ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljktcb Overzicht. Indifecle Belastingen. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'Tl" BRESKENS p°»$™ Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 14 Juni 1924 Nummer 2935 Het valt maar heel weinig menschen gemakkelijk hun plaat» in de wereld aan een ander in te ruimen. En zeker niet men schen, die zich zelf zoo voor treffelijk en zoo bij uitstek voor de eerste plaats geschikt achten. Maar moeilijker nog valt het die plaats te moeten verlaten vóór de tijd is aangebroken, die voor verwisseling is bestemd. Poincaré, de Fransche pre mier heeft het ondervonden, en niet minder de Fransche Presi dent Millerand, welke Dintdag gedwongen geworden is om heen te gaan. De eendaagsche premier, Fran cois Marsal, las is de kamerzit ting de presidentieele boodschap van Millerand voor. In deze boodschap herinnert Millerand het Parlement er aan, dat hij indertijd met 695 stem men tot president gekozen zijnde, naar het Elysée is ge gaan met het doel een politiek ts voeren, die is gericht op so cialen vooruitgang, orde, arbeid en eendracht. Met nadruk ver klaart hij verder dat hij zich getrouw heeft gehouden aan de plechtige belofte door hem te genover het land afgelegd. Hij constateert dan dat Frankrijk, hunkerend naar vrede, arbeid en eendracht, een buiteniandsche politiek wenscht, die, in over eenstemming met de geallieer den, garanties biedt voor zijn veiligheid, het herstel, de toe passing van het Verdrag van Versailles en eerbied voor alle diplomatieke handelingen, welke een nieuwe orde in Europa heb ben gevestigd. Daarnaast wordt vereischt een binnenlandsche po litiek, geïnspireerd op de lessen van den oorlog, overeenstemming tusschen alle Franschen, eerbied voor de meeningen en gods diensten en meer nog op de rechtvaardigheid en de sociale verhoudingen en den wil de cre- dietwaardigheid van Frankrijk te beveiligen door de strenge (Belangwekkende processen in den loop der tijden). III. JUSTlTIEELE DWALINGEN VER OORDEELINGEN VAN D'ANGLADE (1687) EN LEBRUN (168a), Te allen tijde heeft de Justitie dwalingen begaan, en zoolang menschen met de rechterlijke taak belast blijven, zullen wel altijd dwalingen voorkomen. Zij zijn niet te vermijden, zoolang de wetenschap niet het middel heeft gevonden om in de ziel van de menschen te lezen I Maar wel zijn die dwalingsn, tenge volge van nauwgezet onderzoek en het aannemen van elke mo gelijkheid, steeds meer beperkt. Daartoe was men echter aan het einde der zeventiende eeuw nog niet en in Frankrijk minder nog dan elders, gekomen. Ongelijk heid van behandeling, al naar mate stand en rang van de in dividuen, overheerschten. Als wij dan ook de rechtsgedingen - zoo men ze aldus wil betite len tegen d' Auglade en handhaving van het evenwicht tusschen de ontvangsten en uit gaven van den Staat. Deze denkbeelden, welke steeds mijn daden hebben ge leid aldus Millerand zul len deze ook blijven leiden. Door te bepalen, dat de pre sident der republiek tegenover de beide Kamers alleen in ge val van hoogverraad verantwoor ding verschuldigd is, wilde de grondwet slechts dat, in het be lang der nationale stabiliteit en continuïteit het presidentieele ambtsgevaar voor den tijd van 7 jaar zou worden gehandhaafd en beschermd tegen eventueele politieke, fluctuaties. Hebt eer bied voor de grondwet. Indien gij haar zoudt miskennen en in dien het in het vervolg van zelfsprekend wordt geacht, dat de willekeur van een meerder heid den president kan dwingen, zich terug te trekken, om poli tieke redenen, dan zou de pre sident der republiek niets anders zijn dan een speelbal in de han den der partijen. Helpt mij een dergelijk zoo geducht gevaar uit te schakelen. Ik weiger mijn post te verla ten daar van het parlement, dat tot taak heelt de wetten aan te nemen en voor de eerbiediging van haar te waken, niet het sein en het voorbeeld mogen uitgaan harer schending. Moge de Kamer weigeren, de gevaarlijke raadgevers te volgen, die om partijbelangen trachten te verkrijgen, dat het nieuwe wetgevende lichaam met een revolutionaire daad aanvangt zooals steeds de verdediger van de grondwet blijven. Een zoo belangrijke constitu tioneel kwestie voor de toe komst van de republikeinsche instellingen, kan niet achterbaks worden geregeld door individu- eele of groepsbesluiten. Vol vertrouwen doe ik een beroep op de wijsheid der beide Kamers, haar voorzichtigheid en haar liefde voor de Fransche republiek. In het bewustzijn van mijn plicht, heb ik mijn verantwoor- Lebrun aanhalen, geschiedt dit niet, omdat de zaken, waarbij dezen waren betrokken zoo be langrijk waren en zoo groote beteekenis