ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Omzicht, Door liefde overwonnen. Landbouw Tentoonslellig BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,020iB breskens p°7%r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 23 Juli 1924 Nummer 2946 Het leven ia een aaneenscha keling van compromissen. Dat beseffen we allemaal, zoodra we de eerste jeugdjaren acuter de rug hebben en ervaren, dat we onze liefste wenschen en vaak onze liefste beginselen met de werkelijkheid in overeenstem ming moeten zien te brengen, willen we van ons leven nog een draaglijk geheel maken. Maar in het politieke leven is dit wel in bijzondere mate. De prakti sche politiek is feitelijk niet an ders dan de toegepaste kunst van de compromissen. Ook dat hebben we altijd geweten. En we zijn het de laatste jaren in buitengewone duidelijkheid ge waar geworden. Niemand zal zich daarom ook verwonderen, dat we naar een nieuw compro mis in de internationale politiek op weg zijn. Mac Donald, de Engelsche premier, heeft zich gehaast op de noodkreet van zijn bedreig den Franschen collega te hulp te snellen. Dat was niet enkel een uiting van kameraadschap. De drang naar zelfbehoud sprak er zich eveneens in uit. De tal- looze nederlagen, die de Engel sche regeering tegen den tegen stand van conservatieven en li beralen lijdt, kan haar sinds lang overtuigd hebben, dat ze in En- geland's binnenlandsche politiek van haar beginselen en idealen niet veel zal kunnen verwerke lijken. Maar Mac Donald heelt nog een ander ideaal. Hij wil Europa den vrede te rugbrengen en daarmee de Euro- peesche beschaving redden. Het is een ideaal, waai voor het de moeite waard is zich de opoffe- ringen te geti oosten, die de ar- beidersregeering ongetwijfeld brengen moet. Maar het is ook het eenige, dat haar nog op de been houdt. Want zoo liberalen en conservatieven Mac Donald en zijn collega's nog aan het bewind laten, dan is het wel voor een goed deel om hen de kans ,En welke hinderpaal zou er dan volgens uwe meening in den weg kunnen komen vroeg hem de professor met een venijnig glimlachje. „Dit beletsel, mijnheer Huf- schmidt, ligt in eene gebeurtenis, die reeds vele jaren geleden te Weenen heeft plaats ge had. Vergun mij, Professor I u die treurige geschiedenis te ver halen ongeveer met dezelfde woorden, als waarmedeik dezelve onlangs en bij toeval gelezen heb in een der te Weenen ver schijnende dagbladen uit dien tijd. Zoo dan ter zake 1 In eene der groote voorsteden van Wee nen woonde, ettelijke jaren ge leden, een huisgezin, hetwelk toen in de bitterste ellende ver keerde. De huisvader was door voortdurende ziekelijkheid niet in staat om te arbeiden, en de vrouw, in hare hoedanigheid als Werkster, in geenen deele bij machte, om alleen het brood te verdienen voor een bijna altijd bedlederigen echtgenoot en drie nog zeer jeugdige en zwakke te laten dit ideaal te verwezen lijken en zoo mogelijk den Euro- peeschen warboel te ordenen, waartoe conservatieve zoowel als liberale regeeringen onmach tig zijn gebleken. Maar deze or dening, daarvan is Mac Donald zich ongetwijfeld bewust, eischt de Fransch-Engelsche samen werking. Zoolang de mogelijk heid daarvan dan ook openblijft, schijnt zijn ministerieel bestaan verzekerd, maar ook zijn ideaal voor verwezenlijking vatbaar. Die laatste gedachte ontneemt aan de zorg die zich in zijn spoedige overkomst naar Padjs voor zijn ministerieel leven uit spreekt, haar egoïstich karakter. Mac Donald is ongetwijfeld vol komen te goedertrouw wanneer hij zich de toekomstige redder van Europa waant. En dit ge loof, deze vurige begeerte Om de menschheid een dienst te doen, is het, veel meer dan de zorg voor het eigenbelang, die hem aan het voortduren van zijn ministe schap doet hechten. Zou hij daarvoor dan niet de com promissen over hebben, waartoe het leven ons allen dwingt Maar te Parijs moesten feite lijk drie compromissen tot stand komen. Het eene was dat tus- schen Mac Donald en Herriot, die te Chequers te zeer van we- derzijdsche hartelijkheid genoten om te meiken, dat ze het niet in alle opzichten met elkaar eens waren. Het andere was dat tus- schen Herriot en de Franschen, die eerst door Mac Donald's toelichting begrepen hadden, dat ook Herriot's verlangen hem te ver ging. En het derde eindelijk was de overeenstemming, die bereikt moest worden tustchen het compromis Mac Donald - Herriot eener en het compromis Herriot—Frankrijk anderzijds. Was het wonder, dat de mani pulatie niet in allen deele ge lukte en men er de voorkeur aan gaf het gebrek aan volledige overeenstemming door een nieuwe frace als een andere mantel der lietde te bedekken Maar dit laat het werk van kinderen, waarvan de oudste pas den leeftijd van dertien jaren had bereikt. Door honger en koude want het was winter, was dus het beklagenswaar dige vijftal aan de nijpendste armoede ten prooi. Doch, wat gebeurde er Leopold aldus was de naam van het oudste der drie kinde en een knaap, die buitengewoon veel aanleg voor het teekenen had, en op school daarin altijd den eersten prijs behaalde, kwam op de misdadi ge gedachte, om Oostenrijksche coupons na te maken niet alleen, maar ook om ze uit te geven voor echte munt. Mocht ook al het teekentalent van den dertien- jarigen knaap uitstekend genoemd worden, hij bracht nochtans geen wonderen voortmaar zijne proefstukken waren toch van dien aard en zelfs zóó gelijkend, dat men ze er geen bijzonder acht op slaande des avonds zeer goed voor echte coupons van de hand kon doen. Op deze wijs had de deugniet reeds ver scheidene coupons aan dezen en genen voor echte in de hand gestopt, toen hij eindelijk op heeterdaad werd betrapt, en evenzeer als zijne ouders met welker voorkennis en toestem ming alles geschied was een geruimen tijd in den kerker voor het slot-comp omis aan de Lon- densche confe entie over. Zal daar Mac Donald het laatste restje van zijn beginselen van internationale politiek aan de Fransche begeerigheid offeren Het zou in de lijn liggen, die de vorige Britsche premiers volg den. Maar juist omdat men daar mee geen resultaat bereikte, is aan Mac Donald de beurt gelaten. Wanneer hij ook dit laatste restje offert, dan offert hij daar mee ook zijn kans en zijn ide aal, welljcht zelfs de laatste kans, die Europa gelaten werd. Want het is duidelijk, waarom het thans gaat. Het compromis tusschen Herriot en de Franschen is tot stand gekortien. Ook het compromis tusschen Herriot en Mac Donald leek geslaagd. H et zijn juist de punten, waarop deze twee comprommissen van het verschil aangeven. Mac Do nald en Herriot hebben haar ieder op zijn wijze belicht. De Commissie van Herstel is in haar eer en bevoegdheden hersteld. Het gevaarlijke idee van een nieuwe commissie heeft Mac Do nald losgelaten. Maar het gaat er nu om, of die commissie als tot nu toe een Fransch orgaan zal blijven, dienstig aan de Fran sche belangen. De beide minis ters hebben goedgevonden, dat er. ook een Amerikaan in zou worden opgenomen. Maar ook dat is niet het beslissende. Mac Donald wil, dat deze Amerikaan