Kweekelingenrubiiek. liuil Nieuws. Burgerlijke Stand, Kechtszaken. Gemengd Nieuws REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Mei viel er 92,8 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 15,3 m.M. Er waren 20 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 15 dagen met 1 m.M. of meer. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Mei in de rijks-postspaarbank ingelegd f 16993.67; en terugbetaald 1 20980.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10326. Sohc Grosde. Ds J. Bergman, pred. bij de Ev. Luth. Gem. alhier, heeft alszoodanig voor het beroep naar Hoorn-Medem- blik bedankt. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Juni. Tarwe f 12.00f 13.50 Rogge f 10.00f 11.00. Haver f 10.00-f f 11.00 Gerst flO.OO.f 11.50. Kroonerwten f 16.00-f 20.00. Erwten (Schokkers) f 15-f 20 Maanzaad t 19.00-f 22. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2.66-f 2.67, Ponden f 11.525-f 11.57', Marken f0.62- f0.63, p. billioen, Belg. Francs f 11.45-f 11.65, Fransche franc» f 13.20-1 13.40, Kronen (afgest- f0.37»-f0.40. BRESKENS. Huw.-Voltr. 8 Mei. A. A. Beeren», 33 j., jm. en C. W. v. den Heuvel, 24 j., jd. 15, C. F. Moen», 26 j., jm. en S. A. de Baare, 22 j., jd. 16, J.J. van de Weele, 24 j., jm. en A. J.C. Geelhoed, 25 jd. 23, Iz. Bas ting, 28 j., jm. en N. J. Cijsouw, 27 j, jd. Geboorten. 4 Mei. Maria Mar- tijntje, d. van P. J. den Outer en M. Fran9oise. 15, Elizabeth, d. van P. 1. Aalbregtse en J. van Herwaarden. 15, Jannis Abraham, z. van A. I. de Kooker en C. M. Verduijn. 25, Jannis Jacobus, z. van P. du Bois en J. Hennekeij. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 Mei. De volgende zaken werd be handeld D. J. d. K., 45 j., arbeider te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 6 April te Schoon- dijke A. d. V. heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 d. hechtenis. Uitspraak idem. H. I. F., 28 j., varensgezel, W. V., 33 j., varensgezel, P, J. d. R., 55 j., werkman, allen te Breskens, werden ten laste ge legd, dat zij op 25 April j.l, tegen den wil van den eigenaar S. M. d. V. in diens woning zijn gebleven na herhaalde vor dering om die te verlaten. Eisch 1 en 2 ieder f25 of 25 d., no. 3 f 15 of 15 d. Uitspraak ieder f 25 of 25 d, h. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd, DAGEN. Het Ouderlijk Huis. Midden in het kleine dorpje stond het huis en daarachter lag de groote tuin. Hoe heerlijk was het daar I Het was een huis met witte deur en blinden het zag er zoo lief en vriendelijk uit 1 Nog dikwijls zie ik het in mijn verbeelding, want het was mijn ouderlijk huis. Het is me zoo lief, want ik ben er geboren en opgevoed en heb er mijn geluk- kigaten tijd doorgebracht. Nog zie ik, hoe ik met mijn ouder zusje krijgertje speelde om de perken, hoe we samen den heelen dag stoeiden en ravotten en 's avonds, als we moegespeeldwa- ren, door Moe naar bed werden gebracht. Dan dekte ze ons toe en kwam Pa nog even naar bo ven, om ons een nachtzoen te geven sn zoo sliepen we in, beiden nog kinderen, niets ver moedend van de ellende des levens. Maar op een dag, ik herinner het me nog vaag, was alles an ders dan gewoonlijk. De dokter liep voortdurend heen en weer, ik zag Moe's beschreid gezicht, Pa lag in bed, maar ik begreep er toch niets van, alleen weet ik nog, dat hij ons riep en zei, dat hij ons ging verlaten. Ik schreide en zei, dat hij het niet mocht doen, maar den volgen den dag zag ik hem niet meer. Ik vroeg voortdurend naar hem, maai niemand antwoordde me en nooit zag ik hem weer, maar langzamerhand dacht ik er niet meer aan. We moesten onze oude woon plaats verlaten en gingen in de stad R. wonen, 't Viel niet mee, van ons lieve dorpje naar zoo'n groote stad 1 We woonden op een bovenhnis en langzaam, heel langzaam