Binnenland. Uw AIM. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd JNieuws lijden, doch de economiache positie van het kleinbedrijf en van de ambachtsnijverheid is daardoor wel het zwakste ge worden. Immers tal van kleine patroons, die naar den schijn nog zelfstandig optreden, zijn in werkelijkheid huisarbeiders ge worden. Vooral vindt dat meer malen plaats in de meubelfa- bricage en ook in de kleeder industrie, waar de patroons dikwijls op contract werken voor de groote fabrieken en daardoor eigen zelfstandigheid verloren hebben. De in vroeger eeuwen ambachtsmeester isin onze dagen veelal geworden «en athanaelijk loontrekkende van den .abrikaut. een loontrekker, die zijn patroon feitelijk alle risico bespaart en tevens voor eigen fabiiek of werkplaats zorgt. Ook de positie van de klein handelaar is niet zoo rooskleurig meer als voorheen. Van meer dan een zijde dreigen voor hem gevaren. Zoowel het grootbedrijf als de arbeider zelf, men denke slechts aan coöperatie, belagen den kleinhandel. Van de zijde toch van het groot-kapitaal is meer dan eens beweerd, dat de kleinhandel, omdat deze zich ver van overleefd heeft, geen recht meer van bestaan neeft. Wel een eigenaardig motief, want «en dergelijke levenskracht geeft, volgens onze meening, juist recht op bestaan. Of de kleinhandel, van eco nomisch standpunt bezien, dan gedoemd is te verdwijnen Wij voor ons gelooven vooreerst nog niet. Immers houdt ^e kleinhan del nauw verband met de be hoefte. Door de steeds toene mende concentratie der bevol king, het opkoopen vooral in de groote industrieplaatsen, is het noodig 'n sterkere verdeeling te brengen in de vervulling dier behoeften. Waar de waren uit alle werelddeelen worden samen gebracht en zich in de centra's opstapelen, zijn er bepaalde di- stributanten noodig om deze taak te volbrengen. Noodzakelijker wijze vormen zich daardoor in den koophandel speciale terrei nen, waar bepaalds artikel m worden verhandeld. De verdee ling van de koopwaar heeft dus feitelijk ten gevolge, dat be paalde zaken zich als distribu- tanten kunnen opwerpen, zuodat er steeds plaats is voor nieuwe handelszaken, waar in den loop der jaren, zoowel door verdere verdeeling als ook door de voort durende wisseling en overgang in zaken, steeds ruimte komt, is ook steeds plaats voor nieuwe vestiging. if oor de ontwikkeling van den kleinhandel zal echter noodig zijn, dat de handelaars over de noodige speciale vakkennis be schikken, een behoorlijken koop mansgeest bezitten en vooral geen neiging hebben tot over dreven winstmarge. De prijzen behooren op het juiste niveau te staan. Wordt hier niet aan vastgehouden, dan zou de klein handel zelf oorzaak zijn dat de bestaanskansen sterk werden ver minderd. BUREAU TAR1EFWET VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Het wets-ontwerp tot verhoo ging van het tarief der invoer rechten is van buitengewone be- teekenis voor alle groepen van onze bevolking en van geheel ons economisch leven. De beslissing, die de Recht- sche meerderheid der Kamer heeft genomen tot zoo over haaste behandeling, dat zelfs de eerste opmerkingen uit de krin gen van Handel Nijverheid en Dandbouw (N. B. door den Mi nister uitgenoodigd vóór 1 Augus tus 1924 adviezen tegevenjden Kamerleden niet konden bekend