Kweekellngeniubiiek. Bewaarschool- Onderwijzeressen. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. tot taak om het verkeer, dat zich nog steeda uitbreidt, een altoos ruime baan, een immei gereede gelegenheid te geven, om, naast bevordering van eigen voorspoed, welvaart en vertier aan de geheele samenleving te brengen. Want zooals't lichaam kwijnt bij onvoldoende bloed circulatie doet de maatschappij dat bij een slechtverzorgd en onvolledig wegennetin de eer ste plaats het platteland zelf, maar van den weeromstuit ook de steden. Goede verkeerswegen vormen een groot algemeen belang, maar zooals nu de toestand is, kan men dat ideaal niet bereiken. Ook niet door het middel, dat sommige provinciale besturen hebben aangewend, om aan be paalde gemeenten rentelooze voorschotten te verstrekken, Neen, de evolutie moet nog ver der gaan. Wat eerst de gemeen ten deden, den onderhoudsplicht der wegen van de polderbestu ren overnemen tegen bepaalde vergoeding, moeten nu de pro vincies doen. Sommige der pro vinciale besturen deden dat reeds met enkele wegen, die men als de hoofdwegen be schouwde, maar naar een vast plan gebeurt dat nog niet alge meen. En toch zal men in de toekomst, in de naaste toekomst zelfs, daar niet buiten kunnen. De ontwikkeling zal dan vol trokken zijn, als in laatste instan tie het Rijk even planmatig op treedt. We krijgen dan Rijks provinciale- en gemeentewegen, elk a.h.w. met bepaalde bestem ming, die dus elk voor zich aan bepaalde eischen hebben te vol doen. Met dergelijk wegennet kan het productievermogen van den bodem nog aanmerkelijk worden verhoogd, want daar mede geeft men de landbouw tegelijk een volledige cultuur vrijheid, iets wat naast gebruiks- zekerheid van den grond een eerste factor is, om den land bouw intentief te kunnen uit oefenen, terwijl daardoor tevens zal kunnen worden voldaan aan de rechtmatige aanspraken van industrie, fabriekswezen en toe risme. Het lijkt ons derhalve wenschelijk dat ter juister plaatse nog meer dan tot dusver de aandacht daarpp wordt geves tigd. Onder verwijzing van nevens- staande advertentie, betreffende de oprichting van een Cursus ter opleiding van Bewaarrchool- onderwijzeressen, willen wij het gaarne uitspreken, dat we de poging om een gelegenheid open te stellen waar meisjes theore tisch en practisch gevormd kun nen worden tot Onderwijzeres eener Bewaarschool van heeler harte toejuichen. Er ligt voor meisjes een mooie toekomst op dezen weg. De tijd is gekomen, dat zelfs de eenvoudigsten inzien, hoe noodzakelijk het is, hunne kin deren in staat te stellen om óók een behoorlijke plaats aan den levensdisch te verwerven. Het eenige juiste middel daar toe is goed onderwijs. Maar evenals de akker geen goede vrucht levert, indien hij niet vooraf behoorlijk toebereid woidt, evenzoo is het noodzake lijk dat ook de kinderen, vóór ze het gewone onderwijs moet. n genieten, daarvoor ontvankelijk en geschikt worden gemaakt. Dat is de roeping en de taak der Bewaarschool. Allengs meer en allengs dui delijker wordt dit ingezien. Men stelt zich gelukkig niet meer tevreden met bewaarscholen, die beter kinderbergplaatsen konden heeten j maar men wenscht een school, waar onder bevoegde leiding de kinderen zich alzijdig kunnen ontwikkelen en hun geest tot ontwaking wordt gebracht. Weldra zal deze behoefte nog veel sterker en veel algemeener gevoeld Worden. Dan zal gezocht worden naar gediplomeerde leerkrachten, die in onte provincie schaars te vin den zijn. Maar die dan wél een diploma bezitten, zullen een goed bezoldigde betrekking vinden en een heerlijke levenstaak hebben. Nu de gelegenheid wordt aangeboden, late men ze niet ongebruikt voorbijgaan, maar profiteere er van en getrooste zich daarvoor gaarne eenige opoffering. Breskena. Zaterdagmiddag, tijdens het onweder, ging over ons district een windhoos, een z.g. nikkelstaart, welke hier en daar nog al scbade aanbracht, door telefoonpalen te ontwrich ten, dakpannen af te rukken, zelfs gebouwtjes te verzetten. De angst was groot, te meer nog daar de visschers op zee waren. Daar vielen hagelsteenen als geweerkogels, langwerpig scherp gepunt. Gelukkig hoorden we niet van persoonlijke on gelukken in onze omgeving. Ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van H. K. Hoogheid Prinses Juliana zal des avonds een concert op het marktplein alhier gegeven wor den. OosibliPB> Vrijdag wordt ter gelegenheid van de feeste lijke opening van het nieuwe gebouw der R. H. B. S. alhier een tooneelvoorstelling gegeven in de Beurs door het Vlaamsche tooneel onder leiding van Dr de Gruyter, welke „Warenar" van P. C. Hooft, zal opvoeren. Deze voorstelling zal bijgewoond wor den door Z.Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Waterlandkerkje. Alhier is opgericht een Melk-controle. Deze oprichting kwam tot stand na een lezing van den heer Zwagerman. Het aantal leden bedraagt 12, welke 57 koeien opgaven. Een controleur zal benoemd worden. OPVOERINGEN in de Vlaamsoha Sohouwburg te Bant i Donderdag 1 Mei n. 7.30 u. Het Muziekantenmeisje, Zangspel in 3 bedrijven. SPORT. VOETBALLEN. BELGIË—NEDERLAND 1—1. De voetbalwedstrijd Belgiï Nederland, Zondag te Antwer pen gespeeld, heeft hetzelfde resultaat opgeleverd als die, welke 4 weken geleden te Am sterdam tusschen beide elftallen werd gespeeld, ook nu werden de punten gedeeld en was de uitslag 1 1. Het was een interessante en spannende wedstrijd. Beide par tijen kunnen over den afloop tevreden zijn. Retrenchement. Zondag 27 April hield de Duivenver- eeniging ,De Sperwer" eene prijsvlucht vanaf Breteuil. Afstand 206 K.M. ie en 3e prijs Abr. Risseeuw, 2e Jac. Bijl, 4e en 6e Iz. Buijze, 5e Jac. Lucieer. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd, DAGEN. vm. nam Woensdag 30 Apr. 12.32 12.11 Donderdag 1 Mei 1.12 1.36 Vrijdag 2 1.27 1.51 Nieuwe Maan Zaterdag 3 Mei, nm. 12.20. MARKTBERICHTEN, Rotterdam, 28 April. Tarwe f 13.00—f 14.25 Rogge f 10.00.—f 00.00 Gerst fl 1.00 f 12.00. Haver f 9.50-ff 10.50 Bruine boonen f 9.00-f 30.—» Kroonerwten f 18.00-f 21.00. Erwten (Schokkers) f 16-f 20. Alles per 100 K.G. School- an Kerknieuws. Herat. Ev. Luth. Gem. Groede, Op het drietal te Hoorn-Medemblik komt voor ds J. Bergman, alhier. Ned. Heiv. Kerk. Ds. H. AKERSLOOT VAN HOUTEN ROOS. Den 30sten April a.s. hoopt ds H. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren zijn ambt als predikant aldaar aanvaardde. Arondisaements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 April. Veroordeeld wegens verduis tering tweemaal gepleegd en oplichting tweemaal gepleegd. H. W., 35 j., hoofdinspecteur van de Brusselsche Bank te Schoten, thans gedetineerd te Middelburg, tot 2 jaar en 6 maanden gev. straf, met aftrek preventieve hechtenis. Vrijgesproken: W. P. v. P., 48 j., directeur van het bij kantoor te Middelburg van de Brusselsche Bank, beklaagd ge weest van verduistering en op lichting. Voor hot oorst van huis. 't Was stil en somber in het kleine studeerkamertje, waar Paulien zat te werken. Verspreid lagen de boeken over de tafel, flauw beschenen door het laag brandende lampje, waaraan het licht nog door een rood-zijden kapje wat werd gebroken. Haar boeken, nu nog haar eenige vrienden, die ze bij zich had. Schuw keek ze rond. Alles was haar nog zoo vreemd. De schoorsteen, heel anders dan thuis, het behang, zooveel ver schillend met dat van haar vroe ger kamertje, de tafel, de stoe len, alles zoo ongewoon. Alleen de lamp, was dezelfde gebleven. Haar rood licht stemde haar wat gerust en ze boog zich over haar boek, om de vreemde dingen niet te zien en alleen te denken, dat ze thuis was. Thuis 1 Zacht liet de klok haar zeven slagen hooren. Wim kwam nu juist uit school. Zou hij aan haar denken nu Wim had altijd veel van haar gehouden, hoe dikwijls hadden ze samen niet gewandeld en met elkaar ge speeld in den tuin. Maar hij, jongen nog, dacht misschien niet meer aan haar. Paulien, zijn zuster, nou ja, hij hield wel van haar, maar ze was toch ook maar een meisje. Zoo oordeelde hij dikwijls. Maar zou hij, nu ze weg was, haar afwezigheid niet bemerken, niet voelen, dat ze heel veel voor hem geweest was. En zoo dwaalden haar gedachten verder naar vader en moeder, naar Riek, haar jonger zusje, tot zij ze allen samenvatte in dat eene woordthuis. 's Morgens had ze voor het eerst les gegeven aan haar nieu we leerlingen, jonge kinderen n°g> Pas op school, 't Was haar niet meegevallen, de kleine peuters wat op hun gemak te stellen. Telkens voelde ze het zelfde verdriet als deze kleinen. Voor haar was alles even nieuw. Maar ze moest zich sterk hou den en al haar krachten inspan nen. 's Middags was het beter gegaan. Maar nu ze alleen zat, stil in een vreemd vertrekje met alles nieuw om haar heen, kwam hetzelfde gevoel weer boven. Ze had het toch zelf zoo gewild, ze wist vooruit, dat dit er van zou komen. Vader en moeder hadden haar nog moed inge sproken, hoewel ze zelf veel verdriet hadden over haar weg gaan. Hé, wat zat ze nu weer te suffen. Hoeveel meisjes waren er niet, die Van huis gingen. Ze schoof haar stoel wat dichter bij en begon te lezen .Peking, hoofdstad van China, heeft veel uitvoer van Thuis zaten ze zeker rondom de tafel nu. Vader las de krant, moeder scheen een boek te lezen, maar dommelde zachtjes in, ter wijl Wim en Riek hun huiswerk maakten, 't Was, als hoorde ze de klok op den schoorsteen thuis tikken. Ze zag haar moe der opstaan en voor het avond eten zorgen. .Juffrouw, komt u eten I" Ze schrok op. Waar was ze? En toen de stem beneden geen ant woord kreeg, klonk het nog eens.Juffrouw, u kunt komen eten". Nu drong de werkelijk heid tot haar door. Ze was niet thuis, maar bij vreemde men- schen, van wie ze nitts afwist. Liever ging ze niet naar beneden. Zou ze haar eten boven laten brengen, voorwendende, dat ze geen tijd had, om te komen Maar neen, het was beter, dat ze eens met iemand sprak, wat afleiding had. Beneden trof het haar [uf- frouw, wat ziet u bleek, zeker nog niet gewoon, wel En ze lachten medelijdend. O, ze had wel naar boven willen snellen, naar haar kamerje, dat nu toch haar eigendom was, waar ze kon doen, wat ze wilde. Maar ze vermande zich en at vlug haar boterhammen op. Boven gekomen, beschouwde ze alles heel anders dan zooeven. Het was toch een leuk kamertje en wat een mooi etsje hing er aan den wand. Ze had toch haar eigen portretten en schil derijtjes ook meegebracht. Mor gen zou ze alles ophangen. Wat vroolijker gestemd ging ze naar bed. Ze zou het wel ge woon worden. Maar alleen in het donker van haar kamertje kwam het verlangen naar huis weer boven. En zich niet kun nende inhouden, snikte ze het uit, haar gezicht in de kussens. S. VAN HOUTE, Oostburg. Wisselkoersen. Dollars f 2.68-f 2.69', Ponden f 11.77-f 11.80, Marken f 0.61- f0.63, p. billioen, Belg. Francs f 14.80-f 15.10, Fransche francs f 17.50-f 17.75, Kronen (afgest. f 0.37-f 0.40. EEN VERGISSING? Een bezoeker van de biljart zaal van een café aan de Stad houderskade te Amsterdam, had zijn colbertjas uitgetrokken om gemakkelijker te kunnen spelen. Toen hij de jas weer wilde aan trekken kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat het klee- dingstuk was verdwenen. Een oude jas hing er voor in de plaats. Was die verwisseling op zich zelf al niet aangenaam, nog er ger was het voorden gedupeerde, dat in de verdwenen jas zaten twee portefeuilles met f 1200 en eenige papieren van waarde. ONWEER. Gedurende het onweer, dat Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur te 's Gravenhage woede, stak een geweldige wind op, die in de buurt van den Was- senaarschen weg zelfs in een windhoos overging. Het voetbal veld van ,H. V. V." heeft het vooral moeten ontgelden. Hier zijn een zestal zware populieren omgewaaid. Van de open tribu nes knapten de ijzeren spijlen al. De banken werden naar schat ting wel 50 meter de lucht in- geslingerd. Op het terrein waren een 30-tal voetballers, die een schuilplaats zochten in het club gebouw. Zij beleefden eenige angstige momenten omdat ook dit van den storm veel te lijden had. Een stuk van het dak woei af en ruiten werden ingedrukt. Op eenige andere plaatsen in de stad woeien schuttingen om zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Ook te Amsterdam was het onweer hevig. Het licht was zeer fel en vooral in het westelijk deel van de stad, waarover het zwaarste gedeelte van de bui trok. Het onweder ging verge zeld van een korte doch hevige plasregen. Het werd zoo donker, dat tal van bewoners het licht moesten ontsteken. Met verschil lende auto's gebeurde hetzelfde. BOSCHBRAND. In het dorpje Leende is Zater dagmiddag een droevig ongeval gebeurd. Den geheelen middag woedde in de nabijheid een bosch- en heidebrand. Daar de rookwolken slechts van verre zichtbaar waren, sloeg ni;mand ar acht op. De landbouwer J. V. die een onderzoek instelde naar hetgeen van zijn landerijen zou zijn verbrand, vond tot zijn groote ontsteltenis zijn vader in deernis- wekkenden toestand en met he vige brandwonden bedekt in de nabijheid van een verbrande houtmijt liggen. Vermoedelijk was de man naar een boschje gegaan om den brand te blusschen. Gevreesd wordt, dat de 70-jarige grijs aard door afmatting of door rookbedwelming om het leven is gekomen. ZEEUWSCH VLAAMSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ Zaterdag werd te Ter Neuzen de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van bovengenoemde maatschappij. Volgens het verslag over 1923 bedroegen de totale bedrijfs- ontvangsten f 588.817.691/, of f87.272.211/, minder dan in 1922. De bedrijfsonkosten waren f 12.359.94'/, hooger en werden f 486.303.61'/,. Toch leverde de bedrijfsexploitatie nog een batig slot op van f 162.514.08. Het aantal tonnen goederen, dat vervoerd werd bedroeg in 1923 181.635 en in 1922 185.727, waarvan resp. 149.028 en 158.664 ton bieten. Er werdenresp. 26.141 en 20.803 reizigers eerste en 222.087 en 239.637 tweede klasse vervoerd. Na boeking van f 84.089.10 afschrijvingen blijft een batig saldo over van f 51.912, voor gesteld wordt 4 pCt. dividend uit te keeren, makende f 48.000 en het overige, nl. f 3912 te reserveeren voor dividend-belas- ting. LEVEND VERBRAND. Te Zaandam is Zaterdag morgen de 69-jarige echtgenoote van Pieter De Boer, wonende aan de 2e Groenlandkade, al daar, terwijl zij alleen thuis was, in haar woning levend verbrand. Toen de buren hulp kwamen bieden, bleek het beddegoed in brand te zijn geraakt en was de vrouw reeds gedeeltelijk ver koold. GOEDE VANGST. Zondagnacht zijn op den Wier- denschen weg te Almelo door survei'leerende politieagenten 3 Duitschers op fietsen aangehou den. Een hunner ging op de vlucht. De beide anderen werden na eene hevige worsteling, waar bij per ongeluk een revolver van een der agenten afging, zonder iemandte treffen, naar het bureau gebracht. Daar bleken zij in het bezit te zijn van fietsonder- deelen, een kistje sigaren, vul penhouders, briefkaarten, post zegels en een regenjas. Het bleek, dat zij deze voorwerpen en de fietsen op twee plaatsen in Albergen, gem. Tubbergen, gestolen hadden. Ook waren zij in het bezit van loppers. De derde Duitscher werd door de politie achtervolgd en ook in hechtenis genomen. EEN DU1TSCH OPLEIDINGSCHIP VERGAAN. Het Duitsche opleidingschip Bohus, een schip van 1500 ton, heeft in een dichte mist schip breuk geleden op de Shetland- eilanden. Drie opvarenden zijn verdronken. Een jeugdig adel borst, een uitstekend zwemmer, zwom naar de kust en redde vier zijner makkers. Toen sloeg een krachtige golf hem van de rotsen en verdween hij in de golven. GROOTE BRAND. In Sankt Poelten, de tweede stad van Neder-Oostenrijk, is een groote brand uitgebroken. De Weensche brandweer ver leend hulp. De telefoondraden zijn door de hitte gesmolten. De brand is op 7 plaatsen uitge broken.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2