Vóór tien jaren, Rechtszaken. Gemengd Nieuws Uit de „Breskensche Courant" van 26 Auguitus 1914. Antwerpen onder vuur. Moord dadige gevechten. De Belgen wachten iteeds op Engelsche hulp, die maar niet komt. De Duitsche legeroverheid legt aan vele Belgische steden oor logsschattingen op. Generaal Leman, de dappere verdediger van Luik, gevangen genomen. en een misbruik van sigaretten. Ook het kermisvieren en het uit gaan zou zijn toegenomen. Weinig gebruik werd gemaakt van de Volksuniversiteiten ter wijl in de leeszalen meer ont- spannings- dan ontwikkelingslec- tuur werd gevraagd. Uitbreiding van het instituut der volkstuin tjes vond niet plaats. Wel bleek, dat algemeen een toenemende belangstelling in sport geconstateerd werd. Op het platteland werd in den vrijen tijd veel op het land en in den tuin gewerkt. Wat het kerkbezoek betreft, dit nam in 't algemeen wel niet toe, doch ook niet af. Merkwaardig zijn de antwoor den van enkele geestelijken tot wie een aantal leden zich om inlichtingen gewend had. Een antwoordde tenminste, dat hij blij was dat in zijn kring de ar beidsdag tijdelijk tot 10 uur was verlengd een ander, dat hij te vergeefs naar bewijzen zocht, dat de verkorte arbeidsdag in zijn dekenaat een vermeerdering van het godsdienstig leven ten gevolge had. Volgens een der berichtgevers was de groote fout bi] de lagere volksklasse, dat er niet genoeg lust tot ontwikkeling was. Veeleer was er gebrek aan interesse, energie, streven naar grootere bekwaamheid, naar kennis en naar algemeene ontwikkeling. De jeugd vooral zou te veel opgaan in sport en spel en te weinig andere idealen hebben. Vooral ten opzichte van de jeugdige arbeiders merkt het rapport op, dat de vrije tijd niet besteed wordt zooals wel gewenscht is. Het rapport van het A. N. V. is niet zoo scherp als dat van de R. K. Werkgevers-Vereeni- ging. Het resumé komt vrij wel op het volgende neer De vraag, of een causaal ver band bestond tusschen verkorting van werktijd en eventueel veelvul- diger bezoek aan café's, toene ming van dronkenschap enz., was niet met zekerheid te beant woorden, omdat, ten tijde van de doorvoering der korte arbeids tijden, allerlei andere factoren op den omvang van het drank- verbruik inwerkten. Het A. N. V. is echter van meening, dat over het algemeen overmatige arbeids tijden tot alcoholverbruik leiden, daartegen beperkte arbeidstijden gunstig werken tot vermindering. Het rapport wijst voorts op de groote beteekenis van de Volksuniversiteiten, waarvan de uitstekende werking uit meerdere plaatsen bevestigd werd. Ook werden door de Vakbeweging in tal van plaatsen cursussen op gericht, welke ten doel hebben de arbeiders te ontwikkelen. Ook werden tal van instellingen op gericht, wier doel het was de volkontwikkeling te bevorderen, terwijl andere organisaties zich ten doel stelden de arbeiders in hun vrijen tijd nuttig bezig te houden. Dat de belangstelling in de volkstuintjes niet toenam is ook de schuld van de gemeenten, die dikwijls de gronden later weer voor bouwterrein opvroeg. Voorts zou het A. N. V. het totstandkomen van commissies voor volksopvoeding in alle cen tra ten zeerste toejuichen, waarbij dan de moreele en financieele steun van de overheid niet zou mogen ontbreken Uit een en ander blijkt, dat vooral de vakvereenigingen zich de hooge beteekenis van den verkorten arbeidstijd bewust zijn. Wanneer de vrije tijd dan ook besteed wordt tot verhooging van het arbeiderspeil, kan ook de verkorte arbeidstijd van groote cultureele beteekenis zijn. De dijkages en zeewerin gen in 't land van Cadzand. li. 3. Periode van herstel. Polder- bedijkingen van af de 17e eeuw. Begeerig de veiligheid van Walcheren en Zuid-Beveland te verzekeren, zetten de Staten- Generaal geen zeer grooten spoed achter de bedijkingen van den veroverden grond. Toch kwam het land van Cadzand het eerst aan de beurt. De Hollanders hadden er zich in 1604 onder Prins Maurits definitief gevestigd en den loop van de Pasgeule vanaf Biervliet tot Sluis met een reeks forten bezetde dijken rond