DE GALEISLAAF. ALGEMEFN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveizicbt ¥B«FILÏ.g¥eN. H Honig's W Maïzena BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. 33e Jaargang Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Eind goed, al goed. Met deze woorden plegen we de gedachte uit te drukken, dat het ten slotte toch maar op het resultaat aan komt. Geheel juist is die gedachte niet, wanneer men uitsluitend met praktische, niet met moreele overwegingen rekening houdt. Want de wijze waarop, de mid delen waarmee dit resultaat is tot stand gebracht, hebben een bijzonder en invloed op zijn duur zaamheid en zijn innerlijke waar de. Het is goed, dat we ons dit te binnen brengen, nu we ge neigd zijn het einde der Lon- densche conferentie als een heuglijke gebeurtenis te vieren. Het eind is goed in zoover de overeenstemming tusschen alle partijen bereikt is. Zoowel tus schen de geallieerden onderling als tusschen de geallieerden en Duitschland en de commissie van herstel is een overeenkomst tot stand gekomen. Maar een van de voornaamste kwesties, die op het resultaat invloed hebben ge oefend en ook na het einde in vloed zullen blijven oefenen, is buiten deze overeenkomst ge sloten. Tusschen Duitschland en Frank rijk is geen overeenkomst tot stand gebracht, maar ook geen overeenstemming. En in de nota's die tusschen de Fransche en Duitsche delegatie te Londen zijn gewisseld en die een over eenkomst moesten vervangen, houdt Frankrijk vol, dat de Roer bezetting rechtmatig en in over eenstemming met het verdrag van Versailles was, maar dat het binnen het jaar niettemin het Roer-gebied zal ontruimen, Duitschland daarentegen, dat die bezetting onrechtmatig was en dat het een spoedige opheffing verwacht Verder heeft men het in de eenstemmigheid niet kun nen brengen. En dat men het nog zoover gebracht heeft, komt feitelijk, omdat Mac Donald en Kellog, de Amerikaansche vei- In de eetzaal van de Vreem delingen der ,Club des Chauf feurs" was het diner bijna ge ëindigd. Het was tien uur. De tafelbedienden brachten de koffie binnen, en in den aan- grenzenden salon stonden de sigarenkistjes gereed, wachtend op de rookers. Twaalf gasten, zes heeren en dames, en als gastheer Cyprien Marenval, de beroemde indu- Btriëel die een reusachtig fortuin heeft verworven met het fabri- ceeren en verkoopen van het racahout, dat zijn naam draagt. Om de tafel, met zeldzame bloe men gesierd, fonkelend van kris tal en zilverwerk, in eene wan orde en met een gemeenzaamheid, die haar oorsprong vonden in den voortreffelijken maaltijd en de uitgezochte wijnen, zaten de demi-mondaines en de beminne lijke viveurs, die Marenval om zich heen had vereenigd, te luis teren naar een grooten blonden jongen man die, hoewel herhaal delijk in de rede gevallen, met tegenwoordiger, den Duitschers het mee op de keel gezet hebben. Zij doet een beetje vreemd aan deze actie van Engelsche en Amerikaansche zijde. De En gelsche regeerii g en Mac Do nald in het bizonder, hebben al tijd nadrukkelijk de onrechtma tigheid van de Roer-bezetting betoogd. De Dawes rapporten stellen de ontruiming van het Roer-gebied tot voorwaarde en worden door de Engelschen aanvaard. En niettemin steunt de Engelsche regeering den Fianschen eisch om deze be zetting, in strijd met het vre desverdrag en met de voorwaar den, die de deskundigen aan het slagen hunner plannen stelden, nog een jaar te handhaven. De oorzaak moet natuurlijk gezocht worden in de begeerte naar het resultaat. Maar zou Mac Donald er zich dan geen rekenschap van gegeven hebben, dat de wijze, waarop dit resul taat bereikt wordt, op zijn waarde en duurzaamheid een enorme invloed moet hebben Met het mes op iemands keel kan men van hem, zoolang hij zijn leven nog niet moe is, heel wat gedaan krijgen. Maar zijn goeie medewerking kan men op die manier moe lijk bemachti gen. En die welwillende mede werking der Duitschers was noo- dig niet alleen om de richtige tenuitvoerlegging der Dawes- rapporten te verzekeren, maar vooral ook om die atmosfeer van vertouwen te scheppen, die Europa in de eerste plaats be hoeft. Zou Mac Donald, die toch ook van een dergelijke atmos feer het meeste heil verwacht, dat op het beslissende oogen- blik vergeten hebben Of wan hoopte hij eraan anders eenig resultaat te bereiken? Het was ongetwijfeld duidelijk, dat de Franschen zich aan deze laatste hoop om hun machtspo sitie aan den Rijn te handhaven en Duitschland's leven in