ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nummer 2930 33e Jaargang E. BOOM—BLIEK Wü—dufc 24 Mei 1924 Ingezonden Mededeeling. Geneeskundig onder zoek voor het huwelijk. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur WekelIjktGh Omzicht, Het it gelukkig in de wereld, dat het ergste toch altijd nog meeva t. Toen indertijd de commissie van deskundigen haar arbeid zou beginnen, meende men dat de bemoeiingen te laat zouden komen wanneer eerst weken of maanden lange arbeid zou moeten worden verricht en dat Duitschland het zoolang niet meer zou kunnen houden. De arbeid is afgeloopen, de rappor ten, als resultaat van dien ar beid liggen ter tafel en nog al tijd houdt Duitschland het. Het houdt het zelfs zoo goed, dat een nieuw krachtsgevoel ont waakt schijnt en het lijkt also! men de Duitsch nationalen hun nieuwe methode van verzet te gen de nakoming van het vre desverdrag wel eens zou willen zien probeeren en hen als de sterkste partij naar den nieuwen Rijksdag zendt. Dat geelt moed voor de toe komst. Dat wil zeggen, niet de versterking van de Duitsch-na- tionalen, die al het aftreden van het tegenwoordig ministerie heb ben geeischt en zich zelf voor de regeering schijnen gereed te maken. Het zou wel ongelegener kunnen komen en noodlottiger gevolgen kunnen hebben dan een Duitsch buitenlandsche po litiek, die door de Duitsch-nati- onalen en hun rechtsche aanver wanten, de Duitsch-Volkischen bepaald werd, nu geheel Europa, en zelfs Amerika, gestemd lijkt op een tegemoetkomendheid, die aan de uitvoering van de rapporten der deskundigen een goede kans moet geven voor het herstellen van het gedesor ganiseerd Europa. in Duitschland begrijpt men dat zoo goed, dat de Volks partij aarzelt haar natuurlijke neigingen te volgen door bij de Duitsch-nationalen aansluiting voor het vormen van een nieuwe meerderheid te zoeken en dat de socialisten bereid blijken een FKSFIïaïsBïeN. i. (Belangwekkende processen in den loop der tijden). EEN GEVAARLIJKE GIFTMENG- STER DE MARKIEZIN DE BRINVILLIERS (1676). Misdaden zijn soms van be- teekenia door en voor het karakter van de personen, die haar be drijven soms ook werpen zij een helder licht op de omgeving, waarin zij werden begaan. Ten aanzien van het geding, tegen de Markiezin de brinvilliers aan gespannen door begrijpelijk wan trouwende bloedverwanten, gel den beide overwegingen. Men moet de markiezin hooren be schrijven, gelijk zij op ruim veertigjarigen leeftijd voor haar rechters stondtenger, fijn, grande dame op-ende-op, om de verwondering te deelen van degenen, die voor het eerst ver namen, dat zich door haar hand en haar modeweten niet minder dan drie sluipmoorden voltrok- ken, en dat zij er ettelijke andere p-obeerde. Ongetwijfeld hebben hier de omgeving, waarin zij regeering te steuiTen, zelfs wan neer de Duitsch-nationalen ver tegenwoordigd mochten zijn, die de plannen der deskundigen ten uitvoer wil helpen leggen. Maar wat wel den moed geelt, dien we in deze moeilijke jaren zoozeer noodig hebben, dat is het op krachten blijven van Duitschland, dat ondanks het nieuwe onvermijdelijke uitstel aan deze plannen nog een goede kans blijft waarborgen. Wanneer Duitschland het zoolang uitge houden heeft zal het ook nog wel kunnen blijven wachten, tot dat een nieuw Eransch ministe rie deze kans ongetwijfeld ver groot heeft. Mac Donald schijnt er bang voor. Vreest hij, omdat hij meer van Duitschland's toestand weet dan wij Of vreest hij misschien, dat wat in Frankrijk te winnen, en meer dan dus in Duitschland te verliezen valt, wanneer de Duitsch-nationalen en hun vrien den de resultaten hunner ver kiezingsoverwinning trachten te verdisconteeren De vrees lijkt wat overdreven. Het voordeel in Frankrijk behaald is een po sitief. Ik weet wel, dat de par tijen, die Poincaré en het natio nale blok uit het regeeringszadel lichtten, allerminst van plan zijn de op Duitschland behaalde voordeelen prijs te geven en daarom evengoed als Poincaré zullen zorgen Frankrijk's oogen- blikkelijke machtspositie en Duitscnland'smachteloosheid zoo goed mogelijk te handhaven en dat ze dus den greep op Duitsch land, die de Roer-bezetting is, niet zoomaar terwille van een goedkeurende glimlach van Mac Donald of president Coolidge zullen toelaten, wat Duitschland de nakoming der verdragsver plichtingen zoozeer zullen ver gemakkelijken, dat de mogelijk heid eener nieuwe machtsont wikkeling geopend wordt. Maar er is niettemin een ver schil in graad dat ook voor de snelle oplossing der Europeesche moeilijkheden beteekenis kan Drukker-Uitgever TNo.'Ti" BRESKENS p°7'$4ro krijgen. Radicalen en socialisten, die aan Poincaré's heerschappij een einde maakten, achtten niet een zoo sterke overheersching van Frankrijk en zoo absolute machteloosheid van Duitschland noodzakelijk, meenen, dat een toenadering, mits Frankrijk s overmacht gehandhaafd blijft, voor Frankrijk en voor Europa haar goede gevolgen zou kun nen hebben en naderen dus veel meer tot het Engelsche standpunt. En hun overwinning bij de jongste verkiezingen be- teekent dan ook ongetwijfeld, dat het Fransche volk van de felle onverzoenlijkheid en de felle methode en van de fel Im- perialiachtische politiek van Poin caré genoeg begint te krijgen en zich afvraagt, of daarmee de belangen van Frankrijk ge diend zijn, nu de heele wereld zich er tegen verklaart. Zeker Poincaré's nederlaag heeft nog andere oorzaken. Zijn autocra tische regeeringsmanieren, de zware druk der nieuwe belastin gen, de mislukking der Roerbe zetting, wat haar finantieele uit komsten betreft, hebben blijkbaar een algemeen verzet tegen Poin caré's bewind gekweekt. Maar ook deze zaken houden meeren- deelg met Poinca é's buitenland sche politiek verband. En het staat dan ook wel vast, dat Frankrijks toekomstige politiek zoo ze al niet van richting ver andert, toch een gematigder toon zal aanslaan en een tegemoet komender houding zal aannemen en zoodoer.de de tenuitvoerleg ging van de rapporten der des kundigen met algemeene mede werking zal vergemakkelijken. Vertrouwt Poincaré daarop niet voldoende om er het uitstel voor over te hebben, dat een wach ten op Poincaré's opvolger on vermijdelijk meebrengt Zijn uitlating over de onderlinge schulden der geallieerden, die hij niet tezamen met de Duit- sche schadeloosstelling wil be- behandeld zien, maakt andere tegemoetkoming van Franschen kant wel noodzakelijk. En van Franschen niet alleen. Mussolini heeft ook meer dan eens ver klaard, dat hij een algemeene regeling van alle schuldvorde ringen wenscht, in een accoord. En hij is er de man niet naar om zijn verklaring gemakkelijk in te slikken. Op de samenkomst die hij met Heymane en Theunis, de beide Belgische ministers, gehad heeft zal hij dat ook on getwijfeld hebben laten merken. De tijd is voorbij dat Italië, zoolang zijn belangen niet recht streeks bij de aangelegenheid betiokken waren, meestal maar ja knikte in den raad der mo gendheden. Mussolini heeft een nieuw re giem ingevoerd, ook voor Italic'» buitenlandsche politiek. Hij staat op de handhaving van Italie's prestige en moreel