MsMit mus. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws besloten om zooveel mogelijk met het protectionisme te breken en daardoor geleidelijk te ko men tot vrijhandel. Ofichoon men zeer goed doordrongen was van de financieele gevolgen voor lands schatkist, was men toch de meening toegedaao, dat naar een vrij ruilverkeer moest wor den gestreefd en dat dus be gonnen diende te worden om levensmiddelen en alles wat door den kleinen man gebruikt werd, zooveel mogelijk van lasten vrij te stellen, Men was er zich in die dagen van bewust, dat af schaffing van beschermende rech ten zou voeren tot een verlaag den levensstandaard. Ongeveer 40 jaren geleden kwam de Tariefwet tot stand, zooals wij die principieel thans nog kennen, en wel in 1877- De tarieven werden toen ver laagd. Voorts bleef de invoer van grondstollen en machines vrijwel vrij, de half fabrikaten werden belast met 23 procent, de afgewerkte goederen met 5 pCt. Reeds meermalen werd ge tracht, in deze regeling, welke ongetwijfeld wel haar fouten en gebreken zal hebben en waar voor een technische herziening op haar plaats zou zijn, veran dering te brengen. Maar al deze pogingen leden jammerlijk schip breuk. Zoo leed minister Pierson in 1900 reeds echec, toen hij 't invoerrecht van 5 op 6 pCt. wilde brengen. Eenige jaren daarna kwam minister 11a-te van Tecklenburg met een voor stel om de rechten tot 10 of 12 pCt. te verhoogen (1904). Maar ook van deze voorstellen kwam niets terecht. Erger nug verging het minister Kolkman toen hij in 1911 de halffabrikaten met 5—6 pCt., de fabrikaten met 10—12 pCt. wilde belasten. Een geduchte politieke nederlaag was het ge>olg. En thans zal minis ter Colijn probeeren de tarieven te herzien en het gemiddelde der verhooging te brengen op 8 pCt. Ook nu rijst er, en het is wel merkwaardig, juist uit de krin gen der betrokkenen, een hevig verzet en in tal van adrersen zoowel van middenstand als van de groot-industrie wordt verzocht 't ontwerp weer in te trekken. Is nu het nieuwe ontwerp als een gevaar voor ons volk te beschouwen Wij van ons standpunt kunnen niet anders zeggen dan van ja. In meer dan één artikel wezen wij reeds op de groote econo mische nadeelen, welke tarieven voor de gemeenschap medebren gen. Ofschoon wij gaarne erkennen dat de taak van den huidigen Minister van Financiën een uiterst moeilijke is en het sluitend maken van het budget vóór alles op den voorgrond dient te staan, gelooven wij toch ook, dat een verhooging van de tarieven, van economisch standpunt gezien, niet gewenscht wordt. Inflatie, zoo is steeds van de zijde van dezen Minister betoogd, zou een ellende voor de arbeiders be- teekenen, daar immers de koop kracht zou verzwakken. Maar verhooging van de tarieven zal eveneens de koopkracht van het volk moeten verzwakken, daar niet ontkend kan worden, dat 't leven daardoor duurder wordt. Inderdaad is dit een feit 1 Wel wordt door voorstanders beweerd, dat wanneer de buiten- landsche invoer moeilijker wordt en de voortbrenging in 't eigen land loonender. dat dan nieuwe fabrieken zullen verrijzen en bestaande ondernemingen zich dus zullen uitbreiden, doch wan neer dat inderdaad als regel gold, zou ieder land nog sterk protectionistisch aangelegd zijn. Want een feit is, dat ieder toch zooveel mogelijk voor zich zelf zorgt. Maar dit motief, dat eeuwen geleden misschien waar de had, is door het internationale karakter van het ruilverkeer weggevaagd. Met dergelijke fictieve voor stellingen kunnen we ons thans niet meer bezig houden. Een feit is, dat waar artikelen duur der worden, het leven eveneens duurder wordt en dat, wil de koopkracht van den arbeider en van tal van economisch m»t hem g-lijksiaaudeu men denke De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL maar eens aan kantoorbedienden, beambten, enz. enz. behouden blijven, het loon met 'n gelijk bedrag behoort te worden ver hoogd, als de meerdere kosten door verhooging van de tarie ven