hun knellenden greep te houden hardnekkig hebben vastgehouden en Herriot, wilde hij zich hand haven, de ontruiming van het een onverstoorbare kalmte bleef doorspreken Neen ik geloof niet aan menschelijke onfeilbaarheid, zelfs niet bij hen, wier beroep het is vonnissen te vellen en die bij gevolg op een bijzondere ervaring bogen kunnen. Neen ik geloof niet dat, zoo dra een burger als gij en ik plaats heeft genomen op de hou ten bank van de tribune eener jury, hij door een hoogere open baring verlicht wordt, diehem een bijzondere wetenschap schenkt. Neen 1 ik geloof er niet aan, dat eerzame huisvaders en zelfs vrijgezellen, zoodra zij een zwarte of roode toga, met of zonder hermelijn, hebben aan getrokken, niet meer zouden kunnen dwalen en vonnissen vellen, die onbetwistbaar zijn. Kort en bondig, ik wil 't recht hebben te gelooven aan de ver binding onzer landgenooten in het algemeen en van de rechters in 't bijzonder en ik houd de mo gelijkheid van rechterlijke dwa lingen vol I Er ontstond eene verwarde beweging in het gezelschap. Tal van verwenschingen wer den geuit en eenigen der dames begonnen met het lemmet van DrukT er-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNO'°2? BRÉSKENS p,078$,r0 Roer gebied niet onmiddellijk of binnen het halfjaar, als de Duitschers eischten, kon tot stand brengen. Het bewijst opnieuw, hoe weinig deze Roer-bezetting voor het denken en voelen der Franschen met de betaling der schadevergoeding, die nu immers volgens de Dawes-rapporten ge regeld werd, en met de econo mische exploitatie van het Roer gebied, die o nmiddellijk stopge zet werd, te maken had. Maar het feit zelf stelde Mac Donald en de conferentie voor de keuze zonder resultaat naar huis te gaan en dus wellicht de laatste kans van Europa op her stel te verspelen of zich naar de Fraische eischen te schikken. Het is een zelfde keuze als fei telijk iedere voorafgaande con ferentie beheerschte en ten deele vruchteloos gemaakt heeft. Maar de Franschen waren nu in hun laatste redoute teruggedrongen. En deze omstandigheid maakte het mogelijk niettemin een resul taat van beteekenis te bereiken. De tenuitvoerlegging van de rap porten der deskundigen is gere geld op een wijze, waarmee de Duitschers zich in 't algemeen hebben kunnen accoord verkla ren. De opossing der schade vergoedingskwestie, die Europa's leven bedreigde, wordt nu op een nieuwe manier geprobeerd. Want men vergete niet, dat de deskundigen alleen een plan aan de hand hebben gedaan, maar het slagen niet konden verzeke ren. Met een der voorwaarden, die ze nadrukkelijk stelden, wordt, nu de ontruiming voor- loopig achterwege blijft, al op gevaarlijke wijze de hand ge licht. Hoe zal dat verder gaan Maar ook zullen de Duitschers werkelijk in staat blijken op te brengen, wat de deskundigen veronderstelden De twijfel daar aan bestaat niet alleen in Duitsch land. Hij kon niet nalaten ook op het tot stand komen der interna tionale leening invloed te oefenen. Zullen de groote en kleine ka pitalisten niet huiverig worden nu reeds onmiddellijk het Fran- haar messen tegen de glazen te tikken. De vrienden van den spreker trachtten nogmaals hem het zwijgen op te leggen Maugiron, je verveelt ons doodelijk 1 Dat kost je-een souper, Mau giron 1 Die komt met iets nieuws I Hij bemoeit zich met de rechters Jelui bent allemaal mal, riep Maugiron, van een plotselinge stilte gebruik makend. Zeg eens, jongelui, als we eens weggingen en hem alleen lieten! stelde Mariette de Fontenoy voor. Marenval, waarom laat je ons dineeren met lui, die bij het dessert over ernstige dingen spreken? vroeg de mooie Lucette Pithiviers. Kijk Tragomer eens, zeide Laurence Margillier tot Maurigon, die met onverstoorbare kalmte al die uitroepen aanhoorde. Dat is nog eens een aardige jongen en die niet vervelend is aan tafel. Hij spreekt alleen over iets amusants. Ik ben dol op hem. En als hij wil, laat ik jou loopen, om je te leeren voordrachten te houden. O! o I Tragomer, zei Maugiron, wat ben jij goed afLaurence wil mij voor jou verlaten sche imperialisme in staat blijkt, aan de richtige uitwerking der rapporten hinderpalen in den weg te stellen De leidende bankiers schijnen geen bezwaren te hebben gemaakt. Maar zal dit voldoende blijken om de leening te doen slagen En dit slagen is de allereerste voor waarde voor de goede werking der nieuwe oplossingsmethode. Maar voor zelfs aan het ver vullen dezer voorwaarde gedacht kan worden, is nog