ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. De Aibeldsgesctiillenweti Het Slot Dymeck. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 22 Maart 1924 Nummer 2913 Om een zaak te doen slagen, zijn goede voorbereiding, doel matige middelen, doorzettings kracht en energie, ook een goede portie geluk en nog een heele boel andere dingen noodig. Maar een voorwaarde, die wel licht de voornaamste is van alle, ziet men te gemakkelijk over het hoofd. Want het allereerst noo- dige is, dat men de zaak op het juiste oogenblik aanvat. Te vroeg brengt evengoed misluk king als te laat. Een zeer groot, waarschijnlijk wel het grootste deel van de mislukkingen die er zoo talloos vele in het leven zijn, komt waarschijnlijk wel voort uit de moeilijkheid dit juiste, dit als men zegt psycho logisch oogenblik altijd precies te grijpen. Het geluk, dat niet anders is dan het toeval moet ons daarbij onvermijdelijk te hulp komen. En wie het te hulp krijgt is dan gewoonlijk wel zoo slim eigen overleg en inzicht er de schuld van te geven. Zou Zagloel Pasja het ook doen? Want dit psychologisch oogenblik geldt zoowel in de zaken van volken als in die van individuen. En de Egyptische on \alhankelijkheidsbeweging heeft dit oogenblik getroffen. De groote wereldoorlog en de leuzen, die hem begeleidden brachten overal de gedachte der nationale zelf beschikking naar voren. Een oogenblik scheen het, of elk volk een vanzelf sprekend recht op onafhankelijkheid had. Het heeft niet lang geduurd. Toen de leuzen haar werking hadden gedaan, heeft men zich gehaast haar bij anderen idea- listischen rommel op te bergen. Maar het was lang genoeg ge weest om de Egyptische natio nalisten een beteren kans te geven. Natuurlijk is het niet alleen ter wille van dit beginsel dat Engeland eindelijk Egypte vrij gaf. Het is ongetwijfeld in den 24. DOOR ILZE DORE TANNER. beginne niet eens de bedoeling geweest het gematigde zelfbe stuur tot een bijna volkomen onafhankelijkheid te laten uit dijen. En nog tijdens en naden oorlog is Zagloel Pasja, de lei der der Egyptische nationalisten naar Malta en de Leychelles verbannen. Maar de beweging was, zoodra even de Engelsche teugel was gevierd, te zeer in kracht gegroeid dan dat Enge land haar binnen de gestelde perken kon indammen. Het voortdurend verzet had het in den tijd, toen het zelf beschikkingsrecht nog opgeld deed, genoodzaakt ter wille van de veiligheid van het Britsche rijk en van den weg naar Indie Egypte zelfbestuur te geven. De toename van dit verzet in omvang zoowel als in hevigheid heelt het gedwongen nog me nige stap verder te gaan. Nu is door den Egyptischen koning Toead het Egyptische parlement geopend. En naast Toead reed Zagloel Pasja van het paleis naar het parlementsgebouw en las, de zaal binnengekomen, de troonrede voor. Het beteekende een ommekeer in de Egyptische geschiedenis. Ook in de Engel sche? Het vrijgeven van Egypte was, hoewel dan niet geheel vrijwillig een opmerkelijk teeken van een nieuwen geest van liberaliteit en vrijgevige edelmoedigheid. Maar de door Zagloel Pasja voorgelezen troonrede bewees, dat de Egyptenaren er niet te vreden mee zijn. De eerste taak van het parlement is, zoo las d» eerste minister, de volledige onafhankelijkheid van Egypte te verwezenlijken. Heeft ook de Engelsche regeering er naar ge luisterd en zal zij daaruit haar conclusies durven trekken niet alleen ten opzichte van Egypte Het oogenblik schijnt gunstig. Maar de houding door Mac Donald's regeering tegenover de Indische onalhankelijkheidsbe- weging aangenomen bewijst, dat men zich vergissen kan. Een pas in het Lagerhuis gehouden stemming heeft de arbeidersre- verwanten in onmin geraakt, in kleine huiselijke zorgen en moei ten moest verkwijnen. Wie weet, of zij niet even gelukkig, ja misschien gelukkiger geworden was, wanneer zij een huwelijk gesloten had, dat met weinig liefde begonnen, haar op gemak kelijker wegen gevoerd kon hebben, die haar veroorloofden zich zelf te blijven". Het was Henny alsof haar keel was dichtgesnoerd. Woede en verontwaardiging streden in haar binnenste met haar recht vaardigheidsgevoel, dat haar zeide, dat graaf Roleneck mis schien nog niet zoo groot ongelijk had. „En wat ons betreft Henny, wij hebben nog een hooge, schoone opdracht te vervullen 1 het begeeren van een bezitting die sedert honderden jaren in je familie is, en jijzelf brengt dat je familie terug wat zij anders zouden verloren hebben en slechts aan den Staat ten goede zou zijn gekomen. Hij haalde uit zijn tasch een klein kistje te voorschijn, opende het en nam er