Breskens, Groede en Cad zand werden hersteld, de streek rond IJzendijke en Schoondijke afgedamd, en na den vrede van Munster in 1648 ving men aan met de bedijking der Schorren, die zich rond de verschillende overgebleven water loopen ge vormd hadden. Af en toe wer den nog om militaire doeleinden gedeelten van de streek onder water gezet, zoodat enkel rond het midden der 18e eeuw Z. Vlaanderen zijn voormaligen vorm terug begon te krijgen dien het reeds in de 14e eeuw ver toond had. De vruchtbaarste polders zijn diegene, waarvan de verovering van meer recen- ten datum is. Dit is 't geval met de noordelijke strook van 't land van Cadzand. De weg dien wij vanaf Sluis hebben gevolgd, bestaat uit een lange reeks elkaar kruisende „slaperdijken" aan beide zijden liggen de uitgestrekte polders, gewoonlijk in lange en smalle perceelen verdeeld door tocht- slootjes, wier wateren in breedere geulen vloeien en die „suatie- geulen" of „watergangen" wor den genoemd. Al de landerijen zijn regelmatig bewerkt, de hof steden zijn er dun gezaaid en vallen op door hun met stroo bedekte reusachtige schuren en hun uitstekende netheid. De grond is plat, er zijn geen val leien waar de wateren zouden samenstroomen, heel de vlakte vau 't land van Cadzand vormt één groote vallei. Zoodoende moeten al de aders geleid wor den tot aan de vroegere natuur lijke of artificieele mondingen. Om te beletten dat bij hoog water de zee het land zou over- stroomen, werden uitgangen aan gelegd waardoor bij lage tij het teveel geloosd wordtuitwate- rinskanalen en zeesluizen, ziedaar het princiep van de evacuatie der binnenwateren. Om het droogleggen aan te vatten, moesten de eigenaars door de bezittingen heen van hun buren een uitweg hebben. Daarbij was het een dringende noodzakelijk heid dat iemand bestendig aan de sluis bleef, die gesloten of geopend moest worden volgens de te overvloedige of te geringe bevochtiging der gronden. Met zijn deel te nemen in het on derhoud der breede grachten waarin zijn „watergands" zouden vloeien, en zijn hulp te verlee- nen voor het bouwen van de sluis waaaidoor de waters van zijn landerijen de zee zouden bereiken, kon de landman enkel in samenwerking met degenen die hem omringden, de strijd tegen de overstroomingen tot een goed einde brengen. Deze samen werking heet de „Wateringen". De dijken die de polders om sluiten, zelfs degenen die in 't binnenland gelegen zijn, kunnen van dienst worden in geval de eerste-lijnwerken mochten be zwijken. Benevens voor de pri vate belangen van ieder polder, moest de plaatselijke vereeniging dus nog zorg dragen voor de groote algemeene belangen. Van daar dat in Zeeland de openbare machten in deze een meer werk dadig aandeel nemen dan het 't geval is in de Vlaamsch-Bel- gische Kuststreek. In Zeeuwsch- Vlaanderen, dus ook in 't land van Cadzand, komt het toezicht daarover toe aan de Provinciale Staten. Het bestuur van de Wa tering is samengesteld uit een beraadslagend korps van eige naars en een opperleiding die over de uitvoerende macht be- sckiktdit laatste wordt gevormd door een dijkgraaf en twee ge zworenen, dewelke als ambte naars bezoldigd worden. Uit oor zaak van hun ligging die ze allen onderling afhankelijk maakt zoodat het lot van een uitge strekte grondoppervlakte afhangt van het degelijk onderhoud van een klein aantal werken, zijn de polders gehouden degene onder hen ter hulp te komen, die be zwijken zouden onder de uitga ven die zekere verdediginswerken medebrengen. De polder die gedurende meer dan twee jaren de geheele opbrengst van zijn gronden besteed heeft aan het onderhoud van deze werken, wordt „calamiteus" geheeten. (Slot volgt.) Bresken*, Het woonhuis van de Wed. A. Fenijn, Vrijdag geveild ten overstaan van Notaris Mijs te Oostburg, werd verkocht voor f 3300. Kooper werd P. de Winde Johz. alhier. Zondagmorgen vertrok de tram van 8 uur alhier drie kwartier te laat, wegens een déraillement van de postwagen, welke bij het wisselen plaats had. Met veel moeite gelukte het" den wagen weder op de rails te krijgen. De