Binnenland. I INS. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. Vastgesteld wordt het kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1924, alsmede een wijziging in de begrooting voor het dienst jaar 1923. Komt in behandeling le Een verzoek van het Be stuur van den Magdalenapolder, om eene jaarlijksche bijdrage van f50 te willen verleenen voor verharding van den Annaweg. Daar deze weg verbinding geeft met den weg naar de Pyramide en dus een algemeen belang is, wordt besloten de gevraagde subsidie te verleenen. 2e Eene aanvraag van het R. K. Armbestuur om eene jaar lijksche bijdrage van flOO te willen verleenen, ter voorziening in het onderhoud van Wed. Ch. Geensen. 3e Eene aanvraag van het zelfde bestuur om eene bijdrage van f 35, voor operatiekosten kind Jan Mareis. Besloten wordt de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. Ten slotte komt ter tafel een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, betreffende het mini- mum-aantal leerlingen voor ver volgonderwijs. In eene vorige vergadering was dit minimum aantal op 12 gesteld, hetwelk nu verlaagd wordt tot 10. Bij den rondvraag zegt de heer DE KOK, dat het z. i. wenschelijk voorkomt, eene ver ordening vast te stellen op het rijden van zware vrachtauto's in de kom der gemeente, met be perkte snelheid. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hiertoe eene verorde ning zullen ontwerpen en deze in een volgende vergadering den Raad zullen aanbieden. Hierna wordt de vergadering gesloten. INTREKKING ART. 40 BEZOLDIGINGSBESLUIT. FRAAIE TAAL. Het St.bl. no. 172 bevat een Kon. besluit van den 7den April 1924, houdende wijziging van het bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren 1920 (St.bl. no. 37), zooals dit is gewijzigd en aangevuld laatstelijk bij dat van 13 Maart 1924 (St.bl. no. 119). Het besluit beiust op de vol gende onbeholpen gestelde brab belpraat,officieclgenoemd „over wegingen" overwegende, dat eene bepa- iing als in artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 (St hl. no. 37) is vervat, onjuist moet voor komen, omdat zij ten aanzien van het behoud van bepaalde wedden verwachtingen wekt, welke desondanks om den aard van de rechtskracht van het voorschrift, waarbij de bepaling t' gegevent n'et z'jn verzekerd Overwegende voorts, dat on der de tegenwoordige omstan digheden de noodzakelijkheid bestaat van een algemeene ver mindering van wedden en in achtneming daarbij voor de on der bovengenoemd Bezoldigings besluit vallende ambtenaren van de in artikel 40 van dat besluit betreffende eene vermindering van wedden gestelde bepaling niet mogelijk is, zoodat ook uit dien hoofde het artikel niet kan worden gehandhaafd en luidt Artikel I. Artikel 40 van het bovenge noemd besluit wordt ingetrokken. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening (7 April) van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. Oostburg. In het gebouw der Chr. Bijz. School alhier werd een openbare eindles gehouden van den landbouwwintercursus, onder leiding van de heer Th. van Overtveld, die in tegen woordigheid der genoodigden de leerlingen ondervroeg over het geleerde, meer in het bij zonder over het exterieur van het paard, grondverbetering drai- neeren en bemesting. Na dit examen wees de land- bouwonderwijzer de heer Massu te Goes op het bijzonder belang dat gelegen is in het onderwijs der vakken, die speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderenvan belang zijn. Hij spoorde de leerlingen aan om verder te studeeren, bracht dank aan de heer Overt veld voor zijn uitstekend onder wijs en wijzende op de eerst daags te openen lagere land bouwschool, meende hij, dat er leerlingen genoeg zijn om de cursussen voort te zetten onder deze goede leiding. Yerder bi acht hij dank aan de aanwezige be sturen, de commissie van toe zicht en het gemeentebestuur. Nadat de heer Overtveld bedankt had voor de tot hem