ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ra door. Honig's Maïzena Wekeiljksch Overzicht. Bindmiddel VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 33e Jaargang Zaterdag 17 Mei 1924 Nummer 2928 BB gHal&freH. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel, j TNo.'°20in breskens p°7'$;° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Wanneer er sprake is van de mogelijkheid en waarschijnlijk heid de rapporten ten uitvoer te leggen, die de d^skundingen indienden ten einde het herstel van Europa te verzekeren, dan kijkt men en keek men onwille keurig naar Frankrijk. Het was natuurlijk. De Fransche politiek heeft tot nu toe de oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk weten te verhinderen op een wijze, die als van zelf het ver moeden opriep aan andere be doelingen en de zekerheid op nieuw bevestigde, dat Frankrijk nog aan iets anders denkt dan aan de Duitsche milliarden en dat boven zijn finautiëel herstel hem zijn veiligheid gaat. Bonar Law pas van Parijs terug, heeft de keuze, waarvoor Frankrijk zich geplaatst zag, duidelijk ge- teekend, toen hij een hersteld Duitschland, dat betalen kon, maar ook zijn natuurlijke macht weer terugkreeg tegenover een machteloos Duitschland stelde, niet in staat de geeischte som men op te brengen. Het was voor hem nog nauwelijks een vraag, naar welke zijde Frank rijk kiezen zou. En Frankrijk's politiek ook na Bonar Law's uiteenzetting, heeft de juistheid van die opvatting bewezen. Zij teekent zich ook thans in Frank rijk's houding tegenover de rap porten der deskundigen. En wan neer men dan ook naar Frank rijk kijkt, dan is het niet de be grijpelijke vrees dat het ook thans zijn machtspostie aan Rijn en Roer niet zou willen opge ven om Duitschland de hand te geven zich in zijn vroegere macht te herstellen, zells niet, wanneer het daarmee een waarborg kreeg voor de betaling der milliarden, die het toch zoo hard noodig had. Maar juist omdat men zoo uitsluitend een waarschijnlijkheid duchtte, dat door de ten uit voer legging van de rapporten 4, (Belangwekkende processen in den loop der tijden) DE VALSCHE MARTIN GUERRE. Neem daarbij, dat bleek, dat Arnauld Du Tilh zich van af zijn kinderjaren voortdurend in strijd met recht en wet had getoond, en meester in alle on- deugden en misdadige neigingen, dan behoett men niet te vragen of in die dagen, dat het er bij de rachters meer op aan kwam om geen schuldige te laten loopen in plaats van zooals tegenwoordig geen onschuldige te treffen, een strooming te zijnen nadeele ontstond. Jean Espagnolle, een waard uit het nabijgelegen Tonges, wist zelfs te vertellen, dat de beklaagde zich aan hem had verraden, maar zi]n list had verklaard door de mededeeling, dat de werkelijke Martin Guerre was gestorven en hem al zijn goederen had na gelaten, Een zekere Valentin Rougie vertelde, dat Du Tilh, zich door hem herkend ziende, de bewe ging had gemaakt van den vin ger op den mond om hem tot der deskundigen, waardoor Eu ropa hersteld moest worden, de welwillende regeeringen van En geland, Amerika en andere be trokkenen, een stok tusschen de beenen zou steken, dacht men er niet aan, dat deze ten uitvoer- legging niet uitsluitend van de gestie der Entente athing en dat het Frankrijk's onwelwillendheid niet alleen- was die het herstel van Europa kon verhinderen. En Duitschland is heel wat veranderd sinds in November 1917 de keizerlijke troon werd omver gehaald, koningen en groothertogen en vorsten tot amb- telooze burgers werden gede gradeerd, de Russische jonkers op non-activiteit werden gezet en de meerderheid van het Duitsche volk een rondedans uit voerde om den vrijheidsboom der sociaal democratie. Die ver andering is voor eeffniet gering deel de schuld van de politiek der Entente, speciaal van Frank rijk, waardoor de nationale harts tochten opnieuw worden wakker gemaakt en komt overigens voor rekening van de ellende, die den tijd van het keizerrijk en daar mee ook het keizerrijk zelf be- geerenswaardig deed schijnen en van een gewone reactie de kat terigheid, die op iedere bevlie ging, ook een revolutionaire oi democratische, onvermijdelijk volgt. De Duitschers die in 1918 van keizerschap, jonkerdom en militarisme evengoed als van alle oorlogvoeren grondig ge noeg bleken te hebben, en niets anders begeerden dan zich met hun vijanden van daareven te verbroederen, zijn, toen die ver wachtte verbroedering op heel wat anders bleek uit te loopen en de ellende en de druk der vijanden al zwaarder gingen we gen in wanhopige verbittering zich gaan vastklampen aan een revanche-gedachte en gaan