iets anders noodig. Het resultaat der Lon- densche conferentie is niet te Londen, maar worden in laatste instantie in de onderscheidene hoofdsteden der wereld beslist. Zoolang de parlementen niet hua fiat hebben, zijn de overeenkom sten waardeloos. En het is nog niet zoo heelemaal zeker, dat de Duitsch-Nationalen hun goed keuring zullen willen hechten aan wat de Duitsche delegatie te Londen bedisselde. Maar daar mee vervalt ook de absolute ze kerheid, dat de Rijksdag de overeenkomst zal bekrachtigen, waar, tot zelfs in de demo cratische kringen, veel verzet heerscht tegen de Duitsche con cessie in zave het Roer-gebied, blijkbaar heeft Mac Donald, die zich over den tegenstand van het Fransche parlement zoo be zorgd maakte, met deze moge lijkheid niet gerekend. Laten we er ter wille van Europa het beste van hopen Om de Duitschers een beetje gun stig te stemmen worden alvast onmiddellijk na het van kracht worden der overeenkomsten en kele bezette steden en gebieden ontruimd. En wellicht redeneert men toch te Berlijn ook wel, dat een half ei beter is dan een leege dop en dat, zoo het eind niet goed is, er toch heel wat goeds aan te onderscheiden valt. De dijkages en zeewerin gen in 't land van Cadzand. In „De Toerist", het orgaan van den Vlaamschen Toeristen- bond, schrijft de heer W. B., Draal niet, vriendlief, neem haar. Grijp je geluk aan, al is het ook ten koste van mijn wanhoop. Maar zeg ons eeist eens jou meening over rechterlijke dwa lingen. Hij, tot wien Maugiron zich had gewend, had voortdurend het stilzwijgen bewaard. Het was een dertigjarig man, groot, krachtig gebouwd, een vierkant hoofd met gebruinde tint, bedekt met zwart krullend haar en met prachtige blauwe oogen. Zijn mond, gesloten, onder de bruine snor, teekeude ernst en de geschoren kin verried stand vastigheid, schier koppigheid. Toen zij hem daar zoo ernstig, ietwat somber, zagen zitten, be daarde plotseling de hevige opwinding der gasten en met een soort onrust ondervroeg de oude Chambol, de onafscheide lijke vriend van Marenval, den jongen man, wiens ernst zulk een scherpe tegenstelling vormde met de vroolijkheid der gezellige bijeenkomst. Wel, mijnheer de Tragomer, wat is er toch aan de hand Heeft die gek van een Maugiron u geirriteerd met zijn paradoxen? Of schijnt de verklaring van onze lieve Laurence u een sociale Nummer 2955 is er groote behoefte aan frissche gerechten. De keuze is dikwij's beperkt. Met Honig's Maizena kan men verschillende pud dingen en vla's bereiden, die afgekoeld een heerlijk fris- sche delicatesse vormen die iedereen zal waardeeren. Gebruikt daarvoor Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. uit Brugge, onder bovenstaand hoofd de volgende beschouwing, welke wij gaarne onverkort overnemen Voor toeristen, inzonderheid voor fietser of kampeerders biedt een bezoek aan 't land van Cad zand eene buitengewone aan trekkelijkheid. Lijk dat van heel Zeeuwsch-Vlaanderen is zijn uitzicht dit van een groot schaakbord met zijn onregel matige ruitjes, omsloten door begraasde li]nen die aan het landschap de typische maat geven. Er zijn er hooge en lage, enkele zeer oud, terwijl andere weer, wier profiel langs de eene zijde steil afloopend en aan den overkant zacht neer- glooiend is met de platte ver heffing midden in, wijzen op een meer recente constructie. Maar bijua alle dijken zijn heden ten dage beplant met een dubbele rij schaduwrijke boompjes, waar ramp toe. U is wel stil en triestig voor een man, wien men de edelste staaltjes van 'n onver- gelijkenden wijnkelder onderden neus, en de mooiste schouders van Parijs onder de oogen heeft gezet. Tragomer hief zijn gebogen voorhoofd op en een glimlach verlichtte zijn gelaat. Laurence is c larmaut, maar als ik haar voorstel aannam, zou zij kwaad op mij zijn, dat ik haar Maugiron had doen ver laten, en Maugiron zou het me nooit vergeven, dat ik haar hem ontnomen had. Een dubbel verlies, (lat ik niet zal wagen. Als ge mij een oogenblik in gedachten verdiept hebt gezien dan komt dit, doordat ik dacht aan wat onze vriend zoo even zeide en ik geloot geen enkel argument aan te voeren, geen enkel feit te relefeeren tot zijn verdediging. Geen enkel gunstig getuigenis. En twintig verzwarende getui- nissen. Alles liep samen tot zijn verderf. En zijn eigen onvoor zichtigheid, en zijn vroeger ge drag, kortom, alles I (Wordt vervolgd.) Zaterdag 23 Augustus 1924

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1