Binnenland. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws van Leges ter Secretarie wordt vastgesteld, en daarin de leges der jachtakten bepaald op 10, 5 en 2 gulden, als in alle ge meenten in dit district gebrui kelijk. Een schrijven van de Com missie der te houden Kring- tentoonstelling Z. L. M. te Sluis, om finantieele bijdragen, wordt aangehouden. Op een verioek van de Ver- eeniging Vreemdelingenverkeer om de contributie alt donateur van f 5 tot f 10 te verhoogen, wordt afwijzend beschikt, zoo ook een verzoek van de Com. Vakonderwijs voor Politie, om bijdragen. Het verslag omtrent den tos stand der gemeente wordt den leden aangeboden. Een verzoek van Ged. Staten was ingekomen om inlichtingen omtrent annexatie Kijkuit. Al gemeen is men van oordeel, dat het annexeeren in den tegen- woordigen tijd voor de gemeente niet anders dan schadelijk kan zijn. Vroeger heeft men ge wild, doch Ged. Staten vonden toen geen termen daarvoor. Nu evenwel willen zij ons dwingen tot annexatie. Het is niet de bedoeling der gemeente om van annexatie af te zien, doch deze te doen geschieden op een wijze, dat de gemeente daar geen groote offers voor moet brengen. Wan neer door Ged. Staten hier rekening mee gehouden wordt, is men genegen er zoo spoedig mogelijk toe over te gaan. Bij den rondvraag vraagt de heer Luteijn de vergaderingen 's avonds te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt, dat dit vroeger heeft plaats gehad, doch toen verzocht is des middags te vergaderen. De heer Luteijn meent uit den boezem der vergadering te hooren, dat men algemeen voor avondvergadering is. De Voorzitter vindt het goed, zoodat voortaan weer 's avonds zal vergaderd worden. De heer Cappon bespreekt de klachten over de Vuilnisbelt, in hoofdzaak het wegwaaien van papier, daar dit zeer gevaarlijk is voor het schrikkenvanpaarden. Een onderzoek zal worden in gesteld. De heer de Hullu wijst op op den toestand van de brug naar de Steenovenstraat. Deze eischt herstelling. De Voorritter zegt, dat dit nog in de uit te voeren Gemeente werken zal opgenomen worden. De heer de Hullu vraagt of er voortgewerkt kan worden met straatleggen in de De Hullustraat. De Voorzitter zegt, dat het her- en bijbestraten is bepaald op 40 M2- Hierna wordt de vergadering gesloten. bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914. Tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd benoemd de heer Adr. de Hullu en tot lid der schattingscommissie de heer I. de Bruijne-Brevet. In de plaats van het opge geven vervolgonderwijs besloot de Raad tot de instelling van een zoogenaamde avondcursus voor kinderen, die niet meer de lagere school bezoeken. In verband met de aangegane geldleening voor het electrici- teitsbedrijf werd de begrooting 1924 gewijzigd. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Juni 1924. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u ds Bremer, n 1.30 u Zondagschool. n 5l/a u ds Bremer. Groede v 10 u ds v Griethuijsen Hoofdplaat n 2 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk. v 10 u ds Meloen. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatielokaal Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Breskens Maandagavond 8.15 Werkmansbond. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN, vm. nam Zaterdag 14 Juni 11.42 12.06 Zondag 15 12.32 12.56 Maandag 16 1.22 1.46 Dinsdag 17 1.40 2.04 Volle Maan Dinsdag 17 Juni vm. 6.01, Lioht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 14 Juni 9.51 nam. Zondag 15 9.51 Maandag 16 9.52 Dinsdag 17 9.53 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 3 Juni. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.35f 7.95 Eendeieren t 5.70f 6.35 Aangevoerd 245000 stuks. Middelburg, 12 Juni. Boter f0.95 a t 1.05 per 5 ons Eieren f 6.00 a f 7-00 Eendeieren 16.00. af 7.00 p. 100 sche clientèle niet te verliezen, óf geheel óf gedeeltelijk ds rechten van 't nieuwe tarief op zich genomen. Een gevolg daar van was, dat hst debiet in Zwit serland behouden bleef en op dan duur de Zwitsers toch de invoerrechten betaalden, daar de winst aan Fransche zijde toch altijd die onkosten wel gedekt zal hebben. Om ds afzetmarkt niet te verliezen, getroostten zij zich dus eenvoudig een tijdelijk verlies. üs opbrengst van de indirecte belastingen, vermeerderd met die van de invoerrechten, nemen een groote plaats in onder de totaal-inkomsten van de meeste landen. Ook in ons land bren gen deze belastingen heel wat op. De voornaamste artikelen, waarvan deze belastingen ge heven worden, zijn de alcoho lische dranken, wijn, bier en ge distilleerd, de suiker en het ge slacht, waarbij thans ook nog gekomen is de tabak- en de theebelasting. Toch blijft het aantal artikelen, dat bij deze belasting kan worden betrokken, vrij beperkt, daar ze bepaalde voorwaarden in zich moeten vereenigen, die elkaar in zekere mate opheffen. Zij moeten n.l. in de eerste plaats zijn artikelen van algemeen gebruik, zoodat zij een behoorlijke basis voor de belasting opleveren en in de tweede plaats mogen zij niet direct zijn een eerste levensbe hoefte, daar anders de belasting een onbillijk karakter zou dra gen. Zoo is b.v. het gedistilleerd een veel beter artikel dan suiker en geslacht, daar het eerste zui ver een genotmiddel is, terwijl de beide laatsten toch meer on der de eerste levensbehoeften moeten worden gerekend. Zoo is ook tabak een genotmiddel, terwijl de thee meer tot de le vensbehoeften dan tot de genot middelen kan worden gerekend. Welke beteekenis voor den handel hebben nu de laatste fiscale regelingen door onze Re geering genomen Wij hebben hier het oog op de Tabakswet en de verhooging van den bier accijns, dus zuiver indirecte be lastingen. En dan kunnen wij niet anders zeggen dan, voor zoover het kleinbedrijf betreft, eenvoudig vernietigend. Het oorspronkelijke ontwerp- Tabakswet, uitgaande van mi nister Treub, ging uit van de grondgedachte, dat een behoor lijke invoering mede zou bren gen de opheffing van de klein- industrie. Bij de behandeling van het ontwerp van minister De Vries werd dan ook iedere po ging om het kleinbedrijf in stand te houden eenvoudig afgewezen. Wanneer men nu weet, welke plaats de kleinbedrijven in den tabakshandel innemen, kri]gt men eerst de juiste beteekenis van deze belastingen. Immers zouden er, blijkens de Memorie van Toelichting, 1300 fabrieken zijn die niet aan de geetelde eiachen voldoen, alsmede 850 winkels, die eenvoudig zouden moeten verdwijnen. Ter wille van de goede controle bleek dit noodig te zijn. Om nu deze menschen niet direct broodeloos te maken, was een overgangsmaatregel noodig en werd in December 1921 bij novelle van minister De Geer in de wet opgenomen de over gangsbepaling, dat tot 1 Januari 1925 het kleinbedrijf gelegen heid zou krijgen zich aan te passen aan de eischen der wet, mits aan bepaalde voorwaarden zou zijn voldaan. Dat deze gevolgen, vooral voor de betrokken personen, ontzet tend hard zijn, weinigen, die dit niet erkennen zullen. Ook mi nister Colijn erkende dit en zeide: voor de goede werking dezer wet zouden de kleinbedrijven opgeheven worden, en als de slachtoffers van die bedrijven mij de vraag voorleggenmag ik dan niet langer werken in het beroep, dat ik 30 a 40 jaar heb uitgeoefend, om mij en mijn ge zin naar behooren te onderhou den dan zal het mij moeilijk vallen daarop te zeggengaat heen en woidt arm. De verhooging van den bier accijns brengt bijna dezelfde gevolgen. De groote brouwerijen zullen de belasting gemakkelijk kunnen dragen, de kleine echter verdwijnen. De gevolgen ziet men reeds duidelijk uit de invoering van de Bierwet van 1916. Nadien toch is het aantal brouwerijen in ons land van 439 terugge- loopen tot 193, zoodat er in to taal 246 waaronder slechts 5 groote zijn verdwenen. Met zulke feiten voor oogen rijst de vraag of een dergelijke fiscale politiek wel juist is. Wij kunnen natuurlijk niet op politiek terrein treden en moe ten de vraag dus van zuiver economisch standpunt bezien. En van dit standpunt kan het antwoord moeilijk anders zijn dan in de vernietiging vau het kleinbedrijf door fiscale maat regelen zien wij geen