schikten we ons er in en gewenden we aan het stadsleven. Ons ouderhuis was wel niet zoo gezellig als het vroegere, maar toch raakten we ei ook aan gehecht. Ik ging naar school, had nieuwe vrien dinnen en was het verleden al bijna vergeten. Maar 's avonds, in de schemering, zat ik dikwijls alleen op mijn kamertje, dat uitzicht gaf op de Maas. Dan zat ik voor 't raam met mijn hoofd op mijn hand geleund en staarde naar buiten. De lan taarns brandden, menschenspoed- den zich voorbij, op de rivier lagen de schepen en alles was stil om me heen. Dan gingen mijn gedachten, ver, ver weg, naar het kleine dorpje met het witte huis en dacht ik, hoe het er daar nu wel uit zou zien. En in gedach ten zag ikeen plekje achter de kerk, een grafzerk met bloe men er op, door het zachte maanlicht beschenen en er voor geknield lag Moeder. Ze schreide en ik wilde naar haar toegaan, maar toen bemerkte ik, dat alles vei beelding was. Ik stond op, ging naar de huiskamer en daar zag ik haar zitten, alleen bij de kachel, 't Was donker in de kamer en de rosse gloed van het vuur hulde alles in een spook achtig licht. Ik kwam nader en zag, dat Moeder werkelijk schrei de. Zou ze misschien dezelfde gedachten gehad hebben als ik? Ze trok me naar zich toe en ik zat op den grond voor haar, mijn hoofd op haar schoot en ze vertelde me zooveel. Maar alles was zoo treurig, dat ik het niet kon gelooven. Toch had ze zich niet vergist, want korten tijd later, rustte ook zij op het stille kerkhof en was ik voorgoed mijn ouderlijk huis kwijt. Niets is er meer van overgebleven, want in de beide huizen, waar ik gewoond heb, wonennu vreem den en als ik aan mijn ouderlijk huis denk, wellen tranen in mijn oogen en zie ik twee stille, ver laten plekjes voor me F. LAUWERS, Oostburg. SPORT. De fracties der meerderheids partijen, nl. radicalen, republi- keinsch-socialisten en geünifi ceerde socialisten hebben ver gaderd in het Kamergebouw. Alle fracties namen een motie aan, waarin verklaard wordt dat de persoonlijke politiek van Mil- lerand zijn tegenwoordigheid op het Elysée verder onmogelijk maakt. In een plenaire zitting van het linker blok werd met algemeene stemmen (300 afgevaardigden waren aanwezig) de motie be vestigd waaraan het ontslag van Millerand wordt geeischt. Bij acclamatie werd besloten Painlevée candidaat te stellen als president van de Kamer. Zondagvoormiddag heeft Poin- caré bij Millerand het ontslag ingediend van het geheele Fran sche kabinet. Breskens, In de gehouden Alg. Vergadering van Stem bevoegde Ingelanden van het Waterschap Groot- en Klein Baarzande werd de rekening en begrooting goedgekeurd. De periodiek aftredende Dijkgraaf, de heer D. H. van Zuijen, werd met algemeene stemmen her kozen. Breskens. Bij de heden gehouden aanbesteding van de vernieuwing en het onderhoud der Waterkeerende werken van het Waterschap Oud- en Jong Breskens, is ingeschreven door de heeren P. v/d Sande, Breskens f 20500 Abr. Risseeuw, Groede f 19716 A. de Bruijne, Terneuzenf 19000 P. Dekker, Veere f 18780 J. de Bree Fz.,Terneuzenf 18697 J. Wolfse, Ellewoutedijk f 18560 V. C. J. Bolier, Middelb. f 18000 PAndriessen, Hontenissef 17980 A. Lagasse, Cadzand f 17850 Jac. Jansen, Middelb. 1 17800 J. Roskam, Sliedrecht f 17500 1. Lagasse, Koudekerke f 17460 Th. Cambier, Breskens t 17424 A. A de Wilde, Middelb. f 16850 SohoondIJke. De heer J. VersprilUe Wz., Volontair ter Secretarie alhier, slaagde voor het voorbereidend examen voor Gemeente-Administratie. Biervliet. Bij de Zaterdag alhier gehouden aanbesteding van beton-, metsel- en grond werken voor het te stichten poldergemaal door het water schap Biervliet is ingeschreven door de heeren J. van 't Hof te Hoek, f28.980 A. J. Cambier, Breskens f26.061 P. J. v. d. Sande f25.600 G. F. Rijnberg, Neuzen f24.911 