Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws van beteekenis zijn 8 pCt. aldu« van ingrijpende beteekenis voor de marginale steen-industrie en kan voor deze evenmin trou wens als voor andere industrieën alléén onder het begrip fiscaal gerangschikt worden, wat reeds niet opging bij het bestaande zwakbeschermende tarief en bij verhooging daarvan a fortiori niet. Wanneer instede van verhoo ging van tarieven geleidelijke verlaging en eindelijk algeheele afschaffing zoude volgen in de beproefde lijn voor ons land de beste gebleken, zou adressante dit toejuichen omdat vóór alles vermindering van duurte nood zakelijk is. Wanneer evenwel een meer derheid zoude worden gevonden vóór uitbreiding en verhooging van invoerrechten, dan wenscht adressante met eiken nadruk er op te wijzen dat voor het arti kel metselsteen dat geen ex port-artikel is voor over zee, in de lijn van een tariefwet als de onderhavige volstrekt recht be staat op opneming onder de belaste artikelen. De vereeniging verzoekt dus het aanhangige Ontwerp-Tarief- wet te verwerpen; desnoodig een zuivere technische herziening te bevorderenzooveel mogelijk bestaande tarieven te vermin deren of af te schaffen, maar voor het onverhoopte geval dat inderdaad tot tariefverhooging zoude worden overgegaan, met uitbreiding van het aantal arti kelen, dan ook consequent het belasten van alle industrie-pro ducten door te voeren, kortom van alles, behoudens grondstof fen, dan is een tarief inderdaad fiscaal. De vereeniging zou echter ook dit een grove fout achten omdat vóór alles vermindering van duurte noodzakelijk is. Belasten van het eene artikel wel, van het andere niet, is een onduldbare willekeur. Bij de reeds onduldbare hooge lasten mogen geen nieuwe wor den gevoegd en het is wel zon der twijfel dat dit tarief-ontwerp vermeerdering van lasten betee- kent en zelfs niet gunstig werken kan tot werkelijke vermeerdering van inkomsten. Met den meesten aandrang verzoekt de vereeniging daarom verwerping van het aanhangige Ontwerp-Tariefwétfacultatief bij onverhoopte aanneming als recht opneming in het tarief van alle steenproducten, tot het algemeene percentage van de belasting. NEDERLAND—BELGIE. In de .Revue Bibliographipue" bespreekt de Belgische staats minister J. v. d. Heuvel prof. De Visscher's boek, waarin het ontwerp-verdrag van Parijs 1919- 1920 ter verbetering van de verdragen van 1839 tusschen België en Nederland uiteengezet is. De schrijver zegt o.a. Het ontwerp met zijn nuttige en noodige waarborgen zou ondeteekend worden, maar Hol land wilde er voorbehoud laten inzetten betreffende de Wielin gen. De ouderhandelingen wer den afgebroken. Onzerzijds ware het behendig geweest tegenreser- ves te maken. De Wielingen kwestie zou hangende zijn ge bleven, zooals thans, maar België zou tenminste een nieuw en uitstekend verdrag voor de vaart op de Schelde hebben gehad. DE POSTCHEQUE. EN GIRODIENST. De postcheque- en girodienst zal op 8 October a.s. worden heropend voor de 2e groep rekeninghouders, omvattende de nummers 10.000 tot en met 19999. DE NEDERLAND—IN DIE- VLUCHT. Het vliegtuig, op weg naar Indië heeft bij het volbrengen der derde etappe Belgrado- Constantinopel een noodlanding moeten maken wegens onklaar geraken van de motor, nabij Philippopel. Het toestel werd zwaar beschadigd. De beman ning bleef ongedeerd. Aan voortzetten van den tocht kan voorloopig niet gedacht worden. De heer Guillonard, de motor- deskundige van Waalhaven, gaat zoo gauw mogelijk naar Philip popel. Het komt er thans in de eerste plaats op aan om de machine daar zoodanig onder te brengen, dat reparatie mogelijk Breskens. Zaterdagmiddag kwam de voerman Eversdijk van Cadzand met paard en beladen vrachtwagen uit den weg Zand- halen, toen hij de tram, w elke van de richting Schoondijke kwam, hoorde fiuiten. Teneinde niet met de tram in aanraking te komen reed hij over de rails op de Spuikom. Het voorwiel der wagen bleef evenwel achter de rails steken, zoodat het paard de wagen niet verder kon trek- Ken. Aanwezige personen trach ten de aandacht