de beslissing zal heb ben zoodra maar een der leden uit de commissie het over het al of niet in gebreke blijven van Duitschland niet met de anderen eens is. En Herriot heeft in den Franschen Senaat verklaard, dat hij alle scheidsrechterlijke be slissing buiten de commissie om geweigerd had en de Amerikaan er als gewoon lid in zitting zou nemen. De beteekenis van het verschil is duidelijk. Het blijft een strijd tusschen de Fransche en de En gelsche opvatting van het her stel, dat men thans door de uit voering van de rapporten wil zijne misdaad moest boeten". Van Glietz zweeg eenige oogen- blikken in afwachting of de heer Hufschmidt ook iets repliceeren zoudoch geen antwoord krij gende, Btond hij op, trad naar den professor toe en vervolgde op een vastberaden toon „Kunt gij u niets dergelijks herinneren, Professor Ik heb toch daadzaken opgenoemd, en u die feiten verteld bijna met de zelfde woorden, als waarmede ik ze, zooals ik u zeide, gelezen heb in oude dagbladen, die mij een paar maanden geleden bij toeval onder de oogen kwamen. Het tooneel mijner geschiedenis was Weenen, en de held van 't gebeurde werd in het door mij gelezen dagblad met naam en toenaam genoemd, en die hoofd persoon heette Leopold Huf schmidt". Het gelaat van onzen profes sor had bij het vernemen van al dat gebeurde de uitdrukking gekregen van een waanzinnige. Alleen de naam van Leopold, door van Glietz in den loop van het verhaal genoemd, was hem reeds door merg en been gegaan; maar de daarop volgende bij zonderheden waren door den verhaler zóó naai het leven ge- teekend, dat er bij den heer Hufschmidt niet de minste twijfel trachten te benaderen, maar waarboven de Franschen altijd het Damocles-zwaard van hun sancties willen laten hangen. De Londensche finantieele wereld heeft het dreigend gevaar al beseft en doen weten, dat het niet wilde meewerken tot het verschaffen van de leeping, die Duitschland volgens de rappor ten zou moeten krijgen, wanneer het gevaar van Fransch ingrijpen en van andere controle over het bezette gebied dan waarin het plan Dawes voorzag, het besten dige blijft. Dit tweede punt wijst op de tweede moeilijkheid, die in de ontruiming van het Roer gebied gelegen is. Zij spreekt eveneens het verschil tusgchen het Fransche en Engelsche stand punt uit. Zal de Londensche conferentie het kunnen overbrug- fen Wanneer de kunst der po- tiek de kunst der compromis sen is, dan zal deze conferentie van Mac Donald's belt id onge twijfeld sterke staaltjes te zien moeten geven. Maar het schijnt wel of de Engelsche premier zich daarin vrij zeker zal schikken. Ook met Egypte wil hij 't met een compromis over Soedan pro- beeren. Het is wellicht de vei ligste weg. Maar ook de lang zaamste, En wie jong en geest driftig is, wil gewoonlijk van dien weg niet weten. De Vlaamsche nationalisten hebben het opnieuw getoond, toen ze hun eigen feest ter her innering van den Guldensporen slag op touw zetten en daarmee de officieele feestviering, die van de Vlaamsche minimalisten uitging, boycotten. Niet met het mindere, met het volle pond hunner Vlaamsche eischen alleen willen ze zich te vreden stellen. Het is ongetwijfeld waar dat het betere vaak de vijand is van het goede, en de weg van het leven den weg der compromis sen is. Maar het blijft ook noodig de vaan der beginselen hoog te dra gen als een veilig en zeker tee- ken in den onzekeren strijd. meer overbleef of hij zelf was die Leopold. En dat hij zich niet had bedrogen, bewezen de allerlaatste woorden van het