besteller I. C. de Meij, welke hier eenigen tijd in dienst is, wordt met 1 September a.a. verplaatst naar Oostburg. Hoofdplaat, Vrijdagmor gen circa 10 uur bevond een 9- jarig jongetje van den winkelier Martens alhier, zich spelende op den steiger die op 't einde van de haven in de Schelde uitloopt en geraakte door struikelen te water. De twee hem vergezellende jongens begonnen luidkeels te gillen, hetgeen werd opgemerkt door den heer Frans Rijckaert, herbergier alhier, die zich der waarts spoedde en zonder aar zelen te water sprong en den reeds zinkenden en met den stroom zeewaarts drijvende jon gen met veel inspanning wist te redden. De Schelde is hier ter plaatse 25 M. diep en de stroom ge weldig, zoodat de redding ge schiedde met levensgevaar, en wij dan ook alle lof brengen aan den heer Rijckaert voor deze moedige daad. De alhier gehouden collecte voor de slachtoffers van de storm ramp heeft opgebracht f 182,90. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Kotvis, assistent bij de posterijen te Middelburg, wordt met ingang van 1 Sept. a.s. overgeplaatst naar het post kantoor te Eindhoven. Onder het vee van de landbouwers Th. Thomaes en H. J. Cammaert alhiei is Mond en Klauwzeer uitgebroken. Oostbupg, Bij het voor bereidend examen ter aanwijzing van candidaten voor het ambt van Surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dezer dagen gehouden te 's Gravenhage, is o.a. geslaagd de heer J. J. de Klerck alhier, oud-leerling der Hoogere Burger school te Oostburg, welke hij met einddiploma heeft verlaten. Cadzand. Voor de nagela ten betrekkingen van de bi] den storm op 18 Juli jl. omgekomen visschers, werd in deze gemeente bijeengebracht de som van f 169.50. Voor de herdenking van het 10J-jarig bestaan der Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maat schappij, waarvan in deze ge meente een station is gevestigd f85.50. En voor de herdenking der Mobilisatie f35.50. Sluis. Bij de onthulling van het monument J. H. van Dale op 3 Septembei alhier, zal H. M. de Koningin vertegenwoor digd worden door Haren Kamer heer in buitengewonen dienst, jhr. W. Z. van Teijlingen te Üostkapelle, Groede. De heer J. de Brauwer, vroeger alhier, thans als Depótchef te Oldenzaal, hoopt 30 Augustus a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de NederlandscheSpoor wegen in dienst trad. S P O R T."~ DUIVENSPORT. Retrenchement, De duiven- vereeniging „De Sperwer" te Retranchement speelde Zondag 1.1. eene prijsvlucht van Arras. Ie P Goossen, 2e en 6e J Kense 3e, 5e en 8e A Risseeuw, 4e en 7e A van Hoorn 9e, 10e, 13e en 14e Iz Buijze, 11e Jac Bijl, 12e Jac Lucieer. De afstand is 126 K.M. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Woensdag 27 Aug. 12.28 12-52 Donderdag 28 12.57 1.21 Vrijdag 29 1.37 2 01 Nieuwe Maan Zaterdag 30 Aug. vm. 9.56 Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 27 Aug. nm. 8.32 Donderdag28 8.29 Vrijdag 29 8.27 Wisselkoersen, Dollars f 2.57.-f 2.59, Ponden f 11.58-f 11.63, Marken f0.60- f0.61p. billioen, Belg. Francs f 12.85-f 13.15, Fransche francs f 13.85.f 14,25, Kronen (afgest. fO.36-fO.38. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Aug. De volgende zaken werden be handeld P. D-, 22 j., voermansknecht te Breskens, gedetineerd te Mid delburg, werd beklaagd dat hij op 23 Juni 1924 te Hoofdplaat een rijwiel met een lantaarn, toebehoorende aan J. A. v. d. W., heeft verduisterd. Eisch 6 maanden gev. straf. J. J- J- V., 20 j., hotelknecht te Eecloo, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Juli jl. te Vlissingen een rijwiel, toe behoorende aan H. J. S. heeft weggenomen. Eisch 9 maanden gev. straf. DE OVERSTROOMING TE ROTTERDAM. Door den hoogen waterstand in de rioleeringsbuizen, gevolg van den geweldigen regenval, zijn dezer dagen heel wat men- schen gedupeerd geworden. Om nu zoo spoedig mogelijk van dezen hinder van het grondwa ter een einde te maken, werd door Gemeentewerken de noodmaat regel toegepast, welke trouwens al eens meer plaats vond, n.l. het aftappen van het rioolwater