ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN YMDISWMK* Dooi liefde overwonnen, Kamer van KnMl nat ZatiïssHMt» BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 6 Augustus 1924 Nummer 2950 zelfs enkele officieren, heeft dui delijk aangetoond dat militair verzet voor ons land volslagen nutteloos zou zijn, dat integen deel het onderhouden van een weermacht de gevaren vergroot en de internationale rechtsge- dachte verzwakt. Alleen al» po litiemacht in het kader van de Volkenbond is een weermacht gerechtvaardigd. Tot dezelfde conclusies kwam het Vrijzinnig-Democraties lid van de Eerste Kamer professor Ven Embden in zijn rede van 23 April j 1 Deze uitstekend, ge- dokumenteerde, overtuigende re devoering is waard door geheel ons volk gelezen te worden. Is verdediging voor ons land practies een onmogelijkheid, uit zedelijk oogpunt is geen enkele oorlog goed te keuren, omdat oorlog altijd medebrengt men- schenmoord en rechtsverkrach ting. Hier naderen de idealist, en de practikus elkander, en beider leuze zal nu voortaan zijn Ontwapening Ja, ontwapening is de eenige weg naar de wereldvrede. Vooral de jongeren, de menschen der toekomst, zij moeten het weten en deze wetenschap uitdragen, zij moeten de wereld helpen be waren voor het duivelswerk van een nieuwe oorlog. En gelukkig, de jeugd wordt wakker 1 Op ,initiatief van de Vrijzin nig-Christelijke Jongeren- en Stu dentenbonden wordt van 3 tot 10 Augustus een Internationale Vredesweek voor de jeugd ge houden. Tal van vereenigingen doen mee, o.a. vier internatio nale organisaties en twintig nati onale vereenigingen in Neder land, Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en de Vereenigde Staten. Tot de Nederlandsche vereenigingen be- hooren onder meer de Practisch Idealisten Associatie, de Jeugd organisatie van de Vrijzinnig- Democratische Bond, de Broe derschap in Christus, de Doops gezinde Jongeren Organisatie, de Jeugdb ;weging van het Roode Kruis, de Vereeniging Het Ne derlandsche Meisjesgilde", Ont- houdersvereenigingen, Jonge Niet ten onrechte klaagde Annie Salomons onlangs, dat het met die jubilea toch wel wat erg wordt, men raakt zijn hoofd kwijt met al die herdenkingen van geboorten en sterfdagen van dichters, akteurs en schilders, van staatslieden uit binnen- en buitenland, van gewichtige fei ten en gebeurtenissen. Zoo viert men nu weer het jubileum van de mobilisatie in 1914. Wanneer men bij de herdenking maar niet vergeet de meeste nadruk te leggen op de aanleiding tot de mobilisatie, de groote wereldbe roeringen, dan kan er nog wel een goede invlcled van u:tgaan. Want het terugdenken aan dat verschrikkelijke drama, moet wel onze waakzaamheid verscherpen. Waakzaamheid niet ten opzichte van onze nationale verdediging, maar wel met het oog op de internationale vrede. Het blijkt meer en meer, dat nationale ver dediging voor ons land prakties een onmogelijkheid is geworden. Tegen de nieuwe mortieren en kanonnen van 38 tot 40 c.M. ka liber zijn de stevigste betonla- gen niet meer bestand. Rekende men vóór de oorlog met afstan den van 10 tot 20 K.M., de tegenwoordige kanonnen beheer- schen ten afstand van 120 K M. (van Duit8che grens tot IJmuiden). De vliegmachines, waarvan de samenstelling de volmaakt heid nadert, worden geduchte aanvalsmiddelen. De gassen en 'chemicaliën van allerlei aard zullen den oorlog een heel ander aspect geven, en een ver giftiging en verstikking teweeg brengen op groote schaal. Zij zullen waarschijnlijk een der belangrijkste strijdmid delen vormen, zegt Dr. Wester, leeraar aan de Hoogere Krijgs school. De Commissie uit het genootschap voor Zedelijke volks- politiek en de vereeniging voor Volkenbond en Vred bestaande uit menschen van verschillende politieke en godsdienstige over- tuiging waaronder de Roomsch Katholieke professor Veraart en u. den worden, aan wien eene ge schiedenis bekend was, die met mij nu bijna twintig jaar geleden te Weenen heeft plaats gehad". ,0, Leopold I O, Leopold 1" riep zij toen in vertwijfeling uit. ,Wat is dat toch vreeselijk I" en harehanden wanhopendsamen wringend, viel zij machteloos en snikkende op hare zitplaats ne der. Bleek als een doode, geen enkel woord kunnende uitbrengen en bevende aan lijf en leden, bleef Hufschmidt als aan den grond genageld staan. „Maar Leopold I" aldus sprak hem eindelijk het meisje met hare betraande oogen weder aan; „is dat schandaaltje pas onlangs uitgelekt, en wat anders kan de verrader er mede voor hebben, dan om u daardoor in 't verderf te storten „Zoo is het juist, beste