ALGEMEEN NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljkscb Omzicht Het Slot Dymeck. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 33e Jaargang Zaterdag 19 April 1924 Nummer 2921 Ingezonden Mededeeling. „Oorlog aan den Oorlog i" BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i ep r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukkeruitgever TNo.,02T BRESKENS p,°7*$,ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Uit hoofde van het Paaschfeest ver schijnt a.s. Dinsdagavond ons blad niet. De Uitgever. Van sprekers in onze Tweede Kamer of andere volksvertegen woordigingen, die lange dave rende redevoeringen houden zon der dat de aard van het behan delde onderwerp het eischt of er veel mee te maken heeft, zegt men wel eens dat ze voor de publieke tribune spreken. Dat wil dus eigenlijk zeggen, dat ze op opvallende wijze voor de pu blieke tribune spreken. Want spreken we feitelijk niet allemaal min of meer voor de publieke tribune Het ,wat zullen de menschen er van zeggen zou niet zoo'n beteekenis hebben, wanneer het anders was. We doen wel soms net, of het ons niets schelen kan, keeren zelfs wel onzen rug naar de publieke tribune, maar op een onbeheerscht oogenblik schiet een zijdeling- sche spiedende blik naar de toe schouwers, die opeen gepakt staan. En er is misschien niets wat we meer op prijs stellen dan een applaus bij open doek. Dat is niet enkel ijdelheid. We hebben den steun, de instem ming noodig, des te meer naar mate we ons minder sterk ge voelen. Met de groote spelers op het algemeene schouwtooneel der wereld is het niet anders. En dat verklaart wel voor een groot deel de instemming waarmee de rapporten der deskundigen, die over het schadevergoedings- vraagstuk advies hadden uit te brengen, ontvangen zijn. De drie groote spelers die de hoofdrollen vervullenFrankrijk, Duitschland en Engeland, keken ook naar de publieke tribune, daar de bevolking van heel de wereld in angstige spanning te wachten stond. Ze kenden de het kistje, dat zij achter den 32. door ILZE DORE TANNER. Hoe meer zij er over nadacht, des te duidelijker werd het haar, dat zij zóó en niet anders had moeten handelen, en een zekere rust kwam over haar. Zij kon dadelijk beginnen, de kasten uit te pakken, waarin al haar be zittingen geborgen waren. De kleeren, die haar grootmoeder haar gegeven had, legde zij zorgvuldig weer in de kastzij nam alleen datgene mee, wat zij zelf meegebracht had. Toen telde zij haar geld na, het moest voor de terugreis gebruikt wor den. En thans weg van Dymeck 1 Zij besloot, om zoo gauw het donker zou zijn geworden, naar den tuin te gaan en den tuinman te vragen, haar koffer weg te brengen. Ziezoo, nu waren de kasten opgeruimd. Henny ging naar de commode, en opeens gingen haar gedachten weer naar andere richtingen I Daar stond immers hoop en de verwachting der saamgedrongen massa's en ze wisten, dat iedere trek van mis noegen en ontevredenheid hun de sympathie der wereld kos ten kon. Voor Engeland was dit spel ongetwijfeld het natuurlijkst en het meest echt. Wat Engeland wenscht en wil is ten naastenbij in deze rapporten tot uit drukking gekomen. Dat het niet geheel kon, was te voorzien ge weest. Het lange aarzelen met publiceeren der rapporten was niet anders dan het tot op het laatst toe zoeken van den vorm, die aller instemming kan krijgen. Het rapport kon slecht een com promis zijn tusschen de vele wenschen en opvattingen, een toegeven van allen om tot een eenstemmig resultaat te komen. Maar dit resultaat beantwoordde toch in groote lijnen vooral aan de Engelsche verwachtingen. Daar was in de allereerste plaats de verklaringen omtrent de Roer bezetting. De Roer mocht nietgenoemd en de Roer-bezetting niet be handeld worden. Dat was een besliste voorwaarde voor de me dewerking der Franschen in een commissie. Maar waar de beta lingskracht van Duitschland de grondslag van elke zakelijke en steekhoudende regeling der scha devergoedingskwestie moest zijn, was het niet mogelijk, dat de commissies der deskundigen daar den toestand waarin Duitschland in de toekomst zou verkeeren, niet mede in het geding brach ten. Zij hebben het duidelijk ge- noeg gedaan en hun uitspraak daaromtrent Iaat geen twijfel. Ze zeggen niets van de Roer bezetting maar stellen alleen vast^dat hun plan alleen uitvoer baar is wanneer Duitschland fis- ca'e en oeconomische eenheid hersteld is en zijn oeconomische werkzaamheid niet zal worden gehinderd door eeniger vorm van een controleerende organi satie anders