Msalit lus. Kechtszaken. Gemengd Nieuws is meer. De Zeeuw hield altijd van een gezellig interieurzijne woning heeft een eigenaardig, huiselijk, gemoedelijk karakter. Helaas ia reeds veel van dat geen, wat er de bekoring aan verleende, verdwenen. Maar er is nog genoeg. Aan schoorstee- nen en hunne bekleeding en versiering, aan kasten, kisten, stoelen, klokkenen andere meu belen, koperen en andere ver sierselen, voorwerpen van huis- houdelijken aard is hier en daar nog veel moois voorhanden. Denk aan het mooie porselein. Zouden de eigenaren van der gelijke voorwerpen niet te be wegen zijn, hun kunstwerken en schatten eenige dagen af te staan, waardoor het dichte gor dijn, waarachter zooveel kost baars en prachtigs nog verscho len blijft, voor iets meer dan een tipje zal worden verschoven Met de vraag, of al die meu beien en voorwerpen van Zeeuw- schen oorsprong zijn, behoeven wij ons niet in te laten. Zij zijn in Zeeland in gebruik; hunne combinatie, hunne groepeering geeft aan de woning dat eigen aardige, vriendelijke voorkomen, dat landgenoot en vreemdeling treft. Laten we U verder wijzen op de mooie gildestukken, welke hier en daar aanwezig en zelfs nog in gebruik zijnop oude schilderijen, stadsgezichten en landelijke voorstellingen, klee derdrachten en nog zooveel meer uitbeeldende historische en an dere prentenvooral ook op de schilderachtige wagens, welke op verschillende plaatsen in ge bruik waren en hoe langer hoe meer dreigen te verdwijnen. Dat alles zouden we gaarne bijeen gebracht willen zien. Maar, zal men vragen, krijgt de tentoonstelling niet het aan zien van een museum Zal zij er niet doodsch uitzien Zal behalve voor den enkeling, die eene speciale studie maakt van volkenkunde ot kleederdracht, het frische leven daarbuiten niet veel aantrekkelijker zijn dan de doode verzameling daarbinnen Daarop zouden we willen ant woorden we zouden geen pop pen willen vertoonen, maar le vende wezens willen laten zien, werkende menschen, in hun .Re gen und Treiben". Met onze tentoonstelling van kleederdrach ten moet hand aan hand gaan het belang van onze volkskunst en onze kïein-industrie. Wij den ken aan den Walcherschen hout snijder, die de zoo juist door hem bewerkte producten van zijne aangeboren kunst eene plaats in eene passende omge ving kan schenken, waardoor ze beter tot hun recht komen. Wij zien in onze verbeelding eenige meisjes in Cadzandsche dracht zitten, leerlingen van de kant werkschool te Sluis, die het in eere herstelde Sluische kantwerk den bezoeker voor de oogen tooveren. In Clinge, Hulst en Axel wordt door somige vrouwen veel werk gemaakt van bordu ren; enkele harer hebben het in dezen tak van handwerk tot een hoogen trap van kunstvaardig heid gebracht. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vormt het klompenmaken een bloeiende in dustrie, welke aan tal van han den werk en aan tal van mon den brood geeft. Behalve de klompen voor dagelijks gebruik vervaardigt men daar ook sier- klompener zijn er, die in het maken daarvan eene groote mate van kunstzin vertoonen. Welnu zal het voor die allen en voor zoovelen meer, die in alle deelen van Zeeland wonen, niet veel waard zijn, wanneer zij de producten van hunne kunst vaardigheid onder de oogen van een ander, een talrijker publiek kunnen brengen en alzoo nieuwe debouches daarvoor kunnen vin den Met vertrouwen roepen wij bij een en ander uwe medewer king in. Kosten van heen- en weder- zending van de ten toon te stel len voorwerpen komen voor re kening van de Commissie alles wordt verzekerd en de lokalen worden bewaakt. Laat U dus niet weerhouden, de lijst, welke U door een com missielid of een correspondee- rcnd lid zal worden aangeboden, /Z^ V^zjj Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtabletten. in te vullen en aan den aanbie der terug te geven. Wanneer wij aller medewer king kunnen krijgen, dan twij felen