ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht, Dooi liefde overwonnen. Verjaardagen Honig's v Puddingen De groote Zeeuwsche Huldebetooging te Middelburg. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'M" BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 9 Augustus 1924 Nummer 2951 Het schijnt wel, of de strijd, op de Londensche conferentie tusachen Frankrijk en de ban kiers gevoerd, ten gunste der laatsten gaat eindigen. En wan neer dit waar is, dan is dit een felicitatie aan het veelgeplaagd Europa waard. Want deze strijd was in den grond der zaak niet anders dan een strijd om haar behoud. En de bankiers hebben daarin ridderlijk hare partij ge nomen, Het Fransche standpunt is bekend genoeg. Poincaré heeft het jaren lang met taaie hard nekkigheid verdedigd. En Her- riot heeft, gedwongen door de publieke opinie in zijn land, ge tracht dezen strijd voort te zet ten. Het ging om het belang en de macht van Frankrijk. Maar aan deze Fransche belangen en begeerten moet het welzijn, wel licht de beschaving van Europa opgeofferd worden. WantFrank- rijk's huidige machtspositie, door den oorlog gewonnen en na den oorlog met hardnekkige vast houdendheid verdedigd, was al leen te handhaven wanneer Duitschland machteloos bleef. En ter verzekering van deze machteloosheid was niet alleen een rechtstreeksche verhindering van Duitschland'8 ontwikkeling noodig, maar jnoesten ook de Europeesche verhoudingen kunst matig in een keurslijf geperst worden, dat alle groei bemoei lijkte en een voortdurende on rust gaande hield. De middelen daartoe had het verdrag van Versailles aange wezen. En voor zoover die mid delen niet toereikend bleken, had Frankrijk ze op eigen aangele genheid, zoo b.v. door de Roer bezetting, aangevuld. Maar de natuurlijke groei van het leven, de met steeds dringender kracht zich opdringen der behoefte van Europa en de wereld naar her stel van natuurlijke en economi sche toestanden en nieuwe ont wikkeling van het economische leven, stelden zich steeds meer FBïFIÏaïsBYeN. 12. ,En dat is ,Om namelijk in uw blad op te nemen eene heel beknopte biografische schets van mijzelf en door mijzelf geschreven. Vóór de feestelijke heropening van den schouwburg wil ik het publiek op het juiste standpunt plaatsen ter beoordeeling van mijn per soon, want ik vrees, dat er onder den mij toegezwaaiden lof heel wat valsche munt is". „Wees dan zoo vriendelijk, mijnheer Hufschmidt, om opstel en sprong met mij mede te gaan naar de redactie, dan kunt gij uwe schets aldaar schrijven want als gij daarvoor eerst nog naar uw huis moet gaan, dan wordt het veel te laat". Zoo gezegd, zoo gedaan. De professor stelde zijn artikeltje op, gat het den hoofdredacteur, den heer Schilfer, in handen, en reeds in de ochtend-editie van den anderen dag kon men het volgende lezen Eene Terechtwijzing. „Vijandelijke lagen, die mij aan de toepassing dezer midde len en daarmee aan Frankrijk's eischen in den weg. Het vrijlaten van Duitschland uit Frankrijke knellende dwang bleek een onvermijdelijke voor waarde voor herstel en vernieu wing en zoo ontstond de strijd tusschen de Engelsche wenschen, die Europa's b-horfien tot uit drukking brachten en de Fran sche onverzettelijkheid. Bonar Law heeft het karakter van deze strijd geschetst. Het ging om de vraag of men de schadevergoeding wilde, dan wel Duitschlands machteloosheid De benoeming van de commis sie van deskundigen en de rap porten waren een aanvankelijke overwinning van de Engelsche richting. Maar te Londen vocht Frank rijk op zijn laatste schans. Wan neer de commissie van herstel haar macht behield over Duitsch land en haar macht niet alleen om het in gebreke blijven vast te stellen, maar ook om nieuwe sancties te beramen, dan was nog niet alls verloren. De bankiers, opkorilende voor de gezondmaking der wereld, begrepen het. Toen heeft Frank rijk, op hun onverzettelijkheid het hoofd stootende, nog een laatste omtrekkende beweging geprobeerd. Herriot's voorstel aanvaardde de arbitrage in ge val de commissie niet eenstem mig was, delegeerde dus in laat ste instantie de macht der com missie aan den raad, waarin een Amerikaansch voorzitter, door het Haagsche hot te benoemen, den doorslag zou geven en gaf dus Frankrijk's overwicht prijs. Maar tegelijkertijd trachtte Clémentel's amendement het recht van iedere mogendheid om afzonderlijk op te treden, te red den. Het