hadden of merkwaar dige verwarringen te aanschou wen gaven doch veel meer, ja uitsluitend, omdat deze waren van een zoodanigen eenvoud, dat zelfs het meest oppervlakkig onderzoek hier een justitieele dwaling had kunnen verhinderen. In een der beide gevallen was men al dadelijk tevreden althans een dief te hebben, en zocht men niet verder. In het andere geval echter spraken de hoogere machten der samenleving, die belanghebbenden waren bij de veroordeeling van een onschul dige, een woordje mede. Vergelijk met deze rechts gedingen onze tegenwoordige rechtsbedeeling en zeg dan nog, dat er geen vooruitgang is. Zeker, ook thans blijven justiti eele dwalingen mogelijk, maar wanneer zij worden begaan, is dit slechts na nauwgezet en uitgebreid onderzoekis dit tengevolge van dergelijk ver warrende omstandigheden, som wijlen ook tengevolge van daden van den beklaagde, niet recht streeks met de aanhangige zaak samenhangende, welke daartoe delijkheid op mij genomen. Het uur is gekomen, dat het parle ment de zijne op zich neemt. Hierna hadden de beraad slagingen plaats, waarna een tweetal moties werden ingediend, #en van de linkergroep, door Herriot, en een van de rechter zijde door Reibel. De eerste motie kwam in behandeling, met het resultaat dat deze aangenomen werd met 329 tegen 214 stemmen, waarbij het,pleit beslecht was, dat Mille rand moest altreden, waarom deze dan ook, noodgedwongen, besloten heeft. Heden zal een nieuwe Presi dent gekozen worden 1 Wie zal het worden f Men spreekt van Painlevée en Doumer, doch een presidentsverkiezing in Frankrijk kan verrassingen baren. De crisis in Frankrijk loopt dus naar het einde. In Engeland gaat het evenwel ook niet voor de wind. Het zonderling geval doet zich voor, dat Ditwinolf, die Maandag te Londen is aangekomen, zich nog niet als vertegenwoordiger zijner regeering in Downingstreet heelt laten voorstellen. Wellicht heeft het feit, dat zoowel Mac Donald als Pomonby afwezig waren, hem aanleiding gegeven, om voorloopig als particulier te Londen te vertoeven. Aan den anderen kant acht men het niet uitgesloten, dat hij er de voorkeur aan geeft, pas als officieel persoon op te tre den, zoodra de stand der be sprekingen van de Britsche-Rus- sischs conferentie dit noodig ot wenschelijkjmaakt, hetgeen thans nog niet het geval is. Inmiddels heeft Litwinoff reeds besprekingen gevoerd met vele bekende persoonlijkheden in de City en er is geen reden te ver moeden, dat deze besprekingen een ander doel hadden, dan het inleiden van een eventueele lee ning aan Rusland. De weigering der Britsche regeering om eenige officieele garantie op zich te ne men, te zamen met het bekende en door Moskou zoo zeer aan gevochten manifest van de Lon- begrijpelijk aanleiding geven. Dat kan van geen der beide hier aangehaalde gevallen ge tuigd worden. Daar was het bijna voor een ieder duidelijk, dat de aangeklaagden niet de schuldigen konden zijn, al ware het alleen maar om den ijver, waarmede door oogenschijnlijk buiten de zaak staanden mate riaal ten bate van de Justitie tegen die z.g. schuldigen werd aangebracht. In 1687 en voorgaande jaren werd een flink huis op de Place Royale te Parijs bewoond door een tweetal familiën, zeer van elkander verschillend. De graaf en gravin Montgomery vormden 1 het eene, oud-adellijke gezin; de D' Anglades, man, vrouw en een klein kind, van wier afkomst niemand het rechte wist, vorm den het andere. De verstand houding intusschen liet niets te wenschen over zoo goede buren was men, dat in 1687 de D'An glades werden uitgenoodigd om de Montgomery's bij hun jaar- lijksch verblijf naar hun buiten goed te vergezellen. D' Anglade, die eerst de uitnoodiging had aangenomen, sloeg deze op het laatst wegens persoonlijke om standigheden af. De Montgome ry's vertrokken op den aange- densche bankwereld, maakt het echter zeer twijfelachtig, of deze besprekingen tot eenig resultaat zullen leiden. De groote Engelsche Spoor wegstaking, welke zich als een dreigend spook verhief, begint te verloopen. Van de_Undergroundspoorweg waren er gisteren nog slechts 31 stations gesloten tegen 60 op Zaterdag. Deze verbetering is veroor zaakt doordat 160U man die bij wijze van sympatieataking het werk hadden neergelegd, weer aan den slag zijn gegaan. In middels heeft het reizend publiek nog zeer veel last van de sta king, doordat ie treinen, hoewel zij op alle lijnen rijden, yeel grooter tusschenpauzen hebben, teneinde het stroomverbruik te beperken. Dit is noodig, omdat op de groote centrale te Chelsea nog steeds een groot deel van het personeel staakt. In Italië, het land van Mus solini, wil men nieuwe belastin gen invoeren, welke