zijn bij het afdeelings-onderzoek op 2 Juli j.l., doet vreezen, dat aoor onvoldoendschriltelijk voor bereid debat de beslissing over dit buitengewoon groote volks belang zal worden genomen, zonder dat de gevolgen genoeg zaam onder hel oog zijn gezien. D* Vrijheid.bonu is van uiee- niug, dat zijuerzijds alles moet worden gedaan om zoowel ten aanzien van het geheel van het Minder fraaie stelsel in het nieuwe Tarief-ont werp neergelegd, als ten aan zien van alle daardoor te treffen bedrijven en goederen, inlich tingen in te winnen, ten einde althans bij de openbare behan deling zorg te dragen, dat alle belangen, die ten deze op het spel staan, behoorlijke bespre king en beoordeeling vinden. derhalve is door den Vrij heidsbond een bijzonder bureau- tariefwet ingesteld, dat alle be zwaren en opmerkingen zal ver zamelen en dat gaarne een ieder gelegenheid bieden zal, zoowel schriftelijk ais mondeling, van zijn inzicht te doen blijken. Bovendien zullen op zoo uit gebreid mogelijke schaal vragen worden verspreid, die de be handeling van het onderzoek kunnen bevorderen. Ook aan alle afdeelingen van den Vrijheidsbond zal verzocht worden in deze medewerking te verleenen. Nadere inlichtingen, alsmede afdrukken van d-n vergelijken den staat van het taricl worden aan een ieder gaarne gratis ver strekt bij schrittelijke aanvrage vóór 1 Augustus a.s. aan het Se cretariaat van den Vrijheidsbond, Rusthoekstraat no. 2 te 's Gra ve nhage. Oostburg. Bij den alhier ge houden schietwedstrijd van uen Bijz. Vrijw. Landstorm, werden resp. den len, 2en, 3en en 4en prijs behaald door de vrijwilligers J. B. Aers, M. Molhoek, P. J. Aers en E. F. van den Bos. Het was een recht gezellige avond, om weder na zoon'n lange iust- periode te kunnen schieten. De vrijwilligers J. B. Aers en E. F. van den Bos werden reap, aangewezen als schutter en re serve-schutter voor de in Augus tus te houden Provinciale schiet wedstrijd. Ter gelegenheid der kermis alhier werd door de Gaaischutters vereenigng Vriendehvereeniging alhier, de jaarlijksche Koning- schieting genouden, waarbij m de 7e ronde de hoofdvogel werd geschoten door F. de ijmit van geooemde vereeniging, waaraan 21 schutters deel namen. Bij de gehouden prijsschieting, waaraan 47 schutters deelnamen, werd de hoofdvogel geschoten door Th. Ie Clercq te Hoofd plaat, de zijvogels door O. Ze- gers te Maldeghem en G. D. v. d. Bossche te Oostburg en de kalvogels door P. Ongenae te Waterlandkerkje en A. Baas te Sluis. Eenige jaren terug hebben we het bijgewoond, dat op den Zondag der Oostburgsche ker mis een gymnastiek-uitvoering weid gegeven door turnvereem- gingen uit Eecloo. Daar onze gemeente in de Damesgymna- stiekvereeniging „Olympia" en in de Heeren-Gymnastiekveree- niging .Volharding" zelf twee vereenigingen telt, welke die taak op zich kunnen nemen, werd met medewerking der „Harmonie" alhier gezorgd voor een gymna- stiekuitvoering der beide ver eenigingen, onder leiding van den heer M. Molhoek, die ons weer het bewijs heeft geleverd hoever hij de leerlingen in een korten tijd kan brengen. Het was de eerste maal dat de hee- ren io het openbaar werkten, en met genoegen heeft een ieder de afwerking van het programma bijgewoond, ai bestond dat voor de heeren enkel nog maar uit