een kostbaren antieken, met een robijn versier den ring uit. Toen nam hij Henny's hand weer. „Mag ik je den verlovings- geering getoond, hoezeer ze van den steun der andere partijen afhankelijk is. Ook daarmee hééft ze reke ning te houden en houdt ze on getwijfeld rekening. Ze kan niet alle idealen verwezelijken, die ze koestert. En ze doet daarom verstandig, die idealen ook maar niet in het publiek uittestellen. Henderson, de minister van bin- nenlandsche zaken, had het in een verkiezingsrede gedaan, toen hij de wenschelijkheid van een herziening van het vredesver drag van Versailles bepleitte. En het gevolg is geweest, dat zijn collega's hem hebben moe ten verloochenen. Wil dit zeggen, dat de En gelsche arbeiders partij haar vroeger zoo openlijk uitgespro ken wensch naar die herziening loslaat Ook hier, en hier vooral, komt het op het oogenblik aan- waarop men haar de wereld voorhoudt en naar haar vervulling op weg gaat. Het is er zeker nog niet, al lijkt het dichter bij dan vroeger. Maar zal de Engelsche regee ring het weten te benutten zoo dra het zich maar aanmeldt? Engelands oogenblikkelijke hou ding tegenover Frankrijk geeft de beste hoop. Misschien is het tegen den zin dir Engelsche regeering gebeurd,'maar de hulp die Amerikaansche en Engelsche banken de Fransche regeering geboden hebben om de verdere daling van de Franc te voor komen, is zeker weinig geschikt om de goede voorwaarden te scheppen voor de geweuschte herziening of zelfs maar voor een regeling der schadevergoe ding zooals Engeland die voor staat. Het gebaar is te begrijpen en edelmoedig, al is het dan na tuurlijk ook ten deele te danken aan de bezorgdheid der Ameri kaansche en Engelsche finan- cieele wereld voor eigen oeco- nomische gezondheid. Maar zachte heelmeesters maken meer maal stinkende wonden. En de bereidwilligheid waarmede Poin- caré zich in een regeling der ring van mijn moeder aandoen, Henny vroeg hij ernstig. Werktuigelijk, als onder een dwang, stemde zij toe. Toen t(Ok graaf Roleneck zijn bruid nogmaals naar zich toe en beroerde haar mond met zijn lippen. Op Henny's verzoek bleef hij vandaag niet op den Dymeck, hij had het ook op zich genomen, haar bij de gravin te veront schuldigen, dat zij niet aan tafel kwam. Zoo zat Henny dan alleen op haar kamer, de geopende brie ven van haar ouders voor zich. Veel lieve woorden hadden zij geschreven, woorden van vreugde over het geluk van hun dochter, van verbazing, dat Henny hen in het geheel niets had laten merken, en van lichte waarschuwing, of zij zich niet door glans en rijkdom had laten verblinden. Maar uit beide brie ven sprak toch ook de blijdschap, omdat voortaan nu ook hun andere kinderen bezorgd zouden zijn. Haar vader schreef„Ik ben blij, dat moeders zorgen nu lichter worden. Aan 't eind van haar moeders brief stond echter: en denk er wel aan lief kind, dat het het allerhoogste is, wanneer je je toekomstigen man schadevergoeding, zooals on getwijfeld Engeland en Amerika beide die in het belang der wereld achten, scheen te willen schikken, had reeds de goede uitwerking van de daling der franc bewezen. Maar het crediet der Ameri kaansche en Engelsche dat te zamen met de goedkeuring ook door den Franschen Senaat van de financieele maatregelen der regeering, de franc er oogen- blikkelijk weer wat bovenop geholpen heeft, heeft ook reeds zijn averechtschen invloed ge toond. Poincaré spreekt alweer be slister van het handhaven der Roer-bezetting en het betalen door Duitschland, nu de franc boven de 10 centen staat. Wat zal het resultaat wezen? Wan neer de regeling der schade vergoeding niet tot stand komt en Frankrijk zijn financieên niet in evenwicht krijgt, zal de Ame rikaansche en Engelsche leening de franc niet kunnen handhaven, maar juist een tegenovergestelde uitwerking hebben, omdat ze Frankrijk een nieuwe financieele verplichting op den hals schuift. En de hulp der twee vrienden zal een noodlottig geschenk blijken voor Europa en Frank rijk beide. Voor Europa omdat ze de eindelijke reddering van de war- boer tot een later tijdstip ver schuift waarop ze wel eens on mogelijk zou kunnen blijken. En voor Frankrijk, omdat het na een kortstondige opleving de franc en daarmee Frankrijk nog dieper in de put moet hel pen en omdat het den Franschen tegenstand tegen een praktische regeling der schadevergoedings- kwestie en daarna de andere vraagstukken opnieuw opstijfd. Wie de goden verderven wil len, slaan ze met blindheid I Zou het werkelijk hun bedoeling zijn Europa te vernietigen Sinds den wapenstilstand van Nov. 1918 hebben we al zooveel