Alice 1 zoo is het juist. De heer van Glietz gij zult u dat sujet nog wel herinneren, dien geluk zoeker, die eenige jaren geleden om een gepleegd bedrog uit het kunstschildersgild gebannen is welnu I diezelfde van Glietz, bij toeval met mijne treurige geschiedenis bekend geworden, Theosofen, Oud-Katholieke Jon geren enz. Een krachtig mani fest, in vijf talen gedrukt, wordt in de verschillende landen ver spreid. Het slot ervan luidt ,Wat beduidt alle stoffelijke, geestelijke, maatschappelijke ar beid der jongeren, als zij niet helpen, dien volgenden wereld oorlog te voorkomen Kunt gij leven en werken in een wereld, die door zulk een ramp wordt bedreigd Kunt gij u neerleggen bij de gedachte, dat zoo'n groote schande en schade opnieuw over de menschheid komen zal Zult gij, door gedachteloos heid of traagheid, het monster opnieuw doen losbreken, dat wel licht ook uw land zal verkeeren in een ruine en u en de uwen zal vergiftigen naar den geest en naar het lichaam Wij gelooven, dat de tijd voor een laatsten, hardnekkig en kamp tegen den oorlog is aangebroken. Tien jaren is het geleden, dat de uitbarsting kwam. Nu moet de stem al luider en feller gaan klinken die eischt dit zult gij niet meer I Wij wil len niet langer mee I De oorlog moet en zal verdwijnen I In de plaatsen, waar de sa menwerkende vereenigingen af- deelingen hebben, worden open bare vergaderingen» gehouden en geschriften verspreid, opdat de jeugd wakker worde geschud. En laten wij hopen niet alleen de jeugd, maar ook vele oude ren. Als voorloopig dit bereikt wordt, dat het begrip Ontwape ning" uit het rijk van Utopia wordt overgebracht naar het veld van de practische mogelijk heden, dan is er al reden tot dankbaarheid. Als het verlangen naar ontwapening opbloeit in de hoofden en harten van steeds meer jonge menschen, dan zul- len de vruchten niet uitblijven, Te wapen I hoor „te wapen!" Waar hijgend heel een mensch- [neid streed Waar heel de wereld druipt van [leed, Rijst uit de aard een nieuwe [kreet wil zich nu daardoor op mij wreken, om „Om ook thans uw gepleegd bedrog wereldkuadig te maken", aldus viel de jonkvrouw hem driftig en hartstochtelijk in de rede. „En nu begrijp ik, Leopoldl waarom gij zoozeer behoefte gevoeldet om uw beklemd ge moed voor mij uit te storten. Omdat gij namelijk met recht vreesdet morgen of overmorgen publiek te zullen worden ten toongesteld. En niettegenstaande dit alles hebt gij het toch dur ven wagen mij het hof te maken? Mij, Jonkvrouw Alice von Stei- nar Mij, gesproten uit een oud en adellijk geslacht, waarop nog nooit het minste vlekje heeft gekleefd Foei, Leopold 1 foei Hufschmidt 1" en eensklaps vlam- den diezelfde oogen van toorn, die een oogenblikje tevoren nog smartelijke tranen hadden ge weend. Onze professor antwoordde letterlijk nietsmaar viel, stom van verbazing over de plotse linge en ontzettende verandering in zijne Alice, moedeloos en uitgeput op een bij hem staan der! stoel neder, „Welk een schande 1" aldus giug Alice, in wie thans de arstokratische trots geheel en „Te wapen! óns het wapen!" En roept het groeit, het nieuwe [woord, O makkerslroepthet verder voort, Dat ieder mentchenkind het hoort „Ontwapen hen 1 ontwapen!" Aan het verslag over 1923 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen ont- leenen wij De algemeene toestand van handel, industrie en scheep vaart kon niet gunstig genoemd worden, maar toch schenen er tegen het eind van het jaar tee kenen van opleving waar te ne men. Ontegenzeggelijk verkee ren sommige ondernemingen of bedrijven nog in moeilijkheden, doch dit is dan meer te beschou wen als een gevolg van bijzon dere omstandigheden en niet als algemeen verschijnsel. Faillisse mentsverklaringen komen voor het gebied der Kamer weinig voor in het afgeloopen jaar moest daarvan slechts in ,4 dos siers van het Handelsregister aanteekening gemaakt worden, welk aantal ten opzichte van andere streken van ons land niet ongunstig lijkt. Er is in verge lijking met eenige jaren geleden eenachteruitgang, doch die ach teruitgang kan beschouwd wor den als 'n terugkeer naar de nor male tijden van vóór den oorlog. Toenemende werkzaamheden in de bouwvakken door het stich ten van nieuwe woningen en het sloopen van bestaande en in de plaats daarvan bouwen van moderner inrichtingen voor ver schillende zaken en bedrijven schijnen mede een teeken van opleven. Hoewel de verschillende om standigheden, die van een herstel van de vroegere zeevaart op de haven van TÉRNEUZEN tegen houden, nog voortdurendbestaan, is er weei