wij geen oogenblik, of onze Tentoonstelling zal worden, wat wij ons voorstellen een overzicht van wat Zeeland aan kleederdrachten, meubelen ge bruiken, volkskunst, merkwaar digs had en heelt! Namens de Commissie voor de Tentoonstelling, H.J.G. HARTMAN, Middelburg, Voorzitter. J. KREUNE, Domburg, Secret. Breskans. Vrijdagavond werd vanwege de Afdeeling Breskens van het Groene Kruis een lezing gehouden met licht beelden in het gebouw „Sumajo". Na door den heer P. C. Geel- hoedt te zijn ingeleid, hield de spreker van dezen avond Dr Hoorweg uit Middelburg een zeer belangrijke lezing over de bestlijding der Tuberculose, toe gelicht door lichtbeelden. De reden van deze bestrijding is gelegen in het feit, dat deze ziekte zooveel duizenden slacht offers maakt. Meer nog dan de oorlogen. Bovendien is het aantal aan deze ziekte lijdende personen nog tien maal grooter, dan het aantal slachtolfers. De kinderen worden niet ge boren met de ziekte, het is dus geen erfelijkheid, maar een be smetting. En om tegen deze besmetting te waken, drong spreker vooral aan. Een eerste vereischte is te zorgen voor reinheid, licht en lucht in de woningen. De meeste sterfgevallen heb ben plaats tusschen 2030 jari gen leeftijd. Spreker drong vooral aan op- Wijkverpleging en huisbezoek en richtte tot de talrijk opge komen bezoekers den wensch, dat allen zich zouden opgeven als lid van het Groene Kruis, opdat deze vereeniging krachtig kan werken tot bestrijding dezer gevreesde ziekte. Met een slot beeld op het doek, .Wordt lid van het Groene Kruis, Helpt ons de Tuberculose bestrijden", ein digde spreker zijn leerzame rede. Na afloop hiervan werd door den heer Crince nog een extra film gegeven, Oostbupg. In de zaal van den Heer C. de Vuijst alhier werd onder leiding van den voorzitter Mr. F. J. N. van Dam eene alge- meene vergadering gehouden van de afdeeling Oostburg van het Groene Kruis. Uit het jaar verslag bleek, dat de afdeeling van 369 leden gegroeid was tot een aantal van 486, dat in het afgeloopen jaar het ideaal is verwezenlijkt tot aanstelling van een wijkzuster voor Oostburg en voor Schoondijke, en dat het magazijngebruik hoe langer hoe meer toeneemt. Uit de rappor ten van de wijkzuster Mej. Kessel bleek welke resultaten reeds zijn bereikt, terwijl uit ingeko men correspondentie een dank bare stemming bleek voor het door het Groene Kruis verrichte werk, waaraan bovendien een fioancieele gift was toegevoegd. De rekening en verantwoor ding van den Penningmeester eindigde met een goed batig slot, terwijl volgens het rapport van den dokterde gezondheids toestand der gemeente zeer goed is te noemen, waarna ver slag werd gedaan over het ma gazijn, dat voortdurend in inven- taiis toeneemt. In bestuursvacatures, ontstaan door het vertrek van den voor zitter en door het ontslag van den penningmeester, die zich niet meer beschikbaar stelde, werden gekozen de heeren H. G. Fraser en Jac. Mijs. De voor zitter dankte den penningmeester voor het vele goede, hetwelk hij voor de vereeniging heeft gedaan en voor zijn goed finan cieel beheer. Daarna sprak Dr. Herman de Groot eenige woorden tot den scheidenden voorzitter, die hij met leedwezen ziet vertrekken, te meer waar hij oprichter der afdeeling is en van het tijdstip af voorzitter is geweest. Spr. constateerde, dat 21 jaar geleden slechts een paar aiüee- liugen in Zeeland, in Zeeuwsch- Vlaanderen geen enkele, be stonden, zoodat de voorzitter toen het goede voorbeeld heeft gegeven, zoodanig navolging heeft gehad, dat er nu bijna geen plaats van eenig gewicht is, waar men niet het nut van een afdeeling beseft. De afdee ling is in die jaren van een zwak wichtje opgegroeid tot een flinke knaap, terwijl in het laatste jaar een der groutste idealen, de wijkverpleging werd verwezen lijkt. Namens de vereenigii g verzocht hij den voorzitter het eerelidmaatschap der vereeni ging te willen