Muil luws. Vóór tisn jarsn. Binnenland. Gemengd Nieuws Uit de „Breskensche Courant" van 26 September 1914. Een bom op Maastricht ge vallen. De bom viel in een tuin en sloeg een gat van een Meter groot. melijke kastijding mocht toe dienen, een recht, dat de meester zelfs niet aan zijn vrouw mocht overdoen. Trouwens behoefde de vrouw van den meester een dergelijk „voorrecht" niet, daar zij immers door de omstandig heid, dat de leerlingen bij haar in den kost waren, deze wel op andere wijze gevoelig kon straf fen. Reeds uit deze regeling blijkt, dat de zorg voor de opleiding in een vak van economische beteekenis was. En ofschoon ook thans de bekwame ambachtsman van vroeger meer en meer ge worden is tot 'n „verlengstuk van de machine" en vakkennis niet meer die groote beteekenis van den gildentijd heeft, is ook nu nog de vakkennis een groote schakel in ons moderne produc tie-proces dat in onzen tijd de vakman niet meer over die uit gebreide kennis beschikt als zijn vroegere collega's, ligt voor de hand. De uitvinding der machi nes heeft hieraan groote schuld. De molenwerkmaker bijv. uit vorige eeuwen was een uiterst kundig en bekwaam man. Hij kon bijl, hamer en schaaf even vaardig als juist hanteeren hij kon draaien, boren en smeden zoo goed als de beste vakman. Hij kon de snelheden, de sterkte en het vermogen van machines berekenen, kon plattegrond en doorsnee teekenen en kon ge bouwen, riolen en waterleidin gen construeeren in alle vormen en onder alle omstandigheden, die in de praktijk van zijn am bacht vereischt werden hij kon bruggen bouwen, vaarten graven en een verscheidenheid van werk verrichten, dat nu door civiel- ingenienrs wordt gedaan. Aldus Sir William Fairbank, in zijn boek over molenaars. Dat voor het verrichten van deze werk zaamheden een uitnemende vak opleiding noodig was, behoeft geen betoog. Bij de opkomst van de vak- vereeniging waren het deze, die de taak tot opleiding in het vak overnamen. Hiermede waren soms eigenaardige toestanden ver bonden. Eenerzijds vond men n.l. een voortleven der oude gil- degebruiken, een overblijfsel dus van het formeele, wettelijke con- tractueele leerlingschap bij den meesterhandwerksman met zijn wederzijdsche verplichtingen tus- schen werkgever en leerlingen. Het was feitelijk het leerling schap, overgekomen uit den tijd der middeleeuwen. Anderzijds vond men naast dit formeele leerlingschap een z.g. „vaderlijk", dat leiielijk hierin bestond, dat gezellen in sommige bedrijven een soort van vak-erfopvolging er op na hielden, daar zij het voorrecht genoten een of meer jongens op de tabriek mede te brengen ter persoonlijke oplei ding in hun vak. Het was dus een gewoonte aan zekere werk plaatsen, die buiten alle rege lingen omging en daarom ook bij de economen niet is aange- teekend. Nu de afschaffing der gilden feitelijk aan de scholing der werkkrachten een einde heeft gemaakt en de vakopleiding dik wijls op eenzijdige en eigen- aardige wijze geschiedt, schijnt het wel of sommige landen, wat dit deel tenminste betreft, in be ginsel terug willen naar de re gelingen der gildetijden, door de vakoplijding wettelijk en dus formeel te regelen. Zoo is in Zwitserland een voorontwerp voor 'n wet op de Vakopleiding ingediend,waarvan de voornaam ste bepalingen op het volgende neerkomen. De wet zal gelden voor hand werk en nijverheid, als voor han del en verkeer. Als leerlingen worden beschouwd zij, die niet meer leerplichtig zijn. Zij mogen slechts worden aan- enomen door personen, in staat e verlangde opleiding te geven. Het co"t'act wordt schriftelijk aangegaan, terwijl de Bonds raad het aantal leerlingen kan vaststellen. De leerling is zijn meester eerbied en gehoorzaamheid ver schuldigd hij moet den hem opgedragen arbeid met ijver en zorg uitvoeren en over aange legenheden, de onderneming be* treffende, hetstilzwijgen bewaren. Toezicht op de leiding wordt gehouden door het kantonnaal orgaan. Behalve nog verschillende an dere bepalingen omtrent't beëin digen van