Plaatsiliit luws, Rechtszaken. Gemengd Nieuws I Ingezonden Mededeeling. DOORZITTEN EN STUKLOOPEN schrijnen en smetten der huid, ver zacht en geneest men met Purol. men een welvarende gemeen schap heeft, dan nog zullen er altijd menschen zijn die in finan cieel slechte omstandigheden verkeeren en die van de alge- meene welvaart niet het minste profijt trekken. Ook de rijk dom van een volk kan nimmer eenige maatstaf zijn, daar ook hier tal van factoren in 't spel zijn, die feitelijk buiten het gebied van de eigenlijke wel vaart liggen. Want ook het begrip rijkdom is weer onbe perkt, daar hier weer onderscheid moet worden gemaakt in goede ren en diensten. Dus in stoffe lijke en onstoffelijke goederen. De rijkdnm van een volk kan bijv. in groote mate afhankelijk zijn van rechten of privilegiën, aangenaam klimaat met gunstige ligging voor badplaatsen, die wel het welzijn van het volk bevorderen, doch nog geenszins de welvaart zelf zijn, want daar door wordt slechts voor enkele begunstigden een bevoorrechte positie geschapen, meer niet, terwijl de welvaart slechts ver kregen wordt door de bekwaam heid, den ijver en de toewijding, die alle leden der gemeenschap aan den dag leggen. Het is dus feitelijk de som van aller arbeid en ook deze alleen, die zich naar buiten als welvaart vertoont. Het is vooral in deze dagen van groot belang, dat feitelijk ieder weet wat welvaart nu toch eigenlijk is. Vooral voor een juiste en objectieve beoordee ling van de handelingen der Kegeering op het terrein van wat wij zouden willen noemen welvaartspolitiek. De bekende kwestie van de Lloyd brengt deze aangelegen heid weer eens naar voren. De Regeering en de stad Amster dam toch wenschen deze maat schappij financieel te steunen, waarbij het algemeene handels belang en dus eenigszins de nationale welvaart op den voor grond wordt geschoven. Afgezien van het feit ol de Regeering in deze aangelegen heid het juiste standpunt inneemt, rijst de vraag of de welstand van een volk door Regeerings- maatregelen kan worden bevor derd. En dan kan het antwoord niet anders dan bevestigend luiden. Wanneer de welvaart gevormd wordt door den arbeid van alle leden der gemeenschap, dan hebben alle leden, dus het volk in zijn geheel, het in hun macht, de belangen daarvan te bevorderen of te benadeelen en dan is de politiek, die van Re- geeringswege wordt gevolgd, hiervoor van de grootste betee- kenis. Want ook ten opzichte van de welvaart kan de regee ring of steunen en bevorderen, of verwaarloozen en tegenwer ken. Maar nimmer heeft de Re geering het in de hand zooda nige maatregelen te treffen, dat de welvaart daardoor gegaran deerd wordt. Het is het volk zelf in al zijn geledingen, dat ae welvaart schept, dat deze tot stand brengt. Toch ziet ook de Regeering zich telkens voor problemen ge plaatst, die op dit terrein zich opdoen. De problemen der werk loosheid, de werkverschaffing, het wegwerken van tekorten zijn alle problemen, wier oplossing ten nauwste met de welvaart in verband staan en die van groote economische beteekenis zijn. Zoo is de overheidsbeperkingin dezen tijd, waarmede ernstig naar be zuiniging wordt gestreefd, geen zuiver politieke of zelfs financi- eele aangelegenheid, doch staat deze in nauw verband met de welvaart van ons volk, daar niet kan worden ontkend, dat een goede bezuinigingspolitiek van grooten invloed is op breedere kringen om zich heen. Zoo zal bij verdere bezuinigingen duide lijk blijken, dat ernstig zal wor- overwogen of tal van staatsor ganen de tot op heden gebrachte offers wel waard zijn. Wanneer straks verschillende organen zul len verdwijnen of grondig gere organiseerd zullen worden, dan is dit niet het gevolg van een politiek inzicht van de tegen woordige Regeering, doch enkel en uitsluitend van de z.g. wel vaartspolitiek, welke rekening moet houden met de gewijzigde maatschappelijke richting. De welvaart van een volk is dan ook sterk afhankelijk van de maatschappelijke organen. En noch Regeering noch volk kunnen die organen