Larnl- ei ïiirtw. Binnenland. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws linnen te weven enz. De regeling van de voortbrenging was toen niet direct aan bepaalde wetten gebonden. Het ontstaan van de ambach ten en de opkomst der steden brachten voor de voorziening direct grootere moeilijkheden mede. Dit kon wel niet uitblij ven, daar het voorzien in eens anders behoeften natuurlijk niet zoo gemakkelijk is als in eigen behoeften. Vandaar dat reeds in de oud heid zoowel als in de middel eeuwen getracht werd die voor ziening in de juiste banen te leiden, door voorschriften omtrent de uitoefeningen van de ambach ten. Zoo bestond er langen tijd een regeling, waarbij den zoon verboden werd een ander am bacht uit te oefenen dan de vader, het z.g. kastenstelsel. In de middeleeuwen ontstonden daarentegen de gilden, waarvan de regeling hierop neerkwam, dat men alleen met toestemming van de leden in dat gilde kon worden opgenomen. Soms zelfs was de goedkeuring van den koning noodig. Deze bepalingen golden uit sluitend voor de industie. Doch ook de landbouwer was niet altijd vrij. Zoo was het b.v. ver boden om korenakkers door an dere te vervangen, daar men vreesde voor schaarste in koren. De regeling tusschen voort brenging en verbruik was onder de gilden niet zoo heel moeilijk. Immers was de productie aan zekere grenzen gebonden, daar in tegenstelling met thans op be stelling werd geleverd. Vrij re gelmatig kon toen wat noodig was, worden overzien en dus het evenwicht bewaard worden. De moeilijke zijden van het vraagstuk van regeling en de voortbrenging kwamen echter eerst recht aan de orde toen door de evolutie der maatschappij zich het huidige maatschappe lijke stelsel ontwikkelde. In dit ecouomisch stelsel toch wacht de nijverheid niet meer op be stellingen van den verbruiker, maar wordt eenvoudig afgegaan op de orders van de handelslui, de z.g. tusschenpersonen, waar onder heel wat speculanten, die, zelfstandig optredend, niet te i a- de gaan met de behoeften van de verbruikers, doch z.g. op ter mijn koopen, waardoor feitelijk het evenwicht tusschen voort brenging en verbruik is verbro ken. Oppervlakkig beschouwd, zou men dus zeggen, dat deze wijze van voortbrenging op een fiasco moet uitloopen. Immers, waar alle orde en regelmaat verbro ken is, heerscht anarchie en een anarchistisch bewind kan nooit voor een behoorlijke regeling tusschen voortbrenging en ge bruik zorg dragen. Hier ontstaan dan ook van die groote maat schappelijke vragen, die ook op politiek gebied van groote be- teekenis zijn geworden. Wanneer een politieke partij, zooals de Sociaal DemocratischeArbeiders- Partij, aandringt op socialisatie van de bedrijven, en als voor bereiding daarvan vraagt mede zeggenschap en bedrijfsorgani satie, dan geschiedt dit op grond van de maatschappelijke situatie. Of die maatschappelijke situatie echter zal moeten dienen tot de invoering van een nieuw maat schappelijk instituut, jaren van te voren z.g. technisch in elkaar gezet en dus gansch en al pas klaar, men voelt dat dit een an dere vraag is. Wij voor ons, of schoon wij gaarne erkennen dat het hedendaagsche maatschap pelijke systeem groote fouten en gebreken heeft, voelen voor een dergelijk plan, hoe vernuftig ook in elkaar gezet, niets. De maatschappelijk ontwikkeling gaat nu eenmaal langs denevo- lutionnairen weg en niet langs revolutionnairen. Want voor het inwerkingstellen van het socia- lisatie-apparaat is noodig de af braak van het oude, bestaande stelsel en dit achten wij gevaar lijk werk. Een andere vraag is of in de leemten en gebreken van het tegenwoordige stelsel niet kan worden voorzien. Wan neer werkgevers en werknemers ernstig zouden willen samenwer ken, achten wij dat zeer goed mogelijk. Eigenaardig is, dat bij de ont wikkeling van de voortbrenging in de huidige richting, de wet gever alle vroegere voorschrif ten verbroken heeft, waardoor aan die