schijnt, dat deze poging mislukt i». En is zij dat, dan is de groote strijd te Londen ten nadeele van Frankrijk beslist. Maar juist dan is het waarschijn lijk, dat Frankrijk des te hard nekkiger op de rijkswet zal stand houden. Wanneer het de macht .worden gelegd, dwingen mij ,om het publiek op het ware „standpunt te plaatsen ter be- „oordeeling van mijn persoon" en nu volgde de eigenlijke terechtwijzing in eenvoudige, doch beleef te termen, waarvan het slot was ,Het voorgaande ,zij alleen gezegd tot een richt- ,sno;r der waarheid; maar niet ,ter rechtvaardiging van mijn „persoon, die rechtvaardiging „ligt alleen in mijn eigen, rein .geweten". Het was Zondagmorgen, toen de professor al weder tamelijk vroeg ontwaakte met het heilige plan, om dien dag de laatste hand te leggen aan zijne gelief koosde fresco's. Hij had den nacht rustiger doorgebracht, dan hij ooit had kunnen vermoeden na den zoo heftigen woorden strijd tusschen hem en v. Glietz en na de allertreurigste scène, die daarop gevolgd was tusschen hem en zijne beminde Alice. .Jozef 1" zeide hij na het ont bijt tot zijn bediende, ,ik ga uit". „En wanneer kan ik op de terugkomst van mijnheer den professor rekenen Of is u misschien van plan in een res taurant te dineeren ,Dat weet ik niet", antwoordde verliest opnieuw in te grijpen, dan juist heeft het er het grootste belang bij den greep, dien het op Duitschland heeft, niet los te laten. De Temps zelfs is het zich bewust, dat de oeconomische ontruiming van het Roer-gebied de onmiddellijke militaire- ont ruiming tengevolge moet hebben, omdat de troepen alleen het gebied waren binnengetrokken ter verzekering van de oecono mische exploitatie. Maar ondanks deze gevolgtrekking blijken de Franschen tot die onmiddellijke ontruiming nog allerminst ge neigd. En wanneer Herriot's voorstel de eindelijke overeen stemming met de bankiers weet tot stand te brengen, dus de internationale leening van 800 millioen goudmark en de eens gezindheid der geallieerden om trent de uitvoering vanhetplan- Dawes verzekerd is, dan is er alle kans, dat de Londensche conferentie, en Mac Donald voorop, Frankrijk ter zake van de Roer ter wille zal zijn. Maar zal Duitschland dat ook zijn Tot nu toe heeft men nog niet gevraagd wat Duitschland er van denkt. Maar de Duitsche vertegenwoordigers zijn te Lon den genoodigd en reeds daarheen al onderweg. Wat zullen ze er te doen hebben Ir Alleen ja te knikken op de overkomst, reeds tusschen de geallieerden tot stand gekomen of ook te be spreken en haar op- en aanmer kingen geldend te maken, zoodat de eindelijke overeenkomst alleen na nieuwe onderhandelingen tot stand komt. De eerste methode is de tot nu toegepaste, die vooral Har riot opnieuw wil toepassen, de laatste is die, welke niet alleen Duitschland, en min of meer ook Engeland, maar vooral ook de bankiers willen. Dat laatste feit legt gewicht in de schaal en maakt het noodig met de Duit sche bedenkingen rekening te houden. En die bedenkingen zullen wel vooral de blijvende bezetting van het Roer-gebied, maar ook van de Rijnprovincie hij kortaf, en ik kom terug als het mij goeddunkt, of misichien in het geheel niet. Deze laatste uitdrukking vond onze Jozef wel wat zonderling maar omdat zijn patroon zich wel eens meer iets vreemds liet ontvallen, dacht hij er verder niet over na en ging aan zijn werk. Toen de heer Hufschmidt in den schouwburg gekomen was, beklom hij aanstonds den hoo- gen steiger en zette zich on middellijk aan den arbeid. Nog niet lang was hij daaraan bezig geweest, toen een hevig ge- druisch, hetwelk van onderen en achter uit de groote zaal scheen voort te komen, zijne ooren trol. Eerst hoorde hij de groote zware buitendeur met geweld openen en toetrekken, toen werd ook de deur van het portaal met kracht open en toegedaan, en daarop zag hij van zijn verhe ven standpunt af drie personen naar binnen stuiven, recht toe recht aan naar den steiger, waar op hij zijn arbeid stond te vol tooien. De begeerte om te weten, wie het drietal was, hetwelk hem zoo onverwachts en nog zoo vroeg op den morgen in zijne bezigheden kwam storen, deed hem een oogenblik zijn penseel beteekenen. Het vredesverdrag bepaald, dat 5 jaren na het tot stand komen van de vrede de ontruiming der Duitsche gebie den moet beginnen, mits de Duitschers het verdrag hebben nageleefd. Dat laatste betwisten de Fran- sch;n. Maar de Engelschen ge voelen