gesproken woorden, werd hem namens de leerlingen een prachtig geschenk aangeboden. De heer A. I. Leenhouts, voorzitter der Commissie van Toezicht en van de Afdeeling van de Zeeuwsche Landbouw Mij wijst er op, al is het quan- titatiet der leerlingen niet groot, de qualiteit van het geleerde groot is, terwijl hij verder de aandacht vestigt op de ook voor landbouwers moeilijken tijd, waarin zij door hard werken de concurrentie den kop kunnen indrukken. De heer le Clercq, Voorzitter van de Vereeniging van oud leerlingen der landbouw-winter- cursussen wees op het nut van aansluiting bij deze Vereeniging, waarna door den heer Massu, landbouwonderwijzer, het diplo ma uitreikte aan Willem van Male te Groede, Abraham Wil lem Salomé te Groede, Adriaan Willem Verplanke te Zuidzande, Jacob de Bruijne te Cadzand, Abraham Kotvis te Zuidzande, René Eugène August de Badts en Johannis Cornelis, beiden te Schoondijke. Breskens. Maandagmorgen had in de fabriek van Van Melle alhier een ongeluk plaats. De knecht J. V. viel met een zak suiker op zijn schouder van de trap en kwam terecht op de rand van een kelder. Genees kundige hulp, welke direct werd ingeroepen, constateerde dat een rib gebroken was. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Woensdag 9 Apr. 5.03 5.27 Donderdag 10 5.40 6.04 Vrijdag 11 6.17 6.41 Eerste Kwartiar Zaterdag 12 April nam. 12.32. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 9 April nm. 8.15 Donderdag 10 8.17 Vrijdag 11 8.19 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 April. Tarwe f 12.00—f 13.50 Rogge f 9.50.—f 10.25 Gerst f 10.00—f 11.50. Haver f 9.00-ff 10.00 Bruine boonen f 9.00-f30. Kroonerwten f 19.00-f 22.00. Erwten (Schokkers) f 17-f 19. Maanzaad !30.00-f31. Alles per 100 K.G. OPVOERINGEN in de Vlaameohe Sohouwburg te Genti Donderdag 10 April n. 7.30 u. De Neef uit het Oosten, Zangspel in 3 bedrijven. CADZAND. Huw.-Voltr. 14 Februari. I. W. Scheerens, 26 j., jm. en J. M. de Bruijne, 27 j., jd. 28, S. Leenhouts, 37 j., jm. en j. J. van Tatenhove, 34 j., wed. Geboorten. 12 Maart. Johanna, d. van A. Baas en M. Faas. Politierechter te Middelburg. Zitting van 4 April. De volgende zaken werden behandeld: P. F. S., 63 j., werkman te Hoofdplaat, werd ten laste ge legd, dat hij op 2 Maart jl. al daar opzettelijk aan H. F. T., beleedigende woorden heeft toe gevoegd. Eisch f 10 of 10 d. hechtenis. Uitspraak idem. G. J. J., 27 j., arbeider Bier vliet, werd beklaagd, dat hij op 13 Maart jl. te IJzendijke den in uniform gekleeden veldwach ter V. heeft beleedigd. Eisch f 15 of 15 d. hecht. Uitspraak idem. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 8 April. Heden werd een begin gemaakt met de behandeling van de za ken betreffende de Brusselsche Bank, welke behandeling Woens dag, Donderdag en zoo noodig Vrijdag zal worden voortgezet. De dagvaarding der beklaag den H. W., hoofdinspecteur der Bank en W. P. v. P., directeur van het Bijkantoor, beiden ge detineerd te Middelburg, beslaat 16 bladzijden getypt schrift. Beklaagden worden ten laste gelegd, dat zij verschillende buitenlieden hunne effecten heb ben afhandig gemaakt en daar voor nietswaardige papieren hebben geleverd. Als verdedigers treden op voor v. P. Mr J. Adriaanse te Middelburg en voor H. W. Mrs G. Tabole en F. A. Kokosky, beiden advocaten te Amsterdam. Een talrijk publiek was tegen woordig. DIEVENBENDE. De politie te Gouda heeft aan gehouden een expeditieknecht en een loopknecht, verdacht van diefstal van manufacturen ten nadeele van hun patroon, een vrachtrijder, wonende te Hazers- woude, verdacht van heling van deze manufacturen. Zij waren belast met de expeditie van goe deren bij twee groote firma's te Gouda. De expeditieknecht heeft kans gezien gedurende vele jaren zich een groot aantal goederen toe te eigenen, die hij dan overal te koop aanbood. De loopknecht zou eerst sedert kort tot dief stal van goederen zijn overge gaan en daartoe