Sluitend budget. Binnenland. Gemengd Nieuws Het bezuinigingedebat in de zitting van de Eerste Kamer van 24 April j.l. heeft weer eens uitermate scherp de noodzake lijkheid in het licht gesteld van een sluitend budget. Gelukkig bleek bij die zitting, dat het grootste deel van de Kamer het in beginsel met de Regeering eens was, dat, wat er ook gebeure, het budget van den Staat in alle gevallen slui tend behoorde te zijn. De ver schilpunten liepen dan ook niet over de beginselkweBtie als zoo danig, doch meer over de wijze waarop en het tempo waarin 't sluitend maken zou plaats vin den. Het mag zeker een gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat alle politieke groepen, zelfs de Sociaal-Democratische, het in beginsel hierover eens zijn. Vooral in de Tweede Kamer moest de Regeering nog al eens een verwijt in ontvangst nemen ten opzichte van de voorgeno men bezuinigingen. Ofschoon wij gaarne toegeven, dat de taak van de Regeering om een sluitend budget te ver krijgen, is een uiterst moeilijke en ondankbare taak, zijn er toch onder de genomen maatregelen enkele, die ons niet erg sym pathiek voorkomen. Wij bedoe len hiermede voornamelijk die maatregelen, waardoor een aan tal kleinbedrijven ernstig getrof fen zullen worden, namelijk de voorgestelde belastingverhoo- ging op tabak en de belasting op thee. Misschien dat wij op deze maatregelen in verband met den verkapten belasting- vorm voor speciale groepen, nog in een afzonderlijk artikel terug komen. Ook de korting, zooals thans voorgesteld, op de ambtenaars salarissen schijnt ons, ook van economisch standpunt bezien, niet de meest gewenschte. Zeker is het een feit, dat tal van groe pen van ambtenaren te hoog gesalarieerd worden. Maar daar om was een algemeene salaris herziening met betere salaris- normen, volgens onze meening, verstandiger geweest dan een ruwe aftrek van 10 pCt. voor de ongehuwden en van 2x5 pCt. voor de gehuwden. Ei zijn groepen van ambtenaren, vooral die in de laatste jaren zijn aan gesteld, wier salaris 20, zelfs 25 pCt. te hoog is. Maar er zijn ook tal van oudere ambtenaren, wier salarissen nauwelijks toe reikend zijn. Door ook deze sala rissen maar botweg te vermin deren met 2x5 pCt. want de meeste van die ambtenaren zijn gehuwd worden niet alleen de gezinnen getroffen, doch ook in zeker opzicht de gemeenschap. Want ook die ambtenaren hebben hun huis houdelijk budget sluitend te maken en een gevolg daarvan is, dat de koopkracht van die groepen ernstig wordt vermin derd, waarvan de kleine hande laars en de neringdrijvende middenstand de gevolgen onder vinden. Geven wij ook al gaarne toe, dat naast inkrimping van 't te groote ambtenarencorps ook vermindering van salarissen be hoort plaats te vinden, dan had den wij toch gaarne, wat dit onderdeel der bezuiniging betreft een betere en dus ook recht vaardiger regeling gezien. Ook van economisch standpunt, daar iedere bezuiniging steeds met groote omzichtigheid moet ge schieden, aangezien toch steeds rekening moet worden gehou den met het feit, dat de minste vermindering van koopkracht door andere groepen wordt gevoeld. Was naast de bezuini ging op ambtenaarssalarissen ook een behoorlijke reorganisatia van den Staatsdienst gekomen, ver moedelijk was het effect dan nog