Binnenland. Rechtszaken. bebouwing van de velden met rijst, auikerriet, tabak en andere gewassen. Ten aanzien van de inheemsche bewoners is de misvatting door gaans niet minder groot. Het feit, dat in de laatste vijftien jaren, door de uitbreiding van het onderwijs met de z.g. Hol- landsch-lndische scholen, het voortgezet onderwijs op de Hoo- gere Burgerscholen sn Mulo- scholen, de opleidingsscholen voor ambtenaren en de kweek scholen voor onderwijzers, de artsenschool, de rechtsschool en sinds enkele jaren de technische hoogeschool, een groote groep van Hollandsch sprekende intel- lectueelen is gevormd, die zich aansluit bij grootere kringen van inheemschen, die onderwijs heb ben gehad in de inlandsche talen, is nog tot betrekkelijk weinigen in Nederland door gedrongen. Zij stellen zich de inlandsche bevolking voor als uitsluitend te bestaan uit de koelies, werkende op de velden met bloote bovenlijven en uit oppassers in de kantoren. Niet weinigen zouden ver wonderd zijn, indien zij ontwik kelde inheemschen zouden ont moeten of een vergadering van een Gemeenteraad of van den Volksraad zouden bijwonen en daarin inheemsche leden zouden hooren spreken op een wijze, die voor die van de Europeesche leden niet onderdoet. Gemeenteraden en Volksraad, het zijn beide instellingen van den nieuwen tijd in Indië. Met de gemeenteraden, die vrijwel de bevoegdheden hebben van de gemeenteraden in Nederland, is men in Indië begonnen nu bijna 20 jaren geleden, en alleen voor de meer belangrijke plaat sen de Volksraad, die alleen adviseerende bevoegdheid heeft, werd in 1918 ingesteld. Boven dien zijn te zeltder tijd als de gemeenteraden, gewestelijke ra den (in den geest van onze provinciale raden, maar de ge westen zijn er veel grooter dan onze provincies) ingesteld, waar van de leden door de Indische regeering worden benoemd in tegenstelling met de leden van de gemeenteraden, die door de ingezetenen van alle rassen, die aan bepaalde eiséhen voldoen, worden verkozen. De instelling van deze raden bracht een eerste wijziging in het stelsel van bestuur, uitslui tend door ambtenaren in Indië; ook na die instelling bleef dit stelsel voor het algemeen bestuui gehandhaafd. Toen in November 1918 over West-Europa een revolutionaire golf sloeg, die ook in de landen, waarin het niet tot een omwen- telling kwam, leidde tot ver schillende democratische her vorming, werd daarvan in Indië de weerslag ondervonden en kwam ook daar sterk de wensch tot uiting naar hervormingen in het staatsbestuur, waarbij aan de ingezetenen meerdere invloed op het bestuur zou worden ge geven. De Gouverneur-Generaal van Limburg Stirum heeft, begrij pende dat het wenschelijk was, dat de Regeering haar stand punt openlijk bekend maakte, een verklaring in den Volksraad doen afleggen, waarin werd toe gezegd, dat een hervorming van het bestuur in Indië zou worden voorbereid, waarbij o.m. aan den Volksraad verder gaande be voegdheden zouden worden ver leend. Overeenkomstig deze verkla ring is door de Ind. Reg. in Dec. 1918 een Comm. ingesteld, onder voorzitterschap van prof. Carpentier Alting, met de op dracht een herziening van de Indische staatsinrichtingen te ont werpen. De commissie, de z.g, „Herzieningscommissie" heeft met bekwamen spoed aan die opdracht gevolg gegeven en in 1920 haar rapport uitgebracht, waarin zij bepleitte overdracht van de bevoegdheid tot regeling en bestuur van de inwendige aangelegenheid van Indië aan de overheidsorganen in Indië zelf en samenstelling van die overheidsorganen zooveel moge lijk door verkiezingen. Zooveel mogelijk, want er zijn verschil lende landstreken waar de be volking nog niet de ontwikkeling heeft, dat aan verkiezing kan worden gedacht. Bij de jongste grondwetsher ziening van 1922 zijn omtrent Indië eenige nieuwe bepalingen opgenomen, die een herziening van de Indische staatsinrichting in den geest der „Herzienings commissie" voorschrijven. De grondwet zegt nu uitdrukkelijk, dat, voor zoover niet de wet gevende macht in Nederland eenig onderwerp heeft geregeld of de regeling heeft voorbehou den aan de Kroon, de inwen dige aangelegenheden ter rege ling worden overgelaten aan 't wetgevend orgaan in Indië. Bovendien draagt de grondwet het „algemeen