dan in hun plan wordt voorzien. De ontruiming van het Roer gebied, althans de strikte ont houding van de bezettingsover lossen steen in het torenkamertje gevonden had. Zij tilde het deksel op en greep het bovenopliggende groo te geschrift, waarop zij den naam van Wackerath gelezen had. Het was erg vergeeld, en onderaan vertoonde het een rood wapenzegel, dat Henny direct als dat der graven Dy meck herkende. En daar stond immers ook de naam van den laatsten graaf Dymeck„Kas- par graaf Dymeck op slot Dy meck" in goed leesbare, ouder- wetsche letters. Dat was immers de naam van den overgroot vader, van wien Eckart von Wackerath haar verteld had. Ineens beefde Henny van span ning en opwinding, boven het geschrift stond: Dit behoort bij mijn testament". Met kloppend hart las zij: Slot Dymeck. 24 December 1855. Ik gevoel mij op dezen dag gedrongen, een begaan onrecht weder goed te maken, Ik had, omdat Jflrgen von Wackerath mijn lievelingswensch, namelijk mijn beide naaste bloedverwan ten door een huwelijk verbonden heid daar, zoowel als in het Rijnland van elke bemoeienis met het economische leven, is dus de voorwaarde, waaronder de deskundigen hun rapport aanbieden. De instemming der Duitschers is er voor een groot deel mee verk'aart. Maar de voorwaarde bewijst tevens dat Poincaré en de Fran schen voor de publieke tribune spraken, toen zij hun tevreden heid met de rapporten uitdruk ten. Ze wisten, dat de eerste indruk beslissend is en dat de wereld niet zoo heel lang in ge spannen oplettendheid vanaf de tribune blijft toekijken. Zoodra de uitslag bekend is, dat men algemeen zijn instemming met de rapporten heeft uitgesproken, keert de massa zich af. Daarop heeft Frankrijk gewacht. En nu toeschouwers zijn heengegaan of niet meer opletten komen de restricties los. De Echo de Paris formuleert ze in een aantal voorwaarden, die Frankrijk voor het aanvaar den der rapporten zou stellen en die het andere afdoende waarborgen, een regeling van de onderlinge schulden en de belofte op een medewerking van de andere geallieerden tot een nieuwe Roer-bezetting ingeval Duitschland zijn beloften niet zou nakomen, zouden verze keren. Het kan Duitschland slechts onrustig maken en afschrikken. De Duitache regeering verkeert in een andere positie dan de twee overige medespelers. Zij heelt geen vertegenwoordigers gehad in de commissie en dus indirect niet, althans nietofficieel, aan de samenstelling der rap porten meegewerkt. Maar Duitschland heeft even goed als de twee anderen de beteekenis van het oogenblik en ook naar de publieke tribune gekeken, toen het goedkeurend knikte bij het lezen der rappor ten. Maar dat wil al evenmin zeggen, dat het geen bezwaren heeft. Een der allereerste zal wel wezen, dat het totaal be drag der Duitache schuld niet is vastgesteld wat Frankrijk niet te zien, weerstreefd had, mijn neet in begrijpelijken toorn ont erfd. Daar ik echter gedurende de laatste jaren de redenen, die mijn neef aanleiding gaven tot de verbreking zijner verloving met mijn nicht gravin Dymeck, beter begrepen heb, bepaal ik hierbij het volgende Slot Dy meck met zijn landerijen komt aan mijn neef Jürgen von Wac kerath, onder voorwaarde, dat bij de regeering de vereeniging van namen en wapens officieel wordt aangevraagd, het naburig landgoed behoudt mijn nicht gravin Klarissa Dymeck. Voor het geval, dat gravin Klarissa Dymeck ongehuwd komt te ovei lijden, valt ook deze bezit ting aan Jürgen von Wackerath of aan zijn wettelijke erfgenamen ten deel. Kaspar graaf Dymeck. Als getuige Notaris Bachmüller. Henny beefde van aandoening, de heele kamer scheen om haar rond te draaien, zij zonk half bezwijmd in den diepen leuning stoel, niet in staat, ook maar even helder na te denken. Zij sloot een oogenblik haar oogen. Zou dat dan wer kelijk mogelijk zijn Volgens wilde en een tweede, dat ook niet het maximum bepaald is van het bedrag, dat Duitschland na 1929 jaarlijks te betalen zal hebben. Want de bedoeling is, dat het eerste jaar een milliard betaald zal worden, het tweede 122 millioen, het derde 1400 millioen, het vierde 2 milliard, en het vijfde 2'/j milliard. Na dat 5de jaar zal het te be talen bedrag 2'/2 milliard bedra gen, vermeei derd met een ton, die van Duitschland's welvaart zal afhangen. Het groote Duitsche bezwaar der onzekerheid, dat het Duit sche oeconomische leven verlamt en het Duitsche crediet wankel maakt, blijft dat zoowel ten opzichte van het totaalbedrag als van de jaarlijksche termijnen na de eerste 5 jaar. Maar wel licht kunnen