Het ophouden van duiven. talsel Klus. Yóór_tien_jaren* 't Rstranchsmsnt. Binnenland. Het Roode Kruis. Gemengd Nieuws Buitenland. Uit de .Breskensche Courant" van 30 September 1914. Aan de .Verklikker" ia een mijn aangespoeld, die door de militaire autoriteiten in beslag is genomen. Mechelen opnieuw gebombar deerd. Te Parijs zijn, in den omtrek van den Eifeltoren een aantal bommen gevallen. Een grijsaard en diens dochter werden gedood. en zal wijs doen, indien vooral de chemische oorlog ons onher stelbaar weerloos maakt, ernstig te gaan denken over het veel kleinere der twee kwaden over nationale ontwapening. De hier ondervolgende be schrijving van Retranchement vinden we in ,De Toerist" van de hand van W. B. uit Brugge Waaneer men van opdenhoo- gen dijk aan de Hazegrassluis de blikken in oostelijke richting laat varen over de onmetelijke Poldervlakte van 't land van Cadzand, vertoonen zich op 't voorplan, achter een gordijn boomen die van den zeekant uit langs de boorden van een uitwateringskanaal lichtelijk over hellen, de korenwindmolen en Kerktorentje van het mooi ge legen dorpje 't Retranchement. Retranchement-Cadsandria heeft zijn ontstaan te danken aan de verschansing waarin het gele gen is en die tijdens de tachtig jarige oorlog, na den zegerijken tocht door 't Zwarte gat en de inname van Sluis in 1604, op voorstel van Prins Maurits werd opgeworpen om de streek tegen vijandelijke aanvallen te bescher men. De verschansing ligt tegen over een kanaal, dat de Span jaarden met het kennelijk doel hadden gegraven, om daardoor transportschepen in 't Zwin te brengen, teneinde door 'n expedi tie ter zee het land van Cad zand te kunnen heroveren. Deze verschansing kreeg den naam van Cadsandria en was gedekt door twee sterke gebas- tioneerde vierhoeken, waarvan de Noordelijke het fort Oranje en de Zuidelijke het fort Nassau werd genoemd. Beide forten wa ren langs den kant van de mon ding verbonden door een cour- tine van ongeveer een kwartier lang, met een vierkante schans in 't midden, en aan de landzijde door een kapitalen wal met uit springende hoeken en hoornwer ken. Al deze werken waren van aarde en van natte grachten voerzien en hadden uitgangen tusschen de meest Noordelijke en de meest Zuidelijke bastions en de genoemde forten. De Zui delijke uitgang heete de Zand poort, de Noordelijke de Slijk- poort. Vooits lag in de Noord westhoek van den .Bewester Ter Hofstede polder" alzoo schuins tegenover de schans Nassau het kleine fort Berchem. Na 't eindigen van 't bestand en van den mislukten aanval der Spanjaarden op Cadzand in 1621 werden er nog meer ver sterkingen aangebracht. Op een kaait van het Zwin van 1627 komt Cadzandria voor met beide schansen en heet .een zeer sterek Retrenchement, gestadich met veel ervaren krijensvolck en goede bevelhebberen bezet, waer door de Spaensche wert belet den inval van Cadsandtmet huysingen tot logement voor sol daten". Het had destijds een eigen commandant, een majoor der vesting en een commies van 't magazijn, en naderhand kwam er een kerk bij, wat toen veelal in forten noodig bleek, opdat de godsdienstige belangen van 't sol datenvolk niet zouden verwaar loosd, Behalve de predikant en de schoolmeester waren aanvan kelijk eenige ingezetenen in de verschansing gevestigd. In 1682 groeide het dorp merkelijk aan, daar dit jaar de naburige Zand polder ondervloeide, wiens be woners genoodzaakt waren er een onderkomen te zoeken toen verzonk ook 't Oranjefort weg f.n de uitgang langs de Zand poort werd verlegd op den ge- flankeerden hoek van de midden bastion, thans gekend onder den naam van „boerendam". Voor 1750 was de haven gelegen op een kwartier afstand ten Zuiden van het dorp, aan de uitwate ring van Cadzand, ter plaatse nog bekend onder den naam van .Oude kil," bij den windmolen van het gehucht .ter hofstede". Nadien werd samen met de uit watering de aanlegplaats ver legd van de oude naar de „nieuwe kil"deze laatste was gesitueerd tusschen het dorp en voornoemd gehucht, Zuidooste lijk van het fort Nassau, tegen dewelke schans een dam werd gebouwd en een conservatiesluis bij de inwoners als „cantrasluis" bekend en die later in 1882 is uitgebroken