ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag 7 Mei 1924 33e Jaargang Nummer 2925 De opening van de R. H. B. School te Oostburg. Ingezonden Mededeeling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poet f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Met een enkel woord hebben we reeds in ons vorige nummer geschreven over deze plechtige opening. Thans willen we ons verslag vervolgen. Om half drie vereenigden zich in het gymnastieklokaal, waar de opening zou plaats hebben, de door het Gemeentebestuur van Oostburg genoodigden, als mede de leeraren der school met hunne leerlingen Te 3 uur arriveerden met de extra tram Z. Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. J. Th. de Visser en zijne Echtgenoote, de Com missaris der Koningin jhr. Mr. J. W. Quarles van Ulford, de Inspecteur van het L. Onderwijs, terwijl de heerj. N. Pattist, de In specteur van hetMiddelb. Onder wijs, dr. Coops, reeds aanwezig was. Het Gemeentebestuur, de Directeur, alsmede het Comité was aanwezig om de hooge gasten te ontvangen. Aan den ingang van het gebouw werd Mevrouw de Visser een bouquet aangeboden door een der leer lingen van de school, de jonge juffrouw Odink. Bij het binnen treden van het gymnastieklokaal werd hen door de leerlingen het Wilhelmus toegezongen. De Gemeentesecretaris, de heer de Hullu, sprak de ope ningsrede uit namens den Bur gemeester, die wegens droeve familieomstandigheden niet aan wezig kon zijn. Namens het Gemeentebestuur heette hij allen welkom. Waar de Minister ook bij de opening der lessen is tegenwoordig wil len zijn, woidt het des te meer op prijs gesteld, hij ook nu we der is gekomen bij het in ge bruik nemen van het blijvend gebouw. In deze openingsrede werd herdacht het ontstaan en de ontwikkeling der school. Be gonnen met 66 leerlingen, be draagt thans hst aantal 138, i. (Belangwwekkende processen in den loop der tijden) DE VALSCHE MARTIN GUERRE. Alle eeuwen door, ondanks geheel verschillende toestanden van beschaving en ontwikkeling, zijn vrijwel dezelfde hartstoch ten te constateeren, die de menschen geleid en bewogen hebbendorst naar bezit, naar eer, naar macht. En alle eeuwen door hebben misdaden plaats gehad om een dezer of wel enkele dezer te zamen te ver krijgen. Somwijlen zijn het minder de misdaden zeiven dan de omstandigheden, waaronder zij werden bedreven en de wijze waarop, die het daaruit voort vloeiend proces belangwekkend maken. En dengene, die een blik werpt op de meest bekende dezer processen, op die, welke soms door het toeval, soms 'op zettelijk aan de vergetelheid zijn ontrukt, valt het op, dat ook op het gebied van misdaad en slechtheid er weinig nieuws ia onder de zon" I welke van nu af in het nieuwe gebouw kunnen worden onderge bracht. Dank werd gebracht aan den Minister voor zijn mede werking, zoomede aan den Com missaris der Koningin, het Op richtingscomité, de Gemeente besturen en allen die hebben medegewerkt tot stichting der school. Hierna verzocht spreker den Minister het gebouw te openen. De Minister hiertoe overgaande zegt, dat het in den aard der zaak ligt, dat een instituut van Onderwijs door den Minister van Onderwijs met blijdschap wordt begroet, inzonderheid deze school daar het de eerste is van Mid delbaar Onderwijs en voorberei dend Hooger Onderwijs in dit deel van ons land. Het brengt vele kinderen dezer streek niet in de noodzakelijkheid elders dan bij hunne ouders onderdak te verkrijgen. Deze stichting is het bewijs van eenheid der meest verschillende richtingen op maat schappelijk en kerkelijk gebied. Het is een unicum in ons va derland. Dit stemt tot blijdschap. Het Nederlandsche gevoel spreekt sterk hieruit. Spreker juicht het toe, dat men in dit deel van ons land kan spreken van een eigen Nedeilandsche, Vaderlandsche Burgerschool. Het was gelukkig, dat nog juist voor het noodlottig besluit, hetwelk door de Regeering moest genomen worden, wegens finantiën, om geen gelden meer beschikbaar te stellen voor nieuwe Burgerscholen, dat deze school nogkon worden .binnengebracht" Dit stemt dezen dag tot bijzon deren blijdschap. Tot het essentieele der zaak overgaande toont spreker aan de beteekenis der school, die door het opkomend geslacht wordt bezocht, en een schoone toekomst voor zich heeft. Men kan na afloop dezer voorberei dende school direct trachten in het practische leven zijn brood te verdienen of men kan zich begeven naar de technische hooge school te Delft, of voor hen die het doctoraat willen be In de jaren, dat de mogelijk heid van telegraaf of telefoon zelfs niet kon worden voorzien dat aan een burgerlijken stand om de identiteit van de indivi duen vast te stellen, nog niet werd gedachtdat de diligen