ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTlËlLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Slot Dymeck. De uitputting vau de kracht bronueu der aarde. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VA.- 2 UWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. franco per poit f 1,40 E. B O O MB L I E K Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TnÓ.,02T BRESKENS Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Woensdag 2 April 1924 Nummer 2916 De vorm, die ons leven, het leven der menscheid aanneemt, wordt, dat is duidelijk, in laatste instantie bepaalt door wat ons de aarde ter beschikking stelt en het gebruik, dat wij ervan weten te maken. Tusschen den tijd, toen we ons met steen moesten behelpen, de stof, die de buitenste omkleeding van de aarde ons als van zelf aanbood, om er onze wapenen en gebruiks voorwerpen uit te fabriceeren, tot onzen tijd met zijn tal van metalen, zijn steenkolen en pe troleum, zijn kali, salpeter en fosfaten als bemestingsstolfen ligt de beschavingsgeschiedenis der menschheid. En dit feit tee kent ons het buitengewone be lang, dat de voortdurende be schikking over al deze voor ons tegenwoordig leven onontbeerlijk geworden grondstoffen voor de toekomst der menschheid heeft. Wanneer we ons maar een oogen- blik duidelijk trachten voor te stellen, hoe het zou zijn, als we geen steenkolen, geen ijzer, geen koper, geen potroleum meer be zaten, zal het ons duidelijk wor den, dat daarmee langzamerhand onze cultuur-toestand een abso lute wijziging zou ondergaan. En die wijziging zouden in de richting gaan van verarming, van verval. Een geheel andere maatschappelijke orde zou voor de thans bestaande moeten plaats maken. En ons geestelijk leven zou er den noodlottigen invloed van moeten ondervinden. Het behoud der bestaande grond stoffen is dus voor de toekomst der menschheid van het hoogste belang. We kunnen niet rede neeren, dat het onzen tijd wel zal uithouden. We zijn ook ver antwoordelijk voor de toekomst van ons geslacht. En we hebben ons dus, zoo we die verantwoor delijkheid voelen, af te vragen, of ook dit nog de beschikking zal hebben over de stoffen, die FBtfïïaïaBYeN. 27. DOOR 1LZE DORE TANNER. Als een stortvloed vielen deze dringende smeekende woorden over Henny en zij voelde wel de waarheid, die zij verkondigden, zij voelde echter ook de macht van de genegenheid, die den jongen, aan arbeid gewenden, practischen man, deze woorden tot haar deed zeggen. Met neergeslagen oogen was zij naast Wackerath voortgeloo- pen. Toen hij zweeg en zij zijn oogen op zich voelde rusten, sloeg zij ze nog dieper neer. Het was haar ononmogelijk nu in die oogen te zien. Haar stem beefde, toen zij sprak ,Ik dank u, mijnheer von Wackerath maar ik moet uw woorden als niet gehoord be schouwen ik ben reeds met graaf Roleneck verloofd". Ze was bleek geworden, *n één oogenblik streden medelij den en verontwaardiging in Eckart von Wackerath om dsn voorrang maar de veront waardiging zsgtvisrdedus ook voor ons leven in den tegen- woordigen vorm onontbeerlijk zijn en, zoo daarvoor gevaar bestaat, hoe we dat gevaar nog het beate kunnen keeren. Want het gevaar bestaat. De rijkdom van den bodem is niet onuitputtelijk, als we allicht ge neigd zouden zijn te denken. Integendeel we zijn door het overmatig gebruik, dat we van de schatten der aarde maken, hard bezig, de rijkdommen uit te putten. Want dit gebruik is de laatste jaren enorm toegeno men. De aanwas, vooral der blanke bevolking, die de Wes- tersche cultuur draagt, gaat on getwijfeld veel sneller dan vroe ger. Maar ook wanneer men deze snellere aanwas in aan merking neemt, is nog het ver bruik van b.v. steenkolen, petro leum, ijzer, koper, zink, suiker enz. buitengewoon gestegen. Ter- wijl die stijging tot aan het mid den der 19de eeuw nog onge veer gelijken tred hield met de bevolkingstoename, treedt tus schen 1860 en 1890 een merk bare versnelling van het verbruik in, welke na 1890 en reeds ge-* ruimen tijd voor het uitbreken van den oorlog tot een onrust barende hoogte was gestegen en ook nu nog steeds stijgende is. Berekent men de tijdsinter vallen, waarin gedurende opeen volgende jaren dat verbruik tel kens verdubbeld werd, dan blij ven deze tijdsruimten na 1870 voortduiend korter te zijn ge- worden. Thans wordt b.v. het steen- kolenverbruik bijna in elke 17 jaren verdubbeld, voor ijzer en tin geschiedt dit in ongeveer 15, voor koper en zink in elke 12, voor petroleum in elke 10, voor kali en fosfaten in elke 7 en voor het aluminium zelf in elke 4 jaren. Er is door tal van des kundigen al meermalen op ge wezen, dat, indien die snelheid van verbruikstoename blijft aan houden, het verbruik binnen een eeuw tot zulke