DE GALEISLAAF. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Overzicht, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer. 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 30 Augustus 1924 Nummer 2957 Met kwaadwillige honden is het slecht hazen vangen. Het was wel goed geweest, wanneer de Franschen daaraan gedacht hadden, toen ze weigerden Duitschland'» wensch te vervul len en het Roergebied te ont ruimen, maar integendeel de aanvaarding hunner voorwaar den eischten op straffe anders de conferentie te doen mislukken en de Duitschers daarmee voor de bedreiging eener economische ineenstorting te plaatsen. Mac Donald heeft er in zijn brief aan Herriot en Theuinis nog eens de aandacht op gevestigd, dat voor de bezetting van dit gebied eiken rechtsgrond ont breekt en zij bovendien de kan sen van het plan-Dawes ernstig bedreigt. De Duitschers hadden dus niet heelemaal ongelijk, toen ze de ontruiming vroegen. En de wijze, waarop de minister van financien in den Rijksdag de overeenkomst van Londen verdedigde, toont duidelijk, dat alleen onder den dwang van het gevaar, waarmee een weigering en de mislukking der conferen tie, Duitschland bedreigde, de Duitsche instemming verkregen werd. ,Het bedrijfsleven in het bezette gebied", zoo zei de mi nister, kan de lasten van de overeenkomsten met de micum niet langer dragen, zoodat in geval van afbreken der onderhan delingen een volledige oecono- mische en sociale ineenstorting in het Roergebied dreigde. Bij een afwijzen van de overeen komsten zou voorts de crediet- nood onvermijdelijk toenemen en het vertrouwen in de rente- mark veidwijnen. Een vererge ring van den credietnood zou voorts een nieuwe krachtige toe neming van de werkeloosheid met zich sleepen. Ondanks alle bedenkingen dwingt dus de to tale toestand van Duitschland's zakenleven tot het aanvaarden van de overeenkomsten". O I daar hield ik op h-m te begrijpen en werd ik streng voor hem. Zoolang hij niets anders had gedaan dan zijn kapitaal aan spreken, vond ik hem onvoor zichtig, maar ik had nog niets op hem af te dingen. Ieder heeft het recht om met zijn geld te doen wat hij ver kiest. De een spaart op, de ander verkwist het. Dat is een kwestie van smaak. Maar offers aan de zijnen op te leggen, twee arme vrouwen tot last zijn, en dat enkel om een vroolijk leventje te leiden met dametjes van twijfelachtige deugd IDat vind ik wel wat erg. Ge zijt de eenige niet die dat vindt, en al mijne raadgevingen stemden overeen met uwe prin cipes. Jacques, medegesleept door teugeliooze hartstochten, hield geen rekening met mijn betoo gingen. Hij antwoordde mij, dat voor mij moraal gemakkelijk was, want ik liet die steunen op honderdduizend francs rente, dat Dit wil nu nog wel niet zeg gen, dat Duitschland in de po sitie van een kwaadwilligen hond gebracht is, met wien het slecht hazen vangen is. Maar het be- teekent wel, dat de toestemming niet geheel vrijwillig gegeven is en dat dit op de medewerking van het Duitsche volk bij de uitvoering der Dawes-rapporten van invloed moet zijn. En het gevaarlijkste is, dat juist in die kringen, op wier medewerking men het meest is aangewezen, de tegenstand zich het krachtigst laat gelden. Want het zijn toch tenslotte de grootindustrieelen en reeders en bankiers en zaken- menschen en agrariërs, die met de arbeiders de milliarden moe ten formeeren, door Duitschland in het vervolg jaarlijks uit te betalen. En deze leide-s van het oeconomische leven behoor en voor een zeer groot deel tot de Duitsch Nationalen, die vrijwel vijandig tegenover de Londen- sche overeenkomsten staan. Hun tegenstand heeft zelfs de goed keuring dier overeenkomsten be dreigd, omdat zonder hun mede werking in den Rijksdag geen meerderheid van 2/3 te vinden was, benoodigd voor een grond wetswijziging door de nieuwe spoorwegwet en de nieuwe wijze van exploitatie der spoorwegen noodig geworden.- Want de milliarden, die Duitschland zal hebben op te brengen, zullen moeten komen uit de spoorwegen, uit een hypo theek op de Duitsche nijverheid, uit belastingen op spoo-weg transporten en uit de algemeene rijksbegrooting. En de Duitsche spoorwegen vormen dus als 't ware een onderpand en zullen mede onder buitenlandsche con trole komen. En het is deze buitenlandsche controle, waartegen de Duitsche Nationalen vooral bezwaar heb ben, nu er niet eens het voor deel van een oogenblikkelijke ontruiming van het Roer-gebied tegenover staat. Maar de rijks- grondwet geeft den president de rijken licht een geregeld leven kunnen voorpreken aan hen, die geen geld hebben en dat hij voorzeker, indien hij geen schulden behoefde temaken, de gelukkigste