ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Overzicht. ~!Fï5ïïr£iïeïr~ Dooi liefde ommennen, Tarisfyerhooging* Honig's deTafel VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo.'M" BRESKENS P°7'$4ro 33e Jaargang s Zaterdag 12 Juli 1924 Nummer 2943 f Puddingen BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Een volk is weliswaar een eenheid tegenover de wereld, het omringt, al openbaart het ook in zijn houding tegenover de omringende wel vaak de verscheidenheid, die het binnen de grenzen dezer eenheid bezigt. Maar het blijft niettemin uit in dividuen samengesteld, die allen onderscheiden zijn. En deze sa mengesteldheid verklaart de stroo mingen, die in elk volk merk baar zijn en die zich ook in zijn houding openbaren. Zij maken het vaak moeilijk de richting te bepalen, waarin een volk gaan wil en de opvattingen en wen- schen die het koestert. En men doet verkeerd dt eigen meening of die zijner naaste omgeving voor die van het geheel aan te zien. Herriot heeft het ondervonden. I)e verkiezingen hadden getoond, dat het Fraosche volk in meer derheid van het Poincarisme ge noeg had. Maar daaruit volgde nog nief, dat die meerderheid, die trouwens slechts gering was, het in alle op ichten met hem en zijn radicale en socialistische vrienden eens was. En door dat aan te nemen heeft Herriot zich nu de miseré van een nieuw ru zietje met Engeland en van een onvermijdelijke verkoeling in zijn vriendschap met Mac Donald op den hals gehaald. De schuld ligt waarschijnlijk niet geheel bij hem. Ook Mac Donald heeft ongetwijfeld alle harten teveel naar zijn eigen gerekend en ge meend, dat de weg van verzoe- r ing die hij gaan wilde om Europa eindelijk tot rust te brengen, de- zelrde was als de weg, die Her-" riot voor zich zag. Maar ver zoening en verzoening is twee. De verzoening die de Franschen van Herriot's gehalte bedoelen, staat nog altijd stevig met twee beenen op den grondslag van het verdrag van Versailles. Van dat vei drag willen ze geen titel of jota prijs geven, omdat dit hun aanspraken op Duitschland en aan Frankrijk de internatio- 5. „Maar hebt gij u dan tegen uwe mama ook nog niet met een enkel woord uitgelaten „Ha, ha!" juichte hij blijde. En zij is op onze zijde Zij knikte toestemmend, terwijl zij hem voortdurend met hare betooverende schoone oogen aanzag. „Dan spreek ik nog heden met mijnheer uw vader. Ik ben er thans uitmuntend voor ge stemd". „Neen! doe dat nog niet. Hij zou al te zeer verrast zijn. Gij begrijpt toch wel, dat het veel voorzichtiger en verstandiger van ons is, als wij mama als tusschen- persoon gabruiken". „Ja dat is veel beter ook" antwoordde hij haar geruststel lend „want uw papa zal wel op een voornamer schoonzoon gerekend hebben, dan op mij". „Dat moet gij niet zeggen, Hufschmidt. Gij weet, dat papa de kunst en de kunstenaars zeer hoog schat, en gij zijt wel een der schoonstenop u kan hij nale positie waarborgt, die het de macht geeft op het Euro- peesche vasteland. Maar zij vin den het niet noodig terwille van die handhaving altijd een barsch gezicht te zetten, op kazerne toon te spreken en met de sabel te rinkelen. Zij meenen, dat het behoud van hun positie zich zeer wel verdraagt met vriendelijk heid tegenover Duitschland. En Herriot heeft Duitschland zelfs de Fransch-Engelsche bescher ming aangeboden, voor het ge val het zich door de Fransche bewapening bedreigd mocht achten. Mac Donald heeft deze vrien delijkheid niet in haar juiste be- teekenis weten te schatten. En toen Herriot en hij overeenge komen waren een anderen toon in de internationale politiek aan te slaan en op een conferentie van geallieerden de ten uitvoer- legging van het rapport-Dawas en daarmee de verhouding tot Duitschland te regelen, heeft hij daaruit begrepen, dat Her riot het ook methem eens was,dat het tractaat van Versailles niet meer in alle deelen kon gehand haafd worden en er een nieuw lichaam moest geschapen wor den, dat buiten de Commissie van Herstel voor Duitschland eventueel in gebreke blijven ten opzichte van de uitvoering van dat rapport Dawes had vast te stellen. Maar juist deze uitlegging heeft de Franschen voor Herriot's vriendelijkheid brangst gemaakt. Ze hebben een aantasting van het verdrag van Versailles in het verschiet gezien en achten Frank- rijk's positie reeds bedreigd. En zij, onder de Franschen, die het met Herriot's