Zeelandia te Rotteidam, Hsit Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. landen grooter geworden, en het Nederlandsche bedrijfsleven on dervindt, dat de houding van Sowjet-Rusland tegenover de Nederlandsche handels- en in- dustrieele ondernemingen zeer in het nadeel van deze laatste is gewijzigd. Het bestuur geeft de stellige verzekering, dat Nederlandsche firma's, welke tot voor kort door bemiddeling van de te Herlijn en Londen gevestigde Russi sche handelsdelegaties met Sow jet-Rusland zaken deden, thans deze groote moeilijkheid onder vinden, dat aan hen geen finan- cieele faciliteiten meer worden verleend. Voor kort werd, bij het doen van zaken met Rus land het zij een bepaald per centage van den verkoopsprijs bij vooruitbetaling door de Ne derlandsche firma's ontvangen, hetzij geheele of gedeeltelijke farantie van de Russische Staats- ank, terwijl thaos aan deze zelfde firma's geen enkele finan- cieele faciliteit meer wordt ver leend. Zoo weigert b.v. de Rus sische Staatsbank voor aval te teekenen. Op grond van deze feiten is het bestuur de vaste overtuiging toegedaan, dat, indien niet spoe dig de Nederlandsche Regee ring hare tot nu toe gevolgde gedragslijn tegenover Sowjet- Rusland wijzigt, het Nederland sche zakenleven daardoor voor de toekomst zeer ernstig gedu peerd zal worden. Andermaal dringt het bestuur er daarom met klem op aan, dat thans binnen den korst mogelijken tijd de Nederlandsche regeering die maatregelen neme, waardoor 't handelsverkeer tusschen Neder land en Sowjet-Rusland zoo volledig mogelijk bevorderd wordt. N. R. Crt. De Zeeuwsche Vereeniging Zeelandia" te Rotterdam gal' Woensdag 12 Maart een uitvoe ring in de groote Doele zaal voor haar leden en belangstel lenden. Tot in de uiterste hoe ken was de zaal bezet i 1000 feestgenoten waren aanweiig. Na het openingswoord door de Voorzitter de heer L. Blaas, die allen het hartelijk welkom toe riep, werd het Zeeuwsche Volks lied door allen gezongen. En dan... kwam de hoofdschotel van dezen avond, de opvoering van een Zeeuwsch Bliespil (mie zang en daans) in twi bedrieven en een slotstiksje ,Twi onden vochten om n' been n' derde lopt ei gauw mie een" uutgebreid en voe 't tooneel be werkt door den Heer K. Koets ni een klein bliespilletje van dien nim, geschreven deur ,Zuud- Bevelander". Dat de Heer Koets succes zou hebben, nu we kon den haast niet anders verwach ten. De stemming zat er al spoe dig in en t' eerste bedrijf wist de aanwezigen in gedachten te verplaatsen naar een Zuid-Be- velandsch dorpje, waar een leuke boerendochter, wel van een grapje houdende, doch ook met 't doel de door haar ver langde vrieer te kriegen, Koeba Nieuwenhuize (mej. A. Guun- derse) door bemiddeling van een advertentie in de Goesche Cou rant een vrieer vraagt, om sa men de Goesche kermis te vieren, bijgestaan door Janna de Zeeuw (mej. M. Franse) en Keetje Bruunóage ^mej. Cl. v. d. Kloos ter) kameraads van Koeba en Louwtje Fupekasse, opperknecht bie bis Nieuwenhuize (dhr. M. v. d. Bliek) werd het eerste be drijf vlot en aangenaam ge speeld, bijgestaan door de vrieers van Janna en Keetje. Het tweede bedrijf bracht ons naar de dorpsklapbank, waar jong en oud zich bij wijlen ver pozen, doch zoodra de gega digden op de advertentie af kwamen, kwam er meer stem ming in, tot op een gegeven oogenblik de veldwachter Arie Prop bijgenaamd .citroentje", (dhr H. A. ,Markusse) tusschen- beide moest komen, doordat twee sollicitanten aan 't vechten gingen, en van deze gelegenheid maakte no. 3 gebruik de steller der advertentie te verschalken, wat ook wel haar wensch was. Eindelijk loopt alles nog zonder procesverbaal voor de orde-ver stoorders af, omdat Koeba zich er mee bemoeit en Prop indach tig maakt, dat ze binnen kort weer een vet varken slachten en dit voor hem wel eens na- