De Sociale Veizekering. Mill Nieuws. Gemengd Nieuws Binnenland. Buitenland Zuidzanda. Het hoofd der Openbare Lager School alhier heelt om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Oostburg. Tot waarnemend directeur van het postkantoor alhier is aangewezen de heer van der Zeijde, van het spoor weg-postkantoor te Rotterdam, in de plaats van den heer de Jong, die terugkeert naar het kantoor te Middelburg. Aardenburg. Door het vluggere vervoer per autobus trokken de bewoners van het 4e District in den laatsten tijd meer voor hun grootere ofklei- nere zaken naar Brugge dan naar Middelburg. De directe verbinding van de bus Breskens- Brugge was daarvan wel één der hoofdoorzaken. Thans geeft deze dienst te Maldeghem aan sluiting op de bus naar Gent, zoodat ook deze stad met be trekkelijk geringe kosten en in een minimum van tijd kan be reikt worden, terwijl de bus de reizigers brengt tot in het hartje der stad. Behalve de grens plaatsen zal ook zeker Middel burg daarvan concurrentie onder vinden, zoodat weer te meer blijkt, dat de verbinding met Walcheren niet de gewenschte is, om vlug en goedkoop ver binding met de stad te hebben. Waterlandkerkje. in de Donderdag gehouden Raads vergadering, waarbij de heer de Milliano alwezig was, werd het Kohier der Hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van 135. Het reglement van orde van B. en W. werd gewijzigd. Voor verplegingskosten werd aan Aug. Pijcke een bedrag van ƒ90 toegekend over 1923. Het vermenigvuldigingscijfer werd bepaald op 1,8. Predikbeurten. Nbd. Hbrv. Kerk.. Zondag 30 Maart 1924. Biervliet v .9.30 u ds Vrijlandt Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n öt/j u dhr Kloosterman Evangelist te Assen. Groede v 10 u ds v Griethuysen Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u ds Castelein IJzendijke v 9.30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Van 29 op 30 Maart begint de Zomertijd. DAGEN. Zaterdag 29 Mrt. 7.52 8.16 Zondag 30 10.30 10.54 Maandag 31 11.57 12.21 Dinsdag 1 April 12.55 1.19 Nieuwe Maan, Vrijdag 4 April vm 8.37. Lioht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 29 Mrt. 6.56 nam Begin Zomertijd. Zondag 30 7-57 Maandag 31 7-59 Dinsdag 1 Apr. 8.02 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Maart. Ingezonden Mededeeling. Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Ta- bietten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Gent 1 Zondag 30 Maart nam. 2.30 u. De Lustige Boer, Zangspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. Op Hoop van Zegen, Bpel van de Zee in 4 bedrijveu. Maandag 31 Maart nm. 7-30 u. De Lustige Boer. Zangspel in 3 bedrijven. Dinsdag 1 April n. 7-30 u. Op Hoop van Zegen. Donderdag 3 April n. 7-30 u, Op Hoop van Zegen. Dollars f2.70-f2.71, Ponden f 11.6l6-f 11.65, Marken f0.60- 10.61 p. billioen, Belg. Francs i 11.60-111.80, Franscne francs t 14.75-1 14.96, Kronen (atgest. 10.37-f0.40. EEN OPLICHTER. Bij een schoenwinkelier te Velp vervoegde zich een circa vip- en-twintig-jarig, net gekleed per soon, met net verzoek een paar heerenschoenen te willen be zorgen aan zijn adres aan de Rozendaalsche laan. Toen de loopjongen met de schoenen aan het opgegeven adres kwam, stond ue bewuste persoon in den tuin van het opgegeven perceel. Hij vroeg aan den jongen of hij terug kon geven van een bankbiljet van 1 100. Dit kon de jongen natuurlijk niet, en hij stelde daarom voor even terug te gaan naar den winkel om wisselgeld te gaan halen. Toen de jongen daarop met het wis selgeld, circa f78 kwam, nam de man dit van hem in ontvangst waarbij hij tergelijkertijd vroeg nog even een paar rubberzolen voor hem te gaan halen, die dan daarna tegelijk zouden wor den verrekend. De jongen, die echter nog geen bankbiljet van 1100 haa ontvangen, ging in goed vertrouwen naar den win kel terug. Toen hij even daarna weer aan het adres aan de Ro zendaalsche laan met de rubber zolen terugkwam wasde man met de schoenen en het geld verdwenen. Het adres aan de Rozendaalsche laan is een on bewoond perceel. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Hellevoetsluis waarschuwt belanghebbenden tegen de fles- schen-trekkerspractijken van Jan Holm te Hellevoetsluis. Bedoelde Holm noemt zich nu eens Practizijn, dan weer Uit gever ol Hypotheekbezorger enz. enz. en gebruikt om zijn slag te slaan, voor zijn correspondentie, briefpapier, waarop'mooibedrukt noofd, onder meer ,J. Holm's Advocaten- en Practizijns kan toor"; ,J. Holm, Bedrijfsleider der Commanditaire Vennoot schap Voornsche Drukkerij en Uitgevers-Maatschappij"; .Hy potheek-kantoor"; „Agentuur en Correspondentie-bureau" enz. Uit de klachten, die de laatste dagen zijn ingekomen blijkt, dat hij reeds verscheidenen heeft gedupeerd. Nu wel bijna met zekerheid kan worden aangenomen, dat door de vele aanvallen van den laatsten tijd de positie van de Raden van Arbeid uiterst wankel is geworden en het de vraag is ol de tegenwoordige vorm dier verzekeringsinstituten nog lan ger zal worden gehandhaafd, is het niet ondienstig na te gaan waaraan de aanvallen zijn toe te schrijven en of inderdaad de Raden zoo duur zijn. Wij hopen bij deze beschouwingen zoo ob jectief mogelijk te werk te gaan en alle persoonlijke sym- of anti-pathien geheel buiten te sluiten. Als een der voornaamste be zwaren is steeds aangegeven het plakken der z egels en de daaruit voortvloeiende admini stratieve rompslomp. Ofschoon wij geenszins voor stander zijn van het huidige systeem, moeten we eenheids- halve toegeven, dat het „zegel tjes plakken" een gevolg is van de groote liefde voor de rechten van het individu, die door den toenmaligen minister Talma ge koesterd werd. De bedoeling toch was om iederen verzekerde een uitkeering te geven over eenkomstig het door hem geno ten loon. Zijn rechten moesten, wat er ook gebeuren mocht, onverkort worden gehandhaafd. Vandaar een uiterst omslachtig systeem, daar de verzekering individueel en geenszins collec tief was. Maar achter de bezwaren tegen het zegeltjes plakken schuilde een ander en wel het werkelijke bezwaar. De verzekering was voor den werkgever verplich tend en als gevolg daarvan dwong de Staat hem eenvoudig de kosten te dragen. Hier ligt het principiéele punt. Immers het gevolg daarvan is, dat de Staat ieder,die onder die verplichting valt, eenvoudig dwingt een gedeelte van zijn in komen te besteden op een wijze, zooals de overheid dit voor schrijft, Heeft de Staat daartoe het recht Dat was de vraag, die vooral bij hen, die wars van alle Staatsbemoeienissen waren, het meest op den voorgrond trad. Immers, ieder moet voor zich zelf weten hoe hij zijn inkomen gebruiken zal. Het dwingen toch om een zeker deel van zijn in komen af te staan, kan tenge volge hebben, dat andere, hoogst noodzakelijke uitgaven achter wege moeten blijven, terwijl men toch het recht heeft over eigen inkomen te beschikken. De stelling van het vrije, on beperkte beschikkingsrecht is een stelling, die practisch niet kan worden verdedigd. In de huidige ontwikkelde maatschappij bestaat die vrije beschikking nu eenvoudig niet en zou trouwens ook ondenkbaar zijn. Evenmin als feitelijk het onbeperkte eigen domsrecht bestaat. Iedere bur ger heeft nu eenmaal zijn ver plichtingen en die verplichtingen behooren te worden nagekomen. Die verplichtingen komen den burgers nu eenmaal op uitgaven te staan en de Staat bepaalt eenvoudig welk deel van het inkomen daarvoor moet worden besteed. Nu zal men misschien tegenwer pen dat de bevoegdheid van de Overheid aan redelijke grenzen is gebonden. Niemand die dit eerder erkennen zal dan wij. Maar dat die bevoegdheid de grenzen overschrijdt wanneer de Staat een verplichte verzekering in 't leven roept ten opzichte