politiek het minst eens warén, grijpen deze gele genheid aan om het gevaarlijke ervan in het licht te stellen. In de grond van de zaak wilden de Franschen, die Herriot aan de regeering brachten, niet zoo heel veel anders dan het gemid delde zijner tegenstanders. Het verschil was hem in hooldzaak in de methode die men tegen over Duitschland het geschiktst achtte. inderdaad trotsch zijn. Staat uw naam niet bovenaan in de reeks uwer beroemde collega's?" O, gij vleister 1 als de zaak dan zóó mooi met mij staat, dan gevoel ik mij verplicht u rond borstig te verklaren, dat ik de wierook, die gij mij zoo ver kwistend toeznaait, onwaardig ben. Door wiens medewerking heb ik mij alhier mogen vesti gen en bekwamen Aan wien heb ik het te danken gehad als lid van het kumtschildersgild te worden ingeschreven Wie heeft mij aan den Koning voorgesteld? Door wiens toedracht is mij de leiding opgedragen geworden van de vernieuwing van het decoratief in den Koninklijken schouwburg In dit alles heeft uw door mij zoo zeer gewaar deerde papa een grooten, zoo niet den grootsten rol gespeeld. Edoch, evenals de meeste men- schen heeft ook uw vader zijn ooroordeelen, of liever zijne familie-overleveringen, waarvan hij naar mijne meening ten minste niet zoo vaardig af stand zal doen". „Hoe komt u dat nu in den zin? Ik zal hem vragen, of gij mijn verloofde moogt zijn, en als ik hem dat vraag want Maar de nieuwe methode, die men Frankrijk In toepassing wenschte te zien brengen, be- teekende al een vooruitgang, omdat ze een atmosfeer schiep, die het onderhandelen gemak kelijker moet maken en een toe nadering tusschen Duitschland en Frankrijk bevorderen. Van de aanmerkelijke uitwerking dezer methode in de internationale po litiek zijn echter de Fianschen al zoodanig geschrokken, dat Herriot zich gehaast heeft Mac Donald's uiteenzettingen te loo chenen en op zijn beurt een nota aan de ter conferentie genoo- digde mogendheden te zenden, waarin hij Frankrijk's standpunt en de onverkorte handhaving van het verdrag van Versailles vooropzet. Het is een slecht be gin van de nieuwe Fransch En- gelscht samenwerking en een slecht voorteeken voor de nieuwe conferentie, die deze maand te Londen zal gehouden worden. Wanneer de Franschen zoo iede- ren letter van het vredesverdrag willen vasthouden, dan moet men van de Duitschers verwachten, dat ze ook aan dat verdrag vasthouden, zoolang dat in hun voordeel is en zich dus voor iedere afwijking zullen laten be talen. De „Zeit", het- orgaan van Streseman, den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, heeft er op gezinspeeld. En er zijn meerderen in Duitschland, die een ontruiming, van het Roer-gebied en van Dusseldorp en Duisburg een onvermijdelijke voorwaarde achten voor de ten uitvoerlegging van de rapporten der deskundigen. Maar het is duidelijk, dat een dergelijke we- derzijdsche halstarrigheid de in ternationale atmosfeer opnieuw dreigt te vergiftigen. De Fran schen eischen omtrent een waar- borgverdrag niet enkel ten bate van Frankrijk's veiligheid maar ook ter handhaving van den sta tus quo in Midden-Europa, too- nen duidelijk genoeg, welke wen- schen nog altijd in Je meerder heid van het Fransche volk le ven. En de Engelsche welwil lendheid alleen is niet bij machte mij weigert hij niets dan geeft hij alle vooroordeelen en alle familie-tradities prijs". De binnenkomst van den baron en de barones maakten een einde aan het gekeuvel der twee ge liefden. Na de wederzijdsche begroetingen noodigde de baro nes den kunstschilder ter maal tijd en het ontging den baron niet, dat zijne dochter Alice met welgevallen den arm aan nam, die haar door den professor werd aangeboden, om haar ten disch te geleiden. Van de onderlinge tafelgesprek ken was eene oprechte harte lijkheid de grondtoon, en aan 't aardsche geluk van den kunst schilder ontbrak op dit oogen- biik niets anders, dande toestemming van den baron om de Jonkvrouw Alice von Steinar zijne bruid te mogen noemen. En die toestemming werd ge geven, en beklonken met den wensch der ouders dat slechts de dood hen mocht scheiden, en met de innigste dankbetui ging der verloofden voor de volmaking van hun aardsche geluk. Weinige dagen daarna ont moette de baron den professor, juist toen deze uit den schouw- een voldoende tegenwicht tegen dergelijke mentaliteit te vormen om Europa's herstel te verzeke ren De