grooter geweest. Wat uit de debatten in de Eerste Kamer echter duidelijk naar voren kwam, was het feit, dat bij niet sluiten van het Staats budget het gevaar van inflatie nog als verre van afgewend kon worden beschouwd, inderdaad is dat gevaar nog altijd aan wezig en werd dit zelfs door de Sociaal-Democratische Partij, bij monde van den heer Wibaut er kend. Inflatie, meende deze spre ker, moeten wij trachten te we ien daar zij is een ramp voor de groote massa van het volk, die van vaste salarissen moet leven. Wat inflatie is en waardoor zij veroorzaakt wordt, zetten wij reeds in een onzer vroeger ver schenen artikelen uiteen. Ook de groote beteekenis van het sluitend maken der budgetten. Het kunstmatig vermeerderen van den geldvoorraad door het in werking zetten van de bank biljetten-pers kan in den be ginne eenige verlichting brengen, op den duur blijkt toch steeds, dat de onmatige uitbreiding van de hoeveelheid geld tegenover de hoeveelheid goederen ten slotte de waarde van het geld tegenover de goederen doet ver minderen. Bij het verkoopen van de goederen ontvangt men dan wel meer geld, doch daar dit papieren geld is met ongedekte waarde, wordt men met al de millioenen steeds armer, daar de koopkracht van het geld ieder oogenblik daalt en de waarde ten slotte door den koers bepaald wordt. Daalt de koers dus met 10 of 20 pCt., dan be- teekent dat, dat ook het bezit of inkomen met een dergelijk percentage is verminderd. Waar bij ernstige inflatie een koers schommeling van 100 tot 500 procent soms in enkele uren tot stand kan komen, behoeft er niet nader op te worden gewezen hoe 'n ernstig verschijnsel inflatie is. De naburige landen, die aan dit euvel geleden hebben en nog lijden, kunnen ons in dit opzicht ten voorbeeld strekken. Door enkelen wordt wel eens gewezen op de groote voordeelen van inflatie. Betoogd wordt dan, dat de Staat daardoor als schul denaar groote voordeelen heeft, en op een betrekkelijk gemak kelijke wijze van een deel van zijn oude schuld kan afkomen. Ofschoon dit zeer zeker gebeu ren kan, wegen de voordeelen niet op tegen de nadeelen, vooral voor de groote massa van het volk. De bezitters van Staats papieren, van obligaties, uitge geven door publieke lichamen, worden vooral ernstig getroffen. En nu wordt wel eens beweerd, dat dit de bezitters geldt, doch dit is niet juist. Want ook de spaarpenningen van den kleinen man en de beleggingen van pen sioenfondsen, verzekeringsmaat schappijen, spaarvereenigingen enz., krijgen bij inflatie een ge- duchten slag. En voor kleine renteniersgepensionneerden amb tenaren en niet 't minst intellec- tueelen, zooals dokters, dominé's, leeraren enz., wordt het leven absoluut ondiagelijk. Wat echter het groote gevaar van inflatie is, is zeer zeker het algemeene ver- armings proces. Het koopen van grondstoffen in het buitenland en vooral het aanschaffen van levensmiddelen wordt uitermate bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt daar het vertrouwen in den Staat, vooral wat de ünancieele draagkracht betreft, ernstig geschokt wordt. Het moge dan voor velen on aangenaam zijn; dat de Regee ring ten koste van alles een slui tend budget wenscht, is vooral van economisch standpunt zeker toe te juichen. En de middelen om daartoe te geraken zijn niet zoo heel gemakkelijk. Dat er daarbij zijn, die, al voeren zij tot het beoogde doel, niet de algemeene sympathie hebben, ligt voor de band. RIJWIELBELASTING. De Tweede Kamer heeft, na dat de heer Marchant het denk beeld van den heer van Rap- pard om de belasting met 1 Januari 1930 te doen vervallen, in zijn amendement heeft gewij zigd, en de Minister deze wijzi ging had overgenomen, de rij wielbelasting (f 3 per rijwielJ aangenomen met 64 tegen 15 st. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Bij de op Woensdag 6 Au gustus te Middelburg te houden groote Zeeuwsche huldebetoo- ging voor H. M. de Koningin, zullen deelnemende zangvereeni- gingen tezamen een lied zingen op woorden van den heer D. A. Poldermans te 's Gravenpolder en muziek van den heer Jan Morks te Middelburg. DE BEVAARBAARHEID VAN DE SCHELDE. Het ministerie van spoorwegen en scheepvaart werkt een ont- werp-overeenkomst uit, die aan de Nederlandsche Regeering zal worden voorgelegd en ten doel heeft een eind te maken aan de concurrentie der weder- zijdsche loodsdiensten, meldt het Hbl. v. Antwerpen. Volgens ollicieele inlichtingen, schrijft dit blad, zou einde Mei het wrak van de „Siërra Grande" tot op M. diepte zijn opge ruimd. Na dien datum zal dus de diepte van den pas bij hoogtij 11 M. zijn en zouden schepen van 32 voet gerust door den pas kunnen varen. Het Belgische en het Neder- Landsche loodswezen zullen sa men beslissen of men den Ril landpas zal blijven bevaren of wel langs Bath terug zal wor den gevaren. In den pas van Rilland is stroomopwaarts een geul, waar de diepte door het baggeren op 8 M. is gebracht; aan heleinde van den pas is een kleine put, door baggerwerken gebracht op een diepte van 8 M. Om den pas van Rilland voor de scheep vaart definief te behouden, zal men al wat tusschen deze beide punten is gelegen, moeten bren gen op een diepte van 8 M. Deze onderneming vraagt veel tijd, veel geld en veel arbeid. Te Bath is de toestand geheel andersom te komen tot een eenvormige diepte van 8 M. onder nul punt van Ostende zijn slechts weinig baggerwerken uit te voeren. Het is hoogstwaarschijnlijk dat 't loodswezen besluiten zal dien pas terug te nemen. Zuidzande. Tijdens het on weer van gisteravond sloeg de bliksem in de landbouwsch iur van Cl. Verhage tusschen Zuid zande en Potjes. De schuur be vatte alleen wat stroo en mate riaal. Gelukkig kwam geen vee in de vlammen om. De brand weer van Zuidzande verrichtte blusichingswerk, Ter gelegenheid der vie ring van het 50-jarig bestaan der Muziekvereeniging „Vero nica" alhier, zal van wege den Bond van muziekvereeni- gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel een concours worden gehouden op Zondag 3 Augustus a.s. Aan het Concours wordt door de volgende korpsen deel ge nomen le. Afdeeling Fanfare: Oefe ning Baart Kunst te Schoondijke; Geduld Overwint te IJzendijke en Koninklijke Muziekcocieteit Aardenburgsche Fanfare te Aar denburg. 2e. Afdeeling Fanfare: Vero nica te Zuidzande Eendracht maakt Macht te GroedeHar monie te BiervlietUit het volk voor het volk te BreskensHar monie te Oostburg. 3e. Afdeeling FanfareElk naar zijne krachten te Sint Kruis en Geduld Overwint te Cadzand. 4e. Afdeeling Fanfare Nut en Genoegen te Waterlandkerkje en Ons Genoegen te Retran- chement. Als verplicht nummer ia door de jury gekozen voor de le Afdeeling Ouverture Romantique van Keler Bela voor de 2e Afdeeling Marie Henriette, ouver ture van L. Montagne voor de 3e Afdeeling Le Progres, ouver ture van J. van Tright en voor de 4e Afdeeling Belle Bergère, divertissement pastoral van Pr. Frarfois. Oostburg. Alhier is het mond- en klauwzeer in den Veer- hoekpolder uitgebreid tot het vee in de weiden van P. de Smit alhier en C. Blondeel te Aardenburg. Brj den landbou wer Brakman stierf een kalf. Oostburg, Van het bij den heer de Milliano alhier voort gezet biljart-kegelconcours, dat indertijd door de Maréchaussee aldaar werd stilgelegd, nadat in beslagname had plaats gehad, is Je einduitslag geworden als volgt le pr. M. A. Mabesoone, alhier met 506 punten, 2e I. A. Ecke- bus, alhier 437, 3e Eug. de Boe ver, IJzendijke 396, 4e L. Wage, alhier 395, 5e J. Versprille-de Die, alhier 388, 6e P. v. Dix- hoorn, alhier 383, 7e Ch. Mabe soone, alhier 382, 8e P. du Burck, alhier 375, 9e P. Smit, Sluis, 373, 10e Eug. de Badts, alhier 371 punten. In totaal werden 3000 kaarten verspeeldhet totaal aantal prijzen beliep een bedrag van f350. Het aantal punten van den eersten prijswinnaar (506) is het grootste aantal, dat tot heden werd gemaakt. (Te laat ontvangen voor ons vorig nummer.) Aardenburg. In deze ge meente en Sint Kruis is bij de Posterijen de Zondagsbestelling opgeheven, terwijl gelegenheid bestaat voor afhalen. Schoondijke. Bij de aan besteding behoeve den heer L. Deij alhier voor landbouwschuur en woonhuis schreven in P. J. Brugge, Groede f 142(H). P. Casteleijn, Waterland kerkje, perc. 2 f6000 massa f14170. J.Daansen, alhier f16299. perceel 1 f9651. J. Hemmekam,Oostb. f 16294. W. J. Daansen, id. f 16264.86 P. J. Kaas, Sas v. Gent perceel 1 f 8098. Sohool- en Kerknieuws. Groeds: Op het drietal bij de Ev. Luth. Gem. te Leeuwar den komt voor ds J. Bergman, alhier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Mei 1924. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 91/, u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/j u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Waterlandk. v 10 u ds Bremer. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Ned. Herv. Kerk Breskens. Vrijdagnamiddag 23 Mei. 3.30 u. Huwelijks-inzegening. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. vm. nam Zaterdag 17 Mei 12.57 1.21 Zondag 18 1.12 1.36 Maandag 19 1.59 2.23 Dinsdag 20 2.42 3.06 Volle Maan Zondag 18 Mei nm. 11.12. Lioht op «oor RIJ wielen enz. Zateidag 17 Mei 9.18 nam. Zondag 18 9.19 Maandag 19 9.20 Dinsdag 20 9.24 MARKTBERICHTEN. Oostburg, 14 Mei. Tarwe f 13.00—f 14.25 Haver f 10.00-ff 10.75 Bruine boonen f 20.00-f 28. Erwten f 19.00f 20.00. Alles per 100 K.G. Middelburg, 15 Mei. Boter f0.80 a t0.90 per 5 ons Eieren f 5.00 a f 6.00 Eendeieren f 5.50. k f 6.50 p. 100 Wisselkoersen. Dollars f2.66-f2.67, Ponden f 11.67'-f 11.70, Marken f0.62- f0.63, p. billioen, Belg. Francs f 13.075-f 13.25, Franscne francs f 15.75-f 16.05, Kronen (afgest- f0.37-f0.40. SPORT. DUIVENSPORT. Korte uitslag van den Bonds- vlucht van den Bond van post- duivenliefhebbers in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, vanaf Clermont op Zondag 11 Mei 1924. Aan deze vlucht werd deel genomen door 431 oude duiven, waarvan 152 voor de vlucht om den eersten prijs, zijnde een Ben- zing Constateur. De duiven wer den gelost te 7-04 uur, met sterke Z.