Mil Nieuws. Yóór tien jarsn. Binnenland. Gemeenteraad Loting Nat. Militie. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Uit de „Breskensche Courant" van 23 September 1914. Reims gebombardeerd. Duit- sche aanvallen afgeslagen. De Franschen winnen veld. Bommen worden op Antwer- pen gegooid. idealen van de arbeiders werkte. De wereldoorlog, die vooral op economisch terrein zooveel veranderde, ontnam ook aan dit instituut zijn eigenlijke beteeke- nis. Want toen als vrucht van den Volkenbond het bekende internationale Arbeidsbureau te Genève werd opgericht, was de groote beteeker.is van de Inter nationale Vereeniging voor wet telijke bescherming der arbei ders verdwenen en werd de taak hiervan tot een meer bescheidene teruggebracht. Van weiken aard en vooral van welke groote beteekenishet Internationale Arbeidsbureau te Genève is, dat in Juni j.l. zijn zesde congres of conferentie hield moge blijken uit het volgende Van de aangesloten landen waren voor de laatste confe rentie niet minder dan veertig afgevaardigden gezonden, die, de technische raadslieden mede- gerekend, een groep van onge veer 300 personen telde. De deelneming aan de con gressen is verplichtend. De af gevaardigden bestaan uit twee vertegenwoordigers van de re geering, een van de werkgevers en een van de werknemers. Deze twee laatsten worden eteneens door de regeering be noemd, doch moeten gekozen worden uit de belangrijkste vak organisaties van de werkgevers en van de werknemers. De vertegenwoordigers, zoo wel van de regeering als van werkgevers en arbeiders, kun nen worden bijgestaan door tech nische raadslieden. Het licht voor de hand, dat de verschillende „soorten" van afgevaardigden sterk contact met elkaar houden, waardoor dus feitelijk „internationale groepen" worden gevormd, die gezamenlijk optreden, doch daarbij rekening houden met de belangen van hun groepen. De wijze van op treden is terug te vinden in de werkverdeeling. Eiken morgen n.l. worden, vooral door de werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers, ieder in hun eigen groep vergaderingen ge houden. Voornamelijk is dit het geval wanneer of de onderschei dene commissies of de algemeene conferentie zelf vergaderen. Eigenaardig genoeg worden deze onderlinge samenkomsten feite lijk als officieele beschouwd, daar uur en plaats der verga deringen dagelijks op de agenda vermeld staan. Het gevolg daar van is dat de verschillende groe pen steeds één lijn trekken en vooraf dus hun stem reeds „in ternationaal" bepaald hebben. Bi] de vele vraagstukken, welke behandeld worden en waarbij iedere groep haar eigen belangen meent te moeten be hartigen, zijn het dus feitelijk de regeeringsvertegenwoordigers die den doorslag geven, daar deze buiten beide eerstgenoem de groepen staan. De samenstelling van de agenda geschiedt met groote zorg en met instemming der regeering. De laatste agenda bevatte o.m. het verbod van bakkersnachtar- beid, den wekelijkschen rustdag in glasfabrieken met wanovens, de gelijkheid van behandeling van buitenlandsche en inheem- sche arbeiders voor de ongeval len-verzekering en de besteding van den vrijen tijd door de ar beiders. Ook werden de ratifi caties met betrekking tot de acht-uren-conferentie van Wa shington door de verschillende landen besproken. Het oordeel over de confe renties en het nut daarvan loopt uit den aard der zaak eenigzins uiteen. Toch is men het er al gemeen over eens, dat de resul taten gunstig te noemen zijn, vooral wanneer de betrokken regeeringen de genomen beslui ten ratificeeren. Hoe men ook over deze in stelling moge denken, een feit is, dat zij van groote beteekenis kan worden. Doel is toch de economische moeilijkheden, die zich zoo veelvuldig voordoen, te overwinnen en daardoor de zoo hoog noodige sociale rust en vrede te bevorderen. Waar dit doel internationaal wordt na gestreefd, ligt het voor de hand, dat ook de internationale poli tieke sfeer gezuiverd kan worden en springt het nut van de inter nationale arbeidsconferenties, als onderdeel van den Volkenbond, des te meer in het oog. EINDE ZOMERTIJD. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen ver zocht, er op toe te zien. dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur be heerde klokken van 5 October 3 uur 's morgens af weer in over eenstemmig zij met de tijdrege- ling van den middelbaren zonne tijd van Amsterdam, welke dan aanwijst 2 uur 's morgers. Breskens. Vrijdag 19 Sept. 1924. Alle leden zijn tegenwoordig. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan, dat is ingekomen een schrijven van den Adjudant van Dienst, van Hare Majesteit de Koningin, dank betuigende voor de ontvangen gelukwensch, ter gelegenheid van den geboorte dag van Hare Majesteit. Een schrijven van den Com missaris der Koningin, dat hij op 23 September op het Raad huis zal te spreken zijn. De Voorzitter verzoekt den Raad dan tegenwoordig te zijn, om Z. Ex. te spreken over de grenswijziging. Een brief van Ged. Staten, dat een Commissie uit dat col lege te Breskens zal komen op 3 October, des nam. half drie, om een bespreking ter plaatse te hebben over de situatitie ver hooging Boulevard. Een schrijven van Ged. Staten, goedkeuring Raadsbesluit 4 Aug. behelzende heffing belasting. De pachtprijs van gemeente grond aan de Nieuwesluis zal teruggebracht worden op 30 ct. per roede. Voor het leggen van een voet pad te Papenrecht is een be grooting opgemaakt. Daar een te leggen voetpad niet aan de vereischte verbete ring zal voldoen, acht men een verharden weg beter afdoende. De Voorzitter deelt mede, bij het Polderbestuur hiertoe stappen te doen, dezen weg verhard te krijgen. De rekening van de Wilhel- mina-bewaarschool over 1923, wordt aangeboden met een ont vangst van f 1402.61* en een uitgaaf van f 1264.06', alzoo met een goed slot van f 138.55. De subsidie der gemeente bedroeg f812. Voor de be grooting 1925 wordt een subsi die gevraagd van f 700. In verband hiermede vraagt de heer Luteijn wat het salaris is der juffrouw. De Voorzitter deelt mede, dat het salaris f 350 bedraagt, en dat der helpster 1 200. De heer Luteijn vindt het salaris der juffiouw bespottelijk weinig. De Voorzitter deelt mede, nu er stemmen worden gehoord, dat dit bedrag te weinig is, er met den Voorzitter der Bewaarschool over kan gesproken worden, en zoo dit bedrag moet verhoogd worden, kan dit alsnog op de begrooting komen. Wethouder du Burck, merkt op, als Voorzitter der Bewaar school, dat dit thuis behoort op de Algem. Vergadering. Wan neer er stemmen uit die ver gaderingen komen, dan kan er over gesproken worden. Maar als er vergadering is komt er niemand. De heer de Hullu merkt op, dat, gezien hel aantal dienstjaren, de schooljuffrouw zeker wel een hooger salaris toekomt. De raad vindt het goed ken baar te maken, dat de jaar wedde wordt verhoogd. De heer du Burck merkt op dat dit niet met de school in verband staat, het Bestuur heeft hierover te besluiten. De Voorzitter merkt op, dat men nu de geest van den Raad gehoord heeft. De heer de Hullu vindt het nogal kras, o n vooruit te loopen, doch meent vertrouwen in het Bestuur te hebben, om het tracte- ment te verhoogen. Een te laat ingekomen ver zoek, voor prae-advies van B. en W., was een schrijven om de oude lui klok van de ouden toren te doen vervangen voor een nieuwe. Voor den nieuwen toren is de bel te klein. De nieuwe zal dan als slag- en luiklok dienen. De nieuwe klok zal plm. f 700 kosten. De heer van Luijk meent, dat een flinke luiklok noodig is. De heer van de Sande meent, dat het Kerkbestuur hier ook wel wat aan bij kan dragen, daar zij de klok ook 200 maal per jaar gebruikt. De heer Luteijn zegt, dat het Kerkbestuur al genoeg hooi op haar vork heeft. De heer de Hullu vindt, dat de klok een goeden slag heeft, hij kan geen reden vinden om te vergrooten. De heer van Luijk meent, dat zij, die zich in het huwelijk be geven, nieuwe meubelen willen hebben, nu achtte hij voor een nieuwea toren, ook een nieuwe bel gewenscht. De heer Cappon meent, daar dit een finantiëel belang betreft, en wij binnenkort toch samen komen, dit schrijven tot dan aan te houden en dan te beslissen. Hiertoe wordt besloten. De Gem.