springoefeningen, hindernisloo- pen, speer- discuswerpen en ko- gelstooten en het opbouwen van een paar pyramides. Voor de dames en adspiranten was de verscheidenheid grootertoch dient even gememoreerd, dat enkele onderdeehn van het pro gramma als ioopen over de even- wichtslatten, paardspringen en vrije oefemngeQ zeer in de smaak van het publiek vielen, lei wijl we het brugturnen van de dames wei beter hebben ge zien. Over het geheel genomen heeft de heer Molhoek met zijne beide vereenigiugen aardig werk door arbeid of geleverd, hetgeen voor de toe komst nog heel wat beloofd, voornamelijk als gezorgd wordt voor die regelmaat en orde, zoo als we die nu bij de oefeningen hebben aanschouwd. De uitvoe ring, werd gegeven op de weide van de Kinderen de Smit. die daarvoor geheel belangeloos werd afgestaan. School- en Kerknieuws. Oostburg. Heden slaagde voor het examen Akte Lager Onder wijs Mej. L. Lambert, alhier. Groede. Voor het examen akte Lager Onderwijs, slaagde heden te Rotterdam, Mejuffrouw E. Hoebé, alhier. Hoogwatergetij Bresken». Van 29 op 3U Maart begint de Zomertijd. DAGEN. I vm. I nam Woensdag 9 Juli 6.52 J.lb Donderdag 10 JA7 8.11 Vrijdag 11 8.48 9.12 Eerste Kw. Woensdag 9 Juli nm. 10.06. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 9 Juli nm. 9.50 Donderdag 10 m 9.49 Vrijdag 11 9.49 Wisselkoersen. Dollar» f 2.645-f 2.655, Ponden f 11.47-f 11.50, Marken fU.63- f 0.64, p. billioen, Belg. Francs f 11.90-f 12.10, Fransche francs f 13.55-f 13,80, Kronen (afgest. f0.38ö-f 0.41s. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Juli. Heden werden bij de behan deling van zaken van verboden vervoer en verboden nederlage van gedistilleerd de navolgende zware eischen gedaan A. d. B. landbouwer te Zierik- zee f12172.80 boete. J. J. v. d. W.,sbhipper8kuecht te Zierikzee, een geldboete van f1771» tegen A. A. de B., schip persknecht te Zierikzee, eene geldboete van f920.70, tegen W. O., mosselvinder te Zierik zee, eene geldboete van 1 1381.05 en tegen L- O., koopman te Zierikzee f2656.50. Voorts werd de verbeurdverklaring geëischt van 2 schepen en alle goederen. Geëindigd is het faillissement van M. J. D., landbouwer te Schoondijke, curator Mr Ph. R. Hugenholtz te Goes, wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Kantongerecht te Ootburg. Uitspraak van 1 Juli. Motor- en Rijwiel-reglement P C H te Eede, M d b te Sluis, M d P te Schoondijke, ieder f5 of 5 d. b., J WW te ijzen- dijke, G F J C J M Tilburg, P B Q Sluis, ieder f 10 of 10 d. F d K te Breskens, A d B te Maldeghem, 15 of 10 d. h. Plaatselijke verordeningen Th. C V Sluis, tl of 1 d., J S ie Rotterdam, f 5 of 5 d. h. Art. 453 Wetb. van Strafrecht j d V ljzendijke, t 15 of 15 d., P B V Biervliet, t 10 ofl maand tuchtschool. VisscherijwetC O Aarden burg, 2 x 15 óf 2 x 5 d. heent., met verbeurdverklaring, B J 13 Aardenburg, 2 x f5 of 1 maand tuchtschool met verbeurdverkla ring, D i P te Retranchement, 1 5 of 5 d., P A D Vlissingen, f 10 of 2ü d. h., met verbeurd verklaring, R W L) Vlissingen, f 10 of 20 d. h. met verbeurd verklaring. Vrijspraak van P. B. M. te Sluis. SPORT. DUIVENSPORT. Uitslag van de vlucht van den Bond van Poslduivenliefhebbers in West. Zeeuwsch-Vlaanderen i. weer zacht en met 448 jonge duiven op Arras op Zondag 29 Juni j.l. De dui