m fiaaiainn mum. binnenland. Gemengd Nieuws een dagtaak ala gewoon onder wijzer achter den rug hebben en er dan vaak nog op uitmoe ten. Daarbij komt nog, dat in een school in eigen speciale lo kaliteiten les gegeven kan wor den, waardoor het gebruik der leermiddelen beter tot zijn recht komt. Dit aan de eene zijde. Anderzijds is het van groot be lang, dat aan een landbouw dag school in de beide eerste leer jaren onderwijs gegeven wordt, hetwelk op dat der lagere schooi aausluit en door de wijze, waarop het gegeven wordt, als het ware de voorloopcr is van het eigen lijke landbouwonderwijs. Er wordt op deze wijze a.h.w. een brug gelegd tusschen het gewone lagere en het eigenlijke vakonderwijs. Dit heeft ten ge volge, dat de leerlingen beter geprepareerd het eigenlijke vak onderwijs kunnen volgen, waar door de kans verhoogd wordt, dat dit laatste meer vruchtdra gend is. Men ontzeilt op die manier het bezwaar, hetwelk bij een gewonen cursus zoo vaak ontmoet wordt, dat de leerlingen onvoldoende voorontwikkeling hebben. De school nu alhier zal vier klassen omvatten, terwijl de duur van het onderwijs als volgt geregeld is: voor de le klasse 2 dagen per week gedurende 40 wekenvoor de 2e klasse 1 dag per week gedurende 40 weken voor de 3e klasse 1 dag per week gedurende 30 weken voor de 4e klasse 1 dag per week gedurende 30 weken. Voor het overige kunnen de leerlingen in het ouderlijk be drijf werkzaam zijn. Alle leervakken zullen zonder uitzondering nuttig zijn. Zeker ook die welke als voorbereidend onderwijs worden gegeven voor al als er naar gestreeld wordt, en dit is ook de bedoeling, re kening te houden met datgene, wat voor de praktijk van belang is (wat rekenen en taal b.v. be treft, berekeningen uit de prak tijk, oppervlakten en inhouden, opmetingen, nota's, handelster men, kwitantiên, advertentiên, verzoekschriften, marktberichten enz. enz. aardrijkskundepol ders, water en spoorwegen, de landbouwvoortbrenging in eigen en andere provinciën, enz. enz.) Gelijk hierboven in het kort is uiteengezet, zal het verloop van het onderwijs zijn, indien alles eenmaal zijn gewonen gang zal gaan. Voorloopig echter zal begon nen worden met een eerste en een derde klasse.-Tot de eerste klasse kunnen toegelaten worden zij, die met vrucht een lagere school hebben afgeloopen en tot de derde zij die meer ge vorderd onderwijs hebben ge noten of in het bezit zijn van een diploma van een landbouw- wintercursus. Het zou ons te ver voeren hier over de beteekenis van het vakonderwijs voor den a.s. land bouwer uit te weiden. Voldoende zij het thans nog te verklaren, dat wij van onze zijde gaarne al het mogelijke in het werk zullen stellen, om het onderwijs van de school alhier zoo doelmatig en vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Helpe ieder die belang heeft bij of belangstelt in een bloei ende landbouw in het voormalig 4e district zooveel mogelijk het bezoek der school bevorderen. Het schoolgeld is zeer laag ge steld en kan haast voor niemand een bezwaar zijn zijn jongens er heen te zenden. Voor min vermogenden zal zelfs geen schoolgeld worden gegeven. Zouals reeds meermalen in de bladen werd bekend gemaakt is ter herdenking van het feit, dat het op 31 Juli a.s. 10 jaren geleden is dat Nederland mobi liseerde, een comité opgericht om hieraan leiding te geven. Bij de gedachte aan eene al- gemeene herd mkitog hiervan be hoort in de allereerste plaats het idee „feest" geheel te worden vermedeu. Immers is het onder havige leit voor het Nederland- sche volt met zijne regeering Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zon Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. een harde noo Jzakelijkheid ge weest. Evenmiu als aan feest viering moet hierbij gedacht worden aan „militair vertoon", propaganda voor de oorlogsidee (NB. I)" of zoogenaamd .militai