bestuur" op aan den Gouverneui-Generaal, voor zoover niet bij de wet bepaalde bevoegdheden aan de Kroon zijn voorbehouden. De wetgeven de macht in Nederland zal echter het recht hebben in Indië vast gestelde regelingen, die met de wet of het algemeen belang in strijd zijn, te vernietigen. Ter voldoening van deze be palingen is door de Regeering een wetsontwerp opgesteld, dat eerst voor advies aan den Volks raad is gezonden en dat nu bij de Tweede Kamer aanhangig is. Ofschoon het ontwerp in den Volksraad van nagenoeg alle kanten scherpe critiek heeft ondervonden, is het, na het aan brengen van een aantal wijzi gingen tenslotte door den Volks raad aangenomen. De Regeering heeft dit ontwerp, echter zonder een aantal van de door den Volksraad aangenomen wijzigingen, bij de Tweede Kamer ingediend. Van verschillende zijden is ook hier in het land het ontwerp scherp becritiseerd, omdat het niet voldoet aan de hierboven vermelde voorschriften van de grondwet. Het ontwerp toch bevat noch een overdracht van algemeen bestuur aan den Gouverneur- Generaal, noch een behoorlijke regeling voor een nieuwe sa menstelling van den Volksraad. Het bevat wel de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal leden van den Volksraad (dat thans 40 bedraagt) tot ten hoog ste 74, maar de werkzaamheden van dien Raad op wetgevend gebied, met uitzondering van de behandeling van de begroo ting, zullen volgens voorstel wor den uitgeoefend door een col lege van slechts 19 leden uit den Volksraad, die bovendien, in tegenstelling met de andere leden, een vaste bezoldiging zul len genieten. Het is duidelijk, dat op die wijze van een „ver tegenwoordigend lichaam" zoo als de grondwet wil, niets te recht komt. In Inlandsche kringen moet het ontwerp dan ook groole ont stemming hebben gewekt, en het is voor het vermijden van ernstige conflicten in de toekomst te hopen, dat het niet dan na het aanbrengen van belangrijke wijzigingen tot wet zal worden verheven. De geschiedenis heeft herhaaldelijk geleerd, dat het niet tijdig doorvoeren van staat kundige hervormingen, waaraan behoefte bestaat, tot wantrouwen en ontevredenheid leidt, die la ter niet meer zijn weg te nemen. Moge de Nederlandsche wet gever Nederland en Indië daar voor behoeden. Zeeuwsche Letterkundige Tentoonstelling. In verband met het tweede Nederlandsche Bibliothecarissen- congres, dat op 11 en 12 Juni a.s. in Middelburg gehouden zal worden, is het plan gevormd, om bij voldoende medewerking een tentoonstelling te organisee- ren van Zeeuwsche letterkunde. Zij bedoelt een beeld te geven van het letterkundige werk van allen, die in Zeeland geboren zijn, of een langen tijd in onze provincie gewoond hebben. Wil zij in de eerste plaats omvatten alle werken van Zeeuwen op het gebied der schoone letteren, anderzijds zal een plaats worden ingeruimd aan de Zeeuwsche geschiedschrijvers. Een andere afdeeling zal zich op het terrein der geestelijke poëzie bewegen en in het bijzonder is hier ge dacht aan het aandeel der Zeeuwen aan de psalmberijming. Verder zal getracht worden alles wat aan de Zeeuwsche rederij kerskamer en haar gezellen her innert tot een geheel te ver eenigen. Een laatste afdeeling en deze zal bij voldoende mede werking zeker niet de minst interressante vormen zal ge wijd worden aan de journalistiek en het courantenbedrijf in Zee land. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Gisterenmorgen om 10 uur arriveerde de Koninklijke Fa milie aan het Centraal Station te Amsterdam, waar ter ontvangst aanwezig waren de burgemeester W. de Vlugt en de kamerheeren in buitengewonen dienst jhr Six en jhr mr. Roëll. Toen de Koninklijke Familie op het Stationsplein kwam en plaats nam in het wachtende hofrijtuig werd Zij toegejuicht door de wachtende menigte. Voorafgegaan en gevolgd door een eere-escorte ruiters reden de Vorstelijke Personen het Damrak op. Hier stond langs den weg een menigte geschaard, die de Koninklijke Familie toejuichte. Op den Dam heerschte al vroeg in den morgen groote drukte. Reeds lang voor de Koninklijke Familie zou aanko men, hadden velen daar een plaatsje gezocht. Om kwart over tienen ging het door de menigte „De stoet komt eraan". Het gejuich dat eerst vaag in de verte