dan ook plotseling veranderen of daar voor nieuwe in de plaats stellen. Dat heeft ons b.v. Rusland ge leerd, waar door 't scheppen van nieuwe organen de welvaart is vernietigd. Maar wel is noodig een organisatie, die doelmatig ingericht, zich met groote soe pelheid aan de vele verande ringen weet aan te passen, waarin niemand wordt uitge schakeld en waarin alle krachten van het volk kunnen worden be nut. Want de som van aller ar beid vormt tenslotte de welvaart. Breskens De heer J. J. Bootsgezel, Inspecteur der Staats mijnen in L imburg treedt met 1 Juni a.s. met eervol ontslag uit deze betrekking. Maandagavond ontlastte zich boven onze gemeente een kort doch hevig onweder, ge paard gaande met hevigen regen slag. De bliksem sloeg in een woning aan den Langeweg, echter zonder brand te veroor zaken, wel werd veel schade aangericht. Ook hedenmiddag hing boven ons district een zwaar bezwan gerde lucht. Ditmaal hield het onweder langer aan. Van ongelukken hoorden we niet. Watarlandkerkje. Mond en Klauwzeer is uitgebroken onder den veestapel van August Verheije, alhier. Sluis. De kommies le klasse P. J. Babijn alhier is met ingang van 1 Mei bevorderd tot assistent bij dat dienstvak. Oostburg. Door eenige leeraren der R. H. B. S. en der Rijks-N01 maallessen alhier is op gericht een zoogenaamde stoom cursus, welke jongelui met eind diploma H.B.S. 5-jarigen cursus en daarmede gelijk gestelde ontwikkeling in één jaar voor het onderwijzersexamen zal op leiden. Oostburg- In de alhier ge houden vergadering van de V eilingsvereenigingAvicultura" werd verslag gedaan over het afgeloopen jaar. Uit het ver slag van den Directeur blijkt, dat in 1923 werden aangevoerd: 1.278.518 kippeneieren (onge veer 200.000 meer dan in 1922), 50.048 eendeneieren (ongeveer 17.000 meer dan in 1922), 3,560 ganzeneieren enz., zoodat in totaal werd aangevoerd 2.044.616 eiren, waarvoor gemiddeld werd uitbetaald 5,4 per ei. De hoogste rekenprijs was op 28 Nov. 1923 14 cent, de laagste op 25 April 4,2 cent. Wat de boter betreft werd aangevoerd 23.457 K.G., zijnde 600 K.G. meer dan in 1922. De gemiddelde prijs was f 1,67 per K.G., de gemiddelde aanvoer per week 500 K.G. Aan fruit werd verkocht voor een bedrag van f 1.307,11. Het dividend werd bepaald 6 pCt. Als bestuursleden werden her kozen de heeren- D. H. van Zuijen te Breskens en J. P. de Smit te Oostburg. Retrsnchsmsnt. Maan dag 1.1 vierde de neer D. J. de Hullu, onderwijzer alhier zijn 60sten geboortedag. Dat die dag wel niet onopgemerkt zou voor bijgaan was te denken. Zoowel ouders als kinderen gaven blijken van belangstelling. De leerlingen ontvingen allen een kleine versnapering. De heer de Hullu die mede oprichter en secretaris der Muziek vereeniging ,Ons Genoegen" is, werd eene serenade gebracht. Door den Voorzitter van ,Ons Genoegen" werd denjubi laris geluk gewenscht met dezen dag, en werd hem door de wer kende leden der Muziekveree- nigiog een prachtige zetel aan geboden. Het bestuur van het Ziekenfonds was ook tegen woordig. Het oudste bestuurslid sprak hun Voorzitter ook eenige gepaste woorden toe en bood hem als blijk van erkentelijkheid een inktstel namens die zoo nuttige instelling toe. IJzendijke. Met ingang van 1 Juni worden verplaatst de kommiezen II. Timmerman van hier naar Vlissingen (haven) en J. Kooi van Vlissingen (haven) naar hier. IJzendijke. Bij de Stam boek-keuring 15 en 16 Mei alhier gehouden werden van de vol gende eigenaars paarden op genomen Adr. Luteijn Anthz., 2, G. Weijn 1, C, Cammaert, 3, P. J. de Bats, 1, allen Schoondijke, F. C. Dieleman 1, M. Verbrugge 2, beiden Waterlandkerkje, A. W. Vsrplanken 2, H. F. Tem merman 1, Th. Thomaes 1, J. Ramont 1, F. Dees 4, Th. Tho maes 3, C. J. B. Thomaes 2, H. J. Cammaert 2, Jos. Baecke 1, J. F. Dekker 2, allen te Hoofd plaat, D. Temmerman 2, P. van de Hauwe 3, beiden Philippine, P. Serrarens 2, W. P. Dhont 1, beiden St. Kruis, Th. Dusarduijn 1, Pr. Dobbelaere 1, Kinderen Leenhouts 1, Cyr. Buisse 3, Fr van den Hemel 1, F. Cuelenaere 