ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Omzicht, Dooi liefde ommennen £3 Landbouwschool Pf&izemvla n Honig's W Maizena Een BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS P°7*$4ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 28 Juni 1924 Nummer 2939 Wie wind zaait zal storm oogaten. Dat ondervinden we wel niet altijd. Er wordt heel wat wind gezaaid waarop de zonneschijn van het geluk, den voorpoed en den vrede schijnt te volgen. Maar zoo nu en dan blijkt toch de wereldgeschiede nis het wereldgerecht. Mussolini heeft meer dan ge zaaid, toen hij met zijn leger awarthemden te Rome beslag legde op de hoogste macht en het geweld tot den grondslag van het staatsgezag maakte. De verkinzingen voor het Italiaan- sche parlement gehouden, waar in meer dan drie vierde der leden door Mussolini benoemd bleek, zooals een Engelsch blad het dezer dagen uitdrukte, heb ben dit ^telsel bevestigd. En thans is de Italiaansche dictater bezig don storm te oogsten als de vrucht van wat hij zaaide. Het geweld dat hij in de plaats van het recht en de gedachte ten troon verhief over den Ita- liaanschen staat, kent uitteraard geen grenzen en geen zelfbe perking. Het vraagt onderwer ping. En wie zich verzetten blijft, ondervindt daarvan de noodlottige gevolgen desnoods aan eigen leven. Mussolini heeft het in beginsel gepredikt en zijn volgelingen hebben het zoo begrepen en in practische toepassing gebracht. Het fascisme is niet anders dan de leer van liet recht van het geweld. Wie de macht in den staat won, moest die nemen en zich niet door vragen naar den wil van het volk of naar de natuurlijke grondslagen van het gezag laten ophouden. En wie ze had, moest ze op dezeljde wijze weten te handhaven, als het kon met de instemming van zich zelf en zijn volgelingen. Overeenkomstig die leer is Mussolini meer dan minister president, is hij dictator van den Italiaanschen staat geworden en gebleven. En de natuurlijke consequentie Met meer dan gewone drift stapte professor Hufschmidt de teekenzaal van het academie gebouw in, omdat hij hoe zeldzaam dan ook toch dien morgen wat laat was. Het aan tal leerlingen ongeveer een dozijn dames en jongelieden was reeds geheel en al voltallig, en voor het grootste gedeelte uit eigen beweging aan den arbeid gegaan. Wel merkten de kwee- kelingen, die door de onder vinding geleerd meesterlijk de kunst verstonden, om uit de manieren van hunnen strengen leermeester juiste gevolgtrekkin gen op te maken tot zijne in wendige gemoedsstemming, on middellijk bij zijne komst op, dat de professor erg verstrooid wasmaar geen genoegzamen grond vindende, waaraan deze afgetrokkenheid moest worden toegeschreven, bleef een ieder doodstil aan zijne taak. De be groetingen der leerlingen waren door den binnenkomende slechts met een vluchtig knikje beant van die leer was, dat wie zich daartegen verzette en verzetten bleef, moest opgeruimd worden. Mussolini zelf zou ongetwijfeld met die consequenties voorzichtig blijven. Hij begreep te goed, dat zelfs in een geweldheerschap- pij de toepassing van 't geweld altijd een uiterste remedie moet blijven, alleen toegepast in ge vallen van onvermijdelijkheid. Maar zijn volgelingen waren minder goed van begrip. Wanneer Mussolini er niet voor terug zou deinzen, om in het uiterste geval der noodza kelijkheid zijn tegenstanders met geweld tot onderwerping te dwingen en zoo noodig het zwij gen op te leggen, dan kan er toch niets tegen zijn dit geweld- middel toe te passen in geval- lêh, waarin het zeer ten bate het fascisme en de fascisten kon worden aangewend en op die mannier het ontstaan van een geval van uiterste noodzakelijk heid voorkomen. Dus leek het alleszins natuurlijk matteotti, een der voormannen van de socia listische partij en een der felste tegenstanders van fascisme, torn hij door zijn verzet en zijn drei gende onthulling voor de fascis ten en het fascisme gevaarlijk dreigde te worden, het zwijgen op te leggen, door het meest zekere middelde vermoording. Maar deze vermoording, zou ze onthullingen voorkomen, ont hulde wat voor het tascisme het allergevaarlijkste was en wat Mussolini dan ook altijd zorg vuldig had weten te maskeeren den waren aard van het fascisme. Het Italiaansche volk schrok er van. En er is niets gevaarlijker dan een geschrokken dier of een geschrokken volk. Mussolini begreep het. En voor de schrik haar gevaarlijkste uitwerking kon toonsn, heeft hij getracht haar te bezweren door zelf zijn trouwste