bedragen. De arbeidsprijs, d.w.z. de kosten van den arbei der, benoodigd in de industrie, moet daardoor stijgen en het grond- of bedrijfskapitaal, be noodigd voor het drijven eener zaak, zou hooger worden. In- stede van de lasten voor de in dustrie te verlichten, zouden deze dus ernstig verzwaard worden. Waar nu allerwege erkend wordt dat eerste vereischte voor onze industrie is de productie zoo goedkoop mogelijk te doen zijn voelt men onmiddellijk, dat juist het tegendeel bereikt wordt immers moeten de producten duurder worden. Want het ligt ook voor de hand, dat de ar beiders geen genoegen zullen nemen met een verhooging van hun budget, doch in alle gevalle een tegemoetkoming zullen wen- schen in den vorm van verhoogd loon. Maar ook van andere zijde zou de industrie benadeeld wor den, Men neme maar eens goede nota van de massa verzoek schriften, waarvan de inhoud in de meeste bladen te vinden is. Dat in verband met het inter nationale karakter van het ruil verkeer ook van deze zijde groote bezwaren rijzen, en dus geenszini uitbreiding van onze nijverheid is te wachten, hierop wezen wij reeds bij vroegere ge legenheden. Een practiiche technische her ziening moge op haar plaats zijn, niet een financieele verhooging. Zeeuwsche huldiging van H. M, de Koningin te Middelburg. Ondanks het feit, dat reeds herhaaldelijk over eene Zeeuw sche huldiging van H. M. de Koningin op 6 Aug. a.s. is ge sproken, blijkt toch, dat er nog velen zijn, die de huldiging, die op 6 Aug. op het Molenwater te Middelburg zal plaats hebben verwarren met het openluchtspel, dat in den namiddag op de Markt zal worden gegeven. Daarom wordt hier nog eens in herinnering gebracht waaruit die huldiging zal bestaan. Om 11 uur voormiddags van den 6en Aug. zullen op het Molenwater in colonnes zijn op gesteld alle vereenigingen, cor poraties, bonden en particuliere personen, die zich daarvoor vrij willig hebben aangemeld. Vereenigingen in het bezit van een vaandel, terwijl er ook zullen zijn, die door een schild de aandacht zullen trekken. Bij aankomst van H. M. op de voor dit doel voor Haar gebouwde tribune zal de vaandel- groet worden gebracht falie vaandels worden dan langzaam gestreken) en 2000 zangers en zangeressen zullen eenige liede ren ten gehoore brengen. De zangers worden door drie muziekkorpsen begeleid. Onmiddellijk na den zang begint een défi'é. Alle betoo- gers marcheeren dan in rijen van vieren langs Hare Majesteit welke voorbijmarsch door een zevental muziekkorpsen zal wor den opgeluisterd. Zooals bekend is zal H, M. de Zeeuwen bij Haar bezoek aao Middelburg met grooten luister vereeren. H. M. zal in Middelburg ge bruik maken van een van Haar mooiste rijtuigen, dat door een zesspan, dat door jocceya wordt bestuurd, zal worden getrokken. Bij de betooging op den Dam, het vorige jaar, defileerden ruim tienduizend personen voor H.M. De indruk van het geheel was overweldigend. Voor de Zeeuwsche betooging gaven zich nu reeds 6600 Zeeu wen op. Er kan op een aantal worden gerekend, dat de ver gelijking met de dambetooging zeer goed kan doorstaan. Wij felooven, dat de betoogers op Aug. het Molenwater zullen verlaten met eenen indiuk, die levenslang zal bij blijven. Eigenaaidig is, dat het 4e District in het getal van 66U0 betoogers, nog lang niet is ver tegenwoordigd evenredig aan zijne beteekenis in de provincie Zeeland. In herinnering worde hier gebracht, dat de burge meesters zich bereid hebben verklaard, de opgaven voor de betooging in ontvangst te nemen. Vergemakkelijkt het werk van het comité voor de huldebetoo- ging door U tijdig op te geven. Jhr A. A. ROËLL f Gisteren js te 's Gravenhage in den ouderdom van 85 jaren overleden de heer jhr A. A. Roêll, gepensionneerd vice-ad- miraal, oud-minister van marine en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Breskens. Het Provinciaal Comité Zeeland van de Nationale Commissie tot Herdenking der Mobilisatie 1914, heeft zich tot de burgemeesters in