voortbrenging alle mo gelijke vrijheid werd gelaten. Zoo werd als gevolg van de Fransche omwenteling, door de wet van 17 Maart 1791, het gil denstelsel afgeschaft en de vrij heid van den arbeid gedecre teerd. Volgens de geschiedboe- ken werd deze vrijheid met groot enthousiasme ontvangen en niet lang duurde het of in heel Enropa vond dit voorbeeld navolging. Hiermede was de grondslag gelegd voor de vrije mededin ging. Aan ieder toch was hier mede het recht verleend om voort te brengen wat hij wilde. Niet langer was men aan aller lei bepalingen of voorschriften gebonden. Was, om maar eens n enkel voorbeeld te noemen, voor het verbruik van een be paald artikel slechts één fabriek noodig en wilden toch twintig anderen ook dat artikel fabri- ceeren, het stond hun vrij. De ongebreidelde productie had haar entrée gedaan, een productie, die tot scherpe critiek aanlei ding zou geven en waarvan voorspeld werd, dat zij de maat schappij aan den rand van den afgrond zou voeren. Van economische zijde wer den echter die bezwaren niet onderschreven. Immers was een nieuwe wet ontdekt, die de voort brenging en het verbruik zou regelen, n.l. de wet van vraag en aanbod. DE VLIEGTOCHT NEDER LAND IN DIE. Woensdagmorgen 8 uur is onder groote belangstelling het Fokker-vliegtuig F Vil, met de heeren A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, H. v. Weerden Poelman en P. A. van den Broeke, van het vliegveld Schiphol, bij Amsterdam, ver trokken met Ned. Oost-Indië als bestemming. De afstand be draagt 15899 K.M. Des middags is het toestel te Praag, de eerste landingsplaats, neergestreken, van daar ging Donderdagmorgen de tocht naar Belgrado. EINDE VAN DEN ZOMER TIJD. Zondag 5 October, 3 uur vm. einde van den zomertijd. De klokken moeten dus Zaterdag avond voor het naar bed gaan één uur worden achteruit gezet. Breskens. In de Woensdag avond gehouden Algemeene Ver gadering van de Wilhelmina- Bewaarschool alhier, die drukker bezocht was als gewoonlijk, werd besloten, behoudens nadere goed keuring van deu Gemeenteraad, het salaris van de schooljuffrouw met f 250 te verhoogen en dat der helpster met f 100. Door het Bestuur zal getracht worden aan de betrekking van schooljuffrouw pensioen te ver binden. Tot directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde is benoemd de heer G. J. de Jonge, gezag voerder bij de Holland Amerika- lijn te Rotterdam. Oostburg. Na stijging van den broodpsijs is ook de melk prijs alhier met 2 cent per L. verhoogd. Gezien de hooge vleeschprijzen en de stijgende duurte van koffie en thee kan men alhier ook spreken van een dure levensstandaard. Qroede. Tijdens afwezig heid der bewoners hebben een tweetal personen Donderdag middag 2 uur van die gelegen heid gebruik gemaakt in te bre ken in de woning van den arbeider Verpoorten, gelegen aan den grintweg, achter de hofstede van S. Braet. Met een achter de woning gevonden sleutel wisten zij de deur van het achterhuis te ont sluiten en zoo in de woonkamer te komen. Met velschillende sleutels is getracht de linnenkast te openen, wat evenwel niet mocht gelukken. Wel vonden zij eetwaren, waaraan zij zich te goed hebben gedaan. Des avonds, toen de bewoners thuis kwamen, werd direct aan gifte hiervan gedaan bij de Maréchaussées te Breskens. De Maréchaussées en de Gemeente veldwachter mocht het gelukken, de daders, de zwervers D. en de K., in een logement te Bres kens te arresteeren. Na met de daders een bezoek aan de woning te hebben ge bracht, bekenden zij volledig. Zaterdagmorgen worden zij naar Middelburg overgebracht. Aardenburg. Woensdag avond was aan de Koninklijke Muzieksocieteit Aardenburgsche Fanfaren een aardige verrassing bereid. Het was nl. eenige leden ter oore gekomen dat het op dien dag 55 jaar geleden wai, dat de oprichting tot stand kwam". Uit dank en respect voor het vele goede dat de Vereeni- ging presteert en om te laten zien hoe de bevolking met