heil. De meeste grootbedrijven toch zijn meestal eerst kleinbedrijven ge weest en zijn door taaie vol harding en energiek beleid ge worden wat zij thans zijn. Deze kleinbedrijven te vernietigen lijkt ons, ook van het standpunt van gemeenschapsbelangen, niet juist. Wanneer kleine bedrijven ove rigens aan de gestelde sociale eischen voldoen achten wij het behoud daarvan voor de ge meenschap nuttig en noodzake lijk en zouden wij het beter achten, dat de Regeering, in- stede van deze te vernietigen, economischen steun verleende om ze op de been te houden. JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN J In den ouderdom van 87 jaar is te 's-Gravenhage overleden de minister van Staat, de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man, oud-minister van binnen- landsche zaken, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer de Savornin Lohman was een der hoofdfiguren in onze parlementaire geschiedenis van de laatste halve eeuw. De sohoolquaestie bracht hem op politiek terrein. Een beginselver- schil met dr. Kuyper, dat bij den stembusstrijd van 1894 ten opzichte van de uitlegging van art. 80 der Grondwet tot uiting kwam, deed hem in 1896 als hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit ontslag nemen, terwijl dit conflict tevens leidde tot de vorming van de Chr.-Historische partij, van welks orgaan ,de Nederlander" hij jarenlang hoofd redacteur is geweest. De ontslapene was ook korten tijd, van 1892 tot 1894, lid van de Eerste Kamer. Bresksns. Vrijdagmiddag kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Afwezig was de Wet houder du Burck. Na voorlezing der notulen van de voorgaande vergadering en de op 30 April gehouden spoed vergadering, waarin aan den onderwijzer J. C. Ie Bleu eervol ontslag was gegeven tegen 1 Mei wegens zijn benoeming als Hoofd der School te Kruisdijk, Groede, wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waar- ouder een schrijven van het Comité Monument-Van Dale, gericht aan de Raadsleden, be helzende dankbetuiging voor de toegezegde bijdrage. Een afrekeningstaat Openbare Schoolbouw, tot een som van f 10428.47, waarbij een post van f 756 voor meerder werk buiten da bouwbegrooting. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten, behelzende goedkeuring gewij zigde verordening op de heffing van schoolgelden. Schrijven van Mr Dieleman, dat het hangende proces, inzake distributie, 1 Oct. voor de Recht bank zal komen. De ingezonden rekening der Muziekvereeniging wordt goed gekeurd. Op de begrooting 1923 heeft eeDige af- en overschrijving plaats. In de Politieverordening wordt een wijziging gebracht in ver band met de Kom der gemeente. De verordening op de heffing Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Woensdag in voltallige vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken werd medegedeeld het verslag van de Gezondheidscommissie over 1923. Behalve de uitdruk king in dat verslag, waarin ge zegd wordt, dat de door deze gemeente met het Burger-Gast huis te Aardenburg aangegane overeenkomst tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, aan nietigheid zou laboreeren, wijl het advies der commissie niet is ingewonnen, welke uit drukking den Raad onjuist voor komt, aangezien de bedoelde overeenkomst niets anders is dan een financieele overeenkomst, werd het verslag voor kennis geving aangenomen. Op verzoek van de commissie voor de Landbouwtentoonstel ling te Sluis werd een subsidie voor het welslagen dier tentoon stelling verleend van f25. Vastgesteld werden een elec- triciteitsverordening, installatie voorschriften, een instructie voor den administrateur van 't bedrijf, een instructie voor den meter- opnemer en een tarief voor licht en kracht. Het salaris van den te benoe men meteropnemer werd vast gesteld op f 50. Aan den heer Iz. Leenhouts Pz. weid op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als lid der schattingscommissie, WisMlko«r*«n> Dollars f 2.66-f 2.67, Ponden f 11.51-f 11.54, Marken f0.63- f0.64, p. billioen, Belg. Francs f 12.30-f 12.50, Fransche francs f 14.30-f 14.50, Kronen (afgest- f0.374-f 0.40. GROEDE. Huw.