ces in het meerendeel zelfs'voor de beschaafde landen nog een onbekend iets waren, traden in het stadje Artigat van de dio cees Rieux in Frankrijk (tegen woordig de hoofdstad van het gelijkmatige kanton van het departement der Haute Garonne) twee kinderen in het huwelijk de elfjarige Martin Guerre kn de tienjarige Bertrande de Rolz. Ons schijnt een dergelijk kinder huwelijk niet alleen zonderling, maar tegelijk monstrueus in die dagen echter was het geen zeld zaam voorkomend iets. De vor- sten-huwelijkcn, gelijk de ge schiedenis ons maar al te zeer leert, hadden het voorbeeld in dezen gegevende aristocratie was de vorsten nagevolgd, en in tal van streken waren het weer de gegoede burgerlijke familiën, die de voetsporen der aristocratie wenschten te druk ken. Wat van vele dergelijke kinderhuwelijken te verwachten viel, bleef ook hier niet uit schoon alle de gebruike halen in de natuurkunde, wis kunde of medicijnen geeft hen toegang tot de velschillende uni versiteiten, dank zij den genialen blik van Thorbecke,;. die de wet op het onderwijs ii. het leven riep, waarvan wij dankbaar de vruchten plukken. Ook ten opzichte van het opvoedingsprobleem der rijpere jeugd neemt de Burgerschool een bijzonderen plaats is. Het is een moeilijk vraagstuk hoe de rijpere jeugd te leiden. Het is niet alleen de behoefte aan kennis en wetenschap, doch ook andere wenschen en begeerten, de behoefte aan hfct schoone leeft in de gemoedeten der jon geren. En hieraan vdldoening te geven is de taak der paedago- giek. En boven dat alles gaat de innerlijke behoefte van ieders menschenkind aan God. Elk on derwijs moet in zich dragen een kiem van religie, een godsdienstig element. Van Directeur en leeraren wordt gevraagt de kinderen te maken tot goede Nederlanders, tot trouwe aanhangers van het Vorstenhuis. Moge zij hiervan zijn doordrongen. En gij, leer lingen, maakt het uw leeraren gemakkelijk die idialen te ver wezenlijken. Spreka- weneoht den Directeur kracht* toe, opdat met medewerking der leeraren de leerlingen later een eervolle plaats in de maatschappij zullen krijgen en zij dankbaar zullen herinneren de uren, doorgebracht op de Hoogere Burgerschool te Oostburg. Met de bede, dat God op dit alles Zijn zegen moge geven, verklaarde de Minister deze school geopend. Na deze plechtige openings rede nam de Commissaris der Koningin het woord en heette namens het Provinciaal Bestuur den Minister, zijne Echtgenoote, en overige autoriteiten welkom. Het stemt de opening tot groo- ten luister en toont dat de Mi nister een open oog heeft voor de Nederlandsche cultuur, ook in ons district. Hij brengt hulde aan het Comité, dat in 1917 de lijke vormen, zelfs de feeste lijke geleiding van het jonge echtpaar naar het slaapvertrek, waarin de eerste huwelijksnacht zou worden doorgebracht, niet ontbrak schoon deze kinderen dadelijk als man en vrouw naast elkander leefden, was er van een werkelijk echtgenootelijke ver houding geen sprake. Toen op deze wijze een drietal jaren waren voorbijgegaan, en Martin, opgegroeid tot een flinken, ste- vigen jongen, niet de minste neiging vertoonde om van zijne echtelijke rechten gebruik te maken, verontrustten zich de familieleden en de belangstellen de burenslechts Bertrande behield vertrouwen in haar echt genoot. En weer een zestal jaren verliepen op dezelfde wijzede jonge echtelieden hadden den leeftijd bereikt, waarop de normale samenleving tusschen man en vrouw niet vreemd meer was, maar nog vertoonde Martin geen neiging om zich als zoodanig te ont poppen. Zij vroegen de bijzon dere genade der Kerk voor hun huwelijk, en in de dagen, dat zij zich daartoe voorbereidden, gebeurde het, dat zij, op een uitstapje zijnde met een ander echtpaar, door een onweer wer eerste stoot gaf tot oprichting van dit gebouw. Hij schetste de trouw der Zeeuwsch-Vlamingen aan ons Vorstenhuis. Deze school zal het Nederlandsch groot hou den in dit district, hetwelk se dert de crisisjaren nauwer is aangehaald met het overig deel van Nederland. De jubeltoonen, geklonken bij het bezoek van Hare Majesteit aan dit district, zullen spoedig weer klinken bij het eerstdaags te wachten be zoek van onze Vorstin aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De stichting dezer school toont, dat ook de regeering een open oog heeft voor Zeeuwsch- Vlaaaderen. Moesten vroeger de kinderen uit dit district naar el ders hun onderwijs voortzetten, nu kunnen zij blijven onder het ouderlijk oog. Men heeft reke ning gehouden met de verkeers moeilijkheden in Zeeland en er kent dat Zeeuwsch-Vlaanderen moreel recht heeft op gelijk stelling met andere deelen van ons Vaderland. Deze stichting beteekent het centrum van Ne derlandsche