Tentoonstelling Binnenland. Burgerlijke Stand, t groot» principieels verschil om trent dit instituut neergelegd in het socialisatie-rapport en in dat van de commissie. Hieruit blijkt toch duidelijk »en verandering van tactiek. Van een medezeggenschap, zooals die thans wordt gevraagd, is in het bekende socialisatie- rapport geen sprake. Volgens dat rapport toch behoorden eerst de arbeiders zich daartoe te ontwikkelen. Geenszins werden zij daarvoor toen bekwaam ge acht. Eerst wanneer de sociali satie zich gunstig ontwikkelde zouden, door de opvoedkundige kracht van dit nieuwe maat schappelijke instituut, de arbei ders „rijp" kunnen worden voor de medezeggenschap. Dat thans de weiknemers in staat worden geacht de medezeggenschap wèl te kunnen aanvaarden, wijst op een verandering van tactiek. Waar wij deze aangelegenheid echter van economisch en niet van politiek - standpunt moeten bezien, kunnen wij er ons niet verder over uitlaten. Hoofddoel is nu de technische samenstel ling, zooals die thans door de S. A. P. wordt gewenscht, aan te geven. Over het instituut zelf zullen wij bij andere gelegen heden nog wel eens iets schrij ven, daar dit langzamerhand een te belangrijke aangelegen heid is geworden om hierover geheel te zwijgen. De medezeggenschap zal moe ten dienen tot scholing en voor bereiding tot de taak, welke den bedrijfsgenooten in het be heer van het nieuwe maatschap pelijke orgaan het gemeenschaps bedrijf zal worden opgelegd. Verwacht wordt dat de mede zeggenschap grooten invloed zal hebben op het geestelijk terrein der mechaniseering van het pro ductieproces. Als organen worden genoemd de ondernemingsraden. De re geling dier raden,'t verplichtend stellen daarvan en ook de mi nimum-bevoegdheden worden bij een wet geregeld. Deze raden dienen voor te komen in alle ondernemingen met minstens 20 werknemers, terwijl in onderne mingen met 5 tot 20 werknemers een raadsman zal worden ge kozen. De kleinere bedrijven zullen geheel buiten de wet vallen evenals ook de staats-, provinciale en gemeentelijke be drijven, benevens de scheep vaart. Als aantal leden der raden wordt genoemd van 20 tot 100 werknemers niet meer dan 5, terwijl het maximum-aantal is gesteld op 35. De verkiezing geschiedt door alle werknemers in het bedrijf boven 18 jaar. De candidaten-lijsten moeten door de vakvereenigingen worden in geleverd, terwijl alleen zij can- didaat kunnen worden gesteld, die meerderjarig zijn en gedu rende een zekeren tijd in dienst van een werkgever zijn geweest. Zoowel hoofd- als handarbeiders kunnen candidaat gesteld wor den. Wanneer dit noodig zal wor den geacht, moet ook de onder nemer of diens vertegenwoordi ger aanwezig zijn. De taak van de raden zal tweeërlei zijn en omvatten le. het terrein der arbeids voorwaarden en dat van het collectieve contract Tweede het terrein van de technische leiding der onder neming. Wel zou de technische leiding in den eersten tijd zich moeten bepalen tot het geven van adviezen. Dus geen directe medezeggenschap betredende de tredende of commercieele leiding, doch meer een adviseerende bevoegdheid. Van het instituut der Naamlooze Vennootschappen zouden een of twee vertegen woordigers zitting moeten nemen in den Raad van Commissarissen. Tot de werkzaamheden van de ondernemingsraden zouden voorts nog behooren het houden van toezicht op de arbeidswet geving, de inrichtingen voor veiligheid, hygiëne enz, Ook zouden besprekingen met de ondernemers betreffende perso- neels-aangelegenheden kunnen worden gevoerd. Een verder strekkende bevoegdheid is nog deze, dat de winst- en verlies rekeningen en ook de balans, zoo noodig met behulp van accountants, kunnen worden na gezien. In deze gevallen zou dan echter geheimhouding ver plichtend zijn. In de bedrijven, die tot ge meenschapsbedrijven zouden zijn uitgebouwd, zou de algemeene leiding berusten bij een Raad van beheer, bestaande voor 2/a uit vertegenwoordigers van de gemeenschap, gekozen door de