ven werden gelost te 7,32 uur met Z.W. wind. De eerste duif werd geconsta teerd te ljzendijke op een af stand van 130,24 K.M. te 9.3.47 uur met eene snelheid van 1419,1 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd te Oostburg op een afstand van 130,24 K.M. te 9.19.3 uur met eene snelheid van 1194,3 M. per minuut. De prijzen werden behaald als volgt A. Claijs te ljzendijke le, P. Barra te vroede 2e, M. A. Ma- besoone te Oostburg 3e, 11e, 55e, 67e en 112, Iz. Missilje te Cadzand 4e, J. P. Duste te Oostburg 5e, 29e en 59e, L. de Potter te ljzendijke 6e en 64e, A. de Witte te Groede 7e en 9e, W. Moelker te Breskens 8e, 39e, 40e, 93e, 94e en 98e, J. Verstraete te Ooatburg 10e, C. de Meijer te Sluis 12e eu 43e, A. de Wever te Biervliet 13e, A. van Gijs te Breskens 14e, 20e, 25e, 26e, 44e en 99e, J. Jacobs te Breskens 16e en 107e, J. de Vlieger te Oostburg lbe, 78e, 79e en 100e, F. de Block bchoondijke 18e en 109e, J. Roo- facx te Groede 19e, A. J. Ver meulen te Breskens 21e en 60e, E. van der Weijde te ljzendijke 22e, J. Verplanke te Oostburg 23e, Gebr. van der Plas te Oost burg 24e en 85e, A. de Gardeijn te Cadzand 27e, 51e, 69e en 9le, M. Boonman te Oostburg 28e en 52e, W. Brevet le Cadzand 30e, 47e, 6le, 81e en 82, L. de Smet te Biervliet 31e, Alf. de Smet te Sluis 32e en 62e, Joz. Pleijte te Breskens 33e, W. Kiaaijsen le Bxeskcn» 34e, 35e, 69e, 71®» 80e en 108e, Dobbe- laere te Schoondijke 36e, 96e en 97e, Van den Bossche te Waterlandkerkje 37e, J. Beerens te Groede 38e en 84e, A. de Baeis te Sluis 41e, 58e en 74e, 1. Schippers te Groede 42e, P. Va»seur te Cadzand 55e, P. Gil les te ljzendijke 46e en 88e, P. Pleijte te Breskens 48e, de Badts te Schoondijke 49e, 7de, 8be en en 104e, P. Blaakman te Kruis- dijk 50e, Jan Pleijte te Breskens 53e, J. Vroon te Groede 54e, 65e en 83e, R. Groosman te ljzendijke 66e en 72e, Gebrs. tlaartsen te Kruisdijk 70e, A. Coens te Oostburg 75e, Ch. Sturm te ljzendijke 70e, J. van Gijs te Breskens 77e, 1. Sanders te Sluis 80e, J. van Koo te Groede 89e, A. Haarisen te Schoondijke 90e, A. Bruijnooge te Oostburg 92e, B. Peiduijn te Schoondijke 95e, A. Nijssen te ljzendijke 101e, W. Blaakman te Schoon dijke 102e, P. van de Linde te ljzendijke 103e, J. Haerens te Uostburg 105e, J. Simpelaar te Oostburg 106e, A. Hainelinck te ljzendijke 111e. Aan de vlucht op Arras op den zelfden datum van boven- genoemden Bond met 75 oude duiven werd de eerste duit ge constateerd te Oostburg te 9.1.51 uur op een atstand van 126,10 K.M. met eene snelheid van 1403.4 M. per min. en de laatste duif (prijswiunende) te ljzendijke om 9.13.16 uur. De prijzen werden behaald als volgt J. Ritico te Oostburg le, J. van Overbeeke te Oostburg 2e, J. Haerens te Oostburg 3e, A. de Gardeijn te Cadzand 4e en 8e, A. Risseeuw te Oostburg 5e, Joz. Becu te Cadzand 6e, Oebr. van de Plas te Oostburg öe, B. P. de Ridder te Cadzand 9», 11e, 12e, 14e 15e, H. van Waes te Schoondijke 10e, P. Pleijte te Breskens 13e, E. Doolaege te Oostburg 16e, J. van Vooren te Oostburg 17e, lz. Sanders te Sluis 18e, A. de Coninck te ljzendijke 19e. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 19 Juni. Willem Bruijnooge, 25 j., jm. en Maatje de Kraker, 25 j., jd. Geboorten. 11 Juni. Jacobus Hetius, z. van P. Ocké en S. M. Schram. 