geworden. Rond 1750 schijnt ook de uitgang langs de Slijkpoort verlaten te zijn geweest. Wanneer voor den derden keer, in 1841, de uitwatering van Cadzand ditmaal naar de noordzijde van het dorp werd verlegd, kwamen de Sluissche beurtschippers, zoodra zij van de vaak ontstuimige paarden markt het Sluissche gat waren binnengeloopen, onder 't voor malig Oranjefort, alwaar eene kleine reede was, ten anker, en wachtten daar op gunstigen wind om dat gat uit te loopen. Veilig lagen zij onder den wal, achter het hooge duinhoofd van Cad zand. Nadat de tractaten niet meer toelieten deze verschansing te bezetten, bediende men zich tot in 1794 van een oorlogschip, dat meestal voor deze plaats gean kerd lag en een klein vertier aan 't dorp aanbracht. De kapi teins hadden binnen de verschan sing een tuin met vijvers en an dere inrichtingen tot verlustiging. Later in den Franschen tijd kende het plaatsje nog voor een wijle eenige welvaart met de b.-zetting der omliggende bat terijen. Tot in de tweede helft der verleden eeuw werd de nieuwe haven nog vrij druk bezocht en vond een gedeelte der bevol king zijn bestaan in de scheep vaart, het visschen van garnalen, mosselen en alikruiken. Wanneer echter in 1872 de internationale Hollandsch-Belgische dijk bij de monding van 't Zwin voorgoed een uitgestrekte poldervlakte aan het zee-element onttrok, werd er het haventje, dat niet meer van dienst kon zijn, noch langer leefbaar was, opgeruimd. De schorren, die voortijds een over vloed van uitmuntende zeekraal leverden, werden afgedamd, zoodat naast het dijkwerk hoofd zakelijk de landbouw door de Retranchementenaren begon be oefend te worden. Van de voor malige magazijnen en gouver nementsgebouwen ziet men niets meermisschien waren deze grootendeels in de schans Oranje gelegen. Alhoewel het dorp slechts ruim zeven honderd zielen telt, toch worden er drie gods diensten beleden. Een klein twintigtal is R.-Kath., een zeven de der gezamenlijke bevolking behoort tot de afgescheiden Evangelische Kerk, terwijl de overigen de Herv. Gem. uitma ken. Beide laatstgenoemde gods diensten hebben elk hun eigen tempel in 't dorphet totaal gemis aan verbinding heeft van het verafgelegen localiteitje een solidaire gemeenschap gemaakt. Ofschoon volgens het tractaat bij den vrede van Munster deze verschansing moest worden ge sloopt, zijn de grachten en wal len bijna nog ongeschonden aan wezig alleen is bij 't vloeien van den Zandpolder in 1882 de schans Oranje door de zee ver zwolgen en wordt sedert kort voor den oorlog het Noordelijk gedeelte van de courtine door de inwoners afgevoerd die er een rijken zandvoorraad vinden. Hun bedrijvigheid beperkt zich bij landbouw en veeteelt i vlas en beetwortels zijn de voornaam ste voortbrengselen van de streek van 't Regiment, dat nu ook in rechtstreeksche verbinding is met andere dorpjes van 't land van Cadzand en ook later met de Vlaamsche kust zal worden gebracht. Er is zorg gedragen, dat de aan te leggen tramlijn niet te veel zal schaden aan het eigenaardig uitzicht van 't dorp, dat met zijn kleine huisjes zon der verdieping en met een af schutsel voor de stoep de over gang kenmerkt van de fatsoen lijke Vlaamsche netheid tot de Hollandsche verfijning. De be pleisterde muren bieden eene bekoorlijke frischheid bij de geslaagde kieurkontrasten van deurstijlen en groote venster ramen zonder buitenblinden. En van uit den lagen klok- toren hoog boven de dakjes, gedekt met roode pannen, waar op de wijzerplaat zijn behoed- zamen blik gevestigd houdt, boodschapt het slaguurwerk de slapende vestigen hun steeds hooger wordenden ouderdom Aan Burgemeester en Wet houders van de gemeenten in de provincie Zeeland is namens de Mij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land het volgende schrijven ver zonden Het Hoofdbestuur der Z.L.M. in overwegingnemende de schade door tamme duiven aan versch bezaaide akkers toegebracht, besloot in zijn vergadering van 15 Juli 1924 te Sluis, ter bestrij ding van het euvel, op de me dewerking der in de provincie Zeeland gelegen gemeenten een beroep te doen. Het is dan ook in dit verband, dat het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. de vrijheid neemt deze kwestie onder Uwe aandacht te brengen met het beleefd verzoek te willen overwegen of het voor Uwe gemeente ook wenschelijk is aan Uwen raad voor te stel len eenige nieuwe artikelen aan de gemeentelijke politieverorde ningen en aan de strafbepalingen toe te voegen, van welke even- tueele aanvullingen de Z.L.M. den inhoud alsvolgt ontwierp „Het is verboden gedurende de periode 15 Maart tot 1 Mei duiven anders te houden dan in hokken of in afgesloten ruimten, of wel dan zoodanig, dat moge lijk uitvliegen op of over gron den van anderen dan de eige naren of beheerders dier duiven wordt voorkomen. Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden met postduiven of anderszins in be paalde gevallen door den Bur- meester ontheffing worden ver leend (gedurende zekeren korten tijd). In het artikel der verordening, regelende de straffen, moet dan de straf voor overtreding hiervan ook worden genoemd." DE ONDERWIJZERS. SALARISSEN. Naar „de Tel" verneemt luidt het ontwerpbesluit tot herziening der onderwijzerssalarissen in hoofdzaken als volgt a. onderwijzers met hoofakte f1400 f3100: b. idem zon der hoofdakte f 1200 f 2600 c. ongehuwden missen de vier laatste verhoogingend. marge voor U. L. O. f 400 bij bezit van hoofdakte, 2 bijacten of van 3 bijactene. marge hoofd f300 bij minder dan 145 leerlingen, f500 bij 145336 leerlingen, f 700 bij 337 of meer leerlingen f. marge hoofd U. L. O. bij mins tens 2 bijacten f 700 beneden de 61 leerlingen, f900 bij 61 of meer leerlingen (zijn er geen 2 bijacten dan wordt de marge f 400 minder)g. bijacten aan de lagere scholen f50 tot een maximum van 4; h. bijacten aan U. L. O,-scholen f 100 per acte in de vakken, welke aan de school worden onderwezen i. middel bare bevoegdheden dezelfde be looning als de lagere j. jeugd- aftrek f 100 per jaar voor hen, die bij de ouders inwonen f 100 in totaal voor hen die bij vreem den inwonen k. kindertoeslag 3 pCt.1. gehuwden en kost winners zullen in 1925 hoogstens 15 pCt. verliezen van wat het bezoldigingsbesluit 1920 hun toe kende. Breskens, Onze lezers wor den verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van boot en tram, welke op 5 October a s. een aanvang neemt. Ooeiburg. Hedenmorgen had alhier een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed afliep Toen de 20-jarige opperman J. de R. bij het bouwen van een woning voor van de Vijver, zich op de drie Meter hooge steiger bevondt, brak een der dwars houten der stelling, met het ge volg, dat de steigerplank waar op de jongen zich bevond, wipte, en hij naar beneden storte, zoomede een veertigtal steenen en een ledige mortelbak, welke hij in de lendenen kreeg. Geneeskundige hulp ingeroe pen, constateerde twee gekneus de ribben, terwijl hij uitwendig vele kneuzingen bekwam. Een onderzoek is ingesteld. Aardenburg. De heeren W. L. van de Linde en I. M. Hoste zijn van het hun ver leende ontslag als onderwijzers aan de openbare school alhier in hooger beroep gegaan bij Ged. Staten. Als no. 1 op de voordracht voor hoofd der openbare school te Serooskerke (S.) is geplaatst de heer W. L. van de Linde, onderwijzer alhier. School- en Kerknieuws. Ger. Kerk. Schoondljke. De candidaat K. Sietsema te 's Gravenhage heeft het beroep naar hier aan genomen. Ingezonden. Ten bate van het vredeswerk in ons eigen land vraagt het Nederlandsche Roode Kruis dit jaar van het Nederlandsche volk eens een extra-gift. Hoewel het Hoofdbestuur over de gehouden jaarlijksche eollee tes niet ontevreden mag zijn, blijkt toch uit het resultaat daar van, dat lang niet elk Neder lander jaarlijks minstens 10 cent offert voor het goede doel dezer Vereeniging. De opbrengst der collecte is zeker niet voldoende om de plannen welke het Roode Kruis met zijn vredestaak voor oogen heeft te kunnen uitvoeren en daarom heeft 't Dagelijksch Bestuur gemeend ter versterking van de geldmiddelen te mogen overgaan tot het in omloop brengen van een Sneeuwblad, waardoor het publiek op zeer eenvoudige wijze in staat wordt gesteld een extra-bijdrage aan het Roode Kruis te doen toe komen. Wanneer dus dezer dagen de ingezetenen een dubbele brief kaart van het Roode Kruis zul len ontvangen, hebben