van economisch zwakkeren, is een stelling, die wel door velen verdedigd wordt, doch die wij persoonlijk niet kunnen huldigen. Niet alleen om zuivere humani- teitsreden, doch ook om redenen van economisch belang. Immers dreigt iedere ziekte of lijdelijke invaliditeit voor hen, die van hun arbeid moeten leven, verlies van inkomen op te leveren, waarvan het gevolg is een groote moreele terugslag op een groot deel van 't volk. Zoolang uit de maatschappij zeil geen organen voortkomen, die op afdoende wijze de verzekering ter hand nemen, is de overheid daartoe toch zeker bevoegd. Hoe staat het nu met de kosten van de Raden van Ar beid Uitgezonderd de salai issen van de door de Kroon benoemde voorzitters en de kosten van den Verzekeringsraad, worden alle salarissen van het personeel, alle kosten van administratie en alle uitkeeringen bestreden uit de premiên van de verzekerden. Blijkens de begrooting van Arbeid vermeldt zij, behalve de storting van 3 millioen^ in het Invaliditeits-fonds, in totaal een bedrag van f 402.790, als uit gaven, waarvan slechts f 229.000 voor salarissen voorzitters en in totaal 173.430 voor den Ver zekeringsraad. Het overige be treft uitgaven voor rentezegels ten laste van het Rijk en diverse uitgaven. Wanneer men nu weet, dat ongeveer twee millioen personen krachtens de Invaliditeitswet zijn verzekerd, dan wordt dit per verzekerde een bedrag van f0.20 per jaar. De totale kosten van alle Raden, inbegrepen de genoemde f402.790, bedragen rond zes millioen gulden, waarin begre pen ruim een millioen voor de verpleging van verzekerden (in hoofdzaak tuberculose patiënten in sanatoria en ziekenhuizen). Hiervan moeten dan ook feite lijk nog worden afgetrokken de kosten voor de Ongevallen verzekering en die van de Vrij willige Verzekering, voor wélke verzekeringen de Raden ook werkzaamheden verrichten. Maar zelfs met deze kosten inbegrepen, bedragen de kosten per verze kerde nog slechts f 2.50. Een bedrag dat, willen wij de zaak objectief en los van alle andere factoren bezien, toch zekei uiterst lang kan worden genoemd. Een andere vraag is of de kosten nog niet verminderd kun nen worden. En dan wijst men op het plan-Groeneveld. In het avondblad van ,De Telegraaf" van 14 Januari 1924 bepleit de heer Groeneveld de opheffing van de autonomie der Raden van Arbeid. Voor zoo ver de Raden zouden blijven bestaan, zouden deze bijkantoren van de Rijksverzekeringsbank kunnen worden, waardoor de linancieele en medische controle geheel aan de Bank zouden ko men. Een gevolg daarvan zou zijn de opheffing van den Ver zekeringsraad en vermoedelijk een invoering van de eenheids rente, waardoor de individueele verzekering, met haar omslach tige administratie, zou verdwij nen. In dezen geest zou inderdaad nog te bezuinigen zijn en de uitvoering der sociale verzeke ringswetten sympathieker bij velen doen worden. Vooral wan neer deze dan ook wat soepeler en economischer geschieden kon. Ingezonden Mededeeling Uitslag en puisten en gele gelaatskleur worden vaak veroorzaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ont lasting. Genees en voorkom deze verschijnselen door het gebruik van Mijnhardt's Laxeertablet- ten. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. PRINS HENDRIK UIT SPANJE TERUG. Het pantserschip „Heemsksrck" is uit Spanje gisteren te Hoek van Holland aangekomen en meerde aan den steiger van de Holland-Amerika-lijn. De Prins werd door H. M. de Koningin opgewacht, waarna het Konink lijk echtpaar per auto naar de residentie terugkeerde. Breskens. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie der Uitvoering van de H. B. S.- Vereeniging in „Sumajo". Gezien het succes, welke zij te Ooatburg hebben geoogst, twijfelen wij niet of de zaal van „Sumajo" zal Zaterdagavond vol zijn. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.95f 6.95 Eendeieren 1 6.15f 6.65 Aangevoerd 275000 stuks. Oostburg, 26 Maart Tarwe f 11.25—f 13.00 Rogge f 9.50.—f 00. Gerst f 10.50—f 10.75. Erwten f 20,00-f 22.50. Haver f 9.50-ff 10.25 Bruine boonen f 15.00.f 30.— Alles per 100 K.G. VERDUISTERING. De politie te Zwolle heeft huiszoeking gedaan bij een fir ma in kramerijen aldaar. De politie vond te zijnen huize een klein magazijn van artikelen, die door de firma ook werden geleverd. Hij dreef sedert drie jaar een eigen grossierderij en gaf kwitantie's af, alsof de goe deren direct door de firma ge leverd waren. Bij één van zijn klanten heeft de politie een stapeltje kwitanties gevonden, door den magazijnknecht zonder voorkennis van de firma afge geven. Hij had zijn wekelijk- sche afnemers. Hoe groot het bedrag is, dat hij op deze manier verduisterde, is niet na te gaan. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. HET DOODEND GAS. Dinsdagavond om half acht werd het 2-jarig dochtertje van een bewoner van den Catharij- nasingel te Utrecht naar bed gebracht. Toen de moeder een uurtje daarna nog eens op de slaapkamer kwam, kwam haar een doordringende gaslncht te gemoet. Het bleek, dat de kraan van een gaskachel op de een of andere manier was openge gaan. Onmiddellijk werden po gingen gedaan, om de levens geesten van het kind op te wek ken, welke helaas moesten falen. Vermoedelijk zijn door het woe len van het kind in bed de de kens in aanraking gekomen met de gaskraan, die daardoor is open gedraaid. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Woensdag heeft de Senaat het regeeringsvoorstel inzake de civiele en militaire uitgaven ver worpen. Poincaré heeft daarop aan den president ontslag verzocht als minister-president. De Roer-bezetting, die in Jan uari 1923 begon, was geheel en al het werk van Poincaré. In het Fransche parlement steunde het kabinet-Poincaré op een sterke meerderheid, het zgn. bloc-national, een samenvoeging van de midden partijen. Ondanks veel tegenwerking, bleef Poincaré 2 jaren aan het bewind, hetgeen voor eenFransch kabinet een hoogen leeftijd mag worden genoemd. Raymond Poincaré, die een Lotharinger van geboorte is, is 63 jaren. President Millerand heeft Poincaré op 't Elysée ontboden. Hij drong er krachtig bij Poin caré op aan, dat deze het werk, dat hij met de algeheele instem ming van parlement en land verricht had, zou voortzetten. Poincaré verklaarde, dat hij met het levendigste verlangen bezield was om aan dezen wensch tegemoet te komen. De bladen verwachten algemeen den terug keer van Poincaré aan het be wind en leggen den nadruk op het verrassend karakter der stemming in de Kamer, op den krachtigen steun van Millerand aan Poincaré en op de onge wijzigde voortzetting van. Poin- caré's politiek, zelfs indien deze niet aan het bewind mocht terug- keeren. De „Petit Parisien" wijst er op dat drie kwart der Kamer- lieden afwezig was op het oogen- blik der stemming. De „Matin" en het „Journal" zeggen dat Millerand, om de voortzetting van Poincaré's po litiek te verzekeren, niet zou aarzelen zijn geheele verant woordelijkheid in de schaal te werpen. De „Matin" verklaart nader dat op het oogenblik, waarop de ministerraad in het Elysée bijeenkwam, Millerand reeds den tekst had opgesteld van de boodschap, die hij voor nemens was tot het parlement te richten. Een financieele persoonlijkheid heeft aan de „Echo de Paris" verklaard, dat de wisselkoers geen enkele terugwerking heeft ondervonden, omdat niemand er aan twijfelde dat Poincaré niet op zijn besluit zou terugkomen, Een later telegram meldt, dat Poincaré de opdracht het minis terie te reconstrueeren heeft aanvaard. Huidwondjes M Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden GSchrammen, Ontvellingen geneest men met PUROL Doos 30 - 00 en 90 ct. Bij Apoth.en Drogisten.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2