een toeneming, in vergelijking met het vorig jaar al op den voorgrond was getre den, op spijtigen toon voort. „Wijd en zijd is onze verloving reeds bekend, en nu zal men mij met den vinger nawijzen. Gij hebt mij ten spot gesteld voor het publiek, en het gepeu pel zal den draak steken met de bruid van een valschen munter. En dan mijn vader, mijn vader, Leopold! Van spijt, van toorn, van schande en van schaamte zal de brave man het besterven. Hij, die u op het toppunt van eer De binnenkomst van hare mama deed naar den volzin niet vol tooien maar met een hartver- scheurenden gil wierp zij zich snikkende aan haren boezem. „Wat is hier toch gebeurd, en en wat heeft dit alles toch te beduiden riep de barones met verbazing uit, onbewust van de scène, die tusschen hare dochter en den heer Hufschmidt had plaats gehad. „Ach moeder I ach moeder 1" kreet het deerniswaardige meisje, maar kon verder geen enkel woord meer uitbrengen. „Och mevrouwt" aldus sta melde eindelijk onze professor sidderende, „mocht de Jonk vrouw er zelf niet toe in staat zijn, dan zullen de dagbladen u te constateeren.^ Er kwamen bin nen 233 geladen schepen,metende 1.019.620 kub. meter, tegen 178 schepen, metende 761.711 kub. meter in het jaar te voren. Ook het aantal voor Terneu- zen binnengekomen en met lading vertrokken binnenvaartui gen was weer stijgend. Te BRESKENS zijn binnen gekomen en uitgevaren 8 zee schepen met een laadvermogen van 3553 scheepstonnen. Binnen gekomen zijn 13233 binnensche pen met een laadvermogen van 770301 scheepston en uitgevaren 13222 binnenschepen met een laadvermogen v. 767745 scheeps ton. Te BIERVLIET kwamen in de haven van den Faulinapolder binnen 45 bi.menschepen met een laadvermogen van 11402 scheepston. Geladen zijn 9.685,310 K.G. Suikerbieten en getost 1142 scheepston macadam. De haven aan den Koningionen- polder werd bezocht door 109 schepen, met een laadvermogen van 18680 scheepston. Te CADZAND werd de ha ven bezocht door 27 schepen met een laadvermogen van 5296 scheepston. Te SLUIS kwamen binnen 485 binnenschepen met een in houd van 4666b M3, terwijl uit Sluis vertrokken 486 binnen schepen metende 46780 M3. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram werde vervoerd 2668b9 reizigers. Idem door de Stoomtram Bres- kens-Maldeghem 212.872 reizi gers. Idem Provinciale boot op de lijn Breskens-Vlissingen visa-ver- sa 184824 passagiers. De gang van zaken bij de banken was vrij gunstig, de om zet was, vooral door aankoop van effecten, levendiger dan het vorig jaar. Voor de effectenmarkt bestond in het algemeen meer belangstelling. In de bouwbedrijven werd in het afgeloopen jaar in het alge meen over groote slapte ge klaagd. Nieuwbouw had weinig morgen of overmorgen wel op de hoogte brengen". Toen maakte hij eene buiging en ver wijderde zich met spoed. Met een beklemd gemoed en diep in gedachten zich huis waarts begevende, ontmoette hem bij toeval de heer Schdfer, de hoofdredacteur „De alge meene Morgenpost". Zóó diep in gedachten, pro fessor aldus sprak deze hem aan. „Is het meesterstuk nog niet in orde, en vreest gij mis schien niet op tijd te zullen zijn „Alleen aan de fresco's heb ik nog maar de laatste hand te leggen", antwoordde Hufschmidt, „maar dat kan morgen rog wel. Wat een geluk, dat ik u hier ont moet, want ik heb iels gewich tigs met u te verhandelen. Mag ik u daarom in de eerste plaats vragen, ot gij ter gelegenheid van het heropeningsfeest van plan zijt mijn persoon in uwe kolommen te gedenken „Natuurlijk, mijnheer Huf schmidt 1 Dat spreekt immers van zelfl" „ln dat geval zoudt u mij een groot pleizier kunnen doen, mijn heer Schafer (Wordt vervolgd.) „Veel goeds zal het wel niet wezendat vermoed ik wel doch geef aan uw beklemde borst wat lucht". En nu vertalde hij haar de geschiedenis van het arme huis gezin en van den dertienjarige knaap, die valsche coupons had vervaardigd en ze voor echte munt had uitgegeven, en dat die knaap daarvoor een geruimen tijd in de gevangenis had moe ten boeten, evenzeer als zijne ouders, met welker voorkennis en toestemming de zoon was te werk gegaan. Hij zeide haar nog niet, dat hij die knaap was geweestmaar toen hij aan het slot van het verhaal geko men zijnde den naam des jeugdigen misdadigers noemde, riep zij eensklaps met zenuw achtige hartstochtelijkheid uit „Waart gij die knaap, Leo pold Gij En waarom hebt gij mij dat niet eerder verteld „Omdat ik in de verste verte niet kon vermoeden dat hier in Berlijn nog iemand zou gevon-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1