den leertijd, het ge regeld bezoeken door leerlingen van vakscholen enzbevat het wetsontwerp een bepaling, die sterk aan het gildewezen her innert en wei deze, dat aan het einde van den leertijd de leer ling verplicht is een proef van vakbekwaamheid af te leggen. Afgezien van de wettelijke regeling dezer materie, zit er in de gedachte veel goeds. Want ook onze tijd heeft, hoezeer de machines den werkman ook het werk uit de handen nemen, ster ke behoefte aan goed onderlegde vaklieden. Met de vakkennis toch van vele z.g. vakmenschen is het dikwijls treurig gesteld. Dat ook de vakopleiding dan weer de algemeene belangstel- ling gaat trekken, lijkt ons een verblijdend verschijnsel. PROF. Mr. A. C. VISSER VAN IJZENDOORN.f Te 's Gravenhage is Dinsdag overleden Mr A. C. Visser van IJzendoorn, oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, oud lid van de Tweede Kamer en lid var. de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De over ledene was 66 jaar. DE TARIEFWET. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft in een gis teren gehouden buitengewone zitting, met op 3 na algemeene stemmen besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, met het verzoek het ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen. Breskens. Men schrijft ons: Velen, die dikwijls per auto langs den Rijksweg door Z. Vlaanderen Westel. Deel reden, hebben dikwijls hun hart lucht gegeven, door tegen een ieder en overal te klagen over de betonnen paaltjes, die langs dien weg waren geplaatst om '^rijwiel pad te beschermen. In ieder geval hebben die talrijke paal tjes sommen gelds gekost aan materiaal, voerloon en arbeids loon. Misschien is het twee jaar geleden dat de paaltjes geplaatst zijn, doch zeker is het nog pas een jaar geleden, dat ze alle werden opgeschilderd (geld kost het toch niet) en thans zijn de paaltjes, die op verscheidene plaatsen zijn afgereden, verdwe nen van Rijkswege, omdat het gedeelte tusschen Rijksweg en fietspad ook bestraat moet wor den. Het is zeker een verbete ring om den weg zooveel te verbreeden, maar waarom eerst al dat nutteloos werk Da haven van Braakana. Bij Kon. besluit is aan het bijzonder politiereglement voor onze haven achter art. 7 een nieuw artikel ingelast, luidende: „Het is verboden met rij- of voertuigen, met uitzondering van rijwielen, alsmede van rij- en voertuigen, welke gebezigd wor den ten behoeve van den Rijks- waterataatdienst, of de Rijks- waterstaatwerken, standplaats in te nemen op het haventerrein aan de noordwestzijde van de noordwestelijke havenkom bin nen 25 M. wederzijds het ver lengde van de pontonbrug, of daarop stil te houden, anders dan voor het uitlaten van per sonen. In bijzondere gevallen kan door den havenmeester van deze verbodsbepalingen ontheffing worden verleend. Overigens moe ten ten aanzien van het stand plaats innemen van rij- of voer tuigen op de haventerreinen alle, door of vanwege den haven meester te geven aanwijzingen, worden opgevolgd". Groede. Zaterdagmiddag is alhier bij de politie aangifte ge daan door den hotelhouder H. de Lobel alhier van een brutale diefstal. Een aldaar vertoevende reiziger, zich noemende van de Velde, komende van 's Hertogen bosch, wist op klaarlichten dag van uit zijn kamer uit de voor kamer een geldkist uit de kast te halen en er mede naar zijn kamer te gaan. Deze werd al daar door hem geopend. Zijn vondst bestond uit buitenlandscb papier en -geldswaarde. Daar hij gebrek scheen te hebben aan Hollandsch geld, wist hij uit een taschje van het dienstmeisje en kele kwartjes en dubbeltjes te rooven, waarmede hij zijn hotel-rekening kon betalen. De politie heeft vingerafdruk ken genomen en tracht den sluwen dief op te sporen. Oostburg. Ook dezen win ter zal in het gebouw der R. H. B. S. alhier eene volks-uni- versiteit wo-den gehouden met de volgende cursussen Eenvoudige natuurkundige ver schijnselen met proeven door C. L. ter Meulen Eerste hulp bij ongelukken door D. Herman de GrootAmerika met lichtbeel den door A. Hoolhorst en Mo derne Letterkunde o.m. Strind- berg door K. E. Freitag. Het cursus-geld is zeer laag gesteld. Naar we vernemen heeft de Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen W. Deel het voornemen dezen win ter een onderlinge solisten-wed strijd te houden, waarop we later terug komen. Zuidzande. Door de Mu ziekvereniging „Veronica" al hier worden pogingen in het werk gesteld tot het plaatsen van een muziektent. Biervliet. Bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot Burge meester onzér gemeente, de heer P. W. Maarleveld. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk.. Zondag 28 Sept. 1924. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 51/3 u ds Bremer. Groede v 10 u ds v. Griethuijzen Oogstpredikatie. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2.30 ds v.Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk. n 2 u ds Meloen. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Hoogwatergetrj Breakena. DAGEN. vm. nam Zaterdag 27 Sept. 1.07 1.31 Zondag 28 1.48 2.12 Maandag 29 2.20 2.44 Dinsdag 30 2.52 3.16 Nieuwe Maan Zondag 28 Sept, nm. .9.35. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 27 Sept nam. 7-20 Zondag 28 7-17 Maandag 29 7.15 Dinsdag 30 7-13 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Sept. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7-25f 11.00 Eendeieren f 6.85f 7-95 Aangevoerd 155000 stuks. Oostburg, 23 Sept. Tarwe f 11.00f 19. Gerat f 14.50f 15. Haver f 10.00-f f 12.50. Erwten f 19.00— f21.00 Bruine boonen f25.00-f32. Alles per 100 K.Gi SPORT. DUIVENSPORT. Korte uitslag van den wed vlucht van den Bond van Post- duivenliefhebbers in West. Z. Vlaanderen, gehouden op Zon dag 21 September 1924 op Arras met 215 duiven. De duiven werden gelost te 9 uur bij Westen wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Draaiburg op een afstand vanll2,5K.M. te 10.22.19 uur met eene snelheid van 1488.1 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde te Oostburg op een afstand van 126.78 K.M. te 10.32.2 uur met eene snelheid van 1377-6 M. per minuut. De eerste tien prijswinners waren als volgt le P J Dunker te Draaibrug, 2e J Pleijte Gz. te Breskens, 3e A J Vermeulen te Breskens, 4e M A Mabesoone te Oostburg, 5e R van de Voorde te Slu s, 6e Jac Verplanke te Oostburg, 7e M Faas te Breskens, 8e Gebr. de Badts te Schoondijke, 9e en 10e Alf. Hamelinck te IJzendijke. Groede KruisdIJk. De al hier gehouden voetbalwedstrij den op Zondag 21 September 1.1. gespeeld, is de uitslag als- volgt H. O. V. I S. S. S. I 3-0. V. V. J. I R. I. A. I 0—1. LETTEREN EN KUNST. OPVOERINGEN IN DE Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 28 September, nam. 2.30 u. De blauwe Mazur, Zangspel in 2 bedrijven, nam. 7 30 u. De Dievegge, Tooneelspel in 3 bedrijven. Vooraf: De Giftmenger. Maandag 29 September, nam. 7-30 u De Dievegge. Vooralde Giftmenger. Dinsdag 30 September, nam. 7.30 u. De blauwe Mazur. Donderdag 2 October, nam. 7,30 u De Dievegge, enz. Wisselkoersen. Dollars f 2.58-f2.595, Ponden fll.575,-f 11.57, Marken f0.61- f0.62 p. billioen, Belg. Francs, f 12.41 -f 12.49®, Fransche francs f 13.69-f 13,92, Kronen (afgest. f0.36-f0.38. EEN KERK IN BRAND. Gistererenmorgen is de kerk te Burgh, op Schouwen, afge brand. Hoe de brand ontstaan is, kon nog niet worden vastgesteld, Een feit is het dat er lood gieters op het dak hebben ge werkt. Of die schuld aan het ontstaan van den brand hebben, daarover kon nog geen zeker heid gegeven worden. De spits van den toren viel buiten het gebouw. Maar toen een klein uur na het uitbreken van den brand ook het dak van de kerk instortte, is dit gevallen in 't kerkgebouw, dat verder ook geheel uitbrandde. Men is begonnen met een poging om de in de kerk ge vallen brokstukken van het dak op te ruimen. Daarbij heeft men reeds kun nen vaststellen dat ook de mo numenten ernstig geleden hebben. EEN DEGENSLIKKER. Een melkkoe van den land bouwer A. v. B. te Schijndel, werd ongeveer een jaar geleden