verhaal. „Waarlijk, mijnheer v. Glietz I" stamelde hij doodsbleek en om toch iets te zeggen ,al dat gebeurde in mijne jeugd was mij inderdaad geheel en al door het hoofd gegaan. Twee en twintig jaren is het reeds geleden, en door de ontzettende wisse lingen in mijn volgend leven, zijn de gebeurtenissen uit mijne jeugd geheel op den achtergrond geraakt, zoodat ik er niet meer eens aan dacht". „Ik begrijp zeer goed" aldus ging van Glietz met een valsch glimlachje voort, en maar al te goed gevoelende, dat hij aan de winnende hand was „Ik begrijp zeer goed, dat het alles behalve aangenaam is, als er dan eensklaps iemand op komt dagen, die zulke oude en vuile historietjes weer op komt halen, en ze den hoofdpersoon er van onder den neus wrijft". De kunstenaar beet zich op de lippen, en vroeg hem toen nog al spijtig „Maar hoe zijt gij dit alles te weten gekomen „Hoofdzakelijk door louter toeval, Professor 1 zooals ik u in De Groote te kluist. V e r v o 1 g. De Bekroningen. Gevolg gevend aan onze mede- deeling in dit nummer de uitslag der bekroningen te geven, laten wij die hieronder zoo uitvoerig mogelijk volgen Beginnen we met de Afdeeling Paarden Hengsten: Klasse 1, hengsten geboren in 1920 of vroeger, hoogte 1.65 of meer. Eerste prijs Deda van Corns Zeegers te Terneuzen, tweede Germain de Caneghem van P. J. Lanoije, te Aardenburg, derde Burrhus d' Ahea vau Gebr. Aernaudts, Sluis, vierde Fleur de Fantan van G. Buijsse, Biervliet, 5e Marinus Zuid van Leop. de Bruyckere, Sluis-Heille, 6e Adriaan van Gebr. d'Hoore, Sluis. Klasse 2. Hengsten geboren in 1920 of vroeger, hoogte min der dan 1.65 M. Eerste: Moustache van Leop. de Bruyckere, 2e Sultan van Gust. Buysse, 3e Fantan d'Yz van dezelfden, 4e Pacha de Baeygem van H. V. Esperance te Schoondijke, 5e Condé de Laboureur van C. A. de Bruyc kere te Breskens, 6e Joubert v. P. J. O. Lannoye, 7e, Rève d' Or van Ed. Deveneijns te IJzen- dijke. Klasse 3. Hengsten geboren in 1921 hoogte 1.64 M. of meer. Eerste Donateur van P.Lan noye, 2e Cavalier de Veerhoek van R. Stuim te IJzendijke, 3e Drinker d'Aardenburg, van P. Lannoye, 4e Vaiuqueur d'Ahea van Gebrs Aernaudts, 5e Frits d'Ahea van dezelfden. 6e Bien- fait de Sasput van C. Cammaert Schoondijke, 7e Kobalt Je Zeeuw van L. de Bruyckere. Klasse 4. Hengsten geboren in 1921, hooger dan 1.64 M. Eerste en eenige prijs, Nero van A. Risseeuw iz. te Retran- chement. Klasse 5. Hengsten geboren in den aanvang van ons gesprek reeds gezegd heb. Onder een hoop misdruk, hetwelk ik door zoeken moest, viel mijn oog toe valligerwijs op een paar dag bladen, die er onder verzeild geraakt waren, en in eep daarvan vond ik het tragisch geval ver meld, hetwelk ik u verhaald heb. Gij begrijpt natuurlijk wel, dat dit koren op mijn molen was. Dat exemplaar zal ik goed be waren, dacht ik want bij tijd en gelegenheid kan de inhoud er van in mijne hand een uit muntend werktuig zijn, om profes sor Hufschmidt te doen storten van het toppunt van eer, hetwelk hij met alle talenten toch grootendeels met behulp van de partijdige en wispelturige Mevr. Fortuna bereikt heelt". Behalve de namen der veroor deelden aldus ging van Glietz voort „werd ook de hun toe gevoegde verdediger genoemd, een arme advokaat, welke in die dagen zijn praktijk eerst begon uit te oefenen, en het tot heden toe, dat wil zeggen na een tijds verloop van twee en twintig jaar niet verder gebracht heeft, dan dat hij er thans een paar karig bezoldigde klerken op na kan houden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1