Msii Uiims. Het stiefkind Zeeuwsck- Vlaanderen. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws valuta invloeden en bijzondere omstandighedeo de productie kosten lager zijn dan hier te lande. Vooral de daling van den franc, zoowel in België als in Frankrijk oefende een orgunsti- gen invloed uit. De inflatie in deze beide landen was niet bevorderlijk aan een noimale ontwikkeling van onze industrie. Van remmenden invloed bleek ook het in sommige landen nog gedeeltelijk aanwezige protec tionisme te zijn. „Voor vele exporteerende fabrieken", zoo zegt het verslag, „vormden de protectionistische handelspolitiek van verschillende landen voor onze nijverheid mede een ernstig beletsel voor het veroveren of herwinnen van alzetgebied". Het ligt voor de hand, dat al deze omstandigheden tot een reactie bij de werkgevers moest leiden. Zoo werd, mede door de heftige concurrentie der fabrieken onderling, waarvan prijsdrukking het gevolg was, in werkgeverskringen krachtig ge streefd naar verlaging der pro ductie-kosten en werd verlan gend uitgezien naar maatregelen van overheidszijde om deze te bevorderen. Bij verschillende gelegenheden is echter gebleken dat minister Aalberse er niet voor te vinden is den achturigen arbeidsdag in te trekken. Wel zullen voor de industrieën, waar voor dit noodig is, overwerk- vergunningen worden verleend. liet aantal werkloozen bleef dan ook, hoezeer er verminde ring te bespeuren viel, nog be denkelijk groot en was het aan tal op het einde der maand bij de Districts-arbeidsbeurzen en voor zoover bekend, bij de cor respondentschappen der Arbeids bemiddeling, ingeschreven werk zoekenden als volgt: Januari 117.300, Februari 109,400 en Maart 82.700. Eigenaardig is echter, dat voor sommige be drijfstakken een afneming, voor andere een toeneming van de werkloosheid viel te bespeuren. Bijzonder groote werkloosheid deed zich in Maart j.l. b.v. nog voor in de drukkersbedrijven, de bouwvakken, de hout- kurk en stroobewerking, de metaalin dustrie en in de groep voedings- en genotmiddelen, terwijl er vrij belangrijke werkloosheid was in de kleedingindustrie. Bij het verlies aan koopkracht door vermindering van loonen en salarissen, deed zich ook nog het verschijnsel voor van een stijging der groothandelsprijzen. De stijging van het indexcijfer duurde nog in Februari j.l. door en bereikte, in een onafgebro ken stijging sinds Augustus 1923 (toen het op 156 stond, basis 1901 1910) het cijfer 174. „Bijna alle artikelen werden ge leidelijk duurder, zoodat men niet kan zeggen, dat men alleen met een seizoenstijging te doen had, al was wel de stijging voor een groot deel het gevolg van de prijstijging der voedingsmid delen. Het indexcijfer, dat hierop betrekking had, steeg toch van 148 tot 175". Uit bovenstaande kunnen wij zien, dat een verstoord econo misch evenwicht slechts lang zaam en ten koste van groote inspanning en energie hersteld kan worden. Krachtig en ener giek aanpakken blijft dan ook noodig. Gezien het Officieele Pro gramma der Feestelijkheden te Middelburg ter gelegenheid van de herdenking van den over gang van de stad Middelburg van Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje, heeft het onze aandacht getrokken, dat op 6 Augustus wel extra gelegenheid bestaat om naar Middelburg te gaan, doch niet om naar Zeeuwsch-Vlaanderen terug te keeren. De bezoekers uit het land van Cadzand moe ten om 6 uur uit Middelburg, willen ze de laatste gelegenheid nog halen om 's avonds thuis te zijn. Immers om 6 35 gaat de laatste trein naar Vlissingen om aansluiting te hebben op de laatste boot van 7 uur. De bezoekers uit Zeeuwsch- Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Vlaanderen (alleen aan de be tooging nemen 300 peisonen uit Zeeuwsch Vlaanderen deel) moe ten dus om 6 uur (5 uur zon netijd) uit Middelburg weg, ter wijl de feestelijkheden in vollen gang zijn. Waarlijk Zeeuwsch Vlaanderen wordt wel weer stiefmoederlijk bedeeld, wat de reisgelegenheid betreft. Waarom niet des avonds na afloop van het Concert en het Vuurwerk een of twee extra booten ingelegd van Vlissingen naar Breskens, en dan aldaar de passagiers met extra trams en bussen vervoerd. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. De draadlooze dienst te Kristiania meldt Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana zijn Zaterdag uit Aandalsnes vertrokken en via Dombaas en Drontheim naar Zweden teruggekeerd na drie weken in Romsdalen te hebben vertoefd. De Koninklijke Familie ver trekt Woensdagavond uit Stock holm over Sassnitz en Bentheim naar Oldenzaal. Vandaar gaat de reis over Apeldoorn naar Amersfoort. Per extra-trein zet dan de Koninklijke Familie de reis naar Baarn voort. Breskens. Vrijdagavond is alhier opgericht een Comité voor het inzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der scheepsramp. Een achttal visichers en een achttal burgers zullen onderling de wijken verdeelen om met een lijst rond te gaan. Staande de vergadering werd op voorstel van den Voorzitter der Visschers- vereeniging een bedrag van 25 gulden uit de kas geschonken. Zoo ook uit de kas der Ver- eeniging „Schultevaër". Reeds zijn de comité's bezig met in zamelen. Zij, die hun gave liever per soonlijk geven, in plaats van op de lijst te teekenen, kunnen deze indienen bij den Heer Bulge- meester, of bij de heeren D. Mookhoek en F. Klaaijsen, of aan het Bureau van ons blad. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de kommies A. I. de Bert alhier overgeplaatst naar Amsterdam. De Commissie voor het inzamelen van gelden voor een Muziektent, aan te bieden aan de Muziekvereeniging alhier, ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan, heeft in zooverre haar taak volbracht, dat zij met het rondgaan is gereed gekomen. Een bedrag van pl.m. 700 gul den is opgehaald, wel een bewijs, dat de burgerij doordrongen is van de behoeften hieraan en hun medeleven met onze Muziekver eeniging, Hoofdplaat. De Rijks- en Gem.-veldwachter alhier, hebben den Officier van Justitie voor geleid, zekeren P. D., 22 jaar, voermansknecht, wonende te Breskens, verdacht van verduis tering, gepleegd te Hoofdplaat, op 23 Juni 1924. De verdachte is na verhoor door den Rechter-Commissaris overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Oostburg. Werd oorspron kelijk gemeend, dat het mond en klauwzeer in deze gemeente, nadat de geheele Veerhoek- polder daarmede besmet was geweest, geweken was, thans verspreidt het zich over de ge heele gemeente en komt het voor zoowel op Stampershoek als aan den Maagdenberg. Oostburg. Voor het examen rijksklerk, kantongerecht, slaagde heden W. P. Erasmus, alhier en C. J. du Fossée te Eede. Oostburg. In het Gemeente huis alhier werd Maandagmiddag door den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Middelburg, de heer J. N. Pattist, afscheid genomen van het onder wijzend personeel in dit district, daartoe bijeengeroepen dooreene commissie, gevormd uit de hoof den der drie lagere scholen al hier en aan welke oproep zeer velen hadden gevolg gegeven, ongeacht de toegedane richting. Het hoofd der Openb. Schcol, de heer van der Werlf opende de bijeenkomst. Spreker wees op de banden, die den Inspec teur aan deze streek hechten door zijn strijd voor de Zeeuwsch- Vlaamsche belangen ten tijde der annexatiebeweging, op zijn aandeel in de stichtingder R. H. B. School alhier, op het behoud der Rijksnormaallessen, met 1 Sept. a.s. overgaand in een Kweekschool op de hoofd akte-cursus enz., uit welke feiten blijkt hoe nauw hem Zeeuwsch- Vlaanderen aan het hart ligt, hetgeen ook het onderwijzend personeel heeft gevoeld. Spr. constateerde, dat de Inspecteur ijvert om zijn landje vooruit te brengen, waardoor hechte ban den zijn gelegd, die door zijn vertrek niet verbroken zullen worden, waarna de heer van der Wet ff den Inspecteur geluk en voorspoed wenschte in zijn nieu we standplaats. De Inspecteur daarop het woord nemende kon niet anders zeggen dan dat het afscheid van dit deel van zijn district hem het zwaarst wooghij zegt, dat men van hem wel eens heeft gezegd, dat hij eerst Cadzante- naar, dan Zeeuw en dan Neder lander is. De