2, B. van de Slikke 4, W. P. Verplanke Wz. 1, M. P. v. Oers 1, J. L'ppens 1, Hon. van de Vijver 1, E. L. de Clerck 1,F. J. Haak 2, Th. Dusarduijn 1,A. J. Zonnevijlle 1, A. J. Dees Dz. 1, P. M. de Visser 1,G. Buijsse 3, Jac. Catsman 1, C. C. van Vooren 1, P. J. Doens 1, N. Weeda 1, J. P. v. Hoeve 2, A. L. Thomaes 2, allen te Biervliet, C. W. Bruijzeel 1, P. Iz. Haart- sen 1, A. van Luijk 1, V. Her mans 1, Kinderen Leenhouts 2, P. Dhondt-Salomé 3, Cyr. M. de Jaeger 1, Ber. Verroste 5, J, B. van Hyfte 1, C. M. Risseeuw 2, A. J. Dellaert 2, P. L. de Meijer 3, P. Onghena 1, C. B. Temmerman-Bonte, 3, P. de Jonghe 1, G. de Feijter 1, Eug. Wijffels 1, M. J. Quaak 1, P. J. van Hecke 2, A. J. v. d. Meu- len 1, René Sturm 2, René Wijffels 1, Th. de Clerck 2, Aug. Vermeulen 1, J. Steenaert 1, C. Wijffels 1, R. van Waes 2, E. J. de Milliano 1, Em. Haverbeeke 1, Ed. Raes l,Leo Haverbeeke, 2, Th van de Vij ver 3, allen te IJzendijke, B. Thomaes, Hoofdplaat 1, Al. Kanijzer 2, P. J. Mullaert 2, beiden Biervliet. Inspeotie Verlofgangers De regeling der Inspectie van de verlofgangers der lichtingen 1913. 1914 en 1915 is voor zoo ver het West. Zeeuwsch-Vlaan- Vlaanderen betreft, als volgt te IJzendijke in het Gemeente huis op Donderdag 19 Juni a.s. te 10.30 uur voorm. voor IJzen dijke en Waterlandkerkje en te 1 uur nam. voor Biervliet en Hoofdplaat. te Oostburg in het Beurs gebouw op Vrijdag 20 Juni a.s. te 1030 voorm. voor Oostburg, Zuidzande en Cadzand. t* Sluis in het Gemeentehuis, op Vrijdag 20 Juni a.s. te 2 uur nam. voor Sluis, Retranchement, Eede, Aardenburg en St. Kruis. te Breskens in de Bewaar school op Zaterdag 21 Juni a:s. te 10 uur voor Breskens, Schoon dijke, Groede en Nieuwvliet. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Mei. Tarwe f 12.25—f 14.00 Haver f 10.00-ff 11.00 Bruine boonen f 12.00-f 26. Kroonerwten f 18.00-f 21.00. Erwten (Schokkers) f 18-f 20 Rogge f 9.50—f 10.50. Maanzaad 125.00-f28. Gerst fl2.00-f 13.00. Alles per 100 K.G, SPORT. DUIVENSPORT. Retranchement. De dui- venvereenigiog ,De Sperwer" alhier hield Zondag 1.1. een prijsvlucht van Doerdan. De afstand bedroeg 308 K.M. le Jac. Bijl, 2e en 3e Joh. Masclee, 4e en 6e Iz. Luteijn, 5e P, Goossen, Je Jac. Lucieer. Ie overduif J. Kense. Wieaelkoersen. Dollars f 2.66-12.67, Ponden f 11.65-f 11.68, Marken f 0.62- f0.63', p. billioen, Belg. Francs f 12.65-f 12.90, Fransche francs f 14.95-f 15.15, Kronen (afgest- f0.37-f0.40. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. D A G E N. Woensdag 21 Mei 3.32 3.56 Donderdag 22 4.22 4.46 Vrijdag 23 5.17 5.41 L. Kwartier Zondag 25 Mei nm. 2.36 Lioht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 21 Mei nm. 9.25 Donderdag22 9.26 Vrijdag 23 9.27 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Mei. De volgende zaak werd be handeld S. P. S., 28 j., voerman te Breskens, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 2 op 3 April 1924 te IJzendijke op zettelijk een Mallejan onttrokken heeft aan E. A., die deze Malle jan in bewaring had omdat zij recht van terughouding had tot voldoening van de kosten. Eisch 14 dagen gev. straf De Rechtbank te Amster dam heeft Zaterdag den ex- directeur W. van de Christel. Amsterdammer, wegens verduis tering van gelden veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gev. straf, zonder aftrek van het voorarrest. EEN KRANIGE REDDER. Donderdagmiddag liep te De Lemmer de 14-jarige vitschers- knecht K. v. d. Bijl achteruit loopende, terwijl hij naar een paar aldaar vliegende duiven zag, door de openstaande brug in het diepe vaarwater De Zijl roede". Niet kunnende zwemmen verkeerde hij spoedig in gevaar van te verdrinken. Kapitein G. Duiker van de stoomboot .Voor uit", die in de nabijheid bezig was met het schilderen van zijn woonschip, het gevaar ziende waarin de knaap verkeerde, sprong onmiddellijk, nog met de verfkwast in zijn handen, gekleed te water en wist nog juist bij tijd», hoewel met veel moette, den drenkeling te redden. Dit was de 85ste maal dat kapitein