terug verlangen naar hun mac .t van eertijds. Het nationalisme schoot opnieuw in bloei en de partijen, die het kweekten, voeren er wel bij. En het gevolg hebben wij zwijgen te brengen. Er waren dus heel wat redenen om den beklaagde inderdaad als bedrie ger te beschouwen. Maar daartegenover werd door de verdediging, waarlijk niet onbekwaam gevoerd, toch ook wel een en ander aangebracht, dat te zijnen gunste kon pleiten. Een groot aantal inwoners van Artigat bleven volhouden, dat hij Martin Guerre en niemand anders dan deze kon zijn. Zeker er waren afwijkingen in gelaat en lichaam te bespeuren, maar Martin Guerre was acht jaren weg geweest, had het ruwe sol daten-handwerk gevoerd, rede nen genoeg om aan te nemen, dat hij inderdaad anders van uiterlijk was geworden. Tal van kleine uiterlijke kenteekenen waren bovendien gelijk; lidteeke- nen, bij Martin Guerre sedert zijne kinderjaren opgemerkt, waren bij den beklaagde geheel gelijk aanwezig. Duidelijk bleek bovendien uit de verhooren, dat oom Pierre en zijne zonen ge heel een complot tegen den beklaagde hadden gesmeed, niets hadden ontzien om hem, op welke wijze dan ook, ten val te brengen, en door allerlei geoor loofde en ongeoorloofde midde len zijn vrouw tegen hem hadden opgezet. Redenen weer, die er toe leidden, dat men het met in den uitslag der jongste Rijks dag verkiezingen te zien gekre- gen. Het is niet zoo erg geworden als het scheen. Wanneer men zich de sympathie-betuigingen met Hitier en Liidendorff her innert en ziet, hoe de moorde naars van Kurs Eisner, graaf Arco, na zijn ontijdig ontslag uit de gevangenis van zelfdoor gemeente-besturen gefêteerd wordt, wanneer men aan de verheerlijking vannationalistische misdaden en den groei der nati onalistische vereenigingen denkt, dan moet men zich verwonderen, dat de partij der Deutsch-Vol- kischen, het maar tot 32 afge vaardigden wist te brengen en dat zij te zamen met de Duit sche nationalen en andere par tijen van rechts nOg slechts over even 100 van de 500 zetels be schikken. Maar dat neemt niet weg, dat deze pa;tijen, die het Duitsche nationalisme, het ver zet tegen de nakoming van het verdrag van Veaailles en de begeerten naar terugkeer van het keizerschap vertegenwoordi gen, zeer belangrijk gewonnen hebben en door de winst der communisten, de partijen, die ook onvoorwaardelijk de rap porten der deskundigen aanvaar den, sociaal-demo'ir aten en cen trum, in de minderheid zijn ge raakt en dat deze drie te zamen met de Volkspartij, nog nauwe lijks in staat zijn, een sterke meerderheid als steun voor een regeering te vormen. En dit be- teekent, dat de medewerking van Duitschland aan de uitvoe ring van de deskundigen-rap porten gevaar begint te loopen, Voorloopig is er voor hen nog een meerderheid. En het is niet onwaarschijnlijk, dat het juist deze rapporten zijn en de door hen gewekte nieuwe hoop op uitkomst, die een belangrijker winst van de partijen van rechts en de communisten hebben ver hinderd en de meerderheid van het Duitsche volk hebben weer houden, voor de wanhoopspo- de aanklacht niet al te nauw behoefde te nemen. En dan, was niet de allerbeste getuige a décharge, dien men kon aan voeren, de beklaagde zelf Even zeker als hij te Rieux geweest was, was hij ook nuelk verhoor, kruisverkeer of confrontatie door stond hij met een gemak en een lenigheid van beweging, die in elk geval bewondering opwekte. Het eenige wat degenen, die in zijn voordeel geporteerd waren, zich afvroegen, was of zijn ge heugen niet ertoe overging om te veel te bewijzen, of hij zich niet te veel herinnerde vooral uit de jaren aan zijn vertrek voorafgaandeen in zijne her innering dus achtergebleven al die avontuurlijke jaren van reizen en trekken en oorlogvoeren door? Maar dat ia zeker, niets vergat hijde meest intieme bijzonder heden, slechts tusschen man en vrouw bekend, bracht hij naar voren. Dat alles pleitte in zijn voordeel en de rechters in Tou louse waren heel wat minder gauw klaar om Salomo te spelen dan de eerwaarde rechter van Rieux. Totdat op een gegeven oogen- blik de scène weer veranderde. Een nieuwe persoonlijkheid deed zich vooreen tweede Martin Guerre, nu werkelijk met een houten been, gelijk de aanvan- litiek der nationalisten en com munisten partij te kiezen. Maar daaruit volgt dan ook, dat iedere I verandering der rapporten ten nadeele van Duitschland, waar door deze nieuwe hoop verdwijnt, de gezindheid dezer meerderheid moet doen neerslaan en in den Rijksdag het verzet tegen de rapporten moet versterken. Het is te hopen dat de Entente daarmee tekening zal houden en Mac Donald en zijn