zijn overgehaald door de vrachtrijder. De meeste ontvreemde manufacturen wer den aan dezen vrachtrijder voor luttele prijzen verkocht, die op zijn beurt voor de manufacturen een afzetgebied vond in de klei nere gemeenten in den omtrek. Belangrijke hoeveelheden ma nufacturen heeft de Goudsche politie in de woning van be doelden vrachtrijder te Hazers- woude gevonden en in beslag genomenook bij kleine han delaren in Waddinxveen en Bos koop werden voorraaden ont vreemde goederen aangetroffen. Deze kooplieden verklaarden, ze van een bode te Hazerswoude te hebben gekocht. AANGEMELD. De voortvluchtige directeur van het post- en telegraafkan toor te Zaltbommel A. H. B. heeft zich Vrijdagmiddag ten parkette van den officier van justitie te Tien aangemeld. Hij is inge sloten in het huis van bewaring. Een bedrag van ongeveerf7000 is op hem bevonden. Het totaal verduisterde bedrag was f 16000. OVER BOORD GESLAGEN. Toen Vrijdag het beurtschip DelftAmsterdam op weg naar Amsterdam het Kagermeer pas seerde, is de 30-jarige schipper door op tot dusver onbekende oorzaak over boord geslagen en verdronken, Zijn lijk is nog niet gevonden, De politie stelt een onderzoek in. IN DE KOUDE. Een zonderling soort bezuini ging werd te Vlodrop, in de laatste kille dagen van Noor denwind toegepast, schrijft de L. K. Het was in de hooge, ruime schoollokalen huiver-koud, vooral voor de kleine stumpers, want... al twee dagen had de gemeente, die overigens heele H. A. bosch in eigendom heeft, zonder brandhout laten zitten. Toen dan ook des morgens om half tien nog geen sprake was van aanvoer, kon de kleine dank bare hope des vaderlands het toch niet langer meer aanzien, dat haar onderwijzers en onder wijzeressen aan kippenvel ston den te laboreeren. En... 0 zegen der barmhartigheid, de kleine snaken togen er moedig op uit naar moeder, en keerden terug, trotsch meetorsende een bosje aanmaakhout voor „meesters" kachel. Het was inderdaad een leuke optocht, al die baasjes met van geluk stralende kijkers de schoollokalen te zien binnen trippelen, beladen met een bun del sparretwijgen. Maar de proef lukte schitterend, en er kwam allengs een dragelijke tempera tuur in de klassen. VLASOPSLAGPLAATS VERBRAND. Zaterdag is te Appingedam brand uitgebroken in een vlas fabriek. De groote opslagplaats met vlas gevuld ging verloren. De brand die ontstaan was in de machinekamer, breidde zich met gfoote snelheid uit. In de machinekamer werdtevensgroote schade aangebracht. Door de gunstige windrichting en door krachtig optreden van de brand weer korden de overige gebou wen behouden blijven. Alles was verzekerd. VERMORZELD. Te Oosterwijk bij Leerdam is het 13-jarig zoontje van den heer Hebbink door het drijfwerk van een motor vermorzeld. EEN STAKING. Maandag is onder de hout bewerkers te Zaandam een sta king uitgebroken wegens een door de werkgevers in de hout bedrijven ingevoerde loonsver- lagiog van 5 pCt. HET AUTOBUS- VRAAGSTUK. De Vereeniging voor Locaal- spoorwegen en Iramwegen heeft te Utrecht onder leiding van den heer A. W. E. Weyerman, directeur der H. T. M., een druk bezochte vergadering ge houden. Aan de orde was een rapport over oplossing van het autobus-vraagstuk, opgemaakt door een daartoe door die ver eeniging ingestelde commissie. Behoudens kleine wijzigingen werd besloten de voorgestelde richtlijnen aan te nemen. Ver wacht mag worden, dat het rap port nog vóór 15 April aan de Kegeering en aan de Staats- commissie-Patijn zal worden aangeboden. In dit rapport wor den in hoofdzaak de richtingen uiteengezet, volgens welke de ontwikkeling van autobus- en vrachtautoverkeer behoort te worden geleid om deze nieuwe vervoermiddelen tot 't algemeen verkeersbelang dienende facto ren te maken. Het plan is op dit rapport een uitgebreid advies aangaande technische en ver- keers- en personeelvoorschriften en dergelijke te doen volgen, opdat door een dusdanige auto busreglement de zoo noodzake lijk algemeene veiligheid kan worden verkregen. Verscheidene vertegenwoor digers van Indische tramweg ondernemingen namen aan de besprekingen deel, ook in onze Koloniën blijkt namelijk het vraagstuk een spoedige oplos sing te vragen. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Het echtpaar v. d. B. te Hil versum, dat onder vsrdenking van poging tot moord voor 1U jaar te Amsterdam, was gear resteerd, is in vrijheid gesteld. INBRAAK. Uit een woning in de De Cos- tastraat te Amsterdam heelt Zondagavond, terwijl de bewo ners afwezig waren, een inbre ker kans gezien een bedrag van f390, eenige gouden en zilveren voorwerpen als horloges, arm banden, te stelen. De dader, die door het verbreken van een slot het huis was binnengedrongen, is onbekend gebleven. BRANDSTICHTER. De politie te Amsterdam heeft een kantoorbediende gearres teerd, die in een gebouwtje ge legen achter het blinden instituut aan de Stadhouderskade, een poging heeft gedaan om brand te stichten. Dit gebouwtje dient o.a. als opslagplaats en winkel voor artikelen, die de blinden gemaakt hebben. De administra tie wordt gevoerd door een kantoorbediende, die eenige boeken, waarin de verkoop wordt verantwoord, bijhoudt. Vrijdagochtend kwam de be diende zijn chef vertellen, dat er dien nacht brand was ge weest in het magazijntje achter het instituut. De directeur vond, dat eenige boeken opgestapeld waren en dat hieromheen de overblijfselen van verbrand pa pier lagen. Het was duidelijk, dat hier brandstichting in het spel was geweest. De politie werd er bij geroepen en het geen voor de hand lag gebeurde, de kantoorbediende werd gear resteerd. Hij bekende oogenblik- kelijk, dat hij de dader was geweest. aDe kantoorbediende verklaarde in den aanvang, dat het kas boekje verbrand moest zijn. In- tusschen hadden rechercheurs het in zijn woning gevonden. Dadelijk bleek, dat er een te kort van f600 was. LAFFE MOORD. Te Aken is een laffe roof moord gepleegd. Een 50-jarige bakkerspatroon aldaar werd 's nachts, terwijl hij te bed lag, door een inbreker overvallen en zoodanig met een deegrol op 't hoofd geslagen, dat hij twee schedelbreuken bekwam en spoe dig overleed. Zijn 13-jarig dochtertje, dat in dezelfde kamer als haar vader sliep, ontving eveneens zware slagen op het hoofd. Haar toestand is levens gevaarlijk, De kamer, waar de misdaad plaats greep, bood een vreeselijken aanblik. Overal zag men bloedsporen. De bakker lag zwaar gewond en badende in zijn bloed in bed. Het kind, dat nog had kunnen vluchten, vond men in een lagere verdie ping van het huis onder een tafel weggekropen. DE ACTIE TEGEN Mr. ZIMMERMAN. 'Een tot mr. Zimmerman in nauwe betrekking staande per soonlijkheid publiceert in de „Sonn. u Montagztg." het vol gende communiqué. De algemeene staatscommis- saris mr. Zimmerman beschouwt de door enkele politieke par tijen en een deel der pers tegen hem gevoerde actie, welke zijn spoedig heengaan ten doel heeft, geenszins als tegen hem per soonlijk gericht. Hij betreurt evenwel, dat men bij een campagne zoo ver kan gaan, dat er onwaarheden om trent hem worden rondgestrooid en dat zelfs zijn vrouw daarvan niet verschoond blijft. Als competent forum inzake de beoordeeling zijner werkzaam heid beschouwt de commissaris uitsluitend den Volkenbond. Aan dezen laat hij het over na te gaan of hij de hem opgedragen taak behoorlijk vervult. Wat zijn verder verblijf te Weenen aangaat, hij zal op de te Genève te nemen besluiten geen invloed oefenen. De Vol kenbond heeft te beslissen of hij het tijdstip gekomen acht de controle over de financieele sa neering al of niet op te heffen, Bij de beslissing omtrent deze quaestie zal het vóór en tegen nauwkeurig worden overwogen. Wellicht zullen ook de psycho logische momenten 'n rol spelen. Dit communiqué slaat op de aanvallen der soc.-dem. partij en der links staande pers,

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2