de provin cie Zeeland gewend met het verzoek hun medewerking te verleenen ter vorming van plaat selijke comité's, en op in elk geval op 31 Juli een collecte te doen houden voor het bekende liefdadig doel. Medegedeeld wordt dat aan de verschillende kerkgenoot schappen is verzocht in de gods dienstoefening, voorafgaand aan 31 Juli a.s., het gebeuren van 10 jaar geleden van den kansel te herdenken. Sluis. De groote Kring tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, 17 dezer alhier te houden, zal naar officieel wordt medegedeeld door den Miniiter van Landbouw Donderdagmorgen 10 uur wor den geopend. De feestelijkheden zullen Vrij dag 18 dezer worden voort gezet. Waterlandkerkje. In de vergadering van den Gemeente raad van 9 Juli j.l. werd de verordening op het heffen van leges gewijzigd inzake jachtacten en worden nu 6, 3, 2 en 1 gul den. De Raad besloot niet in te gaan op de voorwaarden ge steld door de P. Z. E. M. tot afname en gebruik van Electri- sche stroom. De rekening 1923 werd aangeboden en de cijfers wijzen 'n kwaad slot van f816.21, ontvangen f20358,46, uitgaven f21174.67. Herbenoemd werden tot zet ter de heeren Iz. Contant en J. J. Schilleman. De heer J. B. Sturm was niet ter vergadering. STAMBOEK NEDERL. TREKPAARD. Bij de gisteren te Dordrecht gehouden keuring zijn voor wat de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen West. Deel betreft de volgende prij'.en toegekend: Hengsten van 5 jaar en ouder, 4e prijs Burrhum d'Ahea van Gebrs. Aerr.oudts, te Sluis. 2e prijs Fantan d'Yz, van G. Buijsse, te Biervliet. Hengsten van 4 jaar4e pr. Held, van F. C. Dieleman-de Feijter te Waterlandkerkje, 2e Sultan, van J. Buysse, Biervliet, 3e Moustach, van L. de Bruyc kere te Sluis. Heugsten van 3 jaar2e pr. Fritz, van Gebr. Aernoudts te Sluis, 3e Cavallier de Veerhoek, van R. E. M. Sturm, te Ijzen- dijke. Merriën van 5 jaar en ouder, le prijs Mimi d'Isaac, van Gebrs. Aernoudts, te Sluis, 2e pr.julma de Laboureur van j. de Feijter, te Schoondijke, 3e prijs Docila de Laboureur, van C. A. de Bruijckere, te Breskens, 4e prijs Bora Sluis, van Gebrs. Aernoudts te Sluis, Diena van Cam. Cam- maert te Schoondijke, Bertha, van Eug. de Badtz, te Oostburg, 5e prijs Jacobs van G. Buijsse te Biervliet. Merriën van 4 jaar 4e pr. Elza de Laboureur, van Joh. de Feijter te Schoondijke, 3e Bra- rade du Kat, van Gebr. Aer noudts te Siuis. Merriën van 5 jaar en ouder; le pr. Hirondelle, eigenaar M. de Dobbelaere, IJzendijke. Merriën van 3 jaarCora d'Ahea, eigenaar Gebr. Aer- naudts, Sluis. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kbrk.. Zondag 13 Juli 1924. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 9l/> u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5l/j u ds Bremer. Groede v 10 u ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 10 u Geen dienst. Waterlandk. v 10 u ds Scholte. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatielokaal Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 12 Juli 10.10.24 Zondag 13 11.05 11.29 Maandag 14 12.04 12.28 Dinsdag 15 1.1.24 Volle Maan Woensdag 16 Juli nin. 1.09. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg d.d. 3 October 192', is het huwelijk tusichen Maria Louisa de Tree, gedomicilieerd te Breskens en Daniel Dingemanse, zonder be roep wonende te Breskens door echtscheiding ontbonden ver klaard. St.-Crt. Dit vonnis is 8 Juli in de re gisters der Burg. Stand inge schreven. SPORT. DUIVENSPORT. Breskens. Uitslag van de wedvlucht gehouden op Arras door de Postduivenvereeniging ,de Zwaluw" op Zondag 29 Juni. Jonge duiven, le en lie P. Riteco, 2e J. de Jonge, 3e A. Luteijn, 4e A. v. d. Velde, 5e G. Erasmus, 6e J. de Meijer, 7e en 12e J. Note- baeit, Se en 9e W. Quaars, 10e A. Wagenaar, 13e J. van den Broecke. Oude duiven, le R. van Quekelberghe, 2e, 3e en 5e C. de Bruijckere, 4e J. Notebaert, 6e Jansen. Uitslag Dourdan 6 Juli. le C. de Bruijckere, 2e, P. de Kruijter, 3e J. de Jonge, 4e en 5e J. Verpoorten, 6e A. van de Velde, 7e A. de Jonge, 8e J. Notebaert, 9e P. v.d. Velde, 10e A. Luteijn, lie G. Erasmus, overduif P. Riteco. Zuidzands. Uitslag wedvlucht Moscroun 4 Juli 1924 van de .Luchtbode" alhier. Jonge duiven, le, 4e, 7e en 8e J. Manhave, 2e en 3e A. Aalbregtse, 5e en 6e A. Wage. Oude duiven, le A. Wage, 2e Gebr. Kools. Uitslag Clermont 29 Juni. le en 7e Gebr. Kools, 2e J. de Ligny, 3e en 4e J. Risseeuw, 5e J. Manhave, 6e T. van de Vijver. Overdijf P. Hubregtse. Korte uitslag van de wedvlucht op Bordeaux van den Bond van Postduivenliefhebbers in West. Z.