klonk, werd sterker. Even later klonk hoefgetrappel en dadelijk daarna zwenkten de ruiters en vervolgens het Konink lijk ruitijg den hoek om. Onder hoerageroep van de menigte en onder de toonen van het Wil helmus stapte de Koninklijke Familie uit het rijtuig en ging het Paleis binnen. Dadelijk daar op verscheen Zij op het bordes en terwijl het muziekkorps op nieuw het Nederlandsche volks lied speelde, juichte de menigte nogmaals de Koninklijke Familie toe. Toen de Hooge Gasten weder het Paleis waren binnengegaan, werd door de politie de afzetting verbroken en de menigte ver spreidde zich in verschillende richtingen. Ten Paleize werd ondertus- schen audiëntie verleeod. Het was tegen eenen, toen het kleine groepje menschen, dat voor het Paleis was blijven wach ten, begon aan te groeien. Steeds grooter werd de menigte, die de Koninklijke Familie wilde zien uitrijden. Precies om twee uur nam de Koninklijke Familie in het wach tende rijtuig plaats onder het gejuich van de menigte. Van de vele huizen waaide de driekleur. Overal langs den weg stonden menschen geschaard die de Koninklijke Familie toe juichten. Om ongeveer kwart voor drie kwam de stoet ten paleize terug, waar een groot gedeelte van de menigte was blijven wachten. Toen de vorste lijke familie het paleis was bin nengegaan, werd het langzamer hand weer rustig op den Dam. Ten paleize ontving H.M, de Koningin om halfvier de Gede puteerde Staten van Noord- Holland, waarvan vele leden aanwezig waren. Deze ontvangst werd gevolgd door een audiëntie van civiele autoriteiten, welke druk werd bezocht. DE KONINGIN NAAR ZEELAND. Het koninklijk bezoek aan Zee land zal plaats hebben op 5, 6, 7 en 8 Augustus. Dinsdag 5 Augustus bezoek aan de eilanden Tholen en Schou wen. Woensdag 6 Augustus ver toeven in Middelburg, waar ver moedelijk des morgens een pro vinciale huldebetooging zal zijn. Verder bezoek aan een ten toonstelling van Zeeuwsche klee derdrachten enz. en bijwonen openluchtspel voor de 350-jarige herdenking van de overgave der stad aan Willem den Zwijger. Donderdag Augustus btzoek I aan Noord-Beveland en gemeenten op Zuid-Bev Vrijdag 8 Augustus aan Zeeuwsch-Vlaander Het is de uitdrukkkelijke der Koningin, dat de oi op eenvoudige wijze zal den en geen groote c daarvoor worden gemaa Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 Maart' De volgende zaken werden behandeld I. V., 23 j., werkman te Re- trarchement, werd beklaagd, dat eenige and. >ezoek I. vensch vangst sschie- kosten t. IJzendijke. In de heden morgen gehouden raadsvergade ring onzer gemeente, waarbij alle leden tegenwoordig waren, wordt na voorlezing der notulen der vorige vergadering, mede- deeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten goedkeuringgemeentebegrooting Goedkeuring Raadsbesluit 28 Fabruari, omtrent woningen. Voorts was ingekomen een verzoek van het Bestuur der Neutrale Schoolvereeniging tot toekenning van subsidie hand- werkonderwijzeres, omreden er een onderwijzeres van elders moet benoemd worden. B. en W. stellen voor jaarlijks een subsidie van f 200.toe te ken nen, waarmede de leden zich konden vereenigen. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij verzocht wordt, nadere gegevens te verstrekken omtrent verhaal verordening Pensioenwet en staat tuinhuren. Ambtenaren voor 1913 in dienst zijn vrij van pensioenbijdrage. Daar deze kwestie voor den Voorzitter van financiëelen aard is, verlaat deze de vergadering. Na uiteenzetting dezer kwestie door den waarnemend Voorzitter Wethouder DELLAERT, merkt de Wethouder THERI op, dat de Burgemeester de 5 pCt. pen sioenpremie vrijwillig zelf heeft betaald. Nu zijn salaris met 15 pCt. is verminderd, acht hij het billijk dat de premie door de gemeente wordt betaald, evenzoo ook voor de overige ambtenaren, die het tot heden nog zelf be talen. Op voorstel van den Wet houder DELLAERT wordt be sloten de pensioen-grondslag niet te verhalen op de ambtenaren. Van den heer René Sturm was een verzoek ingekomen om een stuk grond naast de woning van van de Bulke, in erfpacht te mogen ontvangen. Dit verzoek wordt ingewilligd. Bij het punt ophefling vervolg onderwijs en het instellen van een avondschool-cursus, wordt op voorstel van B. en W. be sloten