in de Singels. Gevolg van dezen maatregel was, dat de Singels zoo veront reinigd werden, dat de visse r en het daarin niet konden uithou den. En zoo zag men dezer da- geo weer het eigenaardig ver schijnsel dat de Boezemsingel b.v. vol visch dreef, welke men met de hand uit het water kou scheppen. Fan deze zeldzame gelegenheid om aan een goed koop vischmaaltje te komen, werd weer danig gebruik ge maakt. Met allerhande middelen trachtte men de zwermen visch op te halen. Velen gingen naar huis met manden vol. Ook met palingen, van een pols dikte. Daar men dit verschijnsel, het bedwelmen van de visch, van te voren verwachtte, had men po- litie-maatregelen genomen. On geveer een twaalftal agenten moesten zorgen dat de plantsoe nen en omrasteringen langs den Singel niet beschadigd werden. De ordelievende Rotterdam mers vernielden op verschillende plaatsen het plantsoen en de ijzeren afsluiting werd geheel vertrapt en verbroken, tot schade der gemeente. OVERREDEN. Maandagmorgen is de olie venter M. v. S. uit Helmond, op den overweg nabij Roosein bij Helmond door een uit de richting Deurne komenden trein verplet terd. Hij was op slag dood. Ook de oliekar en de hond die den wagen trok werden vermorzeld. De slagboomen waren niet neer gelaten. De politie stelt een onderzoek in. EEN BEDANKJE. Een schilder vond dezer dagen op den weg tusschen Sloten en Balk (Friesl.) een portefeuille met f 30,000,Hij ontving van den eigenaar een bedankje. DROEVIG ONGEVAL. Op den overweg nabij Beilen is Maandagmorgen een paard en wagen door een uit Groningen komenden 1).trein gegrepen en vermorzeld. De landbouwers Koerts en Koning uit Zwiggelte werden gedood. Het paard van een der slachtoffers werd bijna een K.M. medegesleurd. DE VERDUISTERINGEN TE ZEIST. Inzake de verduisteringen aan de Boazbat.k te Zeist verneemt het ,U. D.", dat thans gebleken is, waar het geld gebleven is. Niet alleen dat de kantoorbe diende, die dezer dagen in het huwelijk trad, daar groote hoe veelheden huishoudelijke artikels en luxe voorwerpen voor aan geschaft had, maar een groot gedeelte van het geld zou zijn schoonvader hebben besteed voor een drukkerij, die hij had in zijn huis te IJsselmuiden. Ge bleken zou óók zijn, dat hij ver schillende anderen eveneens zou hebben opgelicht. In deze rich ting wordt thans ijverig gezocht; de justitie heeft inmiddels de boeken en bescheiden van deze drukkerij in beslag genomen. MISGESTAPT. Op het station Schoonhoven zette een36 jarige man uitRotter- dam, te laat komende voor den trein, zijn 10-jarig zoontje in den trein, die reeds het perron ver laten had; hij sprong toen zelf mis en kwam onder de wielen van het volgende rijtuig, meldt de „Tel.". De rechtervoet werd geheel afgereden, de linkervoet werd zwaar gekneusd. Na ver bonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst over leed. EEN PAARD WEGGEZAKT. Zaterdag is in het Tuindorp bij Coevorden een paard door den weg gezakt. Het rijtuig is gedeeltelijk verbrijzeld en het paard ernstig gewond. Nader bleek, dat er een gat in den met basalt verharden weg was van meer dan een meter diep. TOENEMENDE OPPOSITIE TEGEN Mr. ZIMMERMAN De president van de Nationale Bank zet den strijd tegen mr. Zimmerman hardnekkig voort. Aan persvertegenwoordigers verklaarde hij, dat de minister van financien, de heer Kien- boeck, het geheel met hem eens is. Verder zeide de president dat de bankadviseur van mr. Zimmermann, mr. Van Gijn, hem -verklaard heeft, dat hij het met het laatste rapport van mr. Zim merman niet eens was. Mr. Z mmerman zou volgens den prerident van de Nationale Bank reeds voor anderhalf jaar wegens zijn aanmatiging tegen de Oostenrijksche regeering een terechtwijzing van den Volken bond gekregen hebben. De betrekkingen tusschen de regeering en mr. Zimmermann waren reeds lang afgebroken. De buitenlandsche diplomaten en de ,Neue Freie Piesse"ver- oordeelen deze scherpe aanvallen op mr. Zimmermann, die zich voor Oostenrijk zoo verdienstelijk heeft gemaakt.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2