers meenen, dat zij ontwapend, als zij zijn, moeilijk tot het toepassen van militaire sancties tegen derden zich kun nen verplichten maar bovendien, dat ze in het midden van Europa gelegen veel kans hebben hun land tot oorlogsterrein te maken, wanneer ze, als de in het pro tocol geregelde santies het wil len, de troepen, die tegen een aanvallende staat ageeren, vrije lijk door hun land laten trekken. En van de militaire controle, die thans door den Volkenbondsraad zal worden uitgeoefend, zoo lang een meerderheid in den Raad, dat zijn dus de vaste leden, ge steund door België dit noodig had, vreezen ze in verband met het onderzoek in de gedemilita riseerde gebieden het begin van een internationaliseering van die gebieden en een blijvende toe stand van afhankelijkheid. De Duitsch-nationalen zijn dan ook maar matig op toetreding tot den Volkenbond gesteld. En het heet, dat een hunner voorwaar den voor toetreding tot het re- geeringsblok is, dat Duitschland niet zonder Rusland tot den Bond zal toetreden en dat de kwestie van de schuld aan den oorlog aan de orde wordt ge steld, iets, waarvan Frankrijk in geen geval wil weten. Intusschen is het nog de vraag, of ze tot de regeeringsmeerder- heid zullen worden toegelaten. De Duitsche Volkspartij eischt dit onvoorwaardelijk en dreigt met uittreding uit de regeerings- coalitie. Maar de democraten verzetten zich zoolang ook de sociaal democraten niet zijn op genomen. Nu zou een meerderheid van Duitschnationalen Duitsche Volks partijen en centrum mogelijk zijn. Maar van een regeering, zoo geheel naar rechts georiënteerd, wil het centrum geen deel blij ven uitmaken. Evenmin is het gediend van een aanvulling der meerderheid door de socialisten ingeval de Volkspartij uittreedt, omdat het dan iu een al te democratische regeeringscoalitie in het gedrang vreest te raken. De eenige uitweg zou dan, wanneer de Volkspartij haar dreigement mocht uitvoeren, in een algemeene verkiezing liggen. Maar juist dit vooruitzicht kan de Volkspartij wel eens afschrik ken. Want een verkiezing ple gen politieke partijen alleen te provoceeren wanneer ze hoop hebben er beter van te zullen worden. Daarop is voor de Volkspartij al weinig kans. En dit zou dan wellicht voor het centrum de mogelijkheid openen zijn stand punt te haven en voor de hui dige regeering het middel tot behoud zijn. Het is een zelfde middel, als wellicht Mac Donald's regeering op de beenen zal hou den. Zij is en blijft afhankelijk Het heeft zeker langer geduurd dan men gedacht had. Toen Mac Donald en Herriot hun groote redevoeringen te Genève hielden, meenden ze allicht daar mee de zaak der ontwapening en arbitrage beslist te hebben. De moeizame arbeid in de com missies heeft het anders bewe zen. Nog op het laatste oogenblik dreigde Japan's halsstarigheid de heele zaak in de war te stu ren. En er is ongetwijfeld heel wat staatsmansbeleid en goede wil noodig geweest, om het einde te kunnen bereiken, dat de vaststelling van het protocol tot vreedzame regeling van in ternationale geschillen en de re solutie, door den voorzitter der Volkenbondsvergadering, den Zwitser Motta, voorgesteld, thans hebben opgeleverd. De eenstemmige goedkeuring dezer resolutie door al de 47 staten, die ter vergadering te genwoordig waren, waarborgde aanvaarding van het protocol door alle aangesloten staten en daarmee als 't ware een nieuwe internationale orde. En dit geeft aan den geduldigen arbeid der commissies en aan deze vijfde Volkenbondsvergadering een bij zondere beteekenis. Maar niet temin dient niet vergeten te wor den, dat het werk nog niet vol maakt is. Er zijn nog tal van mazen in het netwerk, waardoor de oorlog zal kunnen binnen sluipen. En het is nog zeer de vraag, of de ontwapeningsconfe rentie, die thans onder de aus piciën van den Volkenbond wordt voorbereid, deze mazen zal kun nen dichthalen. Maar bovendien, en dat is nog wel het ergste, de drie talrijkste volken der wereld zijn tot het piotocol niet toege treden. Noch Duitschland, noch Rusland, noch de Vereenigde Staten, maken deel van den Vol kenbond uit. En er schijnt voor- loopig ook weinig kans, dat al thans de beide eerste daartoe bereid zullen zijn. Wat