der machinist te vestigen op het gevaar. Deze schijnt ae teekens die men gaf, niet te hebben begrepen, zoodat de locomotief tegen de wagen reed en deze zwaar beschadigde, evenals de vrachtgoederen. Paard en voerman bekwamen geen letsel. Nadat de goederen op een andere wagen waren overgeladen kon de voerman na veel opont houd zijn reis voortzetten. IJzendijke. Bij Kon. besluit is tot wederopzegging benoemd tot Rijkskeurmeester in bijzon deren dienst de heer J. M. Wil- lemsen, plaatsvervangend inspec teur van den veeartsenijkundigen dienst alhier. Oostburg. Naar men ons mededeelt is men alhier, ten behoeve van het toenemend aantal abonné's bij den telefoon dienst, aangevangen met het leggen van een z.g. ringkabel, waardoor het mogelijk wordt, twee abonné's langs één draad te bedienen. De kabel wordt gelegd van het Postkantoor door Brouwerijstraat, Maikt, Lange- straat, Zuidzandsche straat en Nieuwstraat. Voor dit werk is de hand gelegd op Walchersche arbeidskrachten, die, naar men ons verzekerde, zes gulden per dag kosten. Wanneer men wil bezuinigen neemt men ook geen beschik bare Oostburgsche krachten, die het graag voor minder zouden doen. POSTERIJEN. BreskensOp postreke ningen 60.000—89.999 kunnen nog voorwaardelijke uitbetalin gen worden verkregen, indien de aanvragen uiterlijk 13 October bij de commissie inkomen. De goedgekeurde aanvragen zijn tot uiterlijk 18 Oct. betaalbaar. Daarna kan geene uitbetaling meer plaats hebben vóór de heropening dezer groep rekenin gen. School- en Kerknieuws. Aardenburg. De heer W. L. van der Linde alhier is be noemd tot Hoofd der Openbare School te Serooskerke. (S.). Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Woensdag 8 Oct. 9.32 9.56 Donderdag 9 10.42 11.06 Vrijdag 10 11.36 12 Volle Maan Zondag 12 Oct. nm. 8.41. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 8 Oct. om. 5.54 Donderdag 9 5.52 Vrijdag 10 5.50 Wisselkoersen. Dollars f 2.57-f2.58, Ponden fll.52,-f 11.55, Marken f0.61- f0.62 p. billioen, Belg. Francs. f12.375 -f 12.45, Fransche francs f l3.50.f 13,57, Kronen (afgest, f0.36.f0.37. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Viijdag 3 Oct. De volgende zaak werd be handeld C. T., 25 j., en J. J. v. H., 33 j., kooplieden te St. Laureijns, werden ten laste gelegd, dat zij op 16 Juni jl. te St. Kruis, buiten route of keerbaan 2000 K.G. haverstroo hebben vervoerd. Eisch ieder eene geldboete van ten hoogste f 25, te vervan gen, bij niet betaling door hech tenis. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg zijn overgebracht D. D., 22 j., en J. d. K., 22 j., arbeiders, zonder vaste woon plaats, wegens diefstal gepleegd in de woning van den arbeider v. P. te Groede. Verwezen naar de terechtzit ting met bevel tot gevangen houding, H. A., 56 j., zonder beroep en zonder vaste woon plaats, wegens bedelarij. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd het faillissement van J. J. V., voermau te Breskens, Curator Mr H. v. d. Beke Callen- fels te Middelburg, wegens in kracht van gewijsde gegane uitdeelingslijst. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld Overtreding van 's Rijks be lastingen P. M. v. H., 29 j., koopman, Eede. Eisch f300 boete. Uit spraak f 10 of 10 d. hechtenis. W. B., 25 j., metselaar, zwer vende. Eisch f 50 boete, uit spraak f 10 of 10 d. J. W. R., 31 j., schipper te Raamsdonkveer. Eisch f 10 of 10 d. hecht. Uitspraak idem. B. V., 22 j., schippersknecht, Werkendam. Eiich f7 of 7 d. Uitspraak idem. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 6 Oct. Tarwe f 10.00f 18. Rogge f 14.00—f 16.00 Gerst f 14.50f 15.50 Haver f 10.00-f f 13.00 Erwten (Schokkers) f 18-f20. Kroonerwten f 16.00-f 19.00. Bruine boonen f20.00-f28. Maanzaad f 45.00-f 50.00 Koolzaad f22.00-f 23.00 Alles per 100 K.G. ALS 'T HART NOG JONG IS. In de gemeente Dreumel is een paartje in ondertrouw opge nomen, waarvan de man, een vrijgezel, 67 jaar oud is en de bruid, een weduwe, 77 jaar. SLIMME HOND. De burgemeester van Gorssel, mr. baron Van der Boren van Verwolde verloor, terwijl hij in Almen op de jacht was, zijn portefeuille, inhoudende een aan zienlijk geldsbedrag. Hij merkte dit, toen hij thuiskwam, en gaf van de vermissing dadelijk ken nis aan den gemeenteveldwach ter Smits. Deze toog er op uit met den politiehond ,Jul" en na een uur zoeken wsb het vermiste teruggevonden. GEZONKEN. Het vaartuig „Roelofje' van schipper Koekoek, geladen met bieten, met bestemming naar Puttershoek, is in de Gouwe nabij Gouda op een ondiepte geloopen, tengevolge waarvan het is ge zonken. De schipper en zijn ge zin konden zich redden. Het vaartuig, dat gedeeltelijk boven het water uitsteekt, ligt niet hinderlijk voor de scheepvaart. AUTOBUS IN BRAND. Onder Bovenkerk bij Nieu- wer-Amstel is een autobus in brand geraakt, hetgeen ontdekt werd door een passagier die door de reeds gedeeltelijk ver brande bodem trapte. De auto stopte en bij het onderzoek bleek, dat de wagen was warm- geloopen. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te betreuren, EEN BEROEP OP HET PUBLIEK. Het Leger des Heils, de stich ting van William Booth, houdt dit jaar zijn Nationale aanvrage, d.i. de aanvrage die uitsluitend ten goede komt aan het werk hier te lande, van Zaterdag 11 tot en met Zondag 26 October a.s. De Heilsoldaten zullen in deze periode allerwegen zich tot het publiek richten met een verzoek om steun voor hun arbeid, en zij hoopen levendig, dat dit ver zoek zoo royaal mogelijk door het publiek zal worden beant woord, zoodat het Leger, gedu rende den komenden winter, die ongetwijfeld, gezien den econo- mischen nood, ook aan zijn fond sen bijzondere eischen zal stel len, zijn werk zal kunnen voort zetten. GOEDE VANGST. Door de marechaussees te Roo sendaal zijn aangehouden en van daar naar Breda overgebracht vier individuen, die aan verschil lende misdrijven te Roosendaal en in België schuldig worden geacht. Verder wordt het ge- heele viertal verdacht betrokken te zijn geweest bij vooraf geor ganiseerde baanroof, de aanran ding van iemand, van wie zij veronderstelden, dat hij veel geld bij zich had en die in den vroegen morgen zich alleen op een eenzamen weg zou bevinden. Het plan mislukte doordat zij op hun tocht naar de plaats een ontmoeting hadden met politie- en belastingambtenaren, die kon den vaststellen, dat zij in het bezit waren geweest van een pe perbus en gummistok, welke zij op het zien van politie juist had den weggeworpen. Ook worden zij verdacht van gelijksoortige beraamde plannen tegen eenige Roosendaalsche handelslieden, van wie zij konden vermoeden, dat zij hen, met veel geld bij zich op weg zouden ontmoeten. Verondersteld wordt voorts, dat zij nog in meerdere misdrij ven betrokken zijn geweest, waarover het onderzoek vanuit Breda nog gaande is. BELANGRIJKE POST- DIEFSTAL ONTDEKT. In den loop van 1918 is te Amsterdam verdwenen een briet, bevattende vijf-en twintig bank biljetten elk van duizend gulden en vijftig-duizend .Markscheine" behoorende aan een hier ter stede gevestigde, bekende bank instelling. De diefstal moest, nam men aan, door iemand tot het postpersoneel behoorende zijn bedreven en in die richting werd dan ook door de opsporingsamb tenaren gezocht. Jarenlang werd de zaak in de gaten gehouden tot eindelijk, zeer onlangs, het volhardend speuren met succes werd be kroond. Aanvankelijk, bij het ontdek ken van het delict, waren eenige personen aan een voorloopig ver hoor onderworpen zij gingen echter vrij uit omdat niets te hunnen nadeele werd gevonden. Toch hield de justitieele po litie een wakend oog over het „gaan en staan" van enkele post beambten. Zij deed dat gedu rende al die jaren. Onlangs viel het op dat éen dergenen, door haar verdacht, zeer „royaal" deed en tal van voorwerpen aanschafte die het vermoeden wettigden dat de bedoelde nog andere bronnen van inkomsten had. Op last van de justitie werd de verdachte nog scherper na gegaan, wat tot een huiszoeking leidde in de woning van den verdachte in buurt IJ IJ. De op sporingsambtenaren stonden ver wonderd over het groot aantal kostbare zaken, daar aangetrof fen. Tevens is op dat adres een groote