Het monument Ven Date, I Nieuws. Yóór tisn jarsn* Binnenland. "Ï7ÖÏÏÏT Gemengd Nieuws Uit de ,Bre«kensche Courant" van 22 Augustus 1914. De Duitschers trekken Brussel binnen. Het hoofdkwartier wordt naar Mechelen overgebracht. De Nederlanders, te Antwer pen woonachtig, wordt aangera den de stad te verlaten, daar de poorten gesloten worden. Te Oostburg wordt door de wacht een Duitsche vliegenier genoodzaakt te dalen, en ter Deschikking gesteld van den terrilorialen bevelhebber. tusschen men .lekker kuieren" kan. Het Land van Cadzandis uitsluitend samengesteld uit pol ders, zoodat aldaar in vroeger eeuwen de strijd tegen het water en vooial tegen het zee-element er een zeer bittere is geweest. Aan de liefhebbers V. T. B.ers weze het volgende korte reisplan aanbevolen Vanuit Brugge leidt een fietspad langs de Damsche vaart naar Sluis. Op Hollandsch gebied loopt de tocht over voortreffe lijke macadamwegen, aan beide kanten met wilgeboompjes bezet, naar Zuidzande, met zijn monu- mentalen windmolen, en verder naar Nieuwvlietaan 't einde van 't dorp, volge men links af de St. Dowodijk om dan Noordwaarts tusschens de Lamp- sens-, Baenst- en Gravenpolders naar de kust te sturen. Langs heen een ontzettenden hoogen dijk komt men weldra in ooste lijke richting van het kustlichtje de .Verklikker" en wat verder aan het gehucht Waterloo met zijn vischrijke Zwarte-gatsche kreek. Nog even aan de linker zijde een partij schorregrond doorgetrokken, en het kustdijken- complex is bereikt, waarachter zich plots heel onverwacht de wateren van de Wielingen en de monding van de Schelde vertoonen, met vlak voor ons, aan de overzijde, de kust van 't eiland Walcheren. Slechts een paar uurtjes heeft de heenreis geduurd, en men zou zich wanen aan het uiteinde der wereld te zijn verzeild geraakt. Per verduidelijking van deze korte verhandeling over dijkages en zeeweringen, geven wij eerst een synophisch overzicht aan gaande de natuur, de vorming en de topografie der streek. 1. Ontstaan en aangroeiïng der Polders. Vanaf het Ro- meinsche tijdvak tot het einde der 13e eeuw. a) Primitieve toestand. Bij de komst van Caesar was Vlaan deren op zijn hoogste gedeelten een beboschte streek en het lager liggend gedeelte aan de zee was met zeeboezems door sneden. Tusschen beiden waren dorre zandgronden, heide en moerassen. De rechterarm van de Schelde, die zelf een breede delta vormde, wierp zich in de Maas, wier mondingen zich versmolten met die van den Rijnde midden- arm, de eigenlijke Schelde, liep dwars door de Zeeuwsche eilan den, en de linker arm, minder breed en minder diep, vormde de grens van Vlaanderen. Zij vertoonde tevens verscheidene insnijdingen het waren door tal rijke aders onderling verbonden baaien en eilandgroepen waar tusschenin licht verschuivende zandbanken door hun vorming of verdwijning den loop van den stroom wijzigden met als gevolg inkankeringen en wegslinkingen van de stroomoevers, die geen weerstand bieden konden. De weinige bewoners namen de wijk op .vluchtbergen". b) Aangroeiing. Na de woeste invallen der Noormannen trad rond de 10e eeuw een tijdperk van rust en welvaart in. Wij stellen ons voor, dat toentertijde tusschen Middelburg (in Vlaan deren) en Antwerpen een groote zandstrook was, benoorden de welke de moderne aangeslibde gronden gelegen waren, .pol ders" genoemd, en van Zeeland gescheiden door een arm van den stroom, de tegenwoordige Schelde, waarlangsheen zij zich gevormd hadden. Met de ont gin i -g d. zer gronden werd in de 12e eeuw een begin gemaakt door de abdijen van St. Baafs en St. Pieter van Gent. Deze der Cistertiënermonniken van Dui nen en Ter Doest, respectievelijk te Coxy de en te Lisseweghe gevestigd, en van Bandeloo in 't land van Waes, wedijverden met de Benedictijnen en de Noibertijnen van Drongen, om de overstroomde landen aan de zee te ontrukken. Evenals de Middelburgsche abdij op het eiland Walcheren, zoo waren zij op de andere Zeeuwche eianden een machtigen steun tegen de altijd hernieuwde aanvallen der zee. Dank de vriendschappe lijke betrekkingen van ons land met de Anglo-Sakseis van Groot Bretanje, en later met de Nor- mandische veroveraars, kwam in deze eerste periode de handel in weefsels tot een hoogen bloei. De oevers van de Schelde ver anderen van uitzicht met het in dijken der woeste gorzen en landen en het dempen der kre ken, terwijl de .wateringen" tot stand komen die zich gelasten met hun systeem van uitwate ringen. 