-W. wind. De eerste duif arriveerde te Breskens om 9.48.00 op een sf stand van 238.71 K.M., meteen snelheid van 1455 54 Meter per minuut, en behaalde daardoor den eersten prijs. De laatste duif arriveerde te Sluis om 9.52.55 op een afstand van 225.08 K.M., met eene snel heid van 1332.50 M. per minuut. De prijzen werden behaald als volgt A. van Gijs te Breskens le, 5e, 40e en 104e, Jac. Maas te Breskens 2e, W. Moelker te Breskens 3e en 7e, J. van der Wege te Breskens 4e, M. A. Mabesoone te Oostburg 6e, 18e en 69e, R. van de Voorde te Sluis 8e, P. Boerjan te Groede 9e, 20e, 22e, 28e en 49e, L. Smit te Biervliet 10e, Gebr. van de Plas te Oostburg 11e en 68e, I. van Haneghem te Kruisdijk 12e, P. Hochart te IJzendijke 13e, W. Leenhouts te Oostburg 14e, A. Claeijs te IJzendijke 15e, 25e en 73e, C. de Meijer te Sluis 16e, 81e en 95e, Joz. Pleijte te Breskens 17e en 105e, P. Duin- ker te Draaibrug 19e, Jac. Ver- planke te Oostburg 21e, Moens te Aardenburg 23e, P. Smit te Breskens 24e, 61e en 84e, J. Stekeling te Aardenburg 26e en 79e, Gebr. Moens te Sluis 27e en 59e, E. Meervis te Water landkerkje 29e en 45e, All". Ha- melinck te IJzendijke, 30e en 33e, G. Dusarduyn te Groede 31e en 39e, G. Leroy te Sluis 32e en 56e, G. Verdegem te IJzen dijke 34e, J. Riteco te Oostburg 35e, J. Focke te Sluis 36e, W. J Talsma te IJzendijke 37e, M. Boonman te Oostburg 38e en 47e, B. P. de Ridder te Cad zand 4le, 46e en 54e, J. Vorstei- man van Oyen te Aardenbu-g 42e en 103e, A. de Witte te Groede 43e, Iz. Maas -te Bres kens 44e en 80e, Van Couteren te IJzendijke 48e, Fr. Block te Schoondijke 50e en 100e, J. Sim pelaar te Oostburg 51e, Aug. Jolivet te Aardenburg 52e en 55e, Rokx te IJzendijke 53e en 72e, J. van Lare te Schoondijke 57e, A. J. Vermeulen te Breskens 58e en 77e, W. Brevet te Cadzand 60e, Iz. Sanders te Sluis 62e, 107e en 108, J. van Overbeeke te Oostburg 63e, A. Suwijn te IJzendijke 64e, E. Baert te Sluis 65e, Gebr. Leekens te Sluis 66e, R. Gruzon te IJzendijke 67e, Gebr. Kools te Zuidzande 70, E. Martelaere te Groede 71e, Potter te IJzendijke 74e en 85e, J. Wage te Zuidzande 75e, J. de Witte te Groede, E. van der Weijde te IJzendijke 78e, A. Lauret te Groede 82e, G. Dhondt te Groede 83e en 96e, J. Ris- seeuw te Zü'dzande 86e, J. Buijck te Oostburg 87e, J. Roofak te Kruisdijk 88e, P. Dobbelaere te Schoondijke, 89e en 97e, E. Doolaege te Oostburg 90e, Ch. Sturm te IJzendijke 91e, Gebr. Jacobs te Breskens 92e en 101e, W. Klaaijsen te Breskens 93e, L. Smit 94e, F. Block te Schoon dijke 98e, Iz. Schippers te Groede 99e, J. Haerenste Oostburg 102e en Moens te Aardenburg 106e, VOETBALLEN. Qpocde. De Zondag gespeelde Voetbalwedstrijd S. S. S. I (Schoondijke) H. O. V. I Breskens, bleef onbeslist wegens een meeningsverschil over een gooi. Deze wedstrijd zal over gespeeld worden. INBREKERS. Te Katwijk aan Zee is inge broken ten huize van dr. Hue- ting. De dieven zijn aan de ach terzijde van het huis binnenge drongen. Voorzoover bekend wordt geen geld vermist, wel voor een aanzienlijke waarde

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2