-Voltr. 15 Mei. Cornelis Mattheus Dubois, 28 j., jm. en Pieternella Suzanna de Meijer 24 j., jd. Geboorten. 10 Mei. Josephina Angelina, d. van Th. J. de Krij ger en A. M. Verheije. 10, Jan- neke Catholijntje, d. van A. M. Bouwens en j. Sonnevijlle. 22, Adriaan Pieter, z. van A. de Visser en J. de Kramer. 31, Janna Neeltje, d. van J.Brugge (overl.) en E. Herman. Overlijden. 25 Mei. Martina Jacoba Leenhouts, 29 j., echtg. van M. C. Manneke. Ltindbonw. DE A.S. LANDBOUW TENTOONSTELLING TE SLUIS. Aan het „Z. Landbouwblad" ontleenen we de volgende bij zonderheden r De voorbereidende werkzaam' heden voor deze tentoonstelling, welke op Donderdag 17Julia.s. gehouden zal worden, zijn in vollen gang. Ook de gemeente Sluis laat zich ten opzichte van de ten toonstelling niet onbetuigd. Zoo is het door den grooten financieelen steun van de zijde van het gemeentebestuur moge lijk geweest, het eenig mooie terrein van den heer Wemaer te bemachtigen, op niet meer dan een honderd meter verwij derd van de haven. Het Hoofdbestuur der Z. L. M. zal, na door het Gemeente bestuur officiéél te zijn ontvan gen, in het Raadhuis vergaderen (in den avond van 15 Juli) en de Algemeene Vergadering zal in de Raadszaal plaats vinden (Woensdag 16 Juli in den voor middag). Ook de gemeenschappelijke maaltijd zal in het Gemeente huis worden gehouden, Woens dagavond, echter niet in de Raadszaal, doch in den ruimen kelder van het statige vroed schapshuis, welke met zijn sier lijke gewelven, tot een beslist gezellig zitje te maken is, vooral, wanneer daar de noodige elec- trische lampjes en hier en daar wat groen worden aangebracht. Er is een commissie voor lo gies ingesteld, secretaris J. W. Woittiez, Hoogstraat. De gemeenschappelijke rijtoer is bepaald op 16 Juli in den na middag en zal vermoedelijk in auto's plaats vinden. De route is nog niet definitief vastgesteld. Het blad kan echter reeds mel den, dat 't gezelschap ontvangen zal worden op de hofstede van den heer Becu-Verhage te Groede (tusschen Kruisdijk en Schoon dijke) waar in samenwerking met de P. Z. E. M. een demonstratie gegeven zal worden met ver schillende landbouwwerktuigen, gedreven door electriciteit. Het bedrijf van den heer Becu is geélectrificeerd. SPORT. Uitslag van de Postduivenver- eeniging „deZwaluw",wedvlucht Dourdan 18 Mei. Ie en 8e J. Verduijn, 2e en lie J. Jansen, 3e en 7e J. de Jonge, 4e A. de Jonge, 5e A. Luteijn, 6e A. Wisse, 9e en 10e R. van Quekelberghe, 12e A. v. d. Velde Pz., 13e P. van de Velde Pz., 14e M. Faas. 1ste duif arriveerde 12-14-8 laatste 12-40 55. Wedvlucht Arras 1 Juni. Ie en 9e A. Vermeulen 2e en 3e R. van Quekelberghe, 4e en 12e J. de Jonge, 5eJ.de Meijer, 6e en 10e A. van de Velde Pz. 7e J. Notebaert, 8e A. Luteijn, lie J. Verpoortende H., 13e J. Jansen. Ie duif arriveerde 8-43-47 laatste 8 51 03. Wedvlucht Eede 10 Juni, jonge duiven. Ie J. Verduin, 2e, 3e en 4e J. Riteco, 5e M. J. Notebaert, 6e, 9e en 10e P. Riteco, 7e J. van de Broeke, 8e A. de Munck. Ie duif 10-4-56 laatste 10-34 8. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De auto van den heer M. te Harlingen is door den onbe- waakten overweg van 't spoor bij de brug over de Bolswarder- vaart gereden, toen juist een rangeerende trein kwam aanrij den. De auto werd door de lo comotief aangereden en een eindje verder aan den kant ge worpen. Gelukkig had de trein weinig vaart. De auto werd ern stig beschadigd. De bestuurder, die zich alleen daarin bevond, kwam met den schrik vrij. AUTOBUS OMGESLAGEN. Donderdagmorgen is bij het spoorwegstation te Lichtenvoor de een autobus van de Gelder- sche-Westfaalsche Stoomtram bij het te scherp nemen van een bocht omgeslagen. De chauffeur had in strijd met zijn instructies 34 passagiers in de plaats varl het maximum van 16 vervoerdj eenige reizigers hadden boven op de bus plaats genomen. Eenige ruiten werden ver nield, waardoor een meisje lichte verwondingen opliep. Overigens kwamen allen met den schrik vrij.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2