risme". Het is gebleken noodig te zijn om algemeen in den lande ken baar te maken dat het boven staande „niet" het doel van deze herdenking kan, noch mag zijn. Vertchillinde uitingen door co mitéleden, uit den mond van hen waarmee ze deze zaak be- sprake:., gehoord, wezen er op dat deze misvatting van de be doeling Herdenking Mobilisatie 1914 in bovenbedoelden zin veel voorkomt. Wat is dan wel het doel van deze herdenking Het doel van het herdenken is om, nu sedert de mobilisatie 10 jaren zijn verloopen en men zich daarom meer rekenschap kan geven van de beteekenis voor ons land van de toenma lige ernstige gebeurterissen, de aandacht erop te vestigen dat wij met dankbaarheid moeten terug denken aan het ons voorbij gaan van een groot onheil, dat ons bedreigd heeft en dienen te beseffen en overzien het verschil tusschen ons en de volkeren die in den oorlog betrokken zijn geworden. Het hoofddoel dezer bewe ging is het vormen van een steuufonds ten bate van hulp behoevende slachtoffers der mo bilisatie. Daartoe zal op den dag der mobilisatie, 31 Juli, overal in den lande een collecte wor den gehouden, uit de opbrengst waarvan bovengenoemd fonds hoofdzakelijk zal worden ge vormd. Van deze opbrengst zul len geen gelden worden afge zonderd om de kosten der ge heel» beweging te dekken. Ue ingezamelde gelden op deze collecte zullen alzoo ten volle ten goede komen aan het boven genoemde fonds. Ter dekking van de kosten zal op een andere wijze getracht worden het benoodigde in te zamelen. Naast de vorming van boven genoemd fonds is een klein pro gramma opgemaakt om de een heid van de Nederlandsche be volking naar buiten te doen blijken. Dit programma luid in het kort a. herdenking in de godsdienst oefeningen van alle kerkgenood- schappen. b. Het uitgeven van een manifest. c. Collecte en bijeenkomst van vroeger gemobiliseerden in elke gemeente, waartoe een of meer sprekers door de plaatselijke comilé's zullen worden uitgenoo- digd. Deze bijeenkomsten behooren geen feestelijk karakter te dra gen. d. Betooging in den Haag door ex-gemobiliseerden uit alle ge meenten van het land. Meerdere nadere bijzonderheden zullen later worden bekend ge maakt. De aanstaande Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. heeft niet alleen de toe nemende belangstelling van de Zeeuwenen Oud-Zeeuwen, waar door het welslagen ongetwijfeld verzekerd is, doch bovendien werd de Commissie verrast met het zeer vereerend aanbod van H. M. de Koningin-Moeder om de indertijd van H. M. de Ko ningin ontvangen bijzonder fraaie en kostbare kanten sprei, ver vaardigd door de Kantwerk school te Sluis, in te zenden. Verder zal de tentoonstelling aan aantrekkelijkheid winnen door de aanwezigheid van kant werksters uit Sluis en Clinge, van meisjes in de kleederdrach ten van andere deelen der pro vincie, zich bezig houdende met mutsen plooien, borduren of eenig ander handwerk, van een hout snijder en van klompenmakers, die hun handwerk uitoefenen. Een afzonderlijke afdeeling van de tentoonstelling zal een be langrijke verzameling schrifturen, penningen en munten bevatten, betrekking hebbende op den overgang van de stad Middel burg naar de zijde van den Prins van Oranje. Het voornemen bestaat, de tentoonstelling op 30 Juli te openen en op 14 Augustus te sluiten. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Een VVolff-telegram meldt uit Stockholm dat, blijkens een be richt in „Svenska Dagbladet" uit Abisko, Koningin Wilhelmina Woensdag den berg Nualjo heelt beklommen. Breskens. Donderdagmor gen had nabij de kom onzer gemeente een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Een Belgische auto, waarin behalve de chauffeur vier Engel- sche dames zaten kwam naar de boot gereden. Op den rijksweg, even voor de hotstede van den landbouwer Becu reed een boerenwagen. De chauffeur had alle ruimte om te passeeren. Plotseling evenwel haalde de bestuurder van den wagen, zon der waarschuwing natuurlijk, de paarden over den weg om het land in te rijden. De chauffeur bleef niets anders over dan om den wagen heen te rijden, wilde hij niet boven op de paaiden rijden. Bij het om rijden geraakte de auto over de rails, en liep met een zeer kalm gangetje de sloot in. Gelukkig sloeg at auto niet om, doch bleet op z'n kant in de sloot hangen, zoodat de verschrikte passagiers ongedeerd de auto konden verlaten. Wanneer zal toch eens door bestuurders van paard en wagen gelet worden op de regels van den weg. Had hij een teeken gegeven van stoppen of van uithalen, dan was dit ongeluk hetwelk eenige menschenlevens had kunnen kosten voorkomen. Aardenburg. Met ingang van 1 Juli worden verplaatst de kommiezen J. P. Slager vanhier naar Vhssingen haven) en P. Zuijdweg van Terneuzen naar hier. Cadzand. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot Burge-, meester onzer gemeente, de heer 1. Erasmus. Sluis. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot Ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen alhier, de heer A. Willemsn, adjunct-commies te Vlissingen. Oostburg. Bij den hoek van den grintweg te Oostburg naar Waterlandkerkje, waar de R.K. School voor een gedeelte het uitzicht belemmert, kwam een auto aangereden uit de richting Waterlandkerkje in flinke vaart. Het was juist op het middendag- uur, dat de schoolkinderen niet op het plein vertoeven. Bij den hoek gekomen bemerkte de chauffeur, dat er kinderen speel den op den weg en hij remde daarom uit alle macht, ofschoon hem dit toch niet zou geholpen hebben om een ernstig ongeluk te voorkomen. Er stonden hem slechts twee wegen openöf de kinderen aan te rijden óf met de auto tegen de schoolmuur te rijden. Hij koos het laatste en reed derhalve tegen de betonnen omheining van het schoolplein, met het gevolg dat het voorste gedeelte van de auto zoo goed als vernield was, waarvan de schade is geraamd op ongeveer f 700,Door deze tegenwoor digheid van geest kwam de alleenzittende bestuurder met den schrik vrij. Oostburg. In de voltallige zitting van den Gemeenteraad alhier op Woensdag 25 dezer, voorzitter de heer P. Erasmus, Burgemeester, werd medegedeeld proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente Ontvanger dat het verplaatsen van een ba rak voor de Rijksdagnormaal lessen was aanbesteed voor de som van f2210,dat de rio- leeringswerken nog eene kleine uitbreiding zullen ondergaan een en ander aangenomen voor kennisgeving. Ten aanzien van het vervolg onderwijs werd besloten om op kosten der gemeente een ver volgcursus in te stellen die al leen gehouden zal worden wan neer zich minstens 10 leerlingen aanmelden. Het lesgeld voor den onderwijzer zal bedragen 1 1,50 per uur, terwijl voorts de gemeente betaalt de kosten van vuur en licht en leermiddelen. De verordening tot heffing van leges werd opnieuw vastge steld naar aanleiding van de ontvangen circulaire van Gede puteerde Staten, volgens welke door de Regeering geen veror deningen zullen worden goed gekeurd, indien het recht voor jachtakten meer bedraagt dan 1/5 van het aan het verschul digde recht. Een verzoek van de bewoners van de Violetstraat om verbree ding dier straat werd ter nader onderzoek in handen van Bur gemeester en Wethouders ge steld. Op voorstel van den Voor zitter werd ten behoeve der Landbouwtentoonstelling te Sluis f 25beschikbaar gesteld, tegen de heer P. van de Waeter. Aangezien eenige werken voor komende in de begrooting voor 1923 niet voor het einde van het dienstjaar kunnen zijn afge werkt en ook nog de bouw van eenige arbeiderswoningen, waar voor het Rijk premie toezegde, niet is beëindigd werden de daartoe benoodigde gelden over gebracht van de begrooting 1923 op die van 1924 en deze ook ten aanzien van