2. Periode van Verval. Over stroomingen van de 14e tot de 17e eeuw. Men was wellicht te rasvoor- uitgeschreden. Het spekuleeren op de bedijkingen had de aan dacht voor de noodige voorzor gen afgewend de schorren wer den veroverd voor zij rijp waren. De vloed begon krachtiger door de steeds enger wordende geu len te stroomen. Daarbij kwa men opvolgentlijke wijzigingen van den voornaamsten Schelde- loop van de oostelijke naar de westelijke richting. Tot voor het einde der 12e eeuw had de Hont de geringste hoeveelheid water van den stroom gekruit. Tenge volge van een dijkbreuk in de zen tijd vloeiden de zeegolven over Damme tot aan Brugge. Door het beginnen ondervloeien van het eiland Schooneveld dat de Hontmonding bedekte, werd deze laatste aanzienlijk verbreed. In den loop der 14e eeuw over stroomde het grootste gedeelte van het eiland Wulpen en waar schijnlijk werd toen ook, uit oorzaak van een ineenstorting of verplaatsing der duinen te genover 'tZwin, dat vermoede lijk een uitwatering met een sluis was, een diepe breede golf gevormd die den naam van de uitwatering zal hebben gekregen. Het was het tijdperk der on lusten die Vlaanderen onder Lo- dewijk van Ne vers zoo nood lottig troffenopgehouden lijk zij waren te Beverhoutsveld en te Roosebeke, verwaarloosden de mannen van het Vrije hun dijken desnoods werden ze zelfs om militaire redenen door gestoken. Daar is dan ook de hoofdoorzaak te zoeken voor de rampen van Zeeuwsch-Vlaande ren de N.-W. wind die de zee golven door de monding er in de Braakmmam stuwde, had er minder schuld aan dan de haas tige speculateur die te vroeg heeft bedijkt, en de dijkgraaf van de watering wiens bemoeiingen te zeer door Yoens en van Arte- velde in beslag zijn genomen dan dat hij zich bekreunen zou om het onderhoud van zijn dij ken. Ditmaal werd een dringende veiligheidsmaatregel getroffen onder de regeering van Jan zon- derVrees komt de bekende Graaf Jan's dijk tot stand het was een soliede basis waartegen de be dijkingen zouden aanleunen. Na den dood van Karei den Stoute in de tweede helft der 15e eeuw, komt het land weer in oproer, en onder Maria van Burgondië en Maximiljaan komt een der bedroevendste perioden van Vlaanderen's geschiedenis. De overstroomen van 1477 teistert de geheele streek van afNieuw- poort tot aan de Schelde. Als aartshertog Filips en zijn zoon Keizer Karei weer wat verade ming brachten in 't land, werd de strijd tegen het zeeëlement met nieuwen moed aangevat. Geruïneerd tengevolge der oor logen en overstroomingen, waren de groote abdijen niet meer bij machte om de streken, die ver loren gegaan waren, te herove ren kapitalistische vereenigin- genfamilien De Baents en Laureyns gelasten zich met de ondernemingen, en in 't Westelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaan deren werden nieuwe grondaan- winsten verwezenlijkt nabij Groe- de en Cadzand. Bij het einde der 16e en den aanvang der 17e eeuw vloeiden Wulpen, het land van Gaternisse en het grootste gedeelte der Vier Ambachten, benevens 'tland van Saaftinghe onder. Sedert de 12e eeuw had het land nooit zulk een watersnood gekend. De strijd van de Nederlanden tegen Filips II had weer de verdedi ging van de kust doen verwaar- loozen en, wat meer is, de oor logvoerenden zelf wendden de overstrooming als verdedigings middel aan. (Wordt vervolgd Op 3 September des namid- hoopt men de onthulling van het monument voor den grooten Nederlandschen Taalkundige en historicus J. H. van Dale te Sluis te doen plaats hebben. Het mo nument is een keurige buste van den Heer van Dale, die volgens hen, die hem gekend hebben, uitnemend lijkt, op een