Duitschland betreft, zijn Vóór alles was hij een prac- tisch man. Het tegenbeeld van den armen Jacques, die nooit nadacht en zich midden in de moeilijkhedih wierp, zonder te weten, hoe hij er uit zou raken. Wat ik u daar zeg, is maar een indruk van mij. ik heb nooit geweten, hoe de Sorèje zich in de wereld gedroeg, anders dan door hetgeen mijn broeder er van vertelde, en, waar ik bij was, kon hij niet vrijuit spreken. Die indruk is door geen enkel feit bevestigd, en is toch onver anderd in mijn geest gebleven. Marenval zag mevrouw de Fréneuse aan en zeide Voor mevrouw de Fréneuse dus was dé Sorège een koel be rekenend mensch, die in alles zijn eigen.voordeel zocht. Maar waartoe die vragen vroeg meijrrpuw de Fréneuse. Er is ons gezegd, dat wij zou den worden ondervraagd, waar de moeder, zei 't meisje, maar niet dat wij ingelicht zouden worden. Laat ons geduld hebben. Mevrouw de Fréneuse zei met een gelaten lachje Wij zijn dat gewoon. Marenval stond op Waarde nicht, zeide hij op den vriendelijksten toon, ik ver laat u, maar ik kom u spoedig weer opzoeken. Onze bijeen komsten zullen veelvuldig zijn. Ik heb haast u omtrent den toestand te kunnen inlichten, maar ik moet mij zelf eerst in lichting verschaffen. Ik wil, als ik wegga, eens spreken in dien het u veroorloofd met Giraud. Toen Marenval mevrouw de Fréneuse de hand had gedrukt, schelde Marie en, de deur openend, geleidde zij zelf den onverwachten bondgenoot door de kale, treurige vertrekken tot aan de vestibule. Toen daar de oude bediende kwam aanioopen, zei zij tol Marenval, met een helderen blik: Ik dank u, wat er gebeuren moge, neef, voor den troost, dien gij ons gebracht hebt. Ik zal nooit vergeten, dat gij het eerst met ons de overtuiging hebt gedeeld, die wij behielden aan de onschuld van mijn broeder. Hij schudde het hoofd. Dat zou niet rechtvaardig zijn, zeide hij, lieve nicht, want hij, die het eerst met u die over tuiging heeft gedeeld, heet niet Marenval, hij heet Tragomer. Mejuffrouw de Fréneuse fronste de wenkbrauwen en ging naar haar kamer terug. Giraud reikte Marenval zijn pels aan. Een oogenblik mijn waarde, zei de laatste, ik moet u eens even spreken, voor ik wegga. Waar worden wij het minst gederangeerd? Als meneer in het spreek kamertje wil gaan, is er geen gevaar, dat men ons komt storen. Marenval ging tegen den schoorsteen aanleunen, om den bediende met grijze haren niet voor zich te laten staan. Hij zeide Giraud, ik wil u spreken over uw jongen meester en een zijner vrienden. Er zijn dingen, die de bloed verwanten nooit weten en die de huisbedienden wel kennen. Antwoord mij zoo openhartig mogelijk. U, meneer kan gerust zijn, ik zal alles vertellen wat ik weet. Ik heb niets te vreezen, noch te verliezen. Zijt gij ook overtuigd van de van den steun der liberalen. En zoodra deze zich met de con servatieven vereenigen, raakt ze hopeloos in de minderheid. Op die vereeniging opende eerst het Engelsch-Russisch verdrag en nu het staken van de vervol ging tegen den hoofdredacteur van een communistisch weekblad wegens opruiende artikelen, het voor Mac Donald en de zijnen een minder aangename uitzicht. Maar op het laatste oogenblik schijnt de liberale leider, Asquith, zich noch bedacht te hebben. En de reden van deze plotse linge zwenking schijnt ook ge zocht te moeten worden in de vrees voor een algemeene ver kiezing, waarop de regeering plan had, ingeval de meerder heid van het Lagerhuis zich te gen haar verklaarde. De motie van wantrouwen, door de con servatieven ingediend, is nu zoo danig door Asquith geamendeerd dat ze voor de regeering geen gevaar meer oplevert. Maar het schijnt nog niet heelemaal zeker, dat Mac Donald er genoegen mee zal nemen. Hij voelt wel, dat te eeniger tijd de slag toch moet vallen, en overweegt waar schijnlijk, dat het voor de ar beiderspartij geen slecht oogen blik zou zijn, de strijd te wagen, nu zij pas het vredeswerk van Genive op haar credit heeft kun nen boeken. Nu zich allerwege het ver schijnsel voordoet, dat de prijzen van verschillende voedingsarti kelen stijgende zijn, komt van zelf de vraag naar voren wat hiervan de oorzaken zijn. De beantwoording van die vraag is niet zoo heel