haar muziek meeleefd, bood de heer G. A. J. Vor.terman van Oyen een ruiker aan den Voorzitter, den heer I. A. de Brauwer, voor zijn goede leiding, en aan den heer A. Dobbelaere voor zijn reeds behaalde successen, en een aan den heer J. van de Plas8che als oprichter. De heer van Oyen liet uitkomen dat de Vereeniging zich voortbeweegt in steigende lijn en sprak namens de burgerij den wensch uit, dat er nog vele successen geboekt zouden worden, en dat de Ver eeniging moge bloeien tot in lengte van dagen. Daarna bood de heer Th. Vorsterman van Oyen mede namens de heeren K. L. Reep maker, J. J. van der Hooft en C. M. van den Broecke, allen oud-bestuursleden, een ruiker aan, ten teeken, dat ook zij nog mee leven met de Vereeniging. Genoemde heer richtte ook nog een woord van hulde aan den heer A. Kools, als zijnde op een na het oudste lid. De heer Reepmaker herdacht nog het vele, dat de familie Dobbelaere gedaan heeft voor ons muziek. De Voorzitter dankte namens het Bestuur en de heer C. van OverDeeke namens de leden voor de onverwachte bloemenhulde. Onder de opgekomen belang stellenden merkten wij ook nog op den heer I. Maas, wien, hoe wel geen lid meer zijnde, ook nog wel een woord van lof toe komt voor hetgeen hij in vele jaren voor de Vereeniging heeft gedaan. Door opheffing van het M. U. L. O.-onderwijs en door ver mindering van het aantal leer lingen gedurende de laatste jaren, wordt de 6-klassige school voor Openbaar Onderwijs te Aardenburg voor de helft te groot. Men denkt er over om de helft van dit mooie, kostbare gebouw met planken af te sluiten. School- en Kerknieuws. Aardenburg. Dinsdag 30 September, heeft de heer M. A. de Man, hoofd der M. U. L. O. school alhier, afscheid van het Onderwijs genomen. Met hem gaat weer een der meest ijverige en plichtsgetrouwe krachten heen. Alhoewel de waarnemen de burgemeester eenigen tijd geleden in den Gemeenteraad zeide, den heer de Man bij zijn afscheid te zullen danken voor 't vele, dat hij aan Aarden- burg's school heeft gedaan, ver nemen wij, dat er van de zijde van B. en W. Dinsdag geen enkele blijk van waardeering gegeven is. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Sept. in de rijks-postspaarbank ingelegd f26421.95; en terugbetaald t 13564.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10376. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Sept. viel 73,9 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 28,7 m.M. Er waren 18 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 10 dagen met 1 m.M. of meer. SPORT. DUIVENSPORT. Korte uitslag van den wed vlucht van den Bond van post- duivenliefhebbers in Z.-Viaan- deren W.D. op Arras van Zon dag 28 September j.l. met 161 duiven. Los te 11 u. 40 m. met Z.-W. wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Oostburg op een afstand van 126,87 K.M. met eene snelheid van 1244,7 M. per min. te 1.21.51. De laatste prijswinnende duif (de 41e) arriveerde te IJzendijke op een afstand van 130,2 K.M. met een snelheid van 1182,9 M. per min. te 1.30.04. De eerste tien prijswinnaars zijn le M A Mabesoone te Oost burg, 2e en 10 A de Gardeijn te Cadzand, 3e en 8e Jac Ver- planke te Oostburg, 4e en 9e P Duinker te Draaibrug, 5e C A de Bruijckere te Breskens, 6e J. van der Wege te Nieuwe Sluis bij Breskens, 7 e BP de Ridder te Cadzand. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 5 Oct. 1924. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u Geen dienst, n 1.30 u Zondagschool. n 5X/S u ds Bremer. 7.15 u Werkmansbond. Groede n 5.30 ds v. Griethuijzen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Nieuwvl. v 9.30 ds v. Griethuijsen Oogstpredikatie. Schoondrjke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk. v 9.30 ds Bremer. IJzendijke n 2 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Zwahler. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. ym. nam Zaterdag 4 Oct. 5.32 5.56 Einde Zomertijd. Zondag 5 5.20 5.44 Maandag 6 6.34 6.58 Dinsdag 7 7-56 8.20 Eerste Kwartier Zondag 5 October nm. 3.50. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 4 Oct. nam. 7-06 Zondag 5 6.04 Maandag 6 6.02 Dinsdag 7 6. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Sept. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.60f 11.35 Eendeieren f 6.50f 8.35 Aangevoerd 125000 stuks. Oostburg, 1 Oct. Tarwe f 11,00f 18. Gerst f 15.00f 15.25 Haver f 11.00-ff 12.75. Rogge f 14.50—f 15.00 Erwten f 16.00f 20.00 Bruine boonen f 20.00-f 26. Alles per 100 K.G. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 5 Otober. nam. 2.30 u. Krokodilletje, Satirisch blijspel in 3 bedrijven, nm. 7,30 u. De Roos v. Stamboul, Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 6 October, nm. 7-30 De Roos van Stamboul Dinsdag 7 October, nam. 7-30 u. De Dievegge, Tooneelspel in 3 bedrijven. Vooraf; De Giftmenger. Donderdag 9 October, nm. 7-30 De Koos van Stamboul. BRESKENS. Geboorten. 10 Sept. Johan Jacob, z. van J. Verduijn en S. van de Luijster. Overlijden. 2 September. M. S. Meijer, 66 j., echtg. van Frederik J. J. Besemer. 24, C. F. van de Vijver, 81 j., weduwe van I. C. Tromp. Wisselkoersen. Dollars f 2 57-f2.58, Ponden fl 1.52,-f 11.55, Marken f 0.61- f0.62 p. billioen, Belg. Francs. f1247.5 -f 12.62», Fransche francs f 13.67 - f 13,82, Kronen (afgeit. f0.36-f0.38. Lijmbanden om Vruchtboomen. De aandacht van belangheb benden wordt hierbij wederom gevestigd op het aanleggen van lijmbanden, dat thans moet ge schieden. Deze banden dienen om de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moe ten bereiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Daar alleen de vrouwelijke wintervlinders geen vleugels be zitten, kan deze bestrijdings- methode alleen tegen deze vlin dersoort worden toegepast. De rupsen, die uit de winter- vlindereieren te voorschijn komen zijn de zgn. trekmaden,die vooral aan kersen en appelboomen, maar ook aan andere vruchtboomen zeer schadelijk kunnen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In alle boomgaarden en tuinen, waar in het afgeloopen voorjaar de trekmaden zijn waargenomen, dienen lijmbanden om de stam men der boomen te worden aan gelegd. In mededeeling no. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst is de wijze van uitvoering nauw keurig beschreven. Daar het resultaat, dat men bereiken zal, zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der gebruikte lijm, bepale men zich tot de aanschaffing van een der goede handelssoorten. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. DOOR DEN ROOK BEDWELMD.. Dinsdagmiddig was een schoor steenveger in de magazijnen van de firma Vroom en Dreesman te Leiden bezig met het reini gen der rookgeleidingen. Daar de man naar de meening van in de zaak aanwezigen, wat al te lang in den schoorsteen bleef, werd een onderzoek ingesteld. Hij werd in bewusteloozen toe stand in een der rookgeleidin gen gevonden. Wijl men ver- geeische pogingen deed om het bewustzijn terug te doen kee- ren, werd de man per branchard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Daar werd zijn toe stand zeer ernstig geacht. DE AANVARING MET DE „BATO II". Voor het gerechtshof te 's- Gravenhage heeft in hooger be roep terecht gestaan de gezag voerder op de motorsleepboot „Bato II", wonende te Papen- drecht, als appellant en geïnti meerde van een vonnis der recutbank te Middelburg, waar bij hij tot een hechtenisstraf van vier maanden was veroordeeld wegens het aan ;ijn schuld te wijten zijn, dat eenig vaartuig zinkt welk feit iemands dood ten gevolge heeft gehad. Onder de gemeente Waarde is ie boot op 20 Januari 1924 in de Wester- schelde in aanvaring gekomen, waardoor een vrouw en vier kin deren, die op de „Bato 10" wa ren, verdronken. Het O. M. bij monde van mr. Del Campo eischte, nadat twee

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2