14, Abraham Fran- blank door PUROL. 9ois, z. van L. J. van Cadsand en S. J. Bruijnooge. 14, Eliza beth Neeltje, d. van J. Brugge en W. Beverloo. Overlijden. 3 Juni. Johannes Risseeuw, 74 j., echtg. van E. T. Almekinders. 7. Maria Jo hanna de Liguy, 66 j., echtg. v. J. Goethals. 10, Pieter Jacobus van Bortel, 83 j., wedn. van T. Casteleijn. WATE <.LANDKERKJE. Geboorten. 28 Juni. Jannetje Margeretha, d. vae G. de Jager en C. Steketee. GROEDE. Huw.-Voltr. 6 Juli. Johannes Dossche, 33 j., jm. en A. S. M. van Quekelberghe, 23 j., jd. 5, A. W. Schilleman, 44 j., wedn. en S. J. de Ruijsscher, 43 j. jd. Geboorten. 5 Juni. Jannis, z. van J. van Lare en C. Dierx. 19, Beonie Magdalena, d. van B. F. scherbeijn en C. M. de Caluwé. 21, Pieternella ivontje, d. wn J. C. Decap en F. S. Yoogdt. 26, Sara, d. van W. 1. de Groote en S. J. Bruijnooge. Overlijden. 15 Juni. Pieter Salomé, 53 j., echtg. van E. J. Becu. 25, M. J. du Buis, 69 j., echtgenöoie van A. van Laie. DOOR BALLONGAS GEWOND. Zaterdagavond 9 uur is de bekende luchuchipper Pottum op een tuinfeest te Hellevoetèluis m t zijn ballon opgestegen, nadat kort te voren een stoom- carou8sel in lammen was op gegaan, vlak in de buurt waar de ballon gei eed lag. Was de luchtschipper dit gevaar dus outloopen, bij het neerdalen zou de heer Pottum met zijn ballon minder gelukkig zijn. Op een weiland 111 het dorp Nieuwen- hoorn nabij Den Briel waren eenige honderden dorpsbewoners sameuge8tioomd, meldt de „Cu", en omringden den h^er Pottum en diens ballon. De veldwachtei gat, op speciaal vei zoek van den heer Pottum, den omstan ders de instructie om toch vooral niet te rooken of lucifers te ont steken met het oog op het ge- voar. Bij het bergen van den ballon heeft evenwel een der omstanders tegen het uitdrukke- kelijk verbod in een sigaar aan gestoken, waarop het nog in den ballon aanwezige gas vuur vatte. Len groote steekvlam trol, over het hoofd van den heer Pottum heen, de eerste rij der naaste omstanders. Negen personen, zes mannen en drie kinderen, werden meer of minder ernstig gewond. Een knaapje bekwam vrij ernstige brandwonden. Van een 12-jarig meisje geraakten de kleederen in brand, terwijl haar het hoofdhaar geheeel werd afgeschroeid. De petten der zes mannen verbranden, terwijl hun werkbrauwen en snorren werden afgebrand. Het verlies van den ballon, die geheel verbrandde, beteekent voor den heer Pottum een schade van f 15ÜU. TE VEEL INGESPANNEN. Een 15 jarige knaap, die Zon dag te IJ muiden met een vlet passagiers over de buitenhaven bracht, is waarschijnlijk door te groote krachtsinspanning tenge volge van den harden zuidwes terstorm plotseling aau een hart verlamming doodgebleven. WEER EEN DOODELIJK ONGELUK BIJ DELDEN. Bij Delden is Zondagmiddag de motorrijder J. Bennink tegen een boom gereden. Met een hersenschudding en een schedel- fractuur is hij in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen, waar hij na enkele uren overleed. EEN NET BESTUURSLID. Door de politie te Almelo is gearresteerd een bestuurslid van de atdeeliug Enschedé van den textielarbeidersbond „St. Lam- bertus". Hij was van 8 tot 14 Mei spoorloos verdwenen en heeft thans bekend verduistering van ruim f 12UU aan contributies

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2