ziekelijk en bleef voortsukkelen. Een maand gelederl ongeveer kreeg de koe echter een gezwel onder den buik. De dierenarts werd gewaarschuwd, die con stateerde, dat het dier een scherp voorwerp moest hebben inge slikt. Het gezwel werd met zalf bewerkt en dezer dagen kwam de punt van een mes te voor schijn. Met veel moeite werd uit het gezwel een broodmes van 121/] c.M. lengte gehaald, waarvan het ongeveer 3 cM. breede lemmet geheel verroest was, terwijl het heft geheel gaaf was gebleven. DE TUCHT TE EDE. Men schrijft aan het H.bl. De herhalingsoefeningen te Ede worden beheerscht door de vrees. Vrees van de militaire autoriteiten der infanterie voor de soldaten, die worden geter roriseerd door enkele elementen uit Enschedé en omgeving. Zooals reeds werd gemeld, keerde het verzet zich tegen de militaire politie, die streng orde had ontvangen, op de kleeding der opgekomen verlofgangers te letten. Op den avond toen de militaire politie agent werd ge wond, werd de kolonel der in fanterie Post letterlijk gedwon gen de militaire politie van het terrein te verwijderen. Onder meer werd hem toegevoegd: „Morgen zijn jullie weer baas, nu heb je te doen wat wij wil len". Dat hij, nadat de ei chen der schreeuwers waren inge willigd, op de schouders der manschappen over het terrein zou zijn gedragen, moge worden geroemd als een bewijs van goe den geest tusschen officieren en manschappen, voor de tucht en het prestige der officieren is het verderfelijk. Alle tucht is zoek. Alles wordt gedaan om maar in vredesnaam geen herrie te krijgen. Feiten als het volgende typeeren den toestand. Gisteren zaten in een café om kwart over tien dus na het avond appèl, eenige militairen. Een lui tenant komt binnen en zegt. „Kom jongens, het is tijd, jullie moet naar binnen." Goed, luite nant, is het antwoord, maar je moet eerst een potje bier met ons drinken. Dit gebeurt en de luitenant drinkt zijn door de sol daten bestelde biertje. Als hij daarna vraagt om nu mee te gaan, omdat hij nu toch een biertje met hen heeft gedronken, wordt hem toegevoegd, dat hij nu maar moet gaan en dat ze zoo wel zullen komen. En de luitenant gaat alleen heen, na hen te hebben verzocht, nu toch spoedig te komen, aan welk ver zoek dan ook na eenigen tijd gevolg werd gegeven En dit alles, terwijl de soldaten om tien uur binnen moesten zijn. De nachtoefening is afgelat t. In naam, omdat de troepen te weinig geoefend zouden zijn, in werkelijkheid omdat men niet in het donker met de soldaten alleen durft te wezen. Op de schietbaan zijn 500 scherpe patronen spoorloos ver dwenen. Gevreesd wordt dat deze zich in handen der bel hamels bevinden. De officieren der artillerie zijn hevig verontwaardigd over de verhoudingen bij de infanterie. Pogingen om ook de militaire pol'tie bij de artillerie te moles- teeren, hadden geen resultaat. AANGEHOUDEN. Men meldt uit Brussel, dat een Belgisch ambtenaar van de douane, die met 250.000 frank dienstgeld uit Aken was ge vlucht, in Nederland is gearres teerd, naar de grens gebracht en aan de Belgische overheid overgeleverd. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De correspondent te Genève van de Information rept van een gerucht volgens hetwelk China het huidige geschil (te weten den burgeroorlog) bii den Raad van den bond aanhangig wil maken, onder hét voorwendsel, dat de rebellen door Japan wor den gesteun Japan zou zijn spoorlijnen in Mantsjoerije even als wapenen, vliegtuigen en of ficieren ter beschikking hebben gesteld van de in opstand ge komen generaals. China zou daarin een aanvalsdaad zien. Als Japan in die omstandig heden voor den raad van den Bond zou worden gedaagd, in dien het protocol op het scheids gerecht aangenomen ware en Japan arbitrage zou hebben af gewezen, zou de Britsche vloot aan China bevoorrading met wapenen moeten waarborgen. Dit zou hun met de Japan- sche vloot in botsing brengen. Voor de Engelschen zou dit een netelig parket zijn.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2