absurd hooge bedragen zal zijn gestegen, dat deze voor vele dier grondstoffen de nog op aarde aanwezige hoe zij, die hij voor zoo heel anders gehouden had, was voor het goud en den glans gezwicht, was zóó in dezen ban gedwon gen geworden, dat zij zelfs voor een huwelijk met een man, zoo als graaf Roleneck, niet terug schrikte. ,Ah", zei hij terugtredend, zeker, dan heb ik u, juffrouw König, niets meer te zeggen, vaarwel I" En beleefd groetend, met bleek gelaat, verwijderde hij zich en volgde den door de zon beschenen weg door de dennen naar den Olmenhof, niet eenmaal keek hij om, dof klon ken zijn langzaam wegstervende voetstappen haar in de ooren. Henny was verslagen het was haar of de grond onder haar voeten wegzakte, ze leunde, naar steun zoekend, tegen een boomstam. In gedachten her haalde ze Wackerath's woorden dus zulk een afgrond ging zij tegemoet. Gravin Roleneck zou ze worden en daarvoor zich verkoopen met lichaam en ziel, voor altijd voor lange, lange jaren misschien, aan dezen man, die haar zoo vreemd en zoo veraf was, aan wien nog niet de minste klopping van haar hart behoorde? Het was, alsof zij den slotzin uit haar moeders brief las veelheden ervan verre zouden overtreffen. In honderd jaren zal dan voor de steenkool het ver bruik tot het 80-vpudige, voor koper en zink tot het 3b0-vou- dige en voor petroleum zelfs tot het 1000-voudige bedrag van thans gestegen zijn. Maar van enkele dier grondstollen, zooals tin en petroleum, zullen allang voor dien tijd alle op aarde be schikbare voorraden uitgeput zijn, en voor vele andere zal men de grens der nog op ren dabele wijze ontginbare hoe veelheden reeds angstwekkend dicht genaderd zijn. Nu is het wel waarschijnlijk, dat de toename van het verbruik niet altijd in zulk snel tempo zal blijven, zoodat we nog niet behoeven te vreezen over 60 jaar geen druppel petroleum meer te kunnen winnen. Maar niettemin blijft het duidelijk, dat zelfs wanneer men er in mocht slagen nu en dan nieuwe bron nen en lagen te ontdekken en aan te boren, toch het verbruik van tegenwoordig de voorraden te eeniger tijd, en binnen niet te langen tijd moet uitputten, waar van de verbruikte hoeveel heden verreweg het grootste deel absoluut verloren gaat, zoo dat b.v. van het platina bbpCt. dei geproduceerde hoeveelheid totaal verdwijnt, Wil men dus de toekomst der menschheid zoo goed mogelijk verzekeren en haar voor een terugval in een lageren beschavingstoestand zoo lang mogelijk trachten te be waren, dan zal men zich met de vraag, hoe de gevolgen der uitputting van de grondstoffen en zoo mogelijk ook die uit putting zelve te voorkomen, ern stig hebben bezig te houden. Dit voorkomen kan geschie den, wat de uitputting zelve betreft, door verminderd verbruik en beter gebruik van de afval producten en wat de gevolgen aangaat door vervanging van onmiibare grondstoffen, waarvan de beschikbare hoeveelheden uitgeput dreigen te raken, door heel andere, die even goed of nog beter aan de gestelde doel neen liefhebben kon zij graaf Roleneck niet nooit, en duizendmaal liever wilde zij thuis Henny König blijven. En Wackerath I Nu niet aan hem denken hoe smartelijk was zijn blik geweest, dien hij voor het laatst op haar gericht had 1 Alles in haar was als verbrij zeld ze voelde zich niet in staat, een besluit te nemen, en wist toch, dat zij een besluit nemen moest. Langzaam, als droeg zij een zwaren last, ging zij door de wegen van het park naar den burcht terug. Henny voelde, dat het haar onmogelijk was, aan het diner rustig tegenover tante Klarissa te zitten, terwijl er zulk een storm van gevoelens in haar streed. Ze liet zich met een ondragelijke hoofdpijn veront schuldigen. En toen liep ze rusteloos in haar kamer rond, af en toe de handen aan haar pijnlijke slapen brengend. Het besluit stond nu heel vast en helder voor haar geest, dat zij nooit de vrouw van graaf Roleneck zou kunnen worden. einden beantwoorden. Maar voor de toepassing van alle deze drie middelen hebben we de hulp der natuurwetenschappen noo- dig, want ook vermindering van het gebruik is alleen mogelijk door intensiever gebruik. Die hulp wordt trouwens reeds ge boden en wel in alle drie rich tingen. De chemische industrie b.v. is er reeds in geslaagd een aantal procedé's te scheppen, waardoor aan de di eigende te korten aau stikstofverbindingen, voor den landbouw onmisbaar, het hoofd geboden zal kunnen worden. En de vervanging van het ijzer als constructie-materi aal door aluminium in veel ge vallen, de veelvuldige toepas singen van het glas en het aar dewerk iri gevallen, waarin men vroeger metaal bezigde, het ge bruik van portland-cement, beton enz., zijn als duidelijke pogingen te beschouwen om voor de grondstoffen, die