zij niet anders te doen, dan behalve de terug te zenden kaart van het gewone port (7'acent) te voor zien, daarnaast één of meer frankeerzegels te plakken echter niet minder dan tien cent en bovendien de namen en adressen op te geven van twee personen, aan wie ook een der gelijke kaart mag gezonden wor den. Door eene bijzondere rege ling met het Hoofdbestuur der Posterijen wordt deze laatste met het Roode Kruis verrekend. Het Roode Kruis vervult in vredestijd een taak van hooge maatschappelijke beteekenis. Bij watersnood, spoorweg-on gelukken en veenbranden j bij het in dienst stellen van nood ziekenhuizen bij het stichten van ziekenhuizen en park-her stellingsoorden, 't ziekenvervoer aan de stations, bij het opleiden van Roode Kruisverpleegsters en helpsters, het in stand houden der transportcolonnesbij de pestbestrijding in Nederlandsch- Indië, bij de typhus-epidemieën; bij de malariabestrijding; bij zijn werken voor de volkshygiëne, de Reizende Hygiëne Tentoon stelling en bij de voorbereiding om in ons land te komen tot een doeltreffende voor- en na zorg voor tuberculose patiënten, is het Roode Kruis zijn eigen geschiedenis en verheven doel trouw gebleven. Werkt dus aan dezen sneeuw bal mede. De moeite is niet groot en gij verricht daardoor een goede daad I MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Sept. Tarwe f 10.00—f 19. Gerst f 14.00f 15. Haver f 9.00-ff 13.00 Rogge f 13.00f 14.00 Erwten (Schokkers) f 14 f 18. Kroonerwten f 16.00-f 19.00. Maanzaad f 44.f 48. Bruine boonen f24.00 f30. Alles per 100 K.G. OP DE LAT. Een caféhouder in de Kerk straat te Hilversum, wien het blijkbaar de keel uithangt als maar ,op de lat" te moeten schrijven, zonder eenig uitzicht op betaling, heeft een eigenaar dig middel uitgevonden om pres sie te oefenen op de nalatige nathalzen. In zijn uitstalkast hangt nl. thans een lijst, waarop hij zijn vorderingen op, met naam en adres aangeduide, debiteuren te koop aanbiedt. De .lijst mag zich wèl in zekere mate van belangstelling verheu gen. WAARDEVERMEER DERING VAN GRONDEN. De familie E., te Oldenzaal, kocht vóór bijna 20 jaren het buitengoed, „Duivelshof te de Lutte bij Oldenzaal voor ruim f 18.000. Thans is er in publieke veiling f151.393 voor geboden. De koop is echter nog niet ge gund. TONGVISSCHERIJ, De laatste dagen is in de ha ven van Nieuwedi*p tamelijk veel tong door motorbotters ge vangen. Uit is een unicum. Het visschen met motorvisschers in een haven immers is op zich zelf een buitengewone gebeurte nis, waarvan het buitengewone woidt vergroot, omdat er tongen worden gevangen, die de vis- schers zich slechts kunnen voor stellen te vangen ver uit den wal. Het zijn n.l. geen kleine, jonge tongen, die op weg zijn naar het brakwatergebied om daar aan hun eetlust te voldoen, doch flinke middelsoort tongen, die tegen ongeveer f 1 per stuk worden verkocht. ERNSTIG ONGELUK. Schipper Deyart van het Bel gische sleepschtp „Patriotisme 2" had het ongeluk bij het vast meren van zijn schip te Hans- weert met een zijner voeten in een staaldraad verward te ra ken. Dit lichaamsdeel werd bij na geheel afgeklemd. De onge lukkige is naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. BEEN AFGEREDEN. Toen Vrijdag de conducteur M. S., na bij de gemeente Rijs- bergen uit een in beweging zijnde tram sprong, had hij het onge luk, met zijn tasch aan een wa gon te blijven haken. Hij kwam te vallen en raakte onder een der wagons, waardoor hem een been tot aan de knie werd af gereden. De ongelukkige is naar het R. K. Ziekenhuis te Breda over gebracht. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdag reed de voerman J. F. uit Oosterhout, over den spoor wegovergang nabij het station GilzeRijen. De man was nauwelijks met paard en wagen op de lijn of zijn wagen werd door een trein gegrepen en vermorzeld. Voer man en paard bleven ongedeerd. EEN DRAMA. Het opperste gerechtshof van Moravië, zetelend te Biün, heeft een dramatische moordzaak in behandelinggehad, die met dood vonnis van een jonge schoons weduwe, Hilda Hanika gehee ten is geëindigd. Vorig jaar zij was toen 21 jaar oud trad zij met kapitein

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2