voorraad potlooden en andere artikelen gevonden, af komstig van het Staatsbedrijf der Post en Telegrafie. De man in quaestie gaf voor dit alles te hebben gekocht van gespaard geld. Dat liet de justitie en politie zich niet wijsmaken, de bewoner werd gearresteerd en het vuur zoo na aan de schenen gelegd, dat hij bekende den brief in 1918 gestolen en o.m. de bij hem gevonden voorwerpen van dat geld te hebbën aangeschaft. Hij zal voor de justitie wor den geleid doch het onderzoek is nog niet geëindigd. Men veron dersteld dat andere personen bij het misdrijf zijn betrokken. RUMOERIGE ZATERDAGAVOND. Het is Zaterdagavond te Am sterdam weer een ouderwetsche avond geweest in de buurt van den Zeedijk. Het Hbl. deelt hier over het volgende mede De politie had Zaterdagavond de handen vol. Het begon met de gewone herrie op de Nieuw- markt waar marktpredikers wer den gehinderd, de politie ten s'otte moest ingrijpen en een der belhamels „in het schuurtje" bracht. Daarmee was de grap niet afgeloopen want bij het huiswaarts keeren der marktpro- pagandisten zijn ze door een aantal ruziemakers gevolgd dat, tegen het middernachtelijk uui, de vijandelijkheden heropende. Politieagenten hebben ook aan dat relletje, door het hanteeren van den wapenstok, een einde gemaakt. Eveneens Zaterdagavond is de politie van het bureau Warmoes straat gewaarschuwd dat in een der verdachte huizen aan de Nieuwebrugsteeg een steekpartij plaats had. Daar gekomen trof zij een man die bij een twist een drietal steekwonden had bekomen: twee in een der bovenarmen en één in den buik. Het slachtoffer is naar het binnengasthuis overge bracht en de stekers onder hevig verzet van de .jongens uit die buurt", naar het bureau War moesstraat overgebracht. Ander geval. Tegen het sluitingsuur ont stond hooggaande ruzie in een café aan den Korten Nieuwen- dijk. Een agent van het posthu's Droogbak, huiswaarts keerende, trachtte den vrede te herstellen doch de vechtenden keerden zich toen tegen den ordebewaar der die daardoor in het gedrang kwam. Hij floot om assistentie, waarop een viertal zijner colle ga's kwamen opdagen die de verzetplegers voortdreven tot aan den N. Z. Voorburgwal. Daar bereikte het verzet het hoogtepunt en werd met steenen geworpen. De lawaaimakers kre gen hulp en hun aantal steeg daardoor zoo, dat de agenten het niet konden houden. Op het „assistentiefluiten" kregen ook zij belangrijke versterking, doch niet dan na herhaaldelijk te heb ben gechargeerd gelukte het de menigte te verstrooien en een der verzetplegers naar het bureau Warmoesstraat over te brengen. DE SCHILDERIJEN- DIEFSTALTE DUSSELDORF De Amsterdamsche recherche is er in geslaagd twee Duit- schers te arresteeren, die onder ernstige verdenking staan zich te hebben schuldig gemaakt, al thans medeplichtig te zijn aan den diefstal van acht kostbare schilderijen uit de „St dtische Kunsthalle" te Dusseldorf. Reeds dadelijk was het ver moeden gerezen, dat de daders naar Nederland zouden zijn uitge weken. Naar ons land, en ook naar tal van andere landen, werd het signalement gezonden, daar de Duitsche politie op eenige personen verdenking had, vrij volledig kon worden vastgesteld. De Amsterdamsche recherche was op haar qui vive en zorgde voor bewaking der verschillende stations. Aanvankelijk leek het of de oplettendheid der recher cheurs geen succes zou opleve ren, want de gezochten kwamen niet opdagen. Vrijdagavond evenwel diende het geluk de politie. Een paar vreemdelingen vroegen den weg en wel toevallig aan een der postende rechercheurs, die het tweetal, dat hem verdacht voor kwam, welwillend leidde naar het hoofdbureau van politie. Daar bleek, zooals reeds dade lijk was vermoed, dat de vreem delingen beantwoordden aan het uit Duitschland geseinde signa lement. Zij werden dan ook vast gehouden en onmiddellijk werd naar Dusseldorf bericht van de arrestatie gezonden. Een ambtenaar van de politie uit de Duitsche stad is naar hier overgekomen en hij meent, hoe wel de verdachten ontkennen, in

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2