aanvaarden, waar van eene oorkonde werd uit gereikt, gecalligrafeerd door den heer M. A. Aalbregtse alhier. Spr. hoopte, dat Mr. van Dam nog vele jaren zal mogen ge nieten van een zoete mst en een aangenaam leven in de Gelder- sche dreven. De scheidende voorzitter, wien de woorden ontbraken om zijne gevoelens te vertolken, meende te moeten opmerken, dat hij niet de eenige oprichter is, doch deze eer deelt met D. Herman de Groot, terwijl hij verzekert, dat de oorkonde eene eereplaats in zijne woning zal verkrijgen. Hij dankt de bestuursleden voor de aangename samenwerking, waardoor aangename vergade ringen, voor de goede vriend schapsbanden, daarbij de hoop uitsprekende, dat de afd. zal mogen groeier^en bloeien tot in lengte van dagen. Aan de woorden van Dr. Her man de Groot werden nog eenige woorden toegevoegd door den heer Risseeuw, die als secretaris een bijzonder woord van dank bracht aan den voorzitter voor de aangename wijze, waarop zij hebben samengewerkt. De kantoorbediende der Pojterijen J. van den Berge is overgeplaatst van hier naar Mid delburg! In de alhier gehouden al- gemeene vergadering van de muziekvereeniging .Harmonie" werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. Brevet (aftr.J en J. J. Risseeuw-Fremouw; de laat ste in de vacature J. van Male. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar sloot met een batig slot van f 88,66. Na eene discussie over de plaats der concerten werd met meer derheid van stemmen besloten deze weder op de Markt te ge ven. Verder werden eenig pun ten behandeld, die meer een in nerlijk karakter droegen Aardenburg. Zondag j.l. wa ren een zestal autobussen noodig om de pasagiers te vervoeren voor een bezoek aan de Vlaam- sche Schouwburg te Gent, al waar de Lustige Boer werd op gevoerd. De werkman J. Snoecks alhier, had het ongeluk, terwijl hij bezig was met het rooien van boomen, een zware tak op het hoofd te krijgen. In bewus- teiooze toestand werd de man opgenomen en naar het Burger gasthuis aldaar vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen is over leden. Bij een der kinderen uit het gezin van dhr. J. Verburg alhier, doet zich een geval voor van besmettelijke nekkramp. Retrenchement. Bij Kon. besluit van 18 Maart is toege laten als uitsluitend ter bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbei ders werkzaam, de vereeniging tot bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbeiders, gevestigd alhier kring de gemeente Retranche- ment. Eede. Dhr. G. P. H. Wijffels, Ontvanger-Griflier van den Klei nen Boom-polder onder de ge meenten Aardenburg en Eede is als zoodanig oneervol ontsla gen in de vergadering van stem gerechtigde ingelanden. School- en Kerknieuws. Waterlandkerkje, Be noemd tot onderwijzer aan de Opeub. Lagere school te Eede (Geld.) de heer Alex Versprille van hier, thans tijdelijk onder wijzer te Terneuzen. Biervliet. Zondagvoormid dag werd Ds Vrijlandt alhier bevestigd door Ds de Puy van Cadzand naar aanleiding van Col. 4 vers Ij 's Namiddags sprak de nieuwe predikant naar aanleiding van Rom. 1 vers 15. Daarop volgde de gebruike lijke toespraak tot kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, orga- niste en koster. üp verzoek van Ds Meloen werd hem Ps. 134 vers 3 toe gezongen en op verzoek van Ds Bremer van Breskens Ps. 118 vers 12, laatste vier regels. Ds Vrijlandt dankte voor de vele hartelijke woorden tot hem gericht. Bij beide godsdienstoefeningen was de kerk stampvol. CORRESPONDENTIE. P. de Wispelaere, Oswege. 