psychologische momenten on gebruikt voorbij laten gaan, dat we gedoemd zijn, ook onze laat ste kansen te verspelen. met heel je hart lief hebt en hem vertrouwt. Toen zij dat gelezen had ver borg Henny het hoofd in haar hand en weende bitter. e Toen Henny den volgenden morgen uit een diepen slaap ontwaakte, leek het haar, alsof alles wat zij beleefd had, een droom geweest was, en de vurige wensch kwam in haar op, uit deze droom te ontwaken met 't bevrijdende gevoelal die vreemde onzin, dat graaf Role neck om je hand gevraagd had, dat tante je tot erfgename wilde maken, dat vader en moeder het daarmede al eens waren, is im mers allemaal een droom, kan toch ook alleen een droom zijn. Ze opende de oogen en keek eens in het bekende vertrek rond ja daar lagen de brieven van haar ouders op tafel, de letters uitgewischt door haar tranen, en aan haar ringvinger stak de ring met den robijn, dien graaf Roleneck haar gege ven hadde verlovingsring van zijn moeder de sedert lang gestorven gravin Roleneck en nu zou zij ook een gravin Roleneck worden, ze zou Ingezonden Mededeeling. KWELLENDE PIJNEN IN KIEZEN, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt.) Koker 78 ct. Bij apoth. en drogisten. Vermoedelijk zal met 1 April a.s. de Arbeidsgeschillenwet in werking treden. In afwijking van de omslach tige samenstelling van wet, met al den nasleep van Koninklijke Besluiten, Ministerieele Beschik kingen en Algemeene Maatre gelen van Bestuur, zooals ge woonlijk jn ons land plaats vindt, zal deze wet, wat de samenstel ling betreft, uiterst sober en eenvoudig zijn. De uitvoerings maatregelen zullen enkel bestaan uit wat Koninklijke Besluiten en eenige Ministerieele Beschikkin gen en daarmee afgeloopen. Het ligt in het voornemen van den Minister van arbeid om, wat de uitvoering der wet be treft, het Rijk in drie districten te verdeelen. Onder het eerste district vallen de provinciën Gro ningen, Friesland en Drenthe het tweede district zal het mid den des lands omvatten, terwijl de Zuidelijke provinciën het derde district zullen vormen. Aan het hoofd van ieder district wordt een bemiddelaar geplaatst. Er is in de Arbeidsgeschillen- wet neergelegd het middel van enquête. Wat de verdere uit- voeringsmaatregen betreft, deze zullen in nader overleg door den Minister met de drie toe komstige Rijksbemiddelaars wor den vastgelegd. De instelling van dit nieuwe instituut heeft tot doel den maat- schappelijken vrede zooveel mo gelijk en doenlijk te bevorderen. De groote uitsluitingen en de niet minder groote stakingen van den laatsten tijd hebben ongetwijfeld ernstig bijgedragen tot het scheppen van dit be middelingslichaam. De economi sche oorlog heeft in de laatste rijk en gelukkig zijn. Gelukkigl Henny zat met strakke oogen recht op in bed. Ziet het geluk er zóó uit Een deftige man, een oude naam en rijke bezit tingen Natuurlijk was dat in de oogen der menschen geluk voor Henny König, het arme onderwijzersdochtertje. En toch een zeldzame leegte was er in haar hart, dat thuis, waar alles zoo eenvoudig en natuurlijk was, dikwijls over moedig geklopt had in het volle geluk van haar jeugd. Zij draaide den zwaren, ouden ring een paar maal om haar slanken vinger, de robijn schit terde en straalde, als moest hij het symbool van het stralende geluk van Henny zijn. Henny had zich het gevoel om verloofd te zijn, heel anders voorgesteld. Thea Róseler, haar vriendin, had haar van een ju belend, onuitsprekelijk geluk verteld, toen zij de verloofde van den hulpprediker geworden was, die eindelijk een predikants plaats gekregen had, die hem in staat stelde te trouwen, Zij kleedde zich langzaam aan, Haar ledematen waren zoo zwaar als lood, voor haar oogen stond reeds het beeld van graaf Role neck. (Wordt vervolgd, Ik wil naar je liefde dingen Henny, beloof mij alleen, datje mij als je besten vriend wilt beschouwen en het volste ver trouwen in mij wilt stellen. Wil je dat?" Zij knikte sprakeloos. „En wil je probeeren mij lief te hebben Ze aarzelde. „Geloof me, het zijn zelden de gelukkigste huwelijken die uit hartstochtelijke liefde geslo ten worden, veel belangrijker zijn wederzijdsch vertrouwen en juiste verhoudingen, waarin bei de echtgenooten rustig aan elkaar kunnen wennen". „Mijn ouders zijn uit liefde getrouwd" bracht Henny met moeite uit. „Ik weet het. Maar ik heb ook gehoord dat Toni von Or- lenhaus vroeger een zeer begaafd geestvol meisje is geweest, ge rechtigd en bekwaam, om :n de hoogste kringen te verkeeren en dat zij later, met haar bloed-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1