op den duur dreigen op te raken, andere in de plaats te vinden. Ook het doelmatiger gebruik van tal van afvalproducten wijst in die rich ting. Vlaar waar deze vervan ging zoowel als de besparing en doelmatiger toepassing het resultaat is van wetenschappe lijke onderzoekingen, is daarmee het buitengewone belang van het laboratorium- en het alge meen wetenschappelijk onder zoek voor de toekomst der menschheid aangetoond. Vooral in dezen tijd, nu men in zijn drang naar bezuiniging voor niet onmiddellijke productieve werk zaamheden nauwelijks nog geld over heeft, mag daaraan wel eens gedacht worden. De weten schap en haar onderzoekingen zijn het, die de menschheid ook dit over haar toekomst beslis send probleem kunnen helpen oplossen. En regeeringen en particulieren zullen dus goed en verstandig doen aan deze weten schap de middelen te verschaffen die zij daartoe noodig heeft en niet in verkeerd begrepen zui nigheid te beknibbelen op uitga ven, die voor wetenschappelijke onderzoekingen onvermijdelijk zijn. Niet alleen wegens de bijzon derheden, die Eckart von Wac kerath haar vandaag over den graal had verteld, maar ook omdat zij zich nu bewust ge worden was, dat haar hart aan dien man, ginds op den Olmenhof behoorde, en die nu wel vol verwachting alle gedachten aan haar uit zijn hoofd zou zetten, die denken moest, dat zij zich voor glans en geld verkocht had, dat zij bang was voor een voud en arbeid en buiten de engte van het ouderlijk huis trachtte te blijven. Had zij eigenlijk niet altijd van hem gehouden van den eersten dag hunner kennismaking af en desondanks was ze tóch de verloofde van graaf Roleneck geworden Maar zou het niet mogelijk kunnen zijo, dat de graai haar niet oprecht liefhad 1 Dan had zij ook geen verach ting te dragen, moest zij hém ook smart berokkenen. Wat zouden haar ouders wel zeggen Haar vader, die zoo streng en rechtvaardig dacht. Wie zou het kunnen begrijpen, dat zij de verlooide van den graaf geworden was zonder liefde, en dat zij haar woord brak, zonder Een nieuwe Staats inrichting voor Indië. Onder de vraagstukken, die thans ook voor Nederland van het grootste belang zijn, behoort de vaststelling van een nieuwe staatsinrichting voor Indie. Een vraagstuk, dat in Nederland veel minder de aandacht trekt, dan de afschaffing van het zeven de leerjaar of de vermindering van dc ambtenaarssalarissen, de vlootwet of de medezeggen schap van arbeiders, maar dat zeker niet van minder belang is, dan elk van de genoemde onder werpen. Men moet voor Nederland tot het jaar 1848 om op staat kundig gebied te komen tot een hervorming van zoo grooten omvang, als tnans voor Indie voor de deur staat. De staats- iniichting van Nederland kreeg in dat jaar onder leiding van 'l'horbecke een ander karakter, o.a. door de invoering van rechts- slreeksche verkiezingen voor de Tweede Kamer en de invoering van ministerieele verantwoorde lijkheid. Voor Indie ia het voorloopig noch om het één, noch om het aDder te doen, maar niettemin worden door de grondwet, zooals zij in 1922 is gewijzigd, veran deringen van verstrekkende be- teekenis gevorderd, welke in overeenstemming zijn met de ontwikkeling van de Indische maatschappij in de laatste twin tig jaren. Er zijn tal van menschen, die zich van Indie geen andere voor stellen kunnen maken dan van groote boaschen met apen, tijgers en slangen. Hoe zuuden zij verwonderd zijD, wanneer zij een reis over Java zouden maken, op de hoofdplaatsen zouden zien, de modern ingerichte kantoren van de groote handelshuizen en de uitgebreide woonwijken van de Europeesche bevolking, het mo dern ingerichte verkeer met restauratie-rijtuigen op de spoor wegen, het uitgebreide wegennet over geheel Java en de dichts dat hij eenige schuld tegenover haar droeg._ Kon zij dan ooit zeggen, dat de woorden van een anderen man over haar verlooide haar hadden gebracht tot het besluit, haar verloving te verbreken Zou zij dan ooit Eckart von Wackerath's naam uit kunnen spreken, zonder daarbij gelijk tijdig haar liefde te verraden Eu tante Klaii-sa Henny rilde, toen zij aan haar dacht. Zij hield niet van tante, het was of zij een gevoel van anti pathie, ja van weerzin tegen naar gehad, en tochzij had haar vriendelijkheden bewezen, had hair in huis opgenomen, had haar en de haren i ijk willen maken Henny was haar daar beslist dankbaaiheid voor schul dig. En nu f Henny wist, dat gravin Dymeck het haar nooit zou vergeven, wanneer zij den graaf afwees. Dan was alles uit de toe komstplannen van haar broers, vaders vreugde over het feit, dat het leven van zijn geliefde vrouw nu gemakkelijker zou worden en zij zou weer thuis haar moeder moeten helpen. (Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1