de onderhandelin gen daaraan nog tegemoet ko men. De commissie van herstel heeft het rapport aanvaard en eischt van Duitschland de ver klaring dat het dit ook doet. Maar dit kan alleen een voor waarde in beginsel beteekenen. Het rapport is slechts een advies en de preci'se regeling zal nog door de betrokken regeeringen na velerlei bespre kingen moeten vastgesteld wor den. Want ook de Franschen hebben nog andere bezwaren dan ten opzichte van de Roer bezetting alleen. Zoo omtrent het beheer der Duitsche spoorwegen, die te zamen met een hypotheek op de Duitsche nijverheid, belastingen op spoorwegtransporten en de algemeene rijksbegrooting de vergoeding zullen moeten op brengen. Maar al is de zaak dan ook nog allerminst in orde en al is de algemeene instemming niet in alle deelen een uiting van te vredenheid, ook die voorwaar delijke instemming met een reëel plan dat uitvoerbaar lijkt, is een stap van zoo bizondere beteekenis, dat het geen wonder is wanneer de toeschouwers op de publieke tribune zich hebben afgewend. We zijn op den goeden weg. dit geschrift was tante Klarissa de onrechtmatige eigenares van Dymeck, en de Wackerath's, die sedert tientallen van jaren moei zaam werkten voor de karige vruchten van hun klein stukje grond, waren de rechtmatige eigenaars van deze rijke bezit- ting. Dan was het dus toch waar, wat Eckart von Wackerath haar vertelde, dat graaf Dymeck zich voor zijn dood nog met zijn neef verzoend had. Maar hoe was het mogelijk, dat zulk een gewichtig notarieel geschrift zonder meer verdwenen was, toen graaf Dymeck stierf Had de haat de voormalige ver loofde van Jürgen von Wacke rath zoo ver gevoerd, dat zij dit geschrift eenvoudig had laten verdwijnen En ineens werd het Henny duidelijkDus daarom werd haar oud-tante telkens weer naar de torenkamer ge dreven, in welker muur het fa tale papier rustte, goed ver borgen. |Door het achter houden van deze gewichtige documenten had zij zich op haar vroegeren verloofde trachten te wreken, Waarom echter had de gravin het papier niet eenvoudig ver nietigd Wie zenuwachtig is, onrustig en overspannen, en een kalm, gezond mensch wil wor den, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker JS ct. Bij apoth. en drog. En de Times stelt met een al de tweede kwestie die der veiligheid aan de otde. Zachtjes aan maar 1 Men moet geen „hei" roepen, voor men over de brug is. En een al te groot optimisme ter wille van de publieke tribune kan gevaar lijk worden. Het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen publiceert een manifest aan de arbeiders aller landen Weldra zal den dag aanbre ken, waarop de menschheid mat ontzetting terugdenkt aan dien vreeselijkcn Augustusdag waarop nu tien jaar geleden, het eerste kanongebulder een tijdperk in luidde van gruwelijken menschen- moord. Vier jaren hing een sombere onheilswolk over een in bloed en tranen gedrenkte aarde. Vier jaren lang, keer op keer spron gen de ontzinde volkeren in doffe razernij elkander naar de keel, als een troep wilde dieren. Duizenden jonge mannen, fiere dragers van de toekomst, be drogen door een door machts waanzin aangegrepen kapitalis tenbende, offerden zich voor de leugen, dat zij streden voor de democratie en de eindelijke be vrijding der menschheid van den oorlogsgruwel. Toen kwam de vrede, die geen vrede was. Een vrede, die een ruw einde maakte aan de Henny wist voorloopig geen antwoord op deze vraag te vinden. Bijna machinaal vouwde zij het geschrift toe en greep naar den bovensten brief, die in het kistje lag. Het was een brief op sterk vergeeld papier ge schreven Potsdam, 2 Juni 1850. Waarde Oom Kaspar 1 Ik weet, dat hetgeen ik u thans ga mededeelen, u leed zal veroorzaken. Ik bezorg u heel ongaarne verdriet, weerstreef slechts noode uw hartewensch, maar ik kan niet anders. Ik kan mijn leven, dat misschien nog zoo lang is, niet aan dat van een vrouw ketenen, van wie ik nooit zal kunnen houden. Toen ik mij, volgens uw wensch, met Klarissa verloofde, schoon ik niet' van haar hield, meende ik, dat ik mettertijd, en met een beetje goeden wil, toch wel wat war mere gevoelens voor haar zou opvatten, lk heb het eerlijk geprobeerd, maar nu zie ik in, dat het onmogelijk is. Niet alleen dat wij geheel verschillende karakters bezitten, dat onze neigingen zoo zeer uiteenloopen, daar zou nog wel overeen te komen zijn, maar ik kan niet naast een vrouw leven, die innerlijk zóó koud is, zóó egoïstisch en zóó hoogmoedig als Klarissa. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1