bij voldoende deelname een avondschool-cursus in te stellen met minstens 12 leerlin gen, terwijl bij daling van dat getal tot 8, besloten zal worden die cursus op te heffen. De les sen zullen gegeven worden van 1 Dec. tot 1 Maart. De heer de BRUIJCKERE wenscht dathiervoor geen school geld zal worden geheven. De heer SCHIJ VE vraagt hoe het zal gaan met de verschillende scholen, die wij hier hebben. Moeten er dan twee cursussen zijn, dan acht hij het minimum aantal leerlingen voor de neutrale school te hoog in verhouding tot de R. Kath. school, en zag voor de neutrale school het aan tal teruggebracht op 8 leerlingen. Op voorstel van den VOOR ZITTER wordt besloten deze verordening aan te houden tot een volgende vergadering, ten einde alsdan met nadere uit gewerkte voorstellen te komen. De Algemeene Politieverorde ning wordt op voorstel van B. en W. in verband met de kermis dagen gewijzigd. Besloten wordt, daar de huurplaatsen op het marktplein verpacht worden, en deze verpachting het vorige plm. f250 opbracht, de kermis met één dag te verlengen en te doen eindigen Donder dagsvoor middag 2 uur, in plaats van 's Woensdagsvoormiddags 2 uur, terwijl de Zaterdagmiddagkermis gehandhaafd blijft. Op voorstel van B. en W. wordt vastgesteld de verorde ning leges ter Secretarie, en deze in werking gesteld op 1 Juli. Het vermenigvuldigingsgetal tot heffing plaatselijke belasting wordt van U,9 teruggebracht op 0,5, Besloten wordt de Secretarie des Zaterdagsmiddags te sluiten, teneinde den vrijèn Zaterdag middag te geven. Bij den rondvraag vraagt de heer SCHIJVE, of de steenen, welke naast zijn tuin liggen, eigendom der gemeente zijn. De VOORZITTER bevestigd dit, en deelt mede, dat deze daar geborgen zijn, om te voor komen dat ze beenen krijgen. De heer SCHIJVE zegt, dat ze nu geen beenen, maar vleu gels krijgen, daar ze in zijn tuin vliegen, doordat de jeugd zich daarmede bezig houdt. De VOORZITTER zal hier zorg voor dragen en deelt mede, dat ze verwerkt zullen worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zaterdag 1.1. had alhier de verkooping plaats van het woonhuis van den heer A. Aerts, gelegen aan de Waterpoortstraat. Kooper werd de heer J. Behage voor de som van f3550, Het woonhuis van de Fam. Cruisbergs, in het openbaar ver kocht, werd toegewezen aan den heer E. Bleijenbergh voor de som van f 3000, Mej, Jac. Bevin alhier slaagde Zaterdag aan het insti tuut Ned. R. K. Bond van „Groote" schrijver St. Genesius te Rotterdam, voor het excamen Typiste. Onze gemeente geniet het voorrecht ouden en nieuwen tijd in haar veste te zien toe passen. Terwijl alle instellingen met den nieuwen tijd medegaan, gaat de R. Kath. School en R. Kath. Kerk mede met den ouden tijd. Het torenuurwerk der ge- meenteklok en dat der Herv. Kerk wijzen nieuwen tijd aan, terwijl het torenuurwerk der R. Kath. Kerk den ouden tijd aan wijst. Oostburg. In de Zaterdag te Middelburg gehouden aan deelhoudersvergadering van de Stoomtr.weg-maatschappij Bres- kens-Maldeghem werd nog tot commissaris gekozen de heer A. Mijs, alhier. Schoondijke. Donderdag werd alhier onder leiding van Mevr. Lemaire in de zaal van den heer Bruijnooge een uitvoe- ring gegeven van het Kinder en Meisjeskoor. De zaal was overvol. De aan wezigen hebben volop genoten, daar het gegevene zeer goed tot zijn recht kwam. Alles bijeen genomen, is het een genotvollen avond geweest. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Maart viel er 47 mM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 8,9 m.M. Er waren 12 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 10 dagen met 1 m.M. of meer. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 31 Maart. Tarwe f 11.50—f 13.25 Rogge f 9.50.—f 10.— Gerst f 10.50f 11.75. Kroonerwten f 20.00-f 22.00. Erwten (Schokkers) f 19-f 20. Haver f 9.50-ff 10.75 Bruine boonen f 9.00T28. Maanzaad 130.00-f32. Alles per 100 K.G. Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 Maart. De volgende zaak werd behandeld: W. J. N., 40 j., landbouwer te Biervliet, werd beklaagd dat hij op 21 Fehruari j.l. te IJzendijke een paar lederen pantoffels heeft ingevoerd. Eisch f 10 ot 10 d. hechtenis. Uitspraak idem.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2