der menschen zou zijn. En hij maakte ze, daar weet ik van mee te spreken. Hij zou mijn kas geheel uitgeput hebben, indien hij er naar wel gevallen over had kunnen be schikken, maar ofschoon ik machtig veel van hem hield, moest ik zijn zucht tot leenen temperen, want ik merkte spoe dig, dat hij mij in geldverlegen heid zou brengen, zonder er zelf uit te geraken. En dan had mevrouw de Fréntuse mij ge smeekt, Jacques' losbandig leven niet te vergemakkelijken door hem met mijn geld bij te staan. Bestonden er destijds geen huwelijksplannen tusschen me juffrouw de Fréneuse en u Tragomer verbleekte. Zijn gelaat betrok en teekende smart. Het blauw zijner oogen versom berde als een watervlakte, waar een donkere wolk over heen trekt. Zijn stem daalde en hij zei Gij herinnert mij daar een der wreedste oogenblikken van mijn leven. Ja, ik beminde Marie de Fréneuse, ik heb haar nog lief. Ik zou met haar trouwen toen het onheil plaats had. Ik zie nog der republiek het recht de over eenkomsten van Londen niette min te onderteekenen. En aange zien een rijksdagontbinding, die door den voortgezetten tegen stand der Duitsche Nationalen onvermijdelijk zou worden, deze partij in dit geval niet erg voor- deelig zou worden, voelden de heeren zich niet heel zeker. Hun instemming ging in elk geval niet van harte, terwijl ook de rest van het Duitsche volk zich in meer of mindere mate in de positie voelde van iemand, wien men zijn geld of zijn leven vraagt en die dan tenslotte toch maar liever zijn geld afgeeft. En deze stemming hadden de Franschen kunnen voorkomen door ten opzichte van de ontrui ming van het Roer-gebied wat minder stijf op hun stuk te blijven staan. Maar het Poincarisme werkt nog altijd na. De debatten in de Fransche Kamer naar aan leiding van de overeenkomsten van Londen gevoerd, bewijzen het. Het is het Fransche impe rialisme, dat zich ook onder het radicaal socialistischbewind weet te handhaven. Want Herriot moge nog zoo nadrukkelijk verzekeren, dat Frankrijk niet anders dan zijn veiligheid en zijn recht zoekt en alle gedachte aan overheer- sching het vreemd is, de ge beurtenissen der laatste jaren bewijzen te onmiddellijk het te- gendeeldandatde tegenwoordige ministerpresident de werkelijke bedoelingen en het innerste ver langen van Frankrijk uitspreekt. De Fransche behoefte om een rol te spelen, die niet in over eenstemming is met zijn natuur lijke machtspositie en de Fran sche expansiezucht hebben Eu ropa de eeuwen door al heel wat onrust gebracht en doen zich ook thans nog gelden. En dat niet enkel tegenover Duitsch land en in Europa. Toen indertijd Duitschland in Marokko de Fransche expansie- zucht in den weg had en ook zijn deel in dat nog onafhanke- de moeder van Jacques op zeke ren morgen bij mij komen, half krankzinnig van smart en schrik; ze wierp zich op een canapé in mijn salon, want haar beenen kouden haar niet meer dragen, en hevig snikkend zei zij tot mij Jacques is zoo even gearresteerd! De moord op Lea Perelli was dus ontdekt. Ja. men had in de kamer van Lea een vrouw gevonden, door een revolverschot gedood en wier gelaat onkenbaar was ge maakt door de wonde. Een vrouw 1 herhaalde Maren- val, zeer geïntrigeerd door den vorm van dien zin en door den toon waarop Tragomer hem had gezegd. Zoudt gij er dan aan twijfelen, dat de doodeLea Perelli was Tragomer boog ernstig het hoofd. Ik twijfel er aan. Maar, mijn waarde, hernam Marenval levendig, waarom hebt ge dat niet eerder gezegd? Na verloop van een jaar komt gij zoo'n buitengewone overtuiging uitspreken Wie heeft u belet op het oogenblik van het proces te spreken Ik had toen nog de redenen niet tot twijfel, die ik thans heb, En welke zijn uwe redenen Duivels 1 Ge brengt me buiten me zelf met uw koelbloedigheid, lijke gebied opeischte, groeide uit het daaruit ontstane conflict, een van de voornaamste oorza ken van den wereldoorlog, hoe wel Duitschland tegenover de gezamenlijke actie van Engeland en Frankrijk Marokko toch aan de Franschen moest overlaten. Nu na den oorlog Duitschland als politieke factor geëlimineerd is en Frankrijk Marokko bij zijn Afrikaansch gebied heeft ingelijfd, dreigt nu daaruit een nieuw, schoon heelwat minder gevaarlijk conflict. Het is nog zoo ver niet en Spanje's zwakte maakt het mo gelijk, dat het conflict eindigt, voor het nog recht begonnen is. Maar de tegenstand, die Spanje thans in Marokko niet baas kan worden, wijst er wel op, dat het niet Frankrijk's schuld zal zijn wanneer dat conflict vermeden wordt. De Franschen, die Ma rokko als hun gebied beschou wen, kunnen het -niet goed zet ten, dat op een deel ervan door Spanje beslag gelegd is. En