dat Januari 1925 de 5 jaren verloopen zijn en maken zich gereed Keulen te ontrui men. Nu bij de onderhande lingen te Londen zullen de Duitschers bijzonder gelegen heidhebben hun ontruimingseisch te stellen en van het toegeven daarvan wellicht hun instemming met de Londensche regeling af hankelijk te maken. Maar in elk geval zullen ze het Roergebied vrij willen heb ben en niet willen hooren van de Fransche voorwaarden, die de ontruiming van de Roer af hankelijk wil maken van de betalingen overeenkomstig de Dawes-rapporten. Daaromtrent wacht dus de conferentie een nieuwe strijd. Maar het zal de oude strijd zijn tusschen Frankrijk's eisch van Duitsche machteloosheid van Duitschland'8, maar ook Euro pa's behoefte. En zoolang deze strijd niet definitief beslist is, zal Europa, maar zal ook de wereld niet tot rust kunnen komen. Dat die definitieve beslissing te Lon den vallen zal, wordt steeds minder waarschijnlijk. Maar wel schijnt de Londen sche conferentie voor die eind beslissing een van buitengewone beteekenis te zullen worden en van beteekenis, die aan het Fransche streven zeker niet ten goede komt. Dinsdagavond 9 uur kwam de Koninklijke Familie met de .Hydograaf' te Middelburg bin nen. Aan wal werden zij ver welkomd door den Burgemeester nederleggen en zich naar den rand van den steiger begeven, om zijne nieuwsgierigheid des te beter te kunnen voldoenter nauwernood had hij echter zijn eenen voet wat te ver op den kant van een der planken gezet, die maar los op den steiger lagen, of de plank kantelde om en onze professor tuimelde met plank en al van die verbazende hoogte naar benedenmaar bleet gelukkig op een der dikke dwarsbalken van het gebouw ongedeerd liggen, terwijl helaas een van het naar binnen gestoven drietal door de geheel naar beneden vallende plank deerlijk aan het hoofd werd gewond en bewusteloos ter aarde nederviel. „Wat is er toch gebeurd I" riep de heer Hufschmidt van boven af, en gleed opgestaan zijnde langs de ladder, die tegen den balk stond, naar be neden. „De juffrouw is door de val lende zware plank zeer ernstig aan het hoofd gekwetst, mijn heer I" riepen de twee jongelui, die er bij waren, als om strijd tegelijk uit. Als aao den grond genageld bleef de professor in >tomme verbazing staan, toen hij zag, dat een der beide mannen Bohr- en andere huiselijke feestjes vragen een -extraatje, ook op den middag- of avond- disch. Een pudding is een algemeen gewilde tractatie. Met een paar pakjes Honig's Pudding maakt men een pudding zoo fijn als met andere middelen moeilijk is te bereiken. Ge bruikt daarom uitsluitend Gefabriceerd met Honig's Maizena. P. Dumon Tak, terwijl het Mid- delburgsche Muziekkorps Vader- landsche liederen speelde. Onder daverend gejuich weid in de hofrijtuigen naar de Abdij ge reden. Woensdagmorgen brachten trei nen en booten duizenden bezoe kers binnen, zoodat tegen tien uur, toen de Koninklijke Familie uitreed, tienduizenden menschen zich in Middelburgsch straten bevonden, waaronder de tien duizend betoogers, die in colon nes, onder leiding van orde- commissarissen, naar het Molen water trokken, alwaar de groote huldebetooging zou plaats heb ben. Hier was een keurig af gewerkte tribune opgeslagen voor de Koninklijke Familie en gevolg. Recht tegenover de tribune was een afstand van 20 meter tusschen de palen en daar ston den ongeveer 2ü00 zangers en zangeressen opgesteld, terwijl in man was, de oudste zijner leer lingen, de andere, zijn eigen bediende Jozef, en de zwaar gewonde, niemand anders, dan... juffrouw Ottilia Huubner. „Maar hoe zit dat toen alles in elkander, Bohrman I" vroeg de heer Hufschmidt in zijne ontroering terwijl Jozef zich reeds henen gespoed had, om een geneesheer te gaan halen: „Gij hier 1 Jozef hier 1 O t- t i 11 i a hier I Ik begrijp er geen jota van". „Och, Mijnheer 1" antwoord de Bohrman „nu ben ik te vreeselijk ontsteldmaar straks hoop ik u alles geregeld te kunnen verhalen, laten wij eerst liever te samen de juffrouw in eene zittende houding zien te krijgen, en zooveel mogelijk net bloed zien te stelpen, hetwelk uit de gapende wonden stroomt". Terwijl zij daarmede bezig waren, kwam Jozef reeds met een heelmeester, dien hij in de nabuurschap had opgezocht, en aan wien hij terloops het ge beurde had verhaald, aauloopen, om de gekwetste nauwkeurig te onderzoeken. (Wordt Vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1