heele streek ligt hem dan ook na aan het hart, en daarom had hij graag van allen afscheid genomen, waar voor evenwel de tijd te kort is. Spr. herinnerde nog even aan den tijd, dat hij schoolopziener in deze streek was. Van deze plaats maakt hij nog het com pliment, dat Zeeuwsch-Vlaan deren zeer goed de vergelijking kan doorstaan met andere deelen van het land, wat betreft het onderwijs. Hij zet verder zijne opvatting uiteen tegen het drin gend systeem, tegen de een vormigheid de persoonlijkheid van den onderwijzer met liefde, belangstelling voor het vak en karakter spelen de grootste rol bij het onderwijs. Verder memoreert spr. de uit voering der Leerplichtwet, waar mede hier niet die groote moei lijkheden zijn gerezen als elders, terwijl hij verder nog even aan stipt de weoschelijkheid van het uitwisselen van jonge krachten in de verschillende deelen der inspectie hij meent er nog den nadruk op te moeten leggen, dat hij niets dan onderwijsbelangen voorstond en geen persoonlijke. Hij feliciteert dhr. v. d.Werff, als Directeur der Rijksnormaallessen met de schitterende resultaten tot heden bereikt, hetgeen even eens zeker heeft bijgedragen tot omzetting der Rijksnormaal lessen in Kweekschool. De In specteur hoopt, dat de Kweek school nog lang het gloriepunt van het land van Kadzand zal zijn, en al komen er zeker nog zware tijden voor het onderwijs, toch moet het vaandel hoog worden gehouden. Hij dankt voor de hartelijkheid en voor de ont vangst, die hem hier is ten deel gevallen, daarbij de hoop uit sprekende, dat de Cadzandsche jeugd nog lang een parel zal zijn aan de kroon van Nederland. School- on Kerknieuws. Oostburg. De heer G. v. Damme alhier is aan de Univer siteit te Leuven geslaagd voor het eerste doctoraal examen in de geneeskunde. Wisselkoersen. Dollars f 2.61 -f 2.62, Ponden f 11.51-f 11.55, Marken f0.62- f0.63, p. billioen, Belg. Francs f 12.00-f 12.20, Fransche francs f 13.35-f 13,60, Kronen (afgest. f0.38-f0.40». SPORT. DUIVENSPORT. De Zeepfabrieken „Pleines" te Den Dolder, Utrecht hielden Zondag een groote Nationale prijsvlucht op Dax, waaraan door geheel Nederland werd deelge nomen met 8000 duiven. De voorloopige uitslag, wat Z. Vlaanderen betreft is le duif van E. Martelaere te Groede, 917 K.M. Maandagmid dag om 12.31 uur, J. Wage te Sluis om 12.23 uur, Bom te Axel om 1.39 uur, F. J. Dieleman te Axel, W. Brevet te Cadzand, J. Riteco te Oostburg en P. van Iwaarde te Cadzand. Uit Z.-Vlaanderen werd met 64 duiven deelgenomen, gister middag 4 uur waren 16 bekend. De lossing had plaats Zondag middag 1 uur met Westen wind en betrokken lucht. Politierechter te Middelburg. Zitting van 25 Juli. De volgende zaken werden be handeld E. C., 27 j., arbeider te Sluis, werd beklaagd dat hij in 1924 te Sluis een duif, toebehoorende aan J. v. B., welke duif door hem was gevangen, zich heeft toegeëigend. Eisch f25 of 25 d. hechtenis Uitspraak idem. D. E., 22 j., landbouwers knecht te Groede, werd ten laste geiegd, dat hij op 18 Juni j.l. te Groede aan T. S. v. d. B. een schop heeft gegeven. Eisch f 25 of 25 d. hecht. Uitspraak f 15 of 15 d. h. I. C. D. B., 39 j., landbouwer te Breskens, werd beklaagd dat hij op 12 Juni jl. te Breskens een drietal duiven, die toebehoorden aan P. F. R., heeft beschadigd. Eisch f5 of 5 d. hechtenis. Uitspraak f 1 of 1 d. J. Q., 18 jwerkman, Bres kens, werd beklaagd, dat hij op 15 Juni jl. te Breskens J. L. v. d. H. heeft mishandeld. Eisch f 50 of 50 d. hecht. Uitspraak f 10 of 10 d. h. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Woensdag 30 Juli 1.20 1.44 Donderdag 31 1.53 2.17 Vrijdag 1 Aug. 2.30 2.54 N. M. Donderdag 31 Juli nm. 9.08 Licht op «oor RIJwiolon enz. Woensdag 30 Juli nm. 9.25 Donderdag31 9.24 Vrijdag 1 Aug. 9.23 AANGEHOUDEN. De kassier Brinkman te Deven ter, die in staat van faillissement is verklaard, is te Bremen aan gehouden. Hij had zich blijkbaar derwaarts begeven in zijn nog onlangs nieuw aangekochten auto. Dinsdagmorgen is hij te Arnhem geweest, heeft daar een reparatie laten verrichten en is daarop vertrokken langs den Velperweg. Men wist toen nog niet, dat zijn firma haar deuren gesloten had. Toen het bevel tot aanhouding kwam, was de vogel gevlogen. Maar de politie te Deventer kreeg een spoor naar Bremen in bezit en Don derdagavond was de zekerheid verkregen, dat B. aldaar was gearresteerd. Het is niet bekend, of hij zich nog in het bezit be vindt van de pl.m. f 23.000, welke hij bij het vertrek uit Deventer bij zich moet hebben gehad. De waarnemende commissaris van politie en een rechercheur zijn gisterenavond naar Bremen ver trokken om te trachten B. naar ons land over te brengen. DE GROOTE BRAND TE VLISSINGEN. De groote brand is uit gewoed. Dank zij de hulp uit Rotterdam is een groot gedeelte van het terrein gespaard gebleven, zoo mede eenige tanks. Een speciale verslaggever van „de Tel" is in de gelegenheid, een verklaring weer te geven, afgelegd door den stoker Evert Sinke te Souburg, den man, die Willeboordse het laatst heeft gesproken. Deze verklaring is van belang in verband met het ontstaan van den brand. „Ik was", aldus Evert Sinke, „in den nacht van Donderdag op Vrijdag om ongeveer twee uur bezig kolen op een lorrie wagen te laden voor de stook plaats. Toen Willeboordse op de tank klom, riepen wij elkaar nog een aardigheid toe. Ik zag dat Wil leboordse het mangat open maakte en zijn peil'at in detank liet zakken. Willeboordse had geen lamp bij zich, daar de om lingende booglampen op het terrein voldoende licht verspreid den. Ook weet ik pertinent, dat Willeboordse geen brandende pijp of sigaar had. Is hij al vol vroeg ik hem. Maar in plaats van te antwoor den, schreeuwde Willeboordse plotseling „Help I Moord I Brand 1 Ik verbrand." Een vuurkolom kwam uit het mangat en werd hoe langer hoe grooter. Toen zag ik hem op den bovei kant van de tank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de groote hitte was het inij onmogelijk verder te komen, klom daarom de ladder af en ging alarm maken. Tot zoover het verhaal van Evert Sinke, dat het moeilijk maakt voor den brand een aan nemelijke oorzaak te vinden. DE RAMP OP DE SCHELDE. Onder de gemeente Oostka- pelle is het tiende lijk aange spoeld. Het was dat van de 23- jarige W. Vogel uit Vlissingen. Te Heerlen hebben enkele Zeeuwen een comité opgericht tot steun aan de betrekkingen van de verongelukte visschers Bij den Burgemeester van Vlissingen is een gift ingekomen van f 1000 van den heer A. J. M. Goudriaan te Rotterdam. DE MOORD TE CULEMBORG. De oud rechercheur Haverman die door de bevolking van Cu- lemborg als de dader van den aldaar gepleegden dubbelen moord werd aangewezen en Vrijdag op last der justitie in hechtenis werd genomen, heeft in de gevangenis te Tiel. waar heen hij was gebracht, zich in zijn cel opgehangen. Vrijdagavond 7 uur was de verdachte op last van den officier van justitie opgesloten in cel nummer één van het politie bureau te Tiel. Den chef van de politiewacht die om tien uur opkomt, was opgedragen den arrestant nauwkeurig te contro leeren wat vap uur tot uur ge schied is. Om vier uur tien min. Zaterdagmorgen hebben twee agenten zijn cel door het schaft- gat belicht. Haverman richtte zich op in het bed zeggende „Wat zijn jullie bang". Blijkbaar had beklaagde niet geslapen. De agent Leenders, die even voor vijf controleerde, zag den be klaagde hangen aan den nippel, waartegen overdag het rustbed wordt opgeslagen. Dadelijk heeft hij hem losgesneden en daar hij nog warm was terstond de kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder gevolg. Inmiddels werd de gemeentegeneesheer dr. de Haan gewaarschuwd, die vijf uur twintig kwam en constateer de, dat de dood eerst kortelings kon ingetreden zijn. De verdachte heeft dus uitvoering gegeven aan het voornemen, dat hij bij zijn vorige aanhouding kort na den moord tegen den rechter commissaris uitte: „Als ik weer wordt aangehouden, pleeg ik zelfmoord." EEN WAARSCHUWING. Door de rijkspolitie te Dom burg zijn aldaar Zaterdag aan gehouden een 2 tal kooplieden, die onder allerhande voorwend-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2