-rekening over 1923 wordt voorloopig vastgesteld met een batig slot van f 15000, waar van evenwel 16000 is beschikt voor de begrooting 1924 en de begrooting voor 1925 aangebo den. Het vermenigvuldigingscijfer zal vermoedelijk kunnen terug gebracht worden van 1 op 0,9. Hierna wordt de vergadering gesloten. In de hedenmorgen gehou den spoedvergadering van den Gemeenteraad alhier, is besloten tot aankoop van een nieuwe luiklok in den nieuwen toren. De eerste Suikerbieten voor dit seizoen zijn heden alhier aangevoerd. Als het weer zoo wispelturig blijft, beloofd het weer heel wat voor de wegen in ons gewest. Door den heer W. J. P. van 't Lindenhout te Amster dam is aan de Ned. Herv. Gem. alhier ten geschenke gegeven ten bate van het nieuwe kerk gebouw één zilveren bord en twee zilveren bekers, te gebrui ken bij het H. Avondmaal. Deze schenking is door den heer van 't Lindenhout gedaan ter herinnering aan zijne te Bieskens overleden ouders. Cadzand. De werkzaam heden aan het laagspanningsnet in deze gemeente zijn thans zoo ver gevorderd, dat Maandag avond de straatverlichting kon aanvangen en een groot aantal woningen voor de eerste maal het licht van de Centrale te Sas van Gent ontvingen. De zestien straatlantaarns, die de straat verlichten, doen het bij zonder goed. Aan het Electrisch-Technisch Bureau Schippers Nauta te Groede, dat het net bouwde, werd door den Burgemeester dank gebracht voor de uitste kende wijze, waarop het zich van zijn taak heeft gekweten. Oostburg» Zaterdag werd op de weide van de kinderen de Smit alhier het examen voor de 2e klasse politiehond gehouden vanwege de politiehonden-dres- seer-vereeniging „Westelijk Z. Vlaanderen". Aan het examen namen 4 honden deel, waarvan 3 werden bevorderd tot de 2e klasse, te weten Bobby van W. van de Voorde te Sluis met 62 punten, Cora van van Hurck te Sluis met 59 punten en Jenny van F. Pas te Groede met 58 punten. Alle oefeningen, bestaande uit appèl- of gehoorzaamheids-oefe ningen werden flink uitgevoerd. Door den Voorzitter werd evenwel de aanzegging gedaan, dat nog flink moet geoefend worden op waterwerk. Eede. Aan den kantoorhouder van het hulppost lelegraaf- en telefoonkantoor alhier is met in gang van 16 Oct. a.s. eervol ontslag verleend. Lichting 1925. De uitslag der voor onder staande gemeenten gehouden loting is als volgt GROEDE. 1 J. M. Leurgans. 2 J. J. Bouwens, broederdienst. 3 J. Riekwel. 4 C. J. Risseeuw. 5 Chr. I. de Hulster. 6 W. Verduijn, broederdienst. 7 A. P. de Hulster. 8 M. I. Buijze. 9 C. J. van den Bossche. 10 F. L. de Putter. 11 J. de Feijter, broederdienst. 12 I. P. Blaakman. 13 Abr. Cijsouw, -broederdienst 14 W. van Male. 15 F. A. L. Vroon. 16 I. van Kerkvoort, broederd. 17 P- A. Hendriks. 18 A. W. Dierx, broederdienst. NIEUWVLIET. 1 P. I. de Groote. 2 C. Rookus. 3 J. J. Provoost, broederdienst. 1JZEND1JKE. 1 A. G. M. van Waes. 2 J. J. Cammaert. 3 A. Veraart. 4 J. P. de Smet, broederdienst. 5 F. J. Lutaert. 6 C. L. Swartelé. 7 C. F. Boerjan. 8 A. R. van de Vijver. 9 G. Cammaert. 10 W. Willemsen. 11 G. B. Neijssen. 12 H. Boussen, broederdienst. 13 A. P. Poppe, broederdient. 14 F. de Poorter, broederdienst. 15 C. L. van Kerkvoorde. 16 J. A. Bevin. OOSTBURG. 1 C. P. Daansen. 2 P. J. van de Plasse. 3 I. A. Lanse. 4 Ed. van de Kerkhove. 5 C. Dhaenens. 6 E. J. van Hulle. 7 A. J. Maseille. 8 P. C. Ie Grand. 9 P. W. van de Sande. 10 C. Verreij. 