J. F. Cornelia en T. H. Wieleman, Hoofdplaat f23.900 J. K. Dingemanse te Vlissingen f22.700 J. J. Jansen, Middelburg f 20.850 Gegund aan den laagsten in schrijver. Hoofdplaat. Aan den Rijks veldwachter van der Laan alhier, is een eervolle vermelding toe gekend voor zijn beleid en tact vol optreden in den gepleegden inbraak met diefstal en poging tot moord, bij den molenaar P. alhier. Geslaagd voor het P. B. N. A. examen Nederlandsch Technicum, voor betontechnicus de heer G. A. Nelissen, alhier. Ooatbupg. Op de voor dracht voor de benoeming van een leeraar in de Hoog-duitsche taal en letterkunde aan de gem. H. B. S. te 's Gravenhage wordt als no. 2 aanbevolen de heerK. Freitag, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Waterlandkerkje. Onder den veestapel van den land bouwer F. Hamelinck alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken, Retranohement. Tijdens het onweder in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is de bliksem in het woonhuis van J. de Hullu, landbouwer alhier, in geslagen, zonder brand of on gelukken te veroorzaken. Met eenige schade aan het woonhuis is het gebleven. Woensdag 4 Juni 3.17 3.41 Donderdag 5 3.50 4.14 Vrijdag 6 4.25 4.49 Eerste Kwartier Dinsdag 10 Juni nam. 2.56. DUIVENSPORT. Waterlandkerkje. De uit slag van Zondag 1 Juni van de Duivenmaatschappij „Luchtver- maak" alhier, wedvlucht op Arras (Frankrijk) is als volgt le prijs E. Meulbroek, Klokstel, 2e C. v. d Bossche, 3e Marie Versprille, 4e en 7e P. van Rumste, 5e, 10e en lie, C. Wijf fels, 6e en 8e C. Mornhout en 9e M. Geelhoed. le overduif P. Dierx. Alle prijzen uitgezonderd de eerste prijs bestonden uit geld prijzen. VOETBALLEN. DE OLYMPISCHE SPELEN TE PARIJS. Maandag 2 Juni. Nederland—Ierland. Nederland wint na verlenging met 21. ZWITSERLAND—ITAHE. Zwitserland heeft met 2—1 van Italië gewonnen. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag is opdenBen- nebioekerweg, gemeente Haar lemmermeer, een ernstig auto ongeluk gebeurd. De heer Schwarz, onderdirecteur van het kantoor der Rotterdamsche Bank- vereeniging te Amsterdam, reed met zijn luxe auto, waarin be halve hijzelf, zijn echtgenoote en zoontje, mevrouw Rast, de heer Milisch en het 13-jarig zoontje van dr. van der Valk te Amsterdam zaten, en die be stuurd werd door den chauffeur J. O., met een gangetje van on geveer 30 K.M., toen plotseling hoe het gebeurde kon men niet zeggen de auto uitschoot naar dsn kant van den weg en tegen een boom opreed, met het gevolg, dat het voertuig totaal vernield werd. De chauf feur werd ernstig gewond, het zoontje van dr. van der Valk kreeg een verwonding aan de kin. De overige inzittenden, be halve het zoontje van den heer Schwarz liepen lichte verwon dingen op. De chauffeur, wiens toestand zich vrij ernstig liet aanzien, is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. HUMOR VAN EEN DOMINEE. In het „Schouwvenster" stond onlangs Een predikant in Corn- wallis had zich al langen tijd, Zondag aan Zondag, geergerd, dat zijn toehoorders omkeken, zoodra zij nog een kerkganger hoorden binnenkomen. Om daar aan een eind te maken, zij hij eens, voor het begin zijner preek: „Waarde broeders en zusters, ik heb met leedwezen bemerkt dat uw godsdienstige aandacht telkens wordt verstoord door den licht verklaarbaren wensch te weten, wie nog na u in de kerk komt. Om u de moeite te besparen dit te onderzoeken, zal ik voortaan de namen der laat komenden opnoemen." Nu begon hij zijn rede, om die na weinige oogenblikken te onderbreken door de mededee- ling „Pachter Stubborn en zijn familie"1 De aldus aangewezenen zet ten zich, wel wat onaangenaam verrast, op hun plaats en de pre dikant vervolgde zijn rede. „Zoo kwam het land, over vloeiende van melk en honing, in handen van.... pachter Curtis en zijn zoon, met William Dig- gles", klonk het. Een tijdlang kon deze nu rustig voortgaan daar werd de deur nog eens geopend. „Vrouw Symons met een nieuwen hoed", klonk het van den preekstoel. En als op commando keerden alle vrouwen in de kerk zich om en zagen met nieuwsgierige blikken de binnenkomende na, tot zij op haar plaats was ge zeten, DE HOOFDIGE DIRECTRICE. Een directrice van een parti culier sanatorium te Blaricum weigerde, ondanks herhaalde aanmaningen en de ten opzichte van de betaling tegemoetkomen de houding van het gemeente bestuur, de bijdrage in het wegenfonds te voldoen. Hierme de kwam zij in strijd met de bouwverordening en toen goede woorden niet meer hielpen, werd onder toezicht van den burge meester met de slooping van het reeds bijna voltooide bouw werk begonnen. Toen de halsstar rige dame het dak goeddeels afgebroken zag, achtte zij het raadzaam hervatting van de afgebroken onderhandelingen te verzoeken. ERNSTIGMOTORONGELUK Zondagavond is de 25 jarige Nicolaas Aker uit Westwoudop den Jaagweg nabij Hoorn, ten gevolge van het breken van zijn voorvork in snelle vaart tegen een boom gereden. Berijder en duo-zitter werden door een ach teropkomenden motor overreden. Een passeerende auto bracht hen naar het Sint-Jans-Gasthuis te Hoorn, waar Aker overleed. De duozitter kon na verbonden te zijn geworden naar huis gaan. ONDER VROEDE VADEREN ln de Raadszitting van Zwijn- drecht hebben zich Vrijdag niet- alledaagsche gebeurtenissen af gespeeld. Toen de heer Stolk de inter ruptie bezigde: „Je zuigt overal vergift uit", tijdens een rede van den heer Kögeler over een uitdrukking van den heer Scha per in de Tweede Kamer, ver zocht de voorzitter burge meester P. Doorn den spre ker te zwijgen, daar hij hem anders uit de raadszaal zou laten zetten. De heer Stolk antwoordde hierop: dat hij „dat nog moest zien gebeuren." De burgemeester riep daarop tweepolitieagenten binnen waarna een worsteling ontstond. Enkele Raadsleden namen het voor hun collega op het werd een rekken en trekken, een schreeuwen en lawaai van be lang. Een der op den grond liggende vroede vaderen, de heer Los, zong al worstelende, het Wil helmus. Vrijwel alle partijen na men aan de worsteling deel. Tenslotte mocht de heer Stolk na excuses gemaakt en na beloofd te hebben, zich aan de leiding van den burgemeester te onderwerpen in de zaal blijven. Om toen de heeren wat op verhaal te doen komen werd de vergadering voor een kwartier geschorst. LEVEND VERBRAND. Maandag is door een onbe kende oorzaak de boerderij van de familie Gosling te Zwarte- meer (gem. Emmen) afgebrand. De ouders waren met twee zoons naar de kerk. Twee kinderen van zes en éen jaar, waren thuisgelaten. Het jongste is verbrand. Van het vee is een pink gered, doch een koe en drie geiten kwamen om. ERNSTIG ONGELUK. Maandagavond stak juffrouw E. V., met het ongeveer 12-ja- rige dochtertje van mevr. de weduwe 1. R. van L. uit de Ro- chussenstraat, bij wie zij inwoont, ter hoogte van de Gouverne- straat, den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam over. Tegelijker tijd kwam een personenauto, rijdende op het Sterrebosch te Schiedam, bestuurd door den cauffeur C. G. D., uit de richting Delshaven aangereden en over reed de juffrouw en het kind toen zij zich midden in de straat bevonden. Juffrouw E. V., die een der wielen over hals en buik kreeg, was bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden, terwijl het 12-jarig dochtertje van mevrouw de wed. I. R. van L. met een gebroken dijbeen en inwendige kwetsuren ter verple ging is opgenomen. Op de auto is voorloopig beslag gelegd. VERDRONKEN. Het bijna tweejarig Zoontje van Wolter Dekker te Elim is in een bij het huis zijnd mest- gat met water geraakt en ver dronken.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2