aanstaande conferentie zal Frankrijk geflankeerd zien door zijn midden-Europeesche bondgenooten en den Belgischen vriend. Daartegenover zal En geland slechts op den steun van Amerika en wellicht op dien van Italië kunnen rekenen. Dit feit geeft aan Frankrijk ook hier de macht in handen. Het gebruik, dat het van die macht in de Commissie van Herstel pleegt te maken, heeft zeker niet in de laatste plaats Mac Donald aanleiding gegeven een ander lichaam voor het ver volg voor deze commissie in de plaats te schuiven. Maar voor hands lijkt het nog zeer twijfel achtig, of hem dit lukken zal en hij langs dezen weg Europa eindelijk uit den oorlogstoestand verlossen, waarin het gevangen blijft. Met een voortvarendheid, die in derdaad verbijsterend is, wenscht de Regeering de herziening der tarieven ter hand te nemen. Of er met dit ontwerp zoo'n haast is Wij voor ons gelooven van niet, tenzij de Regeering ten opzichte van deze belang rijke materie zoo spoedig moge lijk een beslissing wenscht uit te lokken. „Booze" tongen be zweren echter, dat hier hooge politiek in het spel is, doch daar over mogen wij ons in deze kro niek niet uitlaten. Wat ook de werkelijke redenen mogen zijn tot deze snelle afwerking, een feit is, dat binnenkort voor heel ons volk belangrijke aangelegen heid in de Kamer zal worden behandeld. Door de Pers, uitgenomen de rechtsche en de protectionistisch- gezinde bladen, is dit ontwerp niet met sympathie ontvangen. Zoo schreef De TelegraafDe eindelooze rij onzer Staatsstuk ken werd verrijkt met een lijvig werk, product van scherpzinnig burg kwam, alwaar hij aan zijne fresco's was bezig geweest. Von Steinar trad naar hem toe, reikte hem vriendelijk, de hand en groette hem hartelijk, zeggende „Het blijft immers bepaald, beste vriend 1 A.s. Maandag al les in orde en Dinsdag de plech tige heropening „Wel zeker, mijnheer de baron 1 gij kunt er u op verlaten". „Wat zoudt gij wel zeggen, professor als ik den Koning had voorgesteld u de St. Georgius- Orde te vereeren „Hoe 1 riep de heer Huf schmidt verbaasd uit. „De St. Georgius-Orde is de grootste onderscheiding, die iemand te beurt kan vallen". „En wat het mooiste nog van de zaak is" liet de baron er op volgen „Tegelijk met het ontvangen van de onderschei- dingsteekens dierridderorde gaat de adeldom op de bezitters er van erfelijk over". „Zou dat dan toch waar zijn bracht de protessor in het midden „Ik heb dat wel eens meer hsoren vertellenmaar er nooit veel geloof aan .geslagen. Neen, die eer zou mij al te groot zijn". „Weinul wacht maar eens af, """Om aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij een is. Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met Gefabriceerd met Honiy's Maizena. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. ambtelijk denken, dat volkomen los van de economische werke lijkheid is geconcipieerd en uit gewerkt. Dit moge uiterst scherp gezegd zijn, in den giond der zaak gaan wij er mede accoord. Wij achten het niet in het be lang van de nijverheid om ta- riefverhoogingen te gaan bevor deren. Wanneer wij de geschiedenis der tarievenwetten in ons land nagaan, dan blijkt, dat pogingen tot verhoogingen van de tarie ven bijna altijd gestrand zijn. Reeds een 60 jaren geleden, toen de kwestie van de tarieven ter sprake kwam, werd officieel wat er gebeuren zal", sprak de baron, en hiermede nam hij van den kunstschilder afscheid, en spoedde zich naar huis- Ook onze professor keerde huiswaarts, in diep gepeins ver zonken over zooveel goeds, het welk hem in zulk een korten tijd reeds, te beurt was gevallen, en over zooveel buitengewone eer, die hem eerstdaags nog zou bewezen worden. „Is er bijgeval nog iemand geweest vroeg de heer Hufschmidt aan zijn bediende Jozef, toen hij thuis was geko men. „Ja, Mijnheer l" antwoordde Jozef „Er is een heer ge weest, die mij vriendeiijk ver zocht heeft u te zeggen, dat hij morgen ochtend bij tijds terug zou komen, om u over een be langrijke zaak te spreken, al vorens gij aan de academie uwe lessen gingt geven. Zijn adres kaart heb ik op uwe schrijf tafel gelegd". „Lodewijk van Glietz", aldus las de heer Hufschmidt op de kaart; doch met eene uitdruk king in het oog, die genoegzaam te kennen gaf, dat dit onver wachte en vroegtijdige bezoek hem alles behalve aangenaam was. (Wordt vervolgd.J

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1