11 P. I. de Rooij. 12 P. S. de Kok. 13 C. L. de Sutter. 14 J. A. Moerman. 15 J. A. Simpelaar. 16 A. M. Maat. 17 J. J. de Klerck. 18 J, A. Risseeuw. 19 Jac. Fremouw. 20 P. J. de Back. 21 A. Riem ens. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm, nam Woensdag 24 Sept. 11.11.24 Donderdag 25 11.58 12.22 Vrijdag 26 12.42 106 Nieuwe Maan Zondag 28 Sept, nm. 9.35. Licht op voor Rijwielen onz. Woensdag 24 Sept. nm. 7-27 Donderdag25 7-25 Vrijdag 26 7-23 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Sept. Tarwe f 9.00—f 18.— Rogge f 12.00—f 13.00 Gerst f 12.00f 15.— Haver f 10.00-f f 13.50 Erwten f 20.00—f 21.50. Erwten (Schokkers) f 16-f 20. Kroonerwten f 15.00-f 20.00. Maanzaad f 40.f 50.—. Koolzaad f 20.f 22.50. Bruine boonen f 25.00-f 35. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2.58-f 2.59', Ponden fll.57*,-f 11.60, Marken f0.61- f0.62 p. billioen, Belg. Francs. fl2.77*-f 12.92', Fransche francs f 13.77-f 13,92, Kronen (afgest. f0.36-f0.38. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 19 Sept. De volgende zaken werden behandeld J. V., 35 j., koopman, Knocke, (Bwerd beklaagd, dat hij op 13 Aug. jl. te Sluis, W. sloeg en opzettelijk heeft beleedigd. Eiich f 15 d. of 15 d. hecht. Uitspraak idem. A. K., 33 j., landbouwer te Zuidzande, werd ten laste ge legd, dat hij op 16 Aug. jl. te Zuidzande den rijksveldwachter B. heeft beleedigd. Eisch f 15 of 15 d. Uitspraak idem. SPORT. DUIVENSPORT. Korte Uitslagen der Bonds- wedvluchten van den Bond van Postduivenliefhebbers in West. Zeeuwsch-Vlaanderen, gehouden op Zondag 14 September. Op Breteuil, los te 9,41 uur. De eerste prijswinnende duif arriveerde te IJzendijke op een afstand van 210,9 K.M met eene snelhied van 1455 M. per min. te 12.5.57 en de laatste prijs winnende duit eveneens te IJzen dijke met eene snelheid van 1286,1 M. te 12.24 uur. De eerste tien prijswinners zijn: le A Nijssen te IJzendijke, 2e P Peijcke te Schoondijke, 3e M A Mabesoone te Oostburg, 4e H Martens te IJzendijke, 5e A Coens te Oostburg, 6e A van Gijs te Breskens, 7e A J Aal- bregtse te Zuidzande, 8e en 10e J Veiplauke te Oostburg en 9e A Hamelinck te IJzendijke. Op Mouscroun, los 9,40 uur. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Breskens op etn afstand van 76,830 K.M. met eer,e snelheid van 1182,9 M. per min. te 10.44.57 uur en de laatste prijswinnende duif eveneens met eene snelheid van 985.31 M. per min. te 10.56.07 uur. De eerste elf prijswinners zijn le A van Gijs te Breskens, 2e P Dobbelaere te Schoondijke, 3e J Pleijte te Breskens, 4e C Versprille te Waterlandkerkje, 5e en 6e B P de Ridder te Cadzand, 7e Wiemeersch te Groede, 8e J Simepelaar te Oostburg, 9e en 11e MA Mabe soone te Oostburg, 10e J Ver- plaoke te Oostburg. Op Chimay voor de 2e Plei- nesvlucht, los te 8.25 uur met Westen Wind, aantal duiven 285. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Schoondijke op een afstand van 156.740 K.M. met eene snelheid van 1209,7 M, per min te Schoondijke met eene snelheid van 919,11 M. per min. te 10.34.34 en de laatste prijswinnende eveneenste Schoon dijke met eene snelheid van 919,11 M. per min. te 11.34.04 uur. De eerste 20 prijswinners zijn le en 4e Gebr de Badts, Schoon dijke, 2e Joz Pleijte te Breskens, 3e P Dobbelaere te Schoondijke, 5e J van de Velde te Breskens, 6e W Moelker te Breskens, 7e J Pleijte Gz. te Breskens, 8e Jac. Moelker, 9e en 10 P de Kruij- ter, beiden te Breskens, lie C. Willems te Sint Kruis, 12e en 18e A. P. Haartsen te Schoon dijke, 13e J Verpoorten te Bres kens, 14e en 17e M A Mabe soone te Oostburg, 15e Jac Ver gouwe te Oostburg 16e P. Pleijte te Breskens, 19e J de Koning te Schoondijke en 20e Gebr Jolivet. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg aan den Zegschen straatweg even naast het emplacement der

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2