Mflt Nieuws. Yóór tien jaren. Van Dale. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Uit de ,Bre»kensche Courant" van 19 Augustus 1914. Viae in brand gettoken. Te Maaatricht komen twee honderd vluchtelingen met vrouwen en kinderen aan. De Burgemeester» der ge meenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren verzoeken inlevering van wapen». Maximum prijzen worden vast gesteld voor tarwe, haver, erwten en boonen. wen en van wettelijke macht te voorzien. Dat de voorttellen der Staatscommissie daartoe zij het wellicht in te geringe mate mede strekken, wettigt zeker de hoop, dat zulks inderdaad binnen niet te langen tijd zal geschieden. Het pachtvraagstuk zal dan een heel eind dichter bij een goede oplossing zijn gebracht. Nu de onthulling van het ge- denkteeken voor onzen grooten schrijver zoo dicht bij is, is het niet onaardig te vernemen, wat het BrusseUche Laatste Nieuws" omtrent hem weet te vertellen. ,We hopen wel dat ook veel Vlamingen bij die plechtigheid aanwezig zullen zijn, want Van Dale behoort zoowel aan ons als aan de Noorderbroeders. En Sluis ligt maar even over de grens. De boot „Jacob van Maer- lant" of de tram brengt er u van Brugge of de kust op kor ten tijd. Men kan 'a avonds weer thuis zijn. Zulks vereenvoudigt zeer de kwestie van den ontzag- wekkenden „gulden". De naam Van Dale is ook te onzent algemeen bekend, dank aan zijn Woordenboek. Van den man zelf weet men minder. Van Dale werd in ons land geboren en wel te Eecloo. Hoe dat kwam, vertelde ons destijds zijn zuster, „tante Saartje", die hem lang overleefde. Vader en moeder Van Dale waren Neder landers, Zeeuwsch-Vlamingen, maar woonden eenigen tijd te Eecloo, dus kort over de grens. Als moeder Van Dale bevallen moest, kwam ze daarvoor naar Sluis, want ze begeerde haar kinderen in Nederland ter we reld te brengen (tusschen haak jes: Gaat zulke lieden maar eens annexeeren Toen onze Van Dale geboren zou worden, heerschten echter de pokken te Sluis en moeder bleef te Eecloo. Zóó kwam de stichter van het woordenboek ter wereld in de stad van Ledeganck. Van Dale werd onderwijzer te de pauze had kunnen naderen, daarop niet opmerkzaam was gemaakt. Zij lachte hem har telijk toe, en zeide ,lk heb het altijd heel belache lijk gevonden, als men groote mannen eene eer meent aan te doen, door hunne namen met een woordje van drie letters te ver lengen. V o n Goethe, von Schiller, hoe nietig klinkt dat, als dat eene belooning moet heeten voor de grootsche voort brengselen van hunnen geest, en evenzoo met v o n Hufschmidt. Ik begrijp niet, hoe die aristo- kraten nog ooren hebben voor zulke weerklanken. Huischmidt, dat is toch geen gezochte letter verbinding, maar doet denken aan een voorzaat uit de arbei dende klasse van dat volk, welks gezond bloed stroomde door de aderen van de voornaamsten onzer natie, en naar mijn iozien is het een bewijs van weinig schoonheidsgevoel om zulk een eenvoudigen, echt vaderland- schen geslachtsnaam door het adellijke voorvoegsel v o n met geweld te willen verbasteren". Hufschmidt drukte haar aan zijn hart, haar berouwvol toe fluisterend „O, dwaas die ik was, u het voornaamste kentee- ken van kunst- en schoonheidszin te hebben willen ontzeggen, namelijk het gevoel voor har monie EINDE. Sluis. Door een gewoonte, die zeker nog uit den tijd afkom stig was, toen hier zooveel Hu- genooten woonden, noemde men hem „mesjeu", de titel van het schoolhoofd, terwijl de hulp onderwijzer „meester" heette. Dit gebruik is nog in de voege. Maar ondanks dit „mesjeu" voelde Van Dale veel voor zijn eigen taal. Hij begon met woor den te verzamelen, die hier nog voortleefden, terwijl ze elders uitgestorven waren. Zijn onder wijzer, de heer Leyssenaar, die later kapitein der stoomboot op Brugge werd en dien menigeen uit het Vrije zich nog wel her inneren zal, bewees hem daarbij veel hulp. Met welk een ver eering en hoe gaarne sprak hij ons over den nederigen geleerdel Die verzameling woorden beid- de zich gestadig uit. Dit