ze ontzien daarom geen moeite om de Spanjaarden er weer uit te dringen. Daartoe gebruiken ze tot nu toe nog geen rechtstreek- sche middelen, maar de hulp der Rifbewoners, die ze in hun verzet aanmoedigden en steunen. Houdt dat verzet aan, dan zul len ze wegens het gevaar, dat de voortdurende onrust van hun aangrenzende gebieden oplevert, wel tu8schenbeide moeten ko men. En voorloopig is er nog weinig kans, dat de Spanjaarden het meester worden. Het Spaan- sche volk is het Marokkaansche avontuur sinds lang rape. En ook voor het Spaansche leger, dat naar Marokko gezonden wordt, geldt, dat het met kwaad willige honden slecht hazen van gen is. Maar voor den Spaan- schen staat en niet het minst ook voor de Spaansche monar chie dreigt daaruit een ernstig gevaar. Gij vertelt dingen, die iemand geheel in de war brengen, net als iemand, die het programma van een schouwburg leest. Waar om gelooft gij dat Jacques de Fréneuse Lea Perelli niet heeft gedood Heel eenvoudig omdat Lea Perelli leeft. Ditmaal stond Marenval ver stomd. Hij opende den mond, maar geen geluid kwam over zijne lippen. Hij zette groote oogen op, het knikken van zijn hoofd en het met kracht slaan van zijn handen op de tafel verrieden zijn ontroering. Maar Tragomer liet hem niet tot zich zelf komen, hij herhaalde terstond Lea Perelli leeft. Ik heb haar ontmoet te San Francisco, drie maanden geleden, en omdat ik de overtuiging had, dat ik tegen over haar stond, brak ik mijn reis af en keerde naar Frankrijk terug. De geestdrift, die dit verhaal in Marenval opwekte, was sterker dan zijn twijfelzucht. Hij stond op en liep de eetzaal binnen, op afgebroken toon zeggend Ongelooflijk 1 Buitengewoon 1 Die duivelsche Tragomer I O I nu begrijp ik, dat hij de anderen heeft weggestuurd. Wat een praatjet zou dat De dijkages en zeewerin gen in 't land van Cadzand. III. De plek, waar wij in onzen voorgenomen uitstap de zee bereiken, is genoemd de West nol en ligt op het grondgebied Groede. Wij bevinden ons op het uiteinde (jer reeks zeewe ringen van dé Nieuwe Sluis, een uitgelezen plaats om te kampen; een euvel echter waarin de lief hebbers zich moeten schikken is het bijna volslagen gebrek aan zuiver drinkbaar water. Daar voor zullen zij moeten kloppen in het naburig huisje van den jachtwachter, die den vreemden bezoeker volgaarne van dienst zal zijn. Uitgestrekte stil staande wateren zijn op den derrieachtigen grond van 't land van Cadzand wel voorhan den, maar het gebruik er van zou oorzaak hunnen zijn van een lichte aandoening van de zoo zeer beruchte polderkoorts, vroe ger de karakteristieke ziekte, die regelmatig in de streek voor kwam, maar thans nagenoeg volledig overwonnen is en anders geen het minste gevaar voor den vreemdeling oplevert. Het beste bewijs voor de degelijke resul taten dooi de Wateringen be komen. Het strand valt op door zijn stekelig uitzicht. Wie de kust- versterkingen van Z.-Vlaanderen gaat bezichtigen, zal die prach tige steenen bekleedingen niet terugvinden op de Belgische badplaatsen voorhanden. Het zijn zeer eenvoudige en prak tische werken, en als wij de archieven moeten gelooven,tame lijk gelijkend op degene die voortijds de monniken der Cis- tertiënzerabdijen hebben ge bouwd. De dijk verheft zich minstens anderhalve meter boven de hoog ste watergetijen, zoodat men bij 'n buitengewonen vloed genood zaakt is al de werken te verhoo- gen. Aan beide zijden van de kruin, die gewoonlijk een breedte vae 2,5 M. beslaat, is een talud van ongelijke schuinte, het eene zeer steil langs den binnenkant, gegeven hebben I Dat is me een zaakje 1 Chiistian, zeer kalm, liet hem stil uiting geven aan zijn ver bazing. Hij wachtte tot zijn hoorder bij hem was terugge keerd, gedreven door zijn bran dende nieuwsgierigheid. Hij keek hem niet aan. Hij scheen met den blik een zeer ver verwijderd vizioen te volgen, en een droevig lachje gleed over zijn lippen. Hij zei langzaam Wanneer ik bedenk, dat Jacques te midden van bandieten is, op gesloten in een bagno, voor een misdaad die hij niet heeft begaan, maakt zich een diepe droef heid van mij meester. Is er ontzettender lot te be denken dan dat van een onge lukkige, wien men op heftige wijze zijn schuld bevestigt, wien men die bewijst, die men in een cel werpt, afgesloten van de we reld, en die, terwijl men hem beleedigt in het kabinet van den rechter van instructie, op de banken van het Hof van Assises, terwijl hij in het publiek den moreelen en physieken dood strijd voert van het wreedste martelaarschap, tegenover an deren en tegenover zich zelf tot gek wordens toe herhaalt; (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1