daarvoor in aanmerking komende organen en voor '/3 uit die van de bedrijfsgenooten, gekozen door de gezamenlijke werknemers in het bedrijf, betreffende de arbeidsvoorwaarden, deze zou den worden geregeld door mid del van Centrale Commissies voor Georganiseerd Overleg. In deze commissies zouden ook zitting hebben de vertegenwoor digers van het gemeenschaps- orgaan en van de werknemers- vakvereenigingen. De regeling van de arbeidsvoorwaarden zal ook.omvatten die der werknemers in Staat of Gemeente. Voorts zullen in ieder gemeen schapsbedrijf naar gelang van aard, bouw en grootte van dat bedrijf, een of meer personeel- raden worden opgericht, be staande uit vertegenwoordigers van de werknemers uit het be drijf. Ook hier dienen de vak vereenigingen de lijsten in. De bevoegdheid van de onderne mingsraden in de gemeenschaps bedrijven zal over het algemeen weinig verschillen van die in de particuliere bedrijven. Waar, afgezien van de or ganisatie, zooals door de S. D. A. P. gewenscht, vooral 't in stituut der medezeggenschap veler belangstelling heeft, hopen wij bij latere gelegenheden hier op nog wel eens terug te komen. van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. Hulde betooging vanZeeuwen. De in Augustus te Middelburg te houden Tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, ge bruiksvoorwerpen, volks-kunst enz., belooft belangwekkend te worden. Hoewel de districts-commis- sies, welke zich in de verschil lende deelen der Provincie vorm den, pas hunne werkzaamheden aanvingen en nog een groot aan tal uitnoodigingen tot deelne ming aan de tentoonstelling moet worden uitgereikt, werden reeds belangrijke inzendingen toege zegd, o.a.: Uit Zaamslag van een 65 tal oude platen met voorstellingen van Middelburg, van de afge brande kerk te Zierikzee enz., oud 200 tot 300 jaar, benevens een fijn besneden eiken kistje met jaartal 1740; Uit Rilland van een antiek kastje en porcelein Uit Domburg van antieke meubelen en oud koperwerk; Uit Burgh van een teekening van 1470 en oud zilverwerk. De Commissie verwacht, dat dit goede voorbeeld zal worden gevolgd door alle Zeeuwen, die in het bezit zijn van voorwerpen, welke een indruk kunnen geven van het mooie en belangwek kende, eigen aan het verleden en het heden van onze Provin cie zij is overtuigd, dat het welslagen der tentoonstelling eiken Zeeuw ter harte gaat en dit te meer, nu Hare Majesteit onze Koningin, door een bezoek aan de tentoonstelling, blijk zal geven van Haar belangstelling. Het mag van algemeene be kendheid worden geacht, dat de Commissie de kosten van heen- en terugzending draagt, een zorgvuldige behandeling en be waking der inzendingen waar borgt en deze bovendien ver zekert overeenkomstig de door eigenaars daaraan toegekende waarde. Alle inlichtingen, welke men mocht verlangen, worden gaarne verstrekt door de districts-com- missies of door J. Kreune te Domburg, Secretaris der Com missie voor de Tentoonstelling. NEDERLAND—RUSLAND. Naar wij vernemen is een her vatting van de geschorste be sprekingen met Rusland eerlang te verwachten. DE ZOMERTIJD. De heer J. A. van der San- den, lid van de Provinciale Sta ten van Overijsel, wonende te Heemse (Ambt-Hardenberg), heeft telegrafisch den minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzocht te bevorde ren, dat het besluit van den raad van Ambt-Hardenberg tot niet invoering vqn den zomertijd, wordt vernietigd, aangezien hier van groote last wordt ondervon den. Ongeveer 250 landbouwers en neringdoenden hebben in een aderes aan den gemeenteraad verzocht, het besluit in te trekken. RIJKSPERSONEEL. In de Dinsdag gehouden Alg. Vergadering van het Rijks personeel is de volgende motie aangenomen De Centrale van Vereenigin- gen van personeel in 's Rijks dienst, in hare Algemeene Be stuursvergadering op 8 April 1924 te 's Gravenhage bijeen Gehoord de besprekingen over de salarisnormen, gevoegd bij het ontwerp-wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit Oordeelende, dat die normen moeten leiden tot een volstrekt onvoldoende salarieering Spreekt de wenschelijkheid uit, dat alle pogingen worden gedaan om de Regeering daar van te overtuigen; Gaat over tot de orde van den dag. Breskens. In de Donderdag avond gehouden Algemeene Vergadering van de Zangver- vereeniging Scheldekoor zijn tot Bestuursleden gekozen de heeren P. Bril, W. P. Moggré en C. Maas, in de plaats van de heeren J. de Groote, J. Verschellingen P. van Luijk, die hebben bedankt. Groede. De landbouwer B. alhier heelt aangifte bij de politie gedaan, dat hij Zaterdagavond door zijn gewezen arbeider H. is aangevallen met de bedoeling hem ernstig letsel toe te brengen. Door ontvluchting wist hij erger te voorkomen. De politie stelde een onderzoek in, waarbij genoemden H. be weerde na zes uur des avonds niet van huis te zijn geweest, terwijl personen te Groede be weren, hem des avonds om negen uur nog in Groede te hebben gezien. Het verdere politie onderzoek zal moeten uitmaken, wat hiervan waar is. IJzendijke. Donderdag werd alhier in het hotel de Lozanne aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Waterlandkerkje, voor den heer Joh. de Feijter Pz., Burgemeester van Zaamslag. Ingeschreven werd door: Dingemans, Vlissingen v. f 14700 Van 't Holf, Zaamslag f11700 Het werk werd aan den laag- sten inschrijver gegund. Cadzand. In de Dinsdag avond gehouden Raadsvergade ring, w sarin alleen de heer 1. de Bruijne-van Melle, wegens ongesteldheid afwezigwas, wer den als ingekomen stukken mede gedeeld een Koninklijk goed gekeurde wijziging van de verordening op de Gemeentelijke Inkomstenbelasting Van B. en W. een proces verbaal van kasopname. Een verzoek van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeen te om de kosten, vallende op het aanbrengen van twee blik sem-afleiders op het kerkgebouw; ten aanzien van dit verzoek staakten de stemmen. Met algemeene stemmen werd afgeweien het verzoek van den landbouwer Adr. Quaak, om de reiskosten vergoed te krijgen van Cadzand naar Oostburg, per tram, wegens het bezoeken aldaar van de christelijk bijz, school door zijne kinderen. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten het contract met de Prov. Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij te teekenen, zoo er namelijk, omtrent een onder geschikt punt in dat contract overeenkomst wordt gegeven. Nadat deze overeenkomst zal zijn verkregen zal het bouwen van het laagspanningsnet op gedragen worden aan den heer Nauta, electricien, te Oostburg. Het verhoudingscijfer voor de Gemeentelijke Inkomstenbelas ting wordt vastgesteld op 1,3 (het vorige jaar was het 1,5.) De begrooting 1923 wordt gewijzigd in verband met uit gaven voor den vleeschkeurings- dienst, de bijdrage in de kosten der barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te Aardenburg en met het oog op de een aan den heer W. de Smidt te Groede uit te betalen vergoeding voor de overname zijner concessie tot levering van electriciteit aan de ingezetenen dezer gemeente. Het Gemeente-verslag 1923 werd aangeboden. De oninbare posten, wegens hondenbelasting, werden vastgesteld. Besloten wordt tot den aan koop van 3000 keien, om daar mede een gedeelte van den Mariaweg te plaveien. Oostbupg, Bij de heden gehouden aanbesteding vanwege het Gemeentebestuur van riolee- ring marktplein is ingeschreven door de heeren P. Daansen Wz., voor f4315 W. F. Christiaansen f 2800 beiden alhier, en voor verschil lende bestratingen door W. F. Christiaansen, alhier f 4400 Th. Cambier, Breskens f4315 P. Daansen Wz., alhier f4250 M. Wandel, alhier f4200 Het werk is aan den laagste inschrijvers gegund. Oostburg. Donderdag ver gaderde de Gemeenteraad alhier m voltallige zitting onder voor zitterschap van den Burgemeester. Als ingekomen stukken wer den medegedeeld a. het proces-verbaal van kas opname bij den gemeente-ont vanger b. het beredeneerd verslag van de volkshuisvesting over 1923, welke stukken voor