was de oorsprong van het beroemde woordenboek, dat bijgewerkt, nog altijd zich flink handhaaft en vooral ook in ons land een zeer gewaardeerde vraagbaak blijft 1 Te Sluis ontstond het dus, in het oude eigenaardige stedeke, 't Is al zoo veel veranderd sedert het geslacht, dat Van Dale er opleidde.Sluii werd meer modern en men moet zulks niet betreuren, want vreemdelingen verkeer bracht er ook meer wel vaart. Het oude Sluis was echter inniger. O, we herinneren het ons nog, hoe de nachtwacht uit ging, een geduchten sabel opzij, die wel stomp was, maar er bij hoorde als herrinnering aan het verleden. En elk uur zong de nachtwacht, die eerst zijn klep per liet klinken, uur slaat de klok, de klok slaat Dat oude Sluis voelde zooveel voor zijn Geschiedenis. Aldus Van Dale eveneens geschiedkun dige. De Staat betwistte aan Sluis den grond der wallen. Van Dale bewees uit het archief, dat die gronden toebehoorden aan de stad en hij won het geding. Zoo kregen we tevens een merk waardig boek over Sluis, ook voor Vlamingen van groot belang, want het was immers voor een ruim deel gemeenschappelijke Geschiedenis. Van Dale was van meening dat men zijn gewest niet te goed kan kennen en schreef voor de jeugd een schoolboekje „Zeeland" waarin hij met zijn jonge vrien den zeer gezellig de gansche provincie doorreist. Van Dale stelde een tijdtafel der Zeeuwsche Geschiedenis op. We vonden er weer veel in van ons verleden. Hij gaf jeugdver halen uit over de historie van Sluis en zond bijdragen in tijd schriften van over de Schelde. Veel werkte hij samen met H. Ch. Janssen, dien hij in het studeervertrek aantrof, twintig minuten van daar, te St.-Anna ter Muiden, toen nog een afzonder lijke Gemeente uit eerbied voor zijn afkomst, wanneer het een haven aan bet Zwin was, een stad met twee burgemeesters en vier schepenen. .Men kent den zwaren toren, ruimer dan zijn kerkje, die men ontwaart als men van Knocke juist de grens overschrijdt. Die toren en eenige huizekeus vormen Sint-Anna ter Muiden, nu een wijk van Sluis. Janssen zond van daar zijn flinke werken in de wereld, zeer be langrijk voor de kennis der 16e eeuw in Vlaanderen. Evenals Van Dale was hij na- vorscher, die menig uur ook doorbracht in het archief te Brugge. Wegens de pokken werd Van Dale te Eecloo geboren was die vrees van moeder voor die ziekte in hem overgegaan? Steeds toch stelde er hij zich op zijn hoede voor. Wanneer er geval len heerschten, ging hij voorbij de besmette huizen met opge stoken regenscherm. Toen weer eens de pokken te Sluis uitbraken, was deze noeste werker er een der eerste slacht offers van. GEEN A.S. ONTSLAG VAN Mr. FOCK. Naar aanleiding van het be richt van het „Hbld.", dat Mr. Fock het volgend jaar als gou verneur-generaal van Ned.-Indië zou worden opgevolgd door mr. R. A. Zimmerman, verneemt de N. Crt." uit mededeelingen, aan welker juistheid niet valt te twij felen, dat bedoeld bericht ais onjuist moet worden gequalifi- ceerd. Breskens. Maandagmiddag had alhier een droevig ongeluk plaat». Hetiuim driejarig zoontje van A. Cambier kwam, ai spelen de, onder de wielen van een met zand geladen wagen, met het droevig gevolg, dat het onmiddellijk dood was. IJzendiJke. De zuivere op brengst van den bazar, ten behoeve van de restauratie der Ned Herv. kerk alhier, bedroeg met inbegrip van het concert, 1700. Ontvangen giften Scheepsramp. Administratie Breskensche Cou rant: Reeds ontvangen 18 75. 40 franken Netto opbrengst voet- balwedstr. H. O. V. 17 Aug. jX 26.- (wegens het slechte weer was het bezoek gering) Totaal 44 75 en 40 franken. Meerdere giften zullen door ons dankbaar worden aanvaard en in ons blad worden verant woord. Hoogwatergetij Breakena. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. vm. aam Woensdag 20 Aug. 5.42 6.06 Donderdag 21 6.22 6.46 Vrijdag 22 7-06 7 30 L. Kw Maan Vrijdag 22 Aug. vm. 10.30. Licht op voor RIjMrielon enz. Woensdag 20 Aug. nm. 8.56 Donderdag21 8.54 Vrijdag 22 8.52 Wisselkoersen. Dollars f2.54-f2.56, Ponden f 11.59-f 11.62, Marken f0.60- f0.61, p. billioen, Belg. Francs fl3.175-f 13.30, Fransche franc» f 14.226-f 14,42', Kronen (afgest f0.37-f0.38. Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 Aug. De volgende zaken werden be handeld I. F., 34 j., werkman te Bres kens, werd beklaagd, dat hij op 7 Juli te Bresken», toen de wacht meester der Maréchaussee hem wegens dronkenschap arresteer de, zich tegen dien politieamb tenaar heeft verzet. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis' Uitspraak idem. A. T,, 50 j., veehandelaar te Middelburg, werd ten laste ge legd, dat hij op 2 Juli te Bres kens P. v. L. opzettelijk heeft beleedigd. Eisch f10 of 10 d. hecht. Uitspraak idem. Buiten vervolging gesteld met last tot invrijheidstellingI. K., 26 j., werkman te Sluis, ge detineerd te Middelburg, be klaagd geweest van diefstal: NATUURGENEESWIJZE. Te Vlissingen is door de po litie in beslag genomen het lijk van een behandeling door een z.g. natuurgeneeskundige, B., te Rotterdam. Deze B. is gearres teerd en naar Vlissingen over gebracht, waar hij in verzekerde bewaring werd gehouden. De zaak is in verder onderzoek. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Op 13 Aug. 1.1. was een huis vrouw in de keuken van haar woning aan de Gasthuisvest te Haarlem bezig haar handschoe nen met benzine te wasschen in de onmiddellijke nabijheid van een brandend gascomfoor. Plotseling geraakten de hand schoenen in brand. Het vuur deelde zich mede aan de klee ding der juffrouw. Door haar echtgenoot, die zich in het be nedengedeelte van het perceel bevond en gegil hoorde, zijn de vlammen met een peluw gedoofd, waarna de vrouw per brancard naar het St. Elizabeth's Gasthuis overgebracht werd. Daar is zij Zaterdagavond aan de bekomen brandwonden overleden. ZIJN VROUW VERMOORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Rotterdam, naar de „Crt." meldt, een vrouw ver moord. Te kwart vóór twee kwam een nachtwaker op het politiebureau Paauwensteeg aan gifte doen, dat aan den Wolfs- hoek een vrouw vermoord was. Vóór een huis, waar een loge ment is gevestigd, vond men de 43-jarige vrouw, badende in haar bloed, op de straat liegen. Zij had twee diepe steekwonden aan den linker borst en was buiten kennis. Nadat zij in het ziekenhuis Coolsingel bij kennis was gekomen, kon zij nog even verhoord werden. Zij wees haar 43-jarigen man als de dader aan. Drie kwartier nadat zij in het Ziekenhuis was aangekomen, is zij aan de bekomen verwondin gen bezweken. Uit het onderzoek is nog ge bleken, dat de vrouw 15 jaar gehuwd was en drie kinderen had. Voortdurend leefde zij in onmin met haar echtgenoot. Deze mishandelde haar op grove wijze. Een half jaar geleden be sloot zij daarom van hem af te gaan. Zij nam met de kinderen haar intrek in het logement Wolfs- hoek. Voortdurend vroeg de man haar weer thuis te komen, doch zij weigerde standvastig het vroegere leven te hervatten. Ook bedreigingen hielpen niet.. Op dien Zaterdag had hij haar nog toegevoegd„het is je laatste dag vandaag". De vrouw had werk gevonden in café „Tivoli" aan den Cool- singei. Toen zij dien nacht te 1 uur na de sluiting het café verliet, stond de man haar weer op te wachten. Volgens getuigen had er weer een woordenwisse ling plaats. Wat er verder ge beurd is, weet men niet. De moordenaar kwam tegen 2 uur in den nacht weer op de plek van het misdrijf. Hij is toen ter stond gegrepen en naar het bureau Pauwensteeg overge bracht. Daar gekomen, ontkende hij alles. Hij gaf alleen toe haar een klap te hebben gegeven. Echter staat zijn daderschap door de getuigenverklaringen vast. Er werden bloedsporen aan zijn vingertoppen gevonden. Het mes is niet gevonden. Men ver moedt, dat hij dit in het water heeft geworpen. De verdachte staat bekend als een bruut Hij zal ter be schikking der justitie worden gesteld. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 2 is in de Brugstraat te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. Een Fordautomobiel, bestuurd door den 17-jarigen L. de B., uit Aalst, die niet vol doende rechts hield, reed tegen een groentenwagen van den 42- jarigen koopman S. De wagen vloog het trottoir op en over reed daar den eigenaar, die levensgevaarlijk gewond werd. Met een drievoudigen bekken breuk is hij naar het St. Ignatius- ziekenhuis vervoerd. UIT PIETEIT. Te Zaandam heeft een Rus sische dame, prinses Regina Helena Arnilochvary Baronne de Grotthuss, die bij de omwente ling over Finland en Engeland naar Parijs was gevlucht een bloemstuk met linten in de Rus sische kleuren gelegd op het standbeeld van Czaar Peter den Groote. ANTIMILITAR1SME. Zaterdagnacht bemerkten sur- veilleerende politiebeambten, dat op verschillende gevels, o.a. in het Oostenburg-, Wittenburg- en Kattenburgkwartier te Am sterdam biljetten waren aange plakt, die bedriegelijk geleken op officieel» biljetten. Ook bij het Kon. paleis op den Dam was zoo'n biljet aangebracht. De biljetten vertoonden het Neder- landsche wapen, terwijl daar onder invette letter was gedrukt: Militielichting 1924. Aan de dienstplichtigen. Bij nadere beschouwing was de verdere inhoud van anti militaristische strekking. Het ver meldde o.a. het gezegde van Frederik den GrooteAls al mijn soldaten gaan denken, blijft er geen in het gelid, terwiil voorts (en dit wordt als straf baar aangemerkt) den a s dienst plichtigen wordt aangeraden, niet te gehoorzamen en thuis te blijven. Later in den nacht kwamen eenige beambten den dader, een 18 jarig jongmensch, tegen. Hij werd gearresteerd en naar het bureau Kattenburg gebracht. Een partij van 100 biljetten en eenig plakgereedschap werden in beslag genomen. Vervolgens werden nog twee mannen en twee vrouwen aangehouden, die van medeplichtigheid werden verdacht. Zij zijn, daar dit niet met zekerheid kwam vast te staan, op vrije voeten gesteld. DE BLOOTE ARMEN. Het Ned. Tel. regentschap seinde hedenmorgen draadloos door de wereldruimte, dat de aartsbisschop van Boulogne gis teren het lezen van de mis in de St. Petronius Kathedraal deed opschorten, omdat de dames uit de hooge wereld niet wilden af zien van het bijwonen van den dienstmet laag-uitgesneden halzen en bloote armen." Zóó v.er is het dus al gekomen. ZEELANDIA TE AMSTER DAM EN DE VISSCHERS- SCHUIT. De door de Zeeuwsche V'er- eeniging te Amsterdam gehou den collecte voor de Visschers ramp is een succes geweest. De nettoopbrengst bedroeg 1629.27. De Visschersschuit Arm. 27 was natuurgetrouw nagebootst en werd door iedereen bewonderd. EEN WOESTELING. Uit Bussum wordt aan de Tel. gemeld De expediteur v. d. B. had een familie van hier naar Den Haag verhuisd. Maar de rekening die hij er over indiende, was, vol gens de familie, veel te hoog. Men kwam overeen, dat, daar de familie Zondag een bezoek alhier aau oude kennissen zou brengen, v. d. B. daar zou ko men om over de rekening te spreken. Zondagmiddag nu ver voegde de expediteur zich bij bedoelde familie aan de Meck- lenburglaan. De besprekingen hadden echter niet hetgewenschte resultaat. De expediteur maakte zich hierover zoo woedend, dat hij zijn schuldenaar aanviel en hem zoolang sloeg, dat de man bewusteloos bleef liggen. Diens echtgeuoote, die haar man wilde helpen, gaf de woesteling een stomp in den buik, zoodat zij een dubbele breuk bekwam. De familie, in wier huis het tooneel zich afspeelde, wilde de politie opbellen, doch de woesteling kwam op het telefo- neerende meisje aan, sloeg haar den hoorn uit de hand en rukte het telefoontoestel van den wand. Op het geschreeuw en tumult merkten de overburen het geval. Zij telefoneerden om assistentie van de politie. Toen deze ver scheen had v, d. B. reeds de vlucht genomenhij bleef den geheelen dag onvindbaar. De man is in zijn woning gearres teerd. De toestand van het mishan delde echtpaar is zeer ernstig, hoewel niet levensgevaar lijk. Zij mogen echtei niet naar Den Haag worden vervoerd. TRAMBOTSING. Vrijdagavond reden nabij Sandenburgerlaan te Doorn om

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2