Duiker een drenkeling redde, waarvan echter 14 tijdens of spoedig na de redding er het leven bij inschoten. Duikel is nu 46 jaar. Zijn eerste redding was op 12-jarigen leeftijd en wel van een man van 30 jaar uit een der stadsgrach ten van Amsterdam. Hij toonde den verslaggever van het „Hbl". verschillende diploma's en medailles die hij voor deze reddingen had ont vangen, w.o. een diploma met groote zilveren medaille van de Koningin, voor het op 6 Januari 1913 met levensgevaar redden van een kind uit de rivier de Lek, te Bergambacht gemeente Schoonhoven. ZWARE BRAND. Zondagavond is in het che- micalién-pakhuis van de firma A.W. van den Berg te Rotter dam door onbekende oorzaak een zware brand ontstaan. Vermoed wordt dat de che micaliën reeds den geheelen mid dag hebben gesmeuld, doch dat dit niet kon worden ontdekt. Plotseling stegen dikke, zwarte rookkolommen recht omhoog men zag bijna geen vlammen, doch tot ver in den omtrek wa ren de rookwolken duidelijk waar te nemen. Van heinde en ver stroomde men naar het ter rein van den brand, dat door de politie, met behulp van touwen in een wijden kring was afgezet. De vrijwillige brandweer stond voor een buitengewoon zware task. Van drie zijden werd het vuur aangetast. Toen het vuur op zijn hevigst woedde, werkte men met zeven brandspuiten en drie stoomspuiten, te zamem 22 stralen, terwijl twee drijvende brandspuiten in gereedheid wer den gehouden deze behoefden echter niet op te treden. Het bedienen der brandslan gen ging met groote moeilijk heden gepaard, daar de ver stikkende rook den brandweer mannen het werken haast on- mogelijk maakte. Waar noodig, beschermde men zich dan ook met gasmaskers. Het geheele pand is uitge brand terwijl het dak en de étages zijn ingestort. Alleen de bintlagen zijn overeind blijven staan. Een der spuitgasten, A. L. Keijzer Jr., werd door een neer stortend brok steen aan het hoofd gewondhij werd ter plaatse verbonden, waarna hij huiswaarts kon keeren. Ook een aantal andere brandweermannen kregen verwondingen aan de handen. Tegen kwart voor negen kon den de handtpuiten afgesteld en het blussingswe k verder aan de stoomspuiten worden overge laten. Alles was op beurspolis ver zekerd. De schade wordt ge- Bchat op f80.000 a f90,000. AUTO-ONGELUK. Een auto van den heer L. uit Laag-Keppel reed,door verkeerd uitwijken van een veewagen op laatstgenoemd vervoermiddel. Mevr.'L, die aan het stuur zat, viel door de voorruit en bekwam verwondingen aan aan gezicht, handen'en knieén. Zoowel auto als veewagen werd zwaar beschadigd. EEN JONGEMAN VERDRONKEN. Een verloofd paar uit Utrecht was voor een dagje naar Am sterdam gekomen en ging in den namiddag in een huurbootje op den Amstel roeien. De 22-jarige jongeman hanteerde de riemen, zij zat aan het stuur. Omdat er nogal deining was in de rivier, zei het meisje dat het wellicht beter zou zijn in de grachten te gaan varen. Daarom werd bij de Sarphatiekade de gracht in- geroeid, doch juist na het voor bijvaren in den Amstel van eenige vrij groote stoombooten. Met dit ongelukkig gevolg dat de golven sloegen over de zeer lage reeling van het roeibootje, en dit zonk. Op het hulpgeschreeuw van het meisje sprong iemand van den wallekant te water. Het gelukte hem na veel moeite, haar op het droge te brengen. Daarna is het eindelijk gelukt den man uit het water te halen. Personeel van den inmiddels gewaarschuwden Geneeskundi gen dienst trachtte op de Stad houderskade bij den Amsteldijk, waar de drenkeling was aange bracht, de levensgeesten op te wekken, helaas tevergeefs. De verdronkene is naar een der gasthuizen overgebracht. Het meisje, ofschoon uiteraard diep onder den indruk van het ge beurde, was toch niet in een toestand die het opnemen in een der gasthuizen, noodzakelijk maakte. DE VESUVIUS IN WERKING, Naar uit Napels wordt gemeld, is de Vesuvius weer gaan wer ken, Er hebben hevige uitbar stingen plaats. Onder de be volking heerscht groote opwin ding. •r

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2