en belangrijkte mede werkers op te offeren en te la ten arresteeren. Of het het on heil van zijn eigen hoofd zal weten af te wenden In de po litiek als trouwens overal in het leven, is het niet alleen van be- teekenis wat men doet, maar woord geworden, en in plaats van naar zijn katheder te gaan, of zooals hij ook nog al eens vaak deed eerst de klas eens langs te loopen, om zich van het gehalte van eens ieders ar beid te vergewissen, zette hij zich bij een der ramen neder, opende een paar groote ruiten er van, en ademde met volle teugen de frissche buitenlucht in, welke ofschoon het reeds October was inderdaad toch nog vrij zacht kon worden ge noemd. De historie-schilder Leopold Hufschmidt was eigenlijk een geboren Oostenrijker maar had reed» sed rt vele jaren het staats- burgerrecht van dat land ver kregen, welks hoofd- en residen- tie-stad al wel een halve eeuw geleden—het middenpunt der Hoogduitsche kunstschilders was geworden. Hier had hij zijne, te Weenen aangevangen studiën voltootd, en mocht hij ook al in zijn jonge jaren krach tige aanbevelingen gevonden hebben in zijne meer dan ge wone talenten, hij had het toch ten deele door voorspraak, aan eenen voor de kunsten en weten schappen met geestdrift beziel den koning te danken gehad, meer nog wanneer men het doet, En meenig staatsman is al ge vallen, een enkele vorst heeft zelf zijn hoofd moeten laten val len, omdat hij te laat was en de storm al opstak, waarvoor hij den wind gezaaid had. Generaal Smits heeft ook den wind gezaaid. Het is een andere wind, dan die Musiolini over Italië uitblies. Maar de storm is er evenzeer op gevolgd en heeft den Zuid-Afrikaanschen minister omver geblazen, wiens pogingen om haar te bezweren te laat kwamen. Hollandsch-Afrikaansche natio nalisten en Engelsche arbeiders zijn te hoop geloopen. En de meardeeheid, die Smits in het Unieparlement had, is in een meerderheid van 29 voor zijn tegenstanders verkeerd. Blijk baar is de invloed der eens zoo machtige Zuid-Afrikaansche par tij onder de Boeren tot een mini mum geslonken. De Engelsche wind, die Smits erover uitblies, toen hij de Unionisten erin op nam, is voor haar reeds wat delicaat geworden constitutie te sterk gebleken. En de Holland- sche Afrikaners hebben zich van haar en de Engelsch-gezinde politiek van Smits afgekeerd om zich tot de Nationalisten te wenden, die het handhaven van het Hollandsche karakter van Zuid-Afrika in hun vaandel ge schreven. Dat ze niettemin de steun van de Engelsche arbeiderspartij hadden in het gevolg van den wind, dien Smit zaaide toen hij arbeiders deporteerde enjohan- nesburgsche staker liet neer schieten en met de mijnmagna- ten onder één hoedje speelde. Nog juist voor de verkiezingen heeft hij geprobeerd die fout te herstellen door allerlei democra tische maatiegelen en hervor mingen, die de arbeiders aan genaam moesten zijn, te beloven. Maar de storm was al opgesto ken. En generaal Smits werd het slachtoffer van het miskend oogenblik. Zullen het er nog meer wor den Overal door de heele wereld dat Berlijn ook voor hem zijne poorten had geopend, en hem alzoo de gelegenheid had ver schaft, om zich dermate te be kwamen, dat hij, op betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd, reeds waardig geoordeeld werd, om aan de academie voor beeldende kunsten een professoralen zetel in te nemen. Ofschoon hij toen nog niet eens den leeftijd van vijf-en dertig jaren had bereikt, schitterde hij toch reeds als eene ster van de eerste grootte, en beza reedst toen eene wereld beroemdheid, waarin zich zoo menig kunstenaar zelfs op zijn ouden dag niet eens mag ver heugen. En nog had zijn roem het hoogste toppunt niet bereikt. Wat was toch het geval? De koninklijke schouwburg had in den loop van den zomer belang rijke, doch hoog noodige her stellingen ondergaan en mocht ook al ooze professor op vrien delijk verzoek der directie de leiding van het decoratief op zich hebben genomen, hij was nochtans niet te bewegen ge weest, om de plafondschiiderijen, de fresco's namelijk, aan vreemde handen toe te vertrouwen. Deze moesten en zouden door hem zelf worden aangebracht. En is wind gezaaid. En soms schijnt in de verte al het geluid te ra zen van den storm, die we oog sten gaan. Is het nog tijd Te Chequers zijn Fransche en En gelsche ministers opnieuw aan 't beraadslagen geweest en te Brussel is de conferentie van Belgische zijde voortgezet. De uitzichten schijnen gunti- ger, sinds Poincaré voor den storm de Fransche