cultuur, waarvoor eerbiedigen dank aan Hare Ma jesteit onze Koningin die de wet tot stichting der school met Hare handteekening heeft be krachtigd, en zoo medeleefd met dit deel van Nederland. Ook den Minister, die deze plannen heeft geleid, onzen dank. Hij wenschte de Gemeentebe sturen geluk met deze stichting en vertrouwd dat zij nimmer spijt zullen hebben van de op offering, door hen betoond. Het zal strekken tot hooger peil van allen. Spreker wenscht directeur, leeraren en leerlingen geluk met de stichting dezer school en hoopt dat zij haar taak als op leiding zoo goed mogelijk zal vervullen. Hierna verkreeg de heer JAN DANEELS uit Eecloo het woord en sprak namens de hier ver toefd hebbende vluchtelingen ge durende de bange oorlogsjaren. Als dank voor de liefderijke ont vangst in dit gastvrije landje heboen die vluchtelingen een bijdrage geschonken aan dit den overvallen, genoodzaakt werden nachtverblijf te zoeken in een boerenwoning, en daar was het, dat Martin plotseling het eerst in zijn Bertrande ook zijn echtgenoote zag. Voor wie daaraan nog mocht twijfelen, bracht het volgend jaar het bewijs in den vorm van den kleinen Sanxi, een aardigen jongen. Maar nauwelijks gelukkig vader geworden, slechts weinige maan den deelhebbend aan dit geluk, was Martin Guerre plotseling verdwenen. Sommigen hadden hem gezien, den zak op den rug, den stok in de hand, den weg naar Toulouse opgaande, maar verder wist men van niets. Het heette wel, dat Martin zijn vader had vertoornd, dat hij hem enkele maten graan had afgeno men en dat hij nu diens boos heid ontvluchtte. Maar dat alleen kon de reden niet zijn en men kwam al spoedig tot de algemeene overtuiging, dat een zekere neiging tot vagebondage, de behoefte om vreemdelanden te zien en de dorst naar avonturen hem op een onbekendsn weg hadden geleid. Martin was af- komstig uit de Baskiscne landen, en de eigen aard dezei bewoners bracht men met zijn vertrek in r.,l„. .t-u.ri JT'S Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60c< Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. schoone gebouw, bestaande in een drinktontein, welke een plaats heeft verkregen in de vestibule van het gebouw, waarboven het opschrift in de muur: Het Bel gisch Komiteit te Oostburg in dankbare herinnering", geflan- keert door de jaartallen 1914 en 1918. Het is niet veel, aldus spreker, maar het is uit de har ten dier arme vluchtelingen op geklommen tot het Nederland sche volk, uit dankbaarheid voor de gastvrijheid, voor de liefJe- rijke ontvangst door hen, die niet vroegenhouden wij zelf wel over voor ons, doch broederlijk gaven, alles wat zij hadden, om het lijden van hen, de verdre venen, te verzachten. Wij verafschuwen de geheime krachten, die aan het werk zijn. om onze beide landjes tegen elkaar op te jagen, wijl wij allen zoo'n groots behoefte hebben aan samengaan, om onze landjes iccht te houden. Wij weten wat Nederland voor ons gedaan heeft. Het zal die geheime machten nooit gelukken. Wij weten, dat zonder goede verstandhouding beide landjes niet kunnen be staan. En wanneer ge het nederige geschenk ziet, zult ge denken aan dankbare Belgen, die de moeilijke jaren hier hebben door gebracht. Namens het voormalig Belgisch Komiteit der vluchte lingen onze ontroerde hulde aan de stichting van dit gebouw en aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De heer ERASER, voorzitter van het Comité van toezicht, spreekt zijn beste wenschen uit voor den bloei der school en biedt als herinnering aan dezen grooten dag de school een klok aan, welke ia aangebracht boven verband. Hoe het zij, acht lange jaren bleef Martin wegzijn kind groeide op tot een aardig, speelsch knaapje Bertrande nam als quasi-weduwe haar intrek eerst bij haar vader, later bij haar oom Pierre Guerre, die hoofd der familie was geworden. En alles ging zijn gewonen gang in Artigat, en men was op het punt Martin Guerre geheel te vergeten. Totdat, even plotse ling als hij was verdwenen, Mar tin op een goeden dag weer in de straten van het stadje ver scheen, bij buren navraag doende, oude kameraden de hand druk kende en zich, zonder eenige aarzeling te toonen, naar zijn oud huis begevende. Toen hij vertrok had hij snor noch baard, en hij kwam terug met een ringbaard en met zware snorren; zijn gezicht was gebruind, hij was dikker geworden, maar voor het oog waren zijn trekken nog zoozeer aan die van Martin Guere voor acht jaren, dat niemand twijfelde of hij was het. Niemand, ook niet de verlaten Bertrande, die zich onmiddellijk in zijn armen wierp en hem op zijn verlangen den kleinen Sanxi toonde, dien hij met kussen overdekte. (Wordt vervolgdi)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1