gemakke lijk. Immers is bij de beant woording de politiek niet uit gesloten, daar het standpunt waarvan men de maatschappe lijke structuur beziet, hier domi- neerend is. Zoo is bijv. voor onschuld van meneer de Fréneuse? Overtuigd, meneer Dat be- teekent nog niets. Maar ik wil er mijn hoofd onder verwedden, dat hij volstrekt niet in de zaak was berrokken. Hij, meneer, eene vrouw dooden Een jongen, die in het water zou zijn gespron gen om een verdrinkenden hond te redden. Zoo'n dwaasheid is ondenkbaar. Die vrouw dooden? Waarom? Zij beminde hem. Om haar te bestelen Waartoe Zij had hem alles gegeven wat zij bezat. O 1 zij was vrij jaloersch op hem. Op zekeren avond, toen zij hier kwam om hem te spreken, scheen zij krankzinnig, zooveel verdriet had zij. Zij bleef meer dan een half uur in de vestibule zitten schreien als een boet vaardige Magdalena en zij bood mij aan wat ik wilde hebben, haar beurs, een diamanten ring, als ik haar bij meneer Jacques boven liet komen. Het hielp niets, dat ik tot haar zei Maar, mevrouw, hij is niet thuis. Wat hebt u er aan om zijn kamer te zien U kan een van de dames ontmoeten, zijne moeder of zuster. Wat een schan daal zou dat zijn I Zij zeids hen, die bijzonder vooruitstreven de gevoelens zijn toegedaan, de oplossing al heel eenvoudig, daar zij u met het ernstigste gezicht ter wereld zullen mededeelen dat de stijgende prijzen het ge volg zijn van de op winst beluste uitbuiters, die, hoewel er van alles voldoende voorraad is, door speculatieve doeleinden de prij zen steeds weten op te voeren. Deze redeneering vindt ge- makkelijken ingang daar het feit niet is te loochenen, dat handige speculanten de prijzen van een of ander artikel wel eens weten op te voeren. Maar in werkelijk heid zijn het niet de speculanten, die de oorzaak van de hoogere prijzen zijn, doch eenvoudig een door het concurrentie-systeem in het leven geroepen economische wet, die van vraag en aanbod. Deze wet is het, die op auto matische wijze de voortbrenging der goederen regelt en er zorg voor draagt, dat van de benoo- digde voorwerpen steeds het voldoende kwamtum aanwezig is. Het is de wet van de waarde, die door de economen op deze wijze wordt uitgelegd,dat de dingen meer of minder waard zijn naarmate ze in minder of meer voldoende hoeveelheid voor onze behoeften aanwezig zijn." De verklaring hiervan is be trekkelijk eenvoudig. Wanneer van een bepaald artikel geen voldoende voorraad aanwezig is, dan vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat er te weinig van dit artikel gefabriceerd wordt. De oorzaken daarvan kunnen zijn gebrek aan fabrieken en werk krachten en gebrek aan kapitaal. De vraag zal dan in zulk geval het aanbod overt! effen en het logisch gevolg is dan, dat de prijzen gaan stijgen. Dit ver schijnsel doet zich bij bijna alle artikelen voor waarvan geen vol doende voorraad aanwezig is. Maar door die stijging wordt de aandacht op dit artikel ge vestigd en de wet van vraag en aanbod begint automatisch te werken. De geringere voorraad heeft tengevolge, dat de produc tie op allerlei wijze in de bestaande fabrieken 1wordt snikkend O, ik zou mij liever dooden I Zij heeft dat gezegd. Ja, meneer, zij heeft dat ge zegd. En ik ben altijd over tuigd geweest, dat zij zelfmoord heeft gepleegd. Ik heb dit ver teld aan den rechter van instruc tie. Hij haalde de schouders op. Meneer, zoo waar als ik vijf en zestig jaar geworden ben, zonder iemand leed te doen, meneer Jacques had de vrouw niet gedood. Neen, hij had haar niet gedood 1 Marenval had oplettend naar den bediende geluisterd, maar al wat hij gehoord had, 'wist hij reeds. Hij besloot dus het onder werp aan te roeren, dat voor hem het meest opheldering behoefde. Welken invloed, denkt gij, kunnen de vrienden, waarmede Jacques zich omgaf, op zijn bedrag gehad hebben O, meneer, dat is heel moeilijk te beoordeelen. Meneer Jacques bevond zich in bijzondere om standigheden. Hij leefde bij zijn moeder, die weduwe was, en er was een meisje in huis. Hij kon dus hier niet veel menschen ont vangen. Zijn vrienden waren niet bekend, behalve meneer de Tra gomer en meneer de Sorége. ^Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1