niet naar de zin der boeren is. Uit de omliggende plaatsen zijn 3000 boeren naar Teano gekomen om tegen de nieuwe belastingen te protesteereo. Zij deden een aanval op het raadhuis en het octrooibureau, welke gebouwen zij verwoestten. Een ambtenaar en twee carabinieri werden gewond. Er zijn troepen te Teano aangekomen om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Naar een bericht uit Riga meldt, heeft Zinowjel verklaard, dat de hoop van Rusland op een communistische omwenteling in Duitschland schipbreuk heelt geleden en dat Rusland geïso leerd staat in de wereld. Het kan het echter nog jarenlang uithouden. Rusland jaagt geen nieuwe erkenningen na, daar de ondervinding heeft geleerd, dat deze steeds worden gevolgd door lange schuldenrekeningen. Rusland zal deze oude schulden echter niet betalen. De toestand van Europa is nog alles behalve rooskleurig, wezen dag; nauwelijks twee dagen later echter keerden zij haastig in den laten namiddag terug. Zooals graaf Montgomery ver klaarde, had hij bloed gezien op een door hem in een herberg gebruikt servet en dit beschouwd als het voorteeken van een ongeluk, dat hem te wachten stond. D' Anglade was, als naar gewoonte, dien middag uit, sou peerde met een zijner talrijke kennissen in de stad. Des avonds vrij laat kwam hij thuislicht ziende bij de Montgomery's, ging hij er binnenmen praatte en schertste een weinig, en ging toen uiteen. Maar den volgenden dag bemerkte Montgomery, dat in zijn z.g. schatkamer een ern stige diefstal had plaats gehad; de brandkast, die vele duizenden livres bevatte, was opengebroken en een bedrag, door hem op 9000 livres geschat, was ont vreemd. Hij gaf onmiddellijk kennis van den diefstal aan de politie autoriteiten, die een streng on derzoek instelden en, op verzoek van de D' Anglades zelf, aan vingen met hun woning ts in- specteercn, Gedurende dit onder zoek trok mevrouw D' Anglade zich een korten tijd terugop den zolder der D' Anglades werd wie weet, wat ons nog te wach ten staat. Er zijn evenwel lichtpunten. Laten wij die in het oog hou den, en daarop onze hoop ves tigen. In ons vorig artikel wezen wij er reeds op, dat de Staat, wan neer zoo goed als sdle middelen gebruikt zijn om de inkomsten te verhoogen, steeds nog iia middel overbleef om de finan ciën te versterken, n.l. de indi recte belastingen. Deze belasting wordt, daar zij op de waren gelegd wordt, feitelijk geheel door den ver bruiker betaald, daar zij in den kostprijs verborgen is. Deze be lasting is dus facultatief, daar men haar alleen betaalt door het belaste artikel te koopen en men per slot van rekening ge heel vrij is om het artikel al of niet te koopen en dus al of niet aan deze belasting kan deel nemen. Een stelling die, wij merkten het reeds op, niet ge heel opgaat, daar b.v. suiker een artikel is, dat in geen enkele huishouding ontbreken kan. Feitelijk behooren ook de in voerrechten tot de indirecte be lastingen te worden gerekend. Misschien zal men opmerken, dat dit niet juist is, daar deze toch door vreemdelingen en niet door eigen bewoners worden be taald. Oppervlakkig lijkt dit in derdaad het geval te zijn. Doch in werkelijkheid is dit niet juist. Was dit wel het geval, dan zou ieder land er onmiddellijk toe overgaan dit soort belastingen te heffen. Maar die belastingen worden ook al weer door eigen volk betaald, daar bij de prijs bepaling rekening wordt gehou den met de invoerrechten. Om maar eens een voorbeeld te noe men, hebben veel Fransche fa brikanten gedurende denFransch Zwitserschen tarieloorlog van 1893 tot 1895, om hun Zwitser een klein aantal geldstukken gevonden, gelijk aan die welke de Montgomery's hadden, ter wijl, toen men daarna de ver trekken van het personeel der Montgomery's inspecteerde, daar een zevental zakken, uit de brandkast van Montgomery af komstig, werden aangetreffen. Maar de graaf had tevoren verklaard, voor zijn personeel in te staan, hoe hij dat deed, is te onbegrijpelijker, wanneer men bedenkt, dat een zijner voor naamste bedienden zonder eenige inlichting door hem nog slechte aederhalf jaar tevoren wae in dienst genomen. De korte af wezigheid van mevr, D' Anglade wekte wantrouwenkortom, deze D' Anglades, die geen oogenblik vermoed hadden, dat men hen van den diefstal be schuldigde en hem ervan ver dacht deze zakken in de kamer van de bedienden te hebben neergelegd. Ieder, die een oogenblik lo gisch nadacht, zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat de D' Ar.gledes schuldig sijnde en dit politioneel onderzoek te voren kunnende voorzien, wel andere maatregelen zouden heb ben genomen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1