ken. nisgeving werden aangenomen. Het verslag der Commissie van toezicht op het Lager On derwijs tot verbouwing der Open bare School werd aangehouden. Verslag werd gedaan van de op 4 Maart te Terneuzen ge houden vergadering van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding Mij. Op een paar ingekomen ver zoekschriften tot demping van een gedeelte sloot en het water te doen afvoeren door buizen werd gunstig beschikt, terwijl de gemeente de helft der kos ten zal dragen. Een wijziging werd gebracht in de instructie van den ge meente bode, wiens jaarwedde met 6-1 stem werd vastgesteld op f 575, De betrekking van schoon- houder der schoollokalen werd met algemeene stemmen opge dragen aan A. Scheerens, ge meente-werkman. Het verhoudingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting werd van 1,3 teruggebracht op 1,1, hetgeen opnieuw een be langrijke vermindering van plaat selijke belasting beteekent. (het vorige jaar werd het van 1,5 gebracht op 1,3.) De verordening tot heffing van schoolgeld werd in dien zin gewijzigd, dat het schoolgeld zal worden geheven te beginnen bij een inkomen van f300, na aftrek van f 600,voor le vensonderhoud, welke verorde ning met die tot invordering dier gelden werd vastgesteld. SPORT. VOETBALLEN. Aardenburg. Zondag werd alhier op het veld van A. V. V. gespeeld door S.S.S. uitSchoon- dijke, die met 20 wist te win nen van A.V.V. Breskens. Zondag werd alhier een wedstrijd gespeeld tusschen H.O.V. en V.I.O.S. van Vlissingen. Het eind was 00. School- en Kerknieuws. Groede. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Kruisdijk, zijn geplaatst de heeren Th. A. Overtveld, IJzendijke. J. C. le Bleu, Breskens. Adr. Crucq, Vlissingen. GROEDE. Huw.-Voltr. 5 Maart. I. J. Versprille, 27 j., jm. en A. F. Aarnoutse, 23 j., jd. 19, H.Luteijn 27 j., jm. en M. S. Porreij, 22 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Jansje Jacoba, d. van L. Guiljam en K. Burgers. 6, Janneke Anna, d. van J. Cappon en E. J. de Bliek. 10, Jakob Wulf, z. van A. J. v. Lare en A. T. van Douselaar. 14, Johan Izaak, z. van A. Roks en M. A. Vonhout. 23, Johannes Pieter, z. van J. I. Cornelis en P. de Visser. 27, Izaak Jacobus, z. van J. Ekkenbus en A. M. du Rie. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 April 1924. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt Breskens v 91/, u ds Bremer. H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 51/]) u ds Bremer, Groede n 2 u ds v Griethuysen Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. H. Avondmaal. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Bediening H. Avondmaal. Waterlandk. n 2.30 ds Bremer. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Bevestiging van nieuwe lidmaten Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Zaterdag 12 April 7.13 7-37 Zondag 13 8.21 8.45 Maandag 14 9.49 10.13 Dinsdag 15 11.07 11-31 Eerste Kwartiar Zaterdag 12 April nam. 12.32. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 12 April 8.19 nam. Zondag 13 8.20 Maandag 14 8.24 Dinsdag 15 8.25 OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Gent 1 Zondag 13 April nam. 2.30 u. Op Hoop van Zegen, Spel van de Zee in 4 bedrijveu. nam. 7-30 u. De Neef uit het Oosten, Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 14 April nm. 7-30 u. De Neef uit het Oosten. Zangspel in 3 bedrijven. Dinsdag 15 April n. 7-30 u. De dertiende Stoel, Sensatiespel in 3 bedrijven. Donderdag 17 April n. 7-30 u. De dertiende Stoel. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 April. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.50f 7.20 Eendeieren f 5.35f 5.75 Aangevoerd 275000 stuks. Oostburg, 9 April. Tarwe f 12.50f 13.50 Rogge f 10.00.—f 00.00 Gerst f 11.00f 11.50. Haver f 9.50-ff 10.25 Bruine boonen f 15.00-f 30.— Erwten f 19.00f 21.00. Alles per 100 K.G. Boter f0.95 a 1 1.05 per 5 ons Eieren f5.50 af 6.50 Eendeierenf 6,00,

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2