verkiezingen het veld moest ruimen. Maar we hebben wat meer noodig dan beraadslagingen. En we hebben het spoedig noodig. Het is al zoo lang geleden, dat het zaad van den wind werd uitgestrooid. Poincaré en anderen hebben het teere spruitsel ijverig gemest en verzorgd. En de oogst van den storm is al aan het opkomen. Zal ook Europa te laat wezen in haar maatregelen ter afweer en voorkoming, al zoo menigeen die reeds te laat zag dat hij door den storm bedreigd werd Het razen komt onheilspellend nader. Laten we niet vergeten, dat het ons allen met een wis sen ondergang bedreigt. TE SCHOONDiJKE» Van het Comité van voren genoemde school ontvingen wij het volgende schrijven De Landbouwschool alhier staat, gelijk bekend, op punt geopend te worden. De offici- eele opening is bepaald op Maan dag a.s.Dinsdag d.a.v. zullen vermoedelijk de fessen aanvan gen. Er heeft nogal wat toe be hoord eer men zoover was. Even wel zullen we de wordinsgeschie- denis dezer inrichting hier buiten beschouwing laten. Genoeg zij het te vermelden, dat eene vereeniging is gesticht „tot bevordering van het land bouwonderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen W.D.", waarvan le den zqn verschillende gemeenten in deze streek, en van welke het schoolgebouw eigendom is. Het rijk verleent ten behoeve hoe buitengewoon was hij daarin geslaagdl Zóó fraai toch waren zij uitgevallen, en zelfs door deskundigen zoo gunstig be oordeeld geworden, dat het door een ieder zonder uitzondei ing als eene uitgemaakte zaak werd beschouwd, dat hem daarvoor eene bijzondere onderscheiding zou te beurt vallen. Ja zelfs waren er niet weinigen, welke met een profetischen geest bezield schijnende te zijn reeds wisten te vertellen, dat de jonge koning vóór de feeste lijke heropenings voorstelling, die binnen weinige weken zou plaats hebben, onder geleide van eenige bekwame kunstschilders de aan gebrachte decoraties persoonlijk in uogenschouw zou kunnen nemen, om daarna wanneer het vernieuwde schilderwerk de goedkeuring van Zijne Majesteit mocht wegdragen als blijk van Hoogst Deszelfs bijzondere tevredenheid, niets slechts den professor te benoemen tot hoofd directeur der academie van beel dende kunsten, ter vervanging van den tegenwoordigen stok» ouden en ziekelijken chef, Adolf Keinherzmaar ook om hem daarvoor tot den adelstand te verheffen. Was het dus wel te koud gegeten, met ge kookte versche of ge droogde vruchten, zooals appelen, pruimen, peren, abrikozen, is een heerlijk gerecht. De be eiding is eenvoudig en n et duur. Let er echter op, dat U hiervoor steeds gebruikt de echte De sluit ze gels op de pakjes garandeeren de echtheid. van het onderwijzend personeel en de leermiddelen een subsidie. De inrichting is de veertiende, welke van dien aard tot stand is gekomen en naar gebleken is, voldoet dit soort scholen over het algemeen uitstekend. De school alhier is eene soort gelijke inrichting als die welke eenige jaren geleden te Axel is opgericht. Ze is een z.g. lagere landbouwdagschool. Het doel, dat bij de oprichting van dit soort scholen heeft voorgezeten is de bezwaren, welke een ge wone landbouwwintercursus nu ten eenen male aankleven, zoo veel mogelijk uit den weg te ruimen. Men is daarbij van de ge dachte uitgegaan, dat meer te bereiken valt, indien de lessen gegeven worden door personeel, dat zich uits'uitend aan het land bouwonderwijs wijden kan, dan wel dat dit onderwijs gegeven wordt door personen die reeds verwonderen, dat de heerHufsch- midt aan wie ook zulke uit de lucht gegrepen ter oore wa ren gekomen wel eens door en door verstrooid was, als hij over dit alles in diep gepeins en zoet gemijmer was verzon ken En toch was het van naderbij gezien dat nog niet eens, waarin zijne leerlingen den sleutel meenden te moeten zoe ken voor het te laat komen en de verregaande verstrooidheid van hunnen anders zoo nauw- gazetten meester waot voor hen schuilde er nog wat anders ach ter. Ziet gij daar ginds dien leerling niet, geachte lezer of lezeres 1 dien leerling, die met eene schalksche uitdrukking in het oog, al fluisterende iets zeer belangrijks, naar zijne meening althans, aan zijn buurman vertelt? Hooren kunt gij hem niet, en nog minder verstaaumaar als hij hem hadt kunnen hooren en verstaan, dan zoudt gij verno men hebben, dat hij zich aldus tegenzijnen kameraad uitliet. .Hebt ge het al gehoord, Johan ,Wat gehoord ,Well dat mijnheer gaat trouwen". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1