1 dollar te weinig ontvangen. Joh. Tas, Rochester. Zendt keerend 5 dollar voor 1924. SPORT, VOETBALLEN. VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIË 1—1. De Sportkroniek schrijft over den uitslag Alles bij elkaar is het een aardige wedstrijd geweest, het aankijken wel waard, maar zon der groote momenten, zonder hooge spanning, ook al doordat er na den gelijkmaker niet meer gedoelpunt is. En dat is maar gelukkig ook, want wat spel betreft stonden de partijen vrij wel gelijk. Had de Boer niet door eigen schuld aanleiding gegeven tot het eerste Belgische doelpunt, dan zouden wij ge wonnen hebben, maar dat zou dan eigenlijk niet verdiend zijn geweest. De onbesliste uitslag dient dus als rechtmatig en billijk te wor den aanvaard. Politierechter te Middelburg, Zitting van 21 Maart. De volgende zaak werd behandeld: M. L. d. C., 38 j., huisvr. van L. d. P., te Aardenburg, werd beklaagd dat zij op 8 Februari jl. te Aardenburg opzettelijk Ph. B. heeft beleedigd. Eisc i vrijspraak. Uitspraak id. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Rechtsingang met verwij zing naar de terechtzitting ver leend tegen C. M 28 j., arbei der, Schoondijke, wegens ver duistering van kunstmest. Beklaagde werd in vrijheid gesteld. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Woensdag 26 Mrt. 4.32 4.56 Donderdag 27 5.22 5.46 Vrijdag 28 6.24 6.49 Laatste Kwartier, Donderdag 27 Maart nam. 8.44. Licht op voor RIJ wieion enz. Woensdag 26 Mrt. nm. 6.51 Donderdag 27 6.52 Vrijdag 28 6.54 OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Donderdag 27 Maart n. 7.30 u. De Lustige Boer. Zangspel in 3 bedrijven. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Maart. Tarwe f 11.50f 12.90 Rogge 1' 9.50.f 10. Gerst f 10.00—f 11.00. Erwten f 17.00-f 19.00. Kroonerwten f 18.00-f 22.00. Haver f 9.00 ff 10.50 Bruine boonen t 19.00 f 28. Maanzaad f26 00 f32. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2 70s-f 2.72, Ponden f 11.62*-f 11.67, Marken f0.605- f0.615 p. billioen, Belg. Francs f 12.00-f 12.15, Fransche francs f 15.40 f 15.60, Kronen (afgest.) f O.37-f 0.40. VACANTIE-KAARTEN MET PASCHEN EN PINKSTEREN De Nederlandsche Spoorwe gen zullen dit jaar de bekende vacantiekaarten (ƒ10, 7.50 en 5) ook met Paschen en Pink steren verkrijgbaar stellen n.l. van 18 tot en met 23 April en van 6 tot en met II Juni. ONDER DE TRAM. Een 30 jarige man uit Heem stede werd Zondagmiddag in de Groote Houtstraat te Haar lem in de drukte tegen de tram aangedrukt. Hij kwam onder den bijwagen terecht, die hem over het rechterbeen ging. De man werd in het gasthuis op genomen. De politie stelt een onderzoek in. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De 23-jarige schippersknecht J. v. D. is te Hai.sweert ove boord gevallen en verdronken. TIENDE NEDERLANDSCHE JAARHEURS. Het Secretariaat der N'ed.r- landsche Jaarbeurs deelt mede, dat aan de 10e beur6 827 th ma's hebben deelgenomen tegen 756 aan de 9e beurs. De lüe beurs werd in totaal, volgens de uit gegeven entreebewijzen, bezocht door 38656 personen, tegen 25)56 personen, die de vorige beurs bezochten. DOOR GAS BEDWELMD. De politie te Den Haag heeft overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal de 27 jaiige vrouw M. J. L., wonende Vliegerstraat aldaar. Door het inademen van gas, dat vermoedelijk door een lek in de leiding ontsnappen kon, was zij in bewusteloozen toestand in haar woning gevon den. AUTO-ONGEVAL. Te Zandvoort is Zondagmor gen om vier uur een auto-onge luk gebeurd, dat goed is afge loopen. De auto reed tusschen een telefoonpaal en een boom vast bij den haltetol. De auto werd zwaar beschadigd. De vijf inzitlenden, allen Amsterdam mers, kwamen met den schrik vrij. KERKDIEFSTALLEN IN LIMBURG. De marechaussees knipten Vrijdag een oud-student der Polytechnische School uit Aken, die er zijn werk van maakte offerblokken te ledigen in de R.-K. kerken. Hij bekende reeds diefstallen te Herten, Maastricht, Vlodrop. MOND- EN KLAUWZEERBESTRIJDING. In de N. T. Ct. vestigt mr. A. G. A. ridder Van Rappard de aandacht op een door een land bouwer in een der Belgische laudbouwbladen aanbevolen mid del tegen mond en klauwzeer. Deze prijst het als geneesmiddel

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2