nog enkele an dere uitgaven gewijzigd. Met algemeene stemmen werd besloten het trottoir in de nieuw aan te leggen straten Gratama-, Wissel- en Walstraat uit te brei den tot tegen de huizen. Voor aanvragen om landbouw- verlof ingevolge de Leerplicht wet werd op verzoek van de Commissie tot wering van school verzuim de maand October be stemd en de verordening in dien zin vastgesteld. Aan de huldebetooging van H. M. de Koninging te Middel burg zal deelgenomen worden dooi deMuziekvereeniging „Har monie" en de Damesgymnastiek- vereeniging „Olympia"aan deze beide vereenigingen werd resp. f20,en f30,— subsidie toe gestaan. Een tweetal ontheffingen van schoolgeld werden op daartoe ingediend verzoek verleend. Hierna werd de vergadering voortgezet met gesloten deuren ter behandeling van een request van P. Daansen Wz. School- en Kerknieuws. Broskona, Heden slaagde te Dordrecht voor het examen akte Lager Onderwijs Mej. B. H. de Beer, alhier. Zuïdzando. Benoemd tot hoofd der O. L. School alhier de heer W. Kouwe, no. 4 der voordracht. Oostburg, Te Rotterdam slaagden voor de akte L. O. de heeren G. Hertogh en P. F- d' Hooghe, beiden leeriingen der Rijksnormaallessen alhier. Ev. Luth. Kerk. Groede, Ds J. Bergman alhier heeft het beroep naar Leeuwarden aangenomen. SPORT. DUIVENSPORT. Waterlandkerkje. Uit slag wedvlucht van 22 Juni. le en 2e prijs M. Geelhoed 3e R. Boeije, 4e, 5e, Ue en 12e C. Wijffels, 6e J. Verplan- ke, 8e P. van Rumste, 9e J. Wijngers, 10e .P. Boerjan, I3e J. de Jonge. POSTERIJEN. Breskens. De uitbetaling der ouderdomsrenten is gewij zigd. Voortaan wordt eenmaal in de 4 weken het viervoud van het gewone weekbedrag uit betaald. Op het postkantoor alhier en de daaronder ressor- teeiende hulpkantoren Biervliet, Groede, Hoofdplaat en Schoon- dijke wordt niet uitbetaald, ge durende de week 30 Juni tot 5 Juli; gedurende de week 7'2 Juli wordt voor de eerste keer het viervoud van het gewone weekbedrag uitbetaald daarna 4 weken later weer, Voor Bres kens zijn de betaaldagen der halve 9 Juli, 6 Aug., 3 Sept., Predikbeurten. Nkd. Hbrv. Kurk. Zondag 29 Juni 1924. Biervliet n 2.30 ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. u 51/j u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Doopbediening. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Extra-collecte voor de kerk restauratie te IJzendijke. Waterlandk. v lOuds Vrijlandt. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 28 Juni 12.06 12.30 Zondag 29 12.52 1.16 Maandag 30 1.07 1 31 Dinsdag 1 Juli 1.47 2.11 Nieuwe Maan Woensdag 2 Juli vm. 6.55. Licht op «oor Rijwielen enz. Zateidag 28 Juni 9.54 nam. Zondag 29 9.54 Maandag 30 9.54 Dinsdag 1 Juli 9.54 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Juni. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.10f 8.70 Eendeieren t 6.00f 6.65 Aangevoerd 225000 stuks. Oostburg, 25 Juni. Tarwe f 13.00f14. Rogge f 10.00f 10.50 Haver f 9.50-ff 10.25 Erwten f 20.00f 00.00. Gerst f 11.00-f 11.75. Alles per 100 K.G. Middelburg, 26 Juni. Boter f0.97' a t 1.076 per 5 ons Eieren f6.50 af 7-50 Eendeieren 16.00. af 0.00 p 100. Wisselkoersen, Dollars f2.65-f2.66, Ponden f 11.50»-f 11.546, Marken f 0.63- f0.64, p. billioen, Belg. Francs f 12.29-f 12.40, Fransche francs f 14.20-f 14.45, Kronen (afgest- f0.38-f0.41. ONBESTENDIGE LIEFDE. Een paartje te Hilversum, dat na zes jaar gehuwd te zijn ge weest, op 18 Juni 1923 de echt scheiding liet uitspreken, zou deze week weer zich door den huwelijksband laten vereenigen, aldus verneemt de Stand." Op den vooravond van den trouw dag kreeg men weder oneenig- heid, met het gevolg, dat den volgenden dag de ambtenaar van den burgerlijken stand vergeefs wachtte op de komst van het bruidspaar en de bruidegom kwam meedeelen, dat men van de hereei iging maar afzag.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2