gezag en wil Italie's invloed even goed als die van Frankrijk en Engeland over geheel Europa uitbreiden. Met Spanje en Zuid-Slavie sloot hij al verbonden tot dat doel. En Benesj, de Tsjecho-Slovaki- sche minister, is bi) hem te gast geweest om over nieuwe toena dering te praten. Vooral in Mid den-Europa en het nabije Oosten streeft de Italiaansche dictator naar uitbreiding en versterking van den Italiaanschen invloed. Wellicht kan het hem daarbij te pas komen, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Turkije bedenkelijk dicht een openlijke vijandschap begint te naderen. Op de grens van Syrië heb ben met Russische, Fransche en Turksche troepen al botsingen plaats gehad. Ook tusschen Tur kije en Rusland botert het niet meer zoo. Turkije voelt zich sterker worden. En nu het Rus- land's steun tegenover de Entente Staten niet meer zoo hard noo dig heeft, komen de Turksch- Russische tegenstellingen in den Kaukazus en elders weer scher per naar voren. Die tegenstel lingen tusichen de verschillende Staten, die elkaar tijdens en na den oorlog noodig hadden, ko- verkorenen vrienden van de markiezin was een zekere mar kies de St. Croix, en zoodanig was hunne verhouding, dat haar vader, naar het gebruik van die dagen, een lettre de cachet tegen hem wist te verkrijgen, die hem voor geruimen tijd achter de grimmige tralies der Bastille deed verdwijnen. Toen hij er uit kwam, was hij een ander man bedachtzamer, aan merkelijk levenslustig. Gelijk nu later bleek, had hij in de Bas tille kennis gemaakt met een Italiaan, een zekeren Exili, en deze had bij hem den grondslag gelegd voor een, althans voor die dagen, zeldzame kennis van vergiftigingsmiddelen. St. Croix beschikte over geheel een arse naal van dergelijke middelen zij werden zoodanig kunstig, hetzij in drinken, hetzij in eten gemengd, dat het nauwkeurigst scheikundig oog van die dagen hoogstens een vermoeden van de waarheid kon verkrijgen en zeker geen wetenschappelijk bewijs van schuld kon ontdekken. Achtereenvolgens kwamen on der zeer verdachte omstandig heden de oude heer d' Aubray, ten tijde dat hij door zijn doch ter werd verzorgd; zijn oudste zoon, die in de magistratuur was, te sterven. Bij geen dezer werd een onmiddellijke doods Slapeloosheid. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuw- stillende en zenuwsterkende Mijn- hardt's Zenuwtabletten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drog. men trouwens weer duidelijker naar voren. En dit schept naast de bestaande nog telkens nieuwe gevaren voor botsingen. Maar gelukkig valt immers het ergste gewoonlijk nog wat mee. In dit artikel zal de wensche- lijkhsid worden bepleit van deze .nieuwheid". Wat houdt de menschen tegen om haar onder de oogen te durven zien? Wat vervult hen, zoo niet met angst, dan toch met bezorgdheid Een complex van gevoelens en ge dachten de wet late mijn per soon met rust, zoolang ik niet zondig tegen de wetde wet en de Staat bemoeie zich in geen geval met de zeer intieme ziela-aaogelegenheid, die door een huwelijk wordt omsloten. Daarbij komen dan nog oude, nauwelijks meer bewuste, over tuigingen het liefdesleven in den mensch blijve in het geheim zinnig halfdonker, waar het door de één wordt geduld, als iets niet geheel hoogwaardigs door den ander wordt verheerlijkt als een mystisch geschenk van bijna bovenmenschelijke waarde, maar waar het zelden in de gewoon- menschelijke aardsche levenssfeer als een normale levensuiting en een hoé gewichtige wordt toegelaten en gerangschikt. Wij zouden zeggen: het