zeer mooi voetstuk. Het staat op een prachtige plaats in het plantsoen van Sluis op de oude wallen, van waaruit men, over het nu ingedijkte zwin, een ruim uitzicht heeft naar St. Anna ter Muiden, de blonde duinen der Noordzee en het oude Cadsandria. Het werk doet den Zeeuwschen beeldhouwer Puijpe te Apeldoorn alle eer aan. Het is de bedoeling dat de gasten en zij die de onthulling willen bijwonen, zich ten 1 ure verzamelen ten stadhuize en dan in optocht onder de vroolijke toonen der muziek zich naar het plantsoen begeven. Aldaar zullen dan eenige korte toespraken gehouden worden o.a. door de professoren de Vooys uit Utrecht, Vercoullie van Gent en een paar geschiedkundigen, wier naam nader bekend zal worden gemaakt, door een der opvolgers van van Dale aan de openbare school te Sluis, den Heer Kerpensteijn, meer in het bijzonder over van Dale als pae- dagoog, terwijl verschillende de putaties van genootschappen of vereenigingen of wel particuliere personen gelegenheid zullen heb ben daar een woord te spreken of bloemenhulde aan te bieden. De onthulling zelve zal geschie den door den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland. Na afloop der plechtigheid bij het monument zullen verschillende personen zich vereenigen aan een noenmeal, waaraan kan deel genomen worden tegen betaling van f4.door wie zich daar toe voor 27 Augustus a.s. op geeft, hetwelk kan geschieden ten kantore van Mr. P. Dieleman, Rouaansche Kaai G. 130' Mid delburg, den eere-voorzitter van het Comité. Men verwacht ook uit Belgie en vooral uit Vlaanderen ver schillende deputaties om mede den dag te maken tot een dag van betooging voor den Neder landschen stam en versterking der Nederdietsche eenheid. Laat ook vele Noord-Neder landers en daaronder de Zeeuwen, zich naar Sluis begeven om in van Dale tevens hun sympathie voor Zeeuwsch-Vlaanderen te uiten. Van Dale is als taalkun dige voor den geheelen Neder landschen stam van de grootste beteekenis en als geschiedkun dige inzonderheid voor Zeeland en Vlaanderen-kenner van het glorietijdvak der Vlaamsche en daardoor Zeeuwsch Vlaamsche geschiedenis als geen ander. DE RIJWIELBELASTING. Bij de uitvoering der Rijwiel belastingwet is aan de betrokken ambtenaren de instructie gege ven, om de eerste vier weken niet te ve'rballseeren. Ten on rechte is hieruit de conclusie getrokken, dat gedurende de geheele maand Augustus geen proces-verbaal ingevolge die wet zou worden opgemaakt. De Minister van Financiën heeft thans een tchrijven rond gezonden, waarin wordt bepaald, dat te beginnen met 29 Augus tus a.s. ieder die zijn rijwiel niet voorzien heeft van het voor geschreven belastingmerk, be hoort te worden geverbaliseerd. Breskens. Onder het vee van den landbouwer Iz. Bouwens alhier is Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Groede» Onder het vee van den landbouwer J. Verhage al hier is Mond- en Klauwzeer uit gebroken. Alhier heeracht onder de varkens de zoo gevreesde vlek ziekte. Deze week zijn reeds een tiental varkens aan deze ziekte gestorven. Groede. Woensdagmiddag vergaderde de Raad onzer ge meente. Afwezig de heer Iz. Becu. Na behandeling van een paar ingekomen stukken, wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1925 goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op 475.85. Een verzoek van het Bestuur der Bewaarschool om een sub sidie van 750, voor het dienst jaar 1924, wordt goedgekeurd. De Gemeente-rekening over 1923 wordt vastgesteld in ont vang op 119702.43 en in uitgaaf 109576.35 alzoo een goedslot v. 10126.08 Het Electrisch net aan den Kruisdijk zal aanmerkelijk wor den uitgebreid, waarvoor een bedrag van plm 14000 zal zijn gemoeid. Besloten wordt ƒ5000 hiervan te gebruiken van het vermoede lijk goed slot over 1924 en voor het overige bedrag, zijnde f9000, een leening aan te gaan. Hierna wordt de vergadering gesloten. DUIVENSPORT. Retranchement. De dui venvereening ,De Sperwer" al hier hield 1.1. Zondag eene prijs- vlucht van Moutcroen afstand 68 K.M. Ie en 4e A van Hoorn, 2e en 3e Abr Risseeuw, 5e en 11e Iz Buijze, 6e, 7e en 13e Iz Luteijn, 8e Joh. Masclee, 9e en 12e Jas Lucieer. Predikbeurten. Ned. Hbrv. Kerk. Zondag 24 Aug. 1924. Biervliet v 10 u da Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/s u ds Bremer. Groede n 2 u de heer Calliber, Godsd. Onderw. Middelburg. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Nieuwvl. v 10 u de heer Calliber. Schoondijke n 2.30 ds Barnouw, pred. te Aardenburg. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. vm, nam Zaterdag 23 Aug. 7.59 8.23 Zondag 24 9.09 9.33 Maandag 25 10.25 10.49 Dinsdag 26 11.37 12.01 Nieuwe Maan Zaterdag 30 Aug. 9.56. Lioht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 23 Aug, nam. 8.40 Zondag 24 8.38 Maandag 25 8.36 Dinsdag 26 8.34 Wisselkoersen. Dollars f2.56-f2.57, Ponden f 11.58-f 11.60, Marken f0.60- f 0.61, p. billioen, Belg. Francs f 12.87-f 12.90, Fransche francs f 13.80.f 13,90, Kronen (afgest. f0.36-f0.37. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Aug. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.60f 9. Eendeieren f 6.70f 7-15 Aangevoerd 185000 stuks. EEN ERNSTIG ONGELUK. In de gemeente Kerkwerve, nabij Zierikzee, had een droevig ongeval plaats. Terwijl de vracht rijder H. bezig was benzine in zijn auto te doen, vloog de auto, doordat de vlam van een lamp in de benzine sloeg, in brand. In zijn onmiddellijke nabijheid be vonden zich zijn twee kinderen, die eveneens ernstige brandwon den kregen. Het U/j jarig doch tertje is aan de bekomen brand wonden overleden. De toestand van H. is zeer ernstig, terwijl 't andere meisje buiten gevaar is. DE BRIEVENBESTELLER. De Centrale Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf-en Te lefoonpersoneel heeft een bio- chure uitgegeven, getiteld „De Brievenbesteller, zijn werkkring, beoordeeling en bedreigde toe komst". Op sobere wijze wordt in dit geschritt o.m. uiteengezet de schakel, welke de brieven besteller vormt tusschen den han del en het publiek. De uitgifte van dit vlugschrift heeft mede ten doel de aandacht van het pu bliek te vestigen op de bedreigde toekomst van categorie van rijks ambtenaren, omdat het blijkbaar in de bedoeling ligt de brieven- eu telegrambestellers ambtenaar- af te maken. SUIKERFABRIEK TE TER NEUZEN. Op initiatief van de heeren Mare. Malotau en Edm. Buijsse te Gent, zijn plannen in wording om in de gemeente Terneuzen, in de afdeeling Sluiskil een nieuwe suikerfabriek op te rich ten op dezelfde plaats, waar men voor 25 jaar eerst de eerst-: coöperatieve suikerfabriek, thans gevestigd te Sas van Gent, wilde bouwen. Het zal een suikerfabriek worden met participatiecontract. EEN TWEEDE TELEFOONKABEL VAN ENGELAND NAAR NEDERLAND. Wegens het drukke telefoon verkeer tusachen Engeland en Nederland is reeds lang behoefte aan een tweeden kabel. Heden is begonnen met het leggen van dezen kabel van Domburg naar Engeland. Ue eerste kabel werd van Engeland naar Dombu g gelegd, doch voor den tweeden heeft men het beter gevonden daarmede te Domburg te be ginnen. De kabel bevindt zich aan boord van het Engelsch stoom- schip „Fareway". VERDUISTERING. Te Zeist zijn gearresteerd de directeur van het bijkantoor der Boaz-bank met een van zijn kan toorbedienden en diens schoon vader, verdacht van verduiste ring tot een bedrag van onge. veer f50,000 ten nadeele van de bank. (H.bl.) VRIJZINNIG DEMOCRATISCH In de gemeenteraad van De Bilt heeft de anti-revolutieonaire fractie, gesteund door de vrij zinnig-democratische, voor de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel ingediend om te verbieden dat personen van bei derlei kunne, uitgezonderd zij, die in den eersten of tweeden graad aan elkander verwant zijn, zich langs den openbaren weg of in het bosch te zamen neder zetten. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Het onweer dat te Lippen huizen de boerenwoning van Kuik in vlammen deed opgaan, heeft een kind, dat in deze wo ning aan tafel zat te lezen, getroffen. Het kind was onmid dellijk dood.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2