mede standers zich meer dan ooit, te gen de Fransche plannen schrap zullen zetten. De nieuwe daling van de franc is ook een nieuwe waarschuwing voor Poincaré. Hij zal zich tegen den vereenigden wil der andere bondgenooten wel niet in zijn overzettelijke onverzoenlijkheid durven hand haven. En de toestand van Eu ropa, de uitzichten ook voor Frankrijk, zijn er allerminst naar, om een nieuwe breuk en nieuwe verwikkelingen te riskeeren. In het verre Zuid-Oosten rommelt het bedenkelijk. En 't lijkt niet heelemaal onmogelijk, dat boven de Russich-Roemeensche grens een onweer zal losbreken, dat ook de rest van Europa in vlam kan zetten. Roemenie is aller minst in staat Rusland met de wapenen te weerstaan, zoo de strijd om Bessarabie moest los breken. Dan moet Frankrijk wel helpen terwille van de handha ving der vredesverdragen en van de vrees voor den groei van Rusland's macht. Want het weet wel dat het geschil, tusschen Duitschland en Rusland uitge broken naar aanleiding van het binnendringen der Berlijnsche politie in het gebouw dei Rus sische handelsafdeeling slechts van voorbijgaanden aard is en Rusland's macht en groei op den duur Duitschland ten goede moet komen. Maar zal het dan op een zoo kritiek moment de tegenstelling tot Engeland en de andere bondgenooten willen verscherpen Daarom hangt er van Mac Donald s en Mussolini's houding en van de houding van kelijk genoemde soldaat hem had geschilderd. Hij was in Artigat gekomen, had naar zijn vrouw gevraagdburen en belangetel- lenden hadden hem ingelicht, en zoo verscheen hij in de recht zaal van Toulouse, waar de even pientere als accurate preeident hem onmiddellijk deed verwij deren en opsluiten teneinde elk contact met de buitenwereld te voorkomen. De confrontatie tus schen deze beide Martin Guer- re's bracht heel wat sensatie te weeg en het zonderlinge was wel, dat de tweede Martin Guerre het daarbij in elk opzicht aflegde tegen den eerste. Deze aarzelde ook nu geen oogenblikzelfs waar de tweede van zijn naam hem tegensprak, bleet hij op zijn stuk staan, en meer dan eens moest dan de nieuw geko zene, soms ontwijkend, soms stotterend, zijn ongelijk beken nen. Toen echter deze nieuwe Martin Guerre onder de aandacht van zijne zusters werd gebracht, werd hi] door haar met dezelfde beslistheid herkend als zij hadden betoond tegenover den eerste. En ook Bertrande, die zich reeds eens goedgeloovig en zwak van gezicht en herkenningsvermogen had getoond, aarzelde nu geen oogenblik om in zijn armen te snellen. Maar, in tegenstelling met den eersten Martin Guerre, Ti 1 C! j-i&b voor soepen, groen ten, vruchten, sausen e.d., is Honig's Maï zena onontbeerlijk. Het verhoogt de smaak van de gerechten, zoodat in geen enkele keuken mag ontbreken een pak Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. Pijnloos oobopon met behulp van Purtl. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stuk gaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apoth. en Drogisten. Amerika op 't oogenblik alles af. Het Duitsche volk wil nog aan de uitvoering der rapporten mee werken. Het voorstel der socia listen om daarover 'n volkeren referendum te houden, bewijst wel, hoe zeker ze zich van de meerderheid voelen. Maar die meerderheid is zeker niet graot genoeg om niet elke misstap der Entente tot een gevaar te doen worden. De heeren zijn dus ge waarschuwd. We zullen moeten afwachten, of ze de waarschu wing begrijpen. bleven deze gesloten. Sombere blikken werden uit de oogen van den tweeden Martin Guerre op degene, die zijn vrouw zou zijn, gericht .Houdt op met huilen en met smeeken", snauwde hij haar toe.ik kan noeh mag mij door je tranen laten bewegen. Je zegt dat je bij mijn herken ning bent afgegaan op do ge tuigenis van mijn zusters, die zien ook vergist hebben. Maar een vrouw heeft om haar echt genoot te herkennen aanwijzi- gingen, die noch zusters noch ooms, noch vader, noch zelfs moeder hebbea, en alleen zij vergist zich, die zich wil ver- gitsen. Jij alleen bent de schuld van de wanordelijkheden in mijn huis, en ik zal het je nooit ver- Seven". Een sterk standpunt, at niet naliet de rechters te imponeeren, maar waarvan Pas- quier, die aan dit proces in zijn .Recherches" ook aandacht heeft gewijd, niet ten onrechte eenigs- zins ironisch opmerkt, dat deze tweede Martin Guerre, was hij waarlijk de echte, toch wel even veel straf verdiende als Arnauld Du Tilh, omdat hij, door zijne afwezigheid, door zijn totaal gebrek aan belangstelling voor vrouw en kind, geheel deae misdaad had teweeggebracht! (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1