-Vlaanderen, waaraan werd deelgenomen door 220 duiven/ iJe eerste duif werd gecon. atateerd te Sluis te 5.9.27 uur nam. op een afstand van 777,08 K M. met eene snelheid van 1265,6 Meier per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd te 8.10.45 uur nam. te Schoondijke op een afstand van 786.67 K.M. met eene snelheid van 988,6 Meter per minuut. De duiven werden gelost te 6,55 uur voorm. bij een sterke Z.W. wind. Het was de eerste maal, dat deze groote vlucht op één dag werd afgespeeld. De eeiste 10 prijzen zijn als volgt Iz. Sanders te Sluis le, J. Wage te Sluis 2e, J. Buijck te Oostburg 3e, Riteco te Oost burg 4e, J. van de Velde te Breskens 5e, Alf. de Smet te Sluis 6e, W. Brevet te Cadzand 7e, G. Verdegem te IJzendijke 8e, Iz Buijze te Relran hement 9e, J. Masclee te Retranchement 10e. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Woensdagavond omstreeks half zeven heeft zekere P., wonende aan de Middellaan te Breda, zijn vader bij een huiselijken twist, met een mes, een gapende wonde in de maagstreek toege bracht. P. is na het voorgevallene op de vlucht gegaan, doch het is de politie eenigen tijd later mo gen gelukken, den dader te ar resteeren. De gewonde is naarhetR.-K. Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is, naar wij verneme niet zonder gevaar. EEN STIER PER VLIEGTUIG. Deze week heeft de K. Lucht vaart Mij. per vliegtuig.een stier kalf van Rotterdam naar Parijs vervoerd. De inlading en het vertrek hadden plaats onder veel belangstelling, daar de leden van de jaarvergadering van d n Ned. Bond van Veehandelaren rrbij tegenwoordig waren. Op het vliegveld, zot meldt de Msb., stond de K.L.M.-ma- chine al gereed. In de cabine was een hok gemaakt. De stier graasde rustig in de nabijhe'd. Toen werden er speeches afge stoken. Op Holland, op den vee handel, op Frankrijk op de K.L.M. De atier werd gekiekt, kreeg een mooi lint van oranje en rood-wit blauw om den nek, met een medaille eraan. Voor zichtig aan werd het dier naar binnengelooat en de muziek speelde profetisch een ,Lang zal hij leven". Piloot Duimelaar liet zijn mo tor werken, om te zien hoe de stier zich hield en bevond, dat het dier zich om niets bezorgd maakte. Daarna klonk het sein van vertrek. De zoon van den eige naar en verzender, de heer de Haas zette zich in een stoel naast het hok en het vliegtuig rolde weg om zich langzaam te ver heffen en dan even boven het terrein te cirkelen, terwijl daar honderden juichten, zwaaiden, dansten en lachten, gelijk ten tijde, dat in Nederland de eerste spoortrein reed. De muziek speelde het Wien Neerlandsch bloed, dat door den stier naar Frankrijk werd over gebracht. Het beest is behouden aange komen. Hoewel de invoer van vee uit Nederland in Frankrijk op het oogenbiik nog verboden is, had de heer de Haas, door de wel willende medewerking van prof. dr. Remmelts, directeur van het Veeartsenijkundig staatstoezicht, van den Franschen minister van Landbouw toestemming verkre- om dit stierkalf naar Parijs te doen vervoeren. VREESELIJK. Aan een overweg te Phalempin bij Rrjssel vond men het in stuk ken gereden lijk van een 21-jarige machine-schrijfster. Het meisje had 's avonds alleen het bal ver laten om huiswaarts te keeren. De lijkschouwing van het meisje deed tot een moord bes'uit>-n het lichaam zou nadien over de

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2