huwelijk verdient noch deze exces d' honneur", noch deze .indignité". In de laatste tijden wendt zich de algemeene overtuiging wel oorzaak gevonden, en gelijk de geneeskundigen in die dagen gaarne mochten doen, werd de een of andere geheimzinnige formule op de doodsoorzaak toegepast. Maar deze onop gehelderde plotselinge sterfge vallen hadden de weduwe van den oudsten zoon, mevr. Antoine d' Aubray, wantrouwend ge maakt. Naast zijne beide zonen had de oude hier d' Aubray twee dochtersde eene, met de Biinvillers gehuwd, de andere zuster in het klooster der Car- melieten te Parijs. Mevrouw Antoine d' Aubray gevoelde dat zij, en zij alleen, stond tusschen de geheel aanzienlijke erfenis der d' Aubray's en de kinderen van de markiezin der Brinvilliers. Na den dood van haar schoon broeder omringde zij zich met alle denkbare voorzorgen, en zon op gerechtigheid. In welke beide zij slaagde, ter zeltder tijd, dat de markiezen de Brin villiers, bij wie de welgeslaagde pogingen de neiging tot ver giftigen, ook zonder reden, schenen te hebben opgewekt, herhaalde pogingen deed om zelfs haar kinderen en haar echt- genoor te vergiftigen. (Wordt vervolgd.) van adellijke privilleges te kun nen beschermen doch tegelijk, omdat het aanleiding gaf tot de vorming van een afzonderlijk gerechtshof, onder den naam van .Chambre ardente" bekend, het welk speciaal tot vervolging van de giftmengers werd opgericht en dan ook een niet onaanzien lijk aantal,van dezen den dood op het schavot deed vinden 1 De markies de Brinvilliers had niet, als zijne vaderen, neiging om den rechterlijken rok te dragen, doch diende in het leger, en commandeerde ten tijde van den vrede der Pyreneeën het regiment van Normandie. In 1651 was hij gehuwd met een der dochters van den sieur de Dreux d' Aubray, een uitnemende familie, behoorende tot den hoog- sten adel, verwant aan de Mau- res, de Marillac's en tal van anderen. Brinvilliers beschikte zelf over een inkomen van 30.000 livres zijn vrouw bracht hem 150.000 livres rente mede en erfde, korten tijd na haar huwelijk, een 50.000 livres. Geldgebrek was het dus niet, hetwelk er haar toe aanzette om achtereenvolgens haaf vader en twee harer broeders te vergif tigen. De Brinvilliers namen 't met de trouw, in het huwelijk 1-efde en h»t tijdvak, waarvan zij een kind was, een ernstig woord meegesproken. Want, het is maar al te bekend, dat reeds in dit eerste deel van de regee ring van Lodewijk XIV, zich in Frankrijk de decadentie be gon te vertoonen, die het mach tige rijk langzaam maar zeker tot den ondergang zou voeren. De zedeloosheid in dien tijd voerde tot schromelijke uitspat tingen en deze weer tot een zedenbederf, dat op zijn beurt de bron werd van de afgrijse lijkste misdaden. Het was geen geheim, aldus Streckfuss in zijn „Geschiedenis der Wereld", dat de dood van menig rijk man, die voor zijn onder zware schul den zuchtende erfgenamen juist te rechter tijd stierf, bespoedigd was door misdadige middelen .erfenispoeder" 'noemde de on beschaamde geestigheid dier dagen het vergif, dat toen zulk een groote rol speelde. Het proces tegen de markiezin de Brinvilliers is niet alleen van belang, omdat het toonde, dat zelfs de machtige der wereld, nauw verwant aan maarschalken van Frankrijk en den hoogsten adel, te zeer het recht had ver treden om haar zelfs in die dagen verschuldigd, niet al te nauw tot hunne verontschuldiging kan strekken, dat zij niet anders deden dan de zeden van die dagen navolgen. Een der uit

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1