Kweekeliipiubiiek, Gemengd Nieuws Huidwondi»» Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden *- Schrammen, Ontvellingen geneest men met PUROL Doos 30 - 00 en 90 ct Bij A-poth.en Drogisten. groots illusie, die de welden kende menschen over de geheele wereld hadden gekoesterd en die zij bijna verwezenlijkt dach ten. En reeds rusten de staten zich opnieuw ten strijde. Mannen der wetenschap pijnigen hun hersens af, om steeds nieuwe en ver schrikkelijker verdelgingsmid delen uit te vinden. Een nieuwe oorlog zal alle vorige verre in afschuwelijkheid overtreden. Een nieuwe oorlog zal een strijd worden, waarin een onzichtbare dood wordt meegevoerd op iedere windzucht, een strijd van gifgassen en bacteriën, een strijd, waaruit de laatste resten helden dom zullen zijn verdwenen, waarin de menschen als ratten en muizen zullen worden uitge roeid. Vele wonden worden geheeld door den tijd. Gevoelens van bitterheid en wrok verbleken, naarmate de jaren komen en gaan. Maar één haat moet blij ven grommen en laaien in de harten der menschen. Eén haat is er, dien slechts misdadige on verschilligheid vergeten kan. Dat is de heilige haat tegen den oorlog. Er ia een kracht in de wereld opgestaan, die daarvoor borg staat. Toen de menschheid wanhopig stond bij de puinhopen van een vernielde wereld, was het de arbeidersklasse, die het eerst weer de vaan van 't internatio nalisme hooghiet. Het was de internationale arbeidersklasse, het internationale proletariaat dat het eerst weer de kreet hooren deed ,Weg met den oorlog I" En dit internationaal vereenigde prole tariaat is de macht, die den oorlog zal vernietigen. Indien dit leger voor den vrede wil en het zal willen dan zal zijn opmarsch klinken als een dreigende waarschuwing in de ooren van de duistere machten, die gedreven door vurige heb zucht, gereed staan opnieuw de menschheid te dompelen in lange jaren van rouw en ellende. Arbeiders, kameraden aller landen I Op den derden Zondag in September organiseert het Internationaal Verbond van Vak- vereenigingen in alle aangesloten landen een grooten Internatio nalen Anti-Oorlogsdag. De po litieke-, coöperatieve en jeugd- internationalen hebben hare me dewerking toegezegd. Deze dag moet worden een wapenschou wing van het internationaal leger voor den vrede I Doch meer dan dat, deze dag, zoo schoon voor ons, moet worden een machtige bedreiging voor de machten, die meenen straffeloos den onyer- zettelijken vredeswil van de vol keren te kunnen hoonen. Kameraden 1 Demonstreert in drommen van duizenden op onzen Internatio nalen Anti-Oorlogsdag, den 21 en September. Oorlog aan den Oorlog 1 Hoog de Wereldvrede Grosde, De heer W. Kre- mer, arts alhier, is benoemd tot Gemeente-geneesheer teVelsen. Hoofdplaat, Het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de varkens onder deze gemeente breidt zich nog steeds uit, Nauwe lijks was de ziekte bij het vee van den veehouder van Damme geweken, of er werden door den veearts weer twee nieuwe ge vallen geconstateerd bij de vee houders Verplanke en Dierikx. Er zijn reeds verschillende dieren aan deze ziekte gestorven, vooral kalveren en varkens. Ooatburg. Vooreengroot aantal leden en belangstellenden werd Woensdagavond in de zaal van den heer C. de Vuijst alhier eene bijeenkomst gehouden van de Afd. Oostburg van het Alg. Ned. Verbond, waarin de secre taris dier Afd., de heer E. P. van der Werft' eene lezing zou houden over P. C. Hooft en zijn Warenar. De Voorzitter der Afd., de heer ds E. van Ruytenberg, sprak een inleidend woord, waar in hij deed uitkomen het doel van dezen avond. De heer van der Werft", daarna het woord verkregen hebbende, deelde dan mede, dat het na heel veel moeite gelukt was om op den dag van de ofticieele opening van het nieuwe gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool een gala-voorstelling te kunnen geven in het Beursgebouw, waartoe men bereid heeft ge vonden het Vlaamsche Volks- tooneel van Dr. J. O. de Gruy- ter, dat ons dien dag zal opvoeren Warenar" van P. C. Hooft, welke voorstelling ook zal bij gewoond worden door Z.Exc. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Spreker vertelde ons in de allereerste plaats uit de jeugd van den schrijver Hooft en van zijne tijdgenooten, welke hij verdeelde in verschillende groe pen. Onmisbaar was daarbij eene opsomming van het jeugd werk van dezen 17-eeuwschen grooten Nederlander, wiens af komst en huwelijk werd uitge beeld. In dit verband vertelde hij ons over de minneliederen van den schrijver, die op 17- jarigen leeftijd reeds goede talenten toonde. Lateren tijd maakte hij een reis naar Italië, via Frankrijk en Duitschland in Italië maakte hij kennis met de Renaisance, hetgeen een bijzonderen indruk op hem maakte en eveneens op zijn werk. Over het algemeen bleek dit in zijn tooneelspelen. Ook in dit verband was een nadere uitlegging noodig, waar toe spr. ons vertelde over het verblijf van Hooft op 't Muider- slot, waardoor hij geïnspireerd werd tot zijn .Gerard van Velsen". Deze tooneelstukken van Vondel, en Brederode, wer den toentertijd opgevoerd in de Rederijkerskamers van dien tijd, waarvan o.a. die te Amsterdam zeer beroemd was. Spreker kon liet niet nalaten als Sluizenaar er even op te wijzen, dat vroeger ook een der gelijke beroemde kamer bestond te Sluis, geheeten de Distelbloem terwijl later onder J. H. van Dale, die in de Sluische archieven daarover meer had gevonden, een nieuwe kamer werd opge richt, die genoemd werd naar de oude kamer. Bij de opvoering van een der stukken van Hooft mangelde het evenwel aan het njedige gelddaartoe zocht Hooft een middel, door een tooneelstuk, een klucht te schrijven, van voor hem mindere waarde, als lok middel. Hij beschreef Warrenar en zijn pot, hetgeen evenwel niet origineel was, doch een na volging van Plautus. Dit klas sieke werk van Hooft, dat voor den schrijver zelf zoo goed als geen waarde had, wordt in den tegenwoordigen tijd bestudeerd om zijn letterkundige waarde, terwijl de overige werken van Hooft, die de schrijver zelf veel hooger schatte, in het vergeet boek zijn geraakt. Spreker vertelde ons nu den inhoud van Warenar", waarna hij enkele gedeelten, welke bij lezing zeer moeilijk schijnen be grepen te worden, voorlas, zoo dat bleek, dat door den klank veel van dat bezwaar wegviel. Enkele oogenblikksn werd stil gestaan bij gedeelten of woor den, die in onze taal in onbruik zijn geraakt. Uit het applaus én het woord van dankbetuiging van den voor zitter mag geconstateerd, dat spreker op zijn eenvoudige en geestige wijze van vertellen, de aandachtige toehoorders ten zeerste wist te boeien. We kunnen ook wel als over tuiging uitspreken, dat geen der aanwezigen op de uitvoering zal ontbreken, dat ieder versterkt werd in de meening dat zij een schitterende tooneeluitvoering krijgen, zoodat niemand zich het entreegeld zal beklagen. Reeds menigmaal hebben we de groep de Gruijter bewonderd om het mooie spel en de schitterende vertolking van ons mooi antiek Nederlandsch, zoodat deze avond er zeker toe zal bijdragen, dat de ruimte in het Beursgebouw op 2 Mei a.s. te klein zal zijn. Predikbeurten. Ned. Hbrv. Kerk. Zondag 20 April 1924. Biervliet n 3 u ds Vrrjlandt, Bediening H. Avondmaal. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Geen Zondag school. n 51/3 u ds Bremer, Groede v 10 u ds v Griethuysen Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Koorzang. Coll. Noodl. kerken en personen en Generale Kas. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Waterlandk. v 10 u ds Vrijlandt IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Maandag 2e Paaschdag. Breskens v 9.30 ds v. Griethuijsen Groede v 10 u ds Bremer. Schoond. v 10 u ds Ruytenberg Coll. Noodl. kerken en personen en Generale Kas. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Bediening H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Breskens. Donderdag 24 April, nm. 3.30 Huwelijksinzegening. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Zaterdag 19 April 1.52 2.16 Zondag 20 2.25 2.49 Maandag 21 3.03 3.27 Dinsdag 22 3.47 4.11 Woensdag 23 Apr. 4.34 4.58 Donderdag 24 5.26 5.50 Vrijdag 25 6.18 6.42 Volle Maan Zaterdag 19 April nam. 3.30. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 19 April 8.31 nam. Zondag 20 a 8.33 Maandag 21 8.36 Dinsdag 22 8.38 Woensdag 23 April nm. 8.40 Donderdag24 8.41 Vrijdag 25 8.43 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 April. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.00—f 8.00 Eendeieren 1 5.65f 6.00 Aangevoerd 275000 stuks. Oostburg, 16 April. Tarwe f 13.00—f 13.50 Rogge f 10.00.—f 00.00 Gerst f 11.00f 12.00. Haver f 9.50-ff 10.50 Bruine boonen f 15.00-f 28. Erwten f 20.00f 22.00. Alles per 100 K.G. Middelburg, 17 April. Boter f0.976 a t 1.075 per 5 ons Eieren f5.00 af 6.00 Eendeieren f 6.00. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Gent i Zondag 20 April nam. 2.30 u. De Neef uit het Oosten, Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. De dertiende Stoel, Sensatiespel in 3 bedrijven. Maandag 21 April nm. 7-30 u. De Neef uit het Oosten. Zangspel in 3 bedrijven. Dinsdag 22 April n. 7-30 u. De Neef uit het Oosten. Donderdag 24 April n. 7-30 u. De Neef uit het Oosten. SPQRT, Postduivenver. „de Zwaluw". Wedvlucht Mouscrou. Afstand 76 K M., wind Z.W. Breskens. Ie en 8e prijs A. v. d. Velde Pz., 2e A. Lu- teijn, 3e A. de Jonge, 4e J. Verpoorten-de Bruijne, 5e en 6e P. van de Velde Pz., 7e W. Ouaars, 9e J. Verduijn, 10e J. Riteco, lie en I7e R. v. Quekel- berghe, 12e Gebr. Riteco, 13e J. Notebaart, 14e en 15e W. Keijmel, 16e J. de Meijer, 18e M. Faas, 19e Gebrs. de Jonge. lste overduif J. Keijmel, 2e Iz. de Visser. Wisselkoersen. Dollars f2 68-f2.696, Ponden f 11.69-f 11.72, Marken f0.60- f0.62, p. billioen, Belg. Francs f 14.25-f 14.50, Fransche francs f 16.85-f 17.00, Kronen (afgest. f0.37-f 0.40. Bloemen. Zeker zijn er niet veel dingen, die meer algemeen geliefd zijn, dan bloemen. Jong en oud, arm en rijk, ieder houdt van bloemen. Met welk een vreugde worden in het voorjaar de eerste sneeuw klokjes begroet. Met welk een onweerstaanbare kracht worden we getrokken naar buiten, als de velden, die er pas nog zoo dor en troosteloos uitzagen, zich met groen en bloemen -hebben getooid. Welk een opgewekte, blijde stemming heerscht er onder het jonge volkje, als ze hand aan hand, langs dijken en wegen trekken, om de eerste bloempjes te verzamelen. Met welk een trots toonen ze vader en moeder hun verworven buit. En hoe vervroolijken die eenvoudige veldbloemen onze huiskamers en vullen ze met gezelligheid. Hoe heerlijk frisch, hoe aan lokkelijk schoon zijn die velden, overstrooid met bloempjes van allerlei vorm en grootte, kleur en geur. Maar het is ors niet genoeg, ze alleen op de velden te zien, ook in onze tuintjes, hoe klein ze ook zijn, is er een plaatsje, enwel het beste, afge zonderd, voor het kweeken van bloemen. En ook dat is nog niet vol doende, ook in de huiskamer zelve is een plaatsje gereserveerd voor onze bloemen. Vanaf vroeg in het voorjaar tot laat in het najaar 2ijn ze onze vrienden, die ons vreugde en genoegen verschaften. Hun groote verscheidenheid in geur en kleur, haar eindelooze variatie in vorm en grootte, maakt dat ons oog nimmer moe woidt ze te aanschouwen. Ia het wonder, dat ze door een ieder zoo worden gezocht In de paleizen der rijken vindt men ze, maar ook in de nederige stulp van den daglooner ont breken ze niet. Overal vervroo lijken ze de huiskamers, of ver sieren den feestdisch. Wie kan zich denken een feest zonder bloemen? Waardoor kunnen we beter onze genegenheid of hulde betuigen dan door bloemen Maar niet alleen bij vroolijk- heid en feest, zien we de bloe men als onze trouwe vrienden, ook bij ziekte en lijden schenken ze ons verkwikking en troost. Ziet hoe het oog van den zieke glanst, als hij opziet naar de bloemen hem door vriendenhand gebracht. Zie, hoe een geluk- kige glimlach de ingevallen wangen plooit bij het aanschou wen van die teere bloemblaadjes. Zie hoe ginds op den dooden- akker een liefdevol hart zijne aanhankelijkheid toont, door een handvol bloemen te leggen op het graf van een dierbare ont slapene. Bloemen, zij spreken tot ons hart in vreugde en droefheid, zij verkwikken ons, in welke omstandigheden wij ons ook bevinden, Bloemen, zij boeien ons oog door hare schoonheid, trekken ons hart door haar reinheid en teerheid, en richten ons oog naar omhoog, tot den Gever, die alles zoo schoon heeft gemaakt. J. PHILIPSE, 1, 1. der R. N, L. te Oostburg. Ingezonden Mededeeling RheumatieV en Spierpijn Spoedige verlichting van de pij nen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drog. DE VERHONGERDE MAN. Deze week is te Baarn een zwerver Piet Richter, afkomstig uit Utrecht in het arrestanten lokaal opgesloten en vergeten naar hem om te kijken. Men vondt den man doodgehongerd in de cel. Naar de Tel. thans mededeeld, is de sectie op het lijk afge- loopen. Voorloopig meent men te kunnen vaststellen, dat de ongelukkige niet gestorven is tengevolge van een ziekte. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de dood is iogetreden in de eerste dagen na de opsluiting. De maag bevatte ongeveer niets. Nog kan worden medegedeeld dat de politiebeambte v. d. Goot, die Richter inslcot, er in heeft toegest°md, dat de zwerver brood dat hij bij zich had, in het nachtverblijf meenam. Het insluiten had plaats vóór het gewone tijdstip, waarop de ar restanten tot het logies worden toegelaten, daar de man tenge volge van de sneeuw geheel doorweekt was. Aan den linkerkant van het gebouwtje, dat, zooals we reeds mededeelden, alleen staat, is een raampje, dat aan de binnenzijde echter is beschermd door zwaar ijzergaas. Niet dan met groote moeite zou een arrestant dit kunnen vernielen, ten einde de ruit in te slaan. Aan de wanden van het nacht verblijf waarin Richter vermoe delijk den hongerdood is ge storven, zijn weinig teekenen van geweld te bespeu-en. Slechts in de nabijheid van de deur is een stuk steen beschadigd. Niet onwaarschijnlijk is, dat Richter, niettegenstaande het feit, dat gehrden buiten wel te vernemen zijn, toch met geweld tegen de deur en de wanden heeft ge bonkt. En wat het schreeuwen betreft is er nog steeds de ver klaring van den concierge van het raadhui», die aan den roep van pauwen dacht. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat de Wachtcom mandant Huisman, de hoofd schuldige, die niet in het nacht- logies-boek heeft gekeken, doch in het ochtendrapport voor den burgemeester heeft geschreven, dat er aan niemand logies was verleend. Hij verklaarde, en dit wel belangrijk, dat hij nooit de logieslijst inkeek als hij den dienst overnam. De overige politieagenten deden dit wel. Vermoedelijk zal deze Huis man terecht staan ter zake dood door schuld. ONTAARDE OUDERS. Woensdag werd de politie te Heerlerheide gewaarschuwd dat in een der woningen aan de Keekstraat een kind was vast gebonden de ouders waren af wezig. Een onderzoek werd ingesteld en bij binnentreden in de be wuste woning bleek toen, dat een meisje van circa 9 jaar aan een anderhalven meter langen ketting lag, welke met een kram aan den muur bevestigd was. Een drietal kleine kindertjes werd voorts in de kamer aan getroffen. De kinderen bevonden zich in een hoogst vervuilden toe stand. Het bleek dat de vader en moeder een lompenhandeltje dreven en daarom vaak den ge- heelen dag afwezig waren. Het oudste meisje was zooals de va der later zeide aan een ketting vastgemaakt, omdat zij anders wegliep. Die ketting was zoo bevestigd dat zij bij de kachel komen kon om die aan te hou den. De politie heeft proces verbaal wegens mishandeling op gemaakt. AARDBEVING OP CHILI. Volgens bericht uit Londen werd de kust van Chili door een groote aardbeving geteisterd.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2