Het Monument Van Dale, Het Muziekconcours te Zuidzande. plaat» en de herstellingswerken werden nog schaar» uitgevoerd. De binnenlandsche beetwortel suikerindustrie wordt ten opzichte van het buitenland in een on gunstige positie gedrongen in de eerste plaats door onze arbeids wetgeving, die aan de fabri kanten zwaardere eischen stelt dan in het buitenland, met ge volg hoogere productiekosten, terwijl die industrie in het bui tenland veelal nog bescherming ondervindt bovendien. De beschouwingen over den graanhandel luiden niet ongun stig er wordt van eenige ver betering gewaagd, en dit zou zeker nog beter geweest zijn, ware het niet dat onze koop lieden in hoofdzaak van Belgis afhankelijk zijn, en de wisselende lage frankenkoers meermalen winst in verlies omzette, daar het niet onder alle omstandig heden mogelijk is zich terstond te dekken men moet ook reke ning houden met de wijze van afrekenen van jarenlang be staande relatie», waarbij wel eens eenige tijd verloopt tusschen af levering en betaling. Voor den bloem- en meel- en voederhan- del wordt ook sterke concurren tie ondervonden van leveranciers uit Belgis. Een handelaar deelt naar aanleiding daarvan mede genoodzaakt te zijn voorraden in België aan te koopen, ten einde te kunnen concurreeren, en met Nederlandsche firma's geen zaken te kunnen doen. De handel in mosselen, een exportartikel naar België en Frankrijk, gaf geen goede uit komsten. De fabrieken tot vervaardi ging van wollen goederen in Belgisch genre, lijden nog steeds door den geweldigen invoer uit België. Hoewel de toestand slecht was, was er nog geen sprake van algeheelen stilstand. Door moderne inrichting en machinerie, door het geweldig drukken van de loonen, door uitsparing op bedrijfsonkosten was het moge lijk het veld te behouden. De vleeschexport naar Enge land was slecht, wegens de da lende vleeschprijzen in het bui tenland. De vlasteelt was in 1923 on gekend goed. De opbrengst was te velde zeer ruim en het blijkt dat het rendement aan vezel zeer gunstig is. Liet de toestand zich in het voorjaar van 1923 aanzien, dat de landbouw een slecht jaar te gemoet ging, ondanks alle om standigheden was de uitkomst, vergeleken bij 1922 over het al gemeen bevredigend. Zondag heeft de Bond van Muziekvereenigingen in Z. Vlaanderen Westelijk Deel zijn derde Bondswedstrijd gehouden te Zuidzande, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Muziekvereeniging .Veronica" aldaar en van het 10-jarig be staan van den Bond. Van Veronica zijn nog drie oprichters in leven, n.l. de drie gebroeders A. Hubregtse te Sint Anna ter Muiden, M. Hubregtse te Oostburg en H. Hubregtse te Zuidzande. Reeds den avond te voren, toen Veronica het openingscon cert gaf, was Zuidzande reeds in feestdos. Van elke woning woei de driekleur, terwijl aan eiken ingang van een dorp een fraaie eerepoort was verrezen, waarvan wij in het bijzonder noemen, die aan den weg naar Cadzand. Als terrein voor den wedstrijd was beschikbaar gesteld de weide van den Heer D. Ris- seeuwvan Prooijen, die zich voor dit doel bijzonder goed leende. Door het bouwen van tenten en het plaatsen van tafels en stoelen was het terrein zoo goed mogelijk voor het doel in gericht. De jury, bestaande uit de heeren Jan Morks te Middelburg, voorzitter, J. H. Caro, Middel burg, secretaris en M. L. Haze- broek te Haarlem, lid, arriveerde reeds per auto om ongeveer half twaalf, daartoe verwelkomd door de i Bondssecretaris, Was de Zaterdagavond het weer slecht, met een slechte voorspelling voor den eigenlijken concoursdag, tegen den middag klaarde het op om den heelen dag goed te blijven, waardoor het feest een succes werd. Alle deelnemende korpsen verzamelden zich te een uur bij het gemeentehuis om gezamen lijk onder het spelen van vroo- lijke marschen naar het terrein te trekken, waarnaar het toe hoorders stroomde. Achtereenvolgens werd per afdeeling afgewerkt met onder- staanden uitslag. Ie Afdeeling Fanfare Konink lijke Muzieksociëteit Aarden- burgsche Fanfare te Aardenburg, le prijs met 2-1 stem, extra prijs de zilv. med. der Electr. druk kerij „Cadsandria" te Beskens Geduld Overwint te IJzendijke, 2e prijs met algemeene stemmen; Oefening kweekt Kunst te Schoondijke, 2e prijs met 2-1 stem. 2e Afdeeling Fanfare Uit het Volk-voor het Volk te Breskens, le prijs met algemeene stemmen, extra prijs de zilv. med. van den Commissaris der Koningin Een dracht maakt Macht te Groede, le prijs met algemeene stemmen met extra prijs de verg. zilv. med. van den Burgemeester van Zuidzande; Veronica, Zuidzande, le prijs met 2 1 stem, extra prijs de zilv. med. der Mij tot bevor dering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. Harmonie, Biervliet, 2e prijs met algemeene stemmen Harmonie te Oostburg, 2e prijs met 2-1 stem. 3e Afdeeling Fanfare: Elk naar zijne Krachten te Sint kruis, eerste prijs met algemeene stem men, extra prijs de zilv. med. der Afd. Oostburg der Zeeuw- sche Landbouw Mij.Geduld Overwint te Cadzand, le prijs met 2-1 stem. 4e Afdeeling Fanfare: Ons Genoegen te Retranchement, le prijs met algemeene stemmen, extra prijs de zilv. med. van den Boerenbond in Zeevwsch-Vlaan- deren W.D.Nut en Genoegen te Waterlandkerkje, 2e prijs met 2-1 stem. Elk speelde eerst een vrije marsch, waarna door elk korps één verplicht nummer werd uit gevoerd, gekozen als volgt 4e Afd. Fanfare: Belle Bergère, Divertissement pastoral van Pr. Francois. 3e Afd. Fanfare: Le Progrès Ouverture van J. van Tright. 2e Afd. Fanfare: Marie Hen- riëtte, Ouverture van L. Mon- tagne. le Afd. Fanfare: Ouverture Romantique van Keler Bela. Onder ademlooze stilte werd de uitslag algewacht, die door den voorzitter der Jury werd bekend gemaakt en zoo nu en dan door een hoera werd onder broken. Ook bij dit concours was aanmerkelijke vooruitgang te constateeren en vooral in de lagere atdeelingen. Voorzeker heelt de Jury in de 2e afdee- ling geen gemakkelijke taak ge had waar de korpsen trachtten elkaar de loef af te steken. In optocht vertrokken de korp sen naar het Kerkplein, waar de stoet werd ontbonden nadat de Jury weer vertrok per auto, wel willend beschikbaar gesteld door Ir. I. van Cruijningen, verzamel den zich op het gemeentehuis het bestuur van den Bond, met de besturen en directeuren der aanwezige gezelschappen, die door den Burgemeester van Zuid zande, den Bondsvoorzitter en den voorzitter van Veronica wer den toegesproken, waarna door eenige jonge dames de eerewijn werd rondgediend. Ondertus- schen werden de herinnerings medailles en geldpremies uitge reikt (voor elk korps f 10, terwijl onder toepasselijke toe spraken de diploma's en extra- prijzen volgden. Doordat alles goed geregeld was, ging tot hier ook alles pre cies op tijd. Thans werden de feestelijkheden voortgezet met het geven van concerten door de verschillende gezelschappen, Precies op tijd begon Biervliet als eerste, terwijl sommige korp sen, die volgden, in het op- en afgaan en beginnen wattreuzel- den, zoodat de concerten zeer laat waren afgeloopen, en de extra trams dan ook een uur met vertraging vertrokken. Des avonds was het dorp feestelijk met lampions verlicht. Maandag werden de feeste lijkheden voortgezet met volks spelen en een concert der Zuid- zandsche symphonie. In alle opzichten mag dit con cours goed geslaagd heeten, waarop het Bondsbestuur met het bestuur van Veronica met genoegen mag terugzien. il'J Ontvangen giften Scheepsramp. Bij de Redactie van ons blad werd nog ontvangen van J. de Koster-Brand, Dinteloord, t' 10, J. de Visser, Gent, 40 franken Bij den heer v. L. van Mej. N. N. f 1.— Breskens. Zaterdagavond had alhier een schietwedstrijd plaats door verschillende afdee- lingen van den Vrijw. bijzonde ren Landstorm. Er werd geschoten op 100 M. Schijf Loosduinen. De prijzen werden behaald door de heeren le S. Nicolai alhier, met 48 p. 2e P. de le Lijs, Groede, 44 p. 3e J. Cappon, alhier 44 p. 4e P. Casteleijn, Groede 43 p. 5e Jansen, Groede 43 p. 6e P. van Melle, alhier 42 p. 7e J. v. Lare, Schoondijke 41 p, 8e J. Casteleijn-Risseeuw, Groede 40 p. 9e F. Scheele, alhier 40 p. Breskens. De heer M. van de Plassche, brievenbesteller te Rotterdam, slaagde dezer dagen voor het examen kommies bij de directe belastingen en werd als standplaats aangewezen Nijme gen. Maandagavond werd door onze Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" een Muzikale rondwandeling gemaakt door ons dorp, ter eere van de hooge onderscheiding, de Ver- eeniging te beurt gevallen op 't jl Zondaggehoudenmuziekconcours te Zuidzande, waar zij de hoogste onderscheiding, de zilv. medaille van Zijne Excellentie de Com missaris der Koningin, mocht verwerven. Op het Spuiplein werd op de estrade het Concoursstuï gespeeld, waarna door den Voot- zitter den Directeur een Bouquet werd aangeboden namens het Bestuur, de werkende leden en ingezetenen van Breskens. Nam onze Muziekvereeniging het vorige jaar de vierde plaats in de rij der Muziekvereenigin gen in ons district in, nu is zij opgeklommen tot de eerste rij. Wij wenschen onze Muziek vereeniging, met hun energieken Directeur en wakker Bestuur van harte geluk met deze hooge onderscheiding en hopen dat zij met medewerking van de bur gerij op den ingeslagen weg mogen voortgaan. Mond- en Klauwzeer is geconstateerd onder het vee van den landbouwer I. P. Becu, alhier. Vrijdag 11. ondernamen de kinderen van de O. L. scholen alhier hun voor 14 dagen uitge stelde schoolreis naar Brugge. Onder het zingen van een vroolijk liedje trok men naar de tram, om die in Sluis te verlaten en over te stappen op de Jacob van Maerlantkapitein Slien- stra, die ons langs het kanaal naar Brugge zou voeren. Na anderhalf uur varen waren we erde voornaamste beziens waardigheden der stad werden bezichtigd, een en ander ge bruikt en de terugreis ving weer aan. Zeker is de kanaaltocht het pleizierigste deel der reis ge weest, zoowel voor kinderen als geleiders en dit wel voornamelijk door de uitstekende wijze, waar op de heer Stierstra alles ge regeld had. Hem een woord van hulde voor die regeling 1 Breskans Maandagavond vergaderde de Raad onzer ge meente. Afwezig met kennisge ving de Wethouder du Burck en de heer Cappon. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld, deelt de Voorzitter mede, dat niet onopgemerkt mag voor bijgaan het bedrag, dat door de gemeentenaren is bijeengebracht voor de achtergebleven weduwen en weezen van de bij den jong- sten storm omgekomen visschers. Dank en lof aan de visschers en burgers, die zich bereid verklaar den de taak op zich te nemen om rond te gaan en aan de ingezetenen voor de ruime bij dragen. Er spreekt uit een ge voel van symphatie voor hun medemenschen. De gemeente, inzonderheid de raad, is trotsch daarop. Niét ongemerkt mag ook voor bijgaan de lof voor onze Muziek vereeniging, welke in het gehou den Muziekconcours de hoogste onderscheiding mocht te beurt vallen. Het getuigt, dat er met ernst en lust wordt gewerkthij vertrouwt dat met hem, de raads leden zich in dit succes verheu gen. Bij gehouden kasopname is gebleken, dat 42 cent te veel in kas was. Tot Zetters der Belastingen worden herbenoemd de heeren du Burck en Woittiez en als plaatsvervangers de heeren Cats- man en Maas. Een specifieke staat van onin bare posten wordt voorgelezen. De rekening over 1923 wordt den Raad ter inzage aangeboden. Het tarief voor leges jacht- acten wordt overeenkomstig gegevens van Ged. Staten vast gesteld. In de begrooting 1923 worden eenige wijzigingen aangebracht. Omtrent de daartoe gegeven opdracht verhoogen van den Boulevard, worden besprekingen gevoerd en besloten uit den Raad een commissie samen te stellen of een commissie uit Ged. Staten uit te noodigen een onder zoek in te stellen naar den toe stand der zeewering. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat a.s. Vrijdag H. M. de Koningin met gevolg in onze gemeente zal komen, en wel des namiddags ongeveer 2 uur. Na eenige besprekingen, bij de rondvraag, waarbij de heer Mookhoek den ivegtoestand bij Papendrecht ter sprake brengt, met het oog op het najaar, en de Voorzitter toezegging heeft gedaan deze kwestie nog eens grondig te onderzoeken en met het Polderbestuur te bespreken, om in een volgende zitting hier op terug te komen, wordt de vergadering gesloten. Groede. Onder het vee van den landbouwer Dossche alhier is Mond- en Klauwzeer uit gebroken. OostburgVermoedelijk in een aanval van waanzinnigheid heeft de 77-jarige 1. T. alhier, zijn zoo goed als blinde vrouw met een hamer op het hoofd geslagen. Doordat de hamer van de steel vloog, is de vrouw slechts licht gewond. De man is hedenmorgen naar Vrederust overgebracht. De heer J. J. van Rijn, brigade commandant der Maré chaussee alhier, wordt, naar men ons mededeelt, met ingang van 14 Augustus in gelijke functie overgeplaatst naar Tilburg, ter wijl den wachtmeester L. den Doelder alhier, die met ingang van 1 Augustus is bevorderd tot opper, het Commando Oostburg zou worden opgedragen met in gang van 14 Augustus, De heer P. D. Versluijs, vroeger alhier, thans te Veere, wordt met ingang van 1 Sep tember aangesteld tot kommies te Sas van Gent. De collecte voor de ramp Vlissingen-Arnemuiden bedroeg in deze gemeente f465.10, Hoofdplaat. Zondagmiddag zal alhier in de Ned. Herv. Kerk het geplaatste oigel worden in gewijd. Nimmer heeft de Herv. Gemeente alhier een orgel in haar kerk gehad. IJzendijke. De Provinciale weg van hier naar de grens wordt geheel vernieuwd. Dien tengevolge is het rijverkeei op dat traject belemmeid. Biervliet. De heer H. Lefeber alhier, slaagde voor het examen kommie» bij de Rijksbelasting. Cadzand. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Als ingekomen stukken werd o.m. medegedeeld een beschik king van Gedeputeerde Staten, houdende vernietiging van het raadsbesluit, waarbij afwijzend was beschikt op het verzoek van den landbouwer Adr. Quaak, om vergoeding van de kosten in het vervoer van zijn kind, dat de school met den bijbel te Ooatburg bezoekt. Opnieuw betreurde de Raad het, dat de wet op het lager onderwijs dwingt tot het toeken nen dezer vergoeding of tege moetkoming, waar hier van on vermogen absoluut geen sprake is. Gedeputeerden bepaalden het bedrag der vergoeding op f 2,70 per maand. De gemeenterekening over 1923 wordt vooiloopig vastge steld in ontvang op f 47339,77, in uitgaaf op f 46440,131 /aalzoo met een goed slot van f899,63'/2. In verband met een uitbreiding van het laagspanningsnet, wordt besloten, ten behoeve der elec- trifiatie van de gemeente, nog f 20000,te leenen. Tot meteropnemer werd be noemd, uit vier sollicitanten, de gemeenteveldwachter, terwijl de gemeentesecretaris werd aange wezen als administrateur van het electriciteitsbedrijf. Ter voorkoming van misverstand wordt ons verzocht mede te deelen, dat de onthulling van het Monument Van Dale te Sluis niet op 8 Augustus maar op 3 September zal zijn, en later hierover uitvoeriger aan de bla den mededeeling zal worden gedaan. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Juli in de rijks-postspaarbank ingelegd f 14213.33; en terugbetaald 121378.88. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10352. School- en Kerknieuws. Oostbuvg. De Internat, vredes- week voor de jeugd werd j.l. Zondag alhier in de Ned. Herv. Kerk herdacht met een buiten gewone godsdienstoefening, die geheel aan het vredeswerk was gewijd. De Afdeeling van den Vrijz. Chrst. Jongerenbond zong eenige toepasselijke liederen na het voorlezen van het manifest, dat door de Jeugdbonden in Nederland is uitgegeven en al hier op de Hoogere Burgerschool, Rijksnormaalschool en Ambachts school werd verspreid. De geest driftige rede van Dr. van Ruij- tenberg had tot onderwerp Moet oorlog heerschen naar aanlei ding van de woorden uit Lucas I: „Hij is gekomen om onze voeten te richten op den weg des vredes." Aan het einde van den zeer druk bezochten dienst werd aan alle kerkgangers het vredesnummer van „De wapens neder" uitgereikt. De propagan- daplaten, door de Internationale vredesbeweging van de jeugd uitgegeven tegen den verderfe- lijken chemischen oorlog, zijn al hier op verscheidene plaatsen aangeplakt, terwijl de V.C. J. B.-ers tevens deze week de Vre- desbriefkaarten en sluitzegels voor hetzelfde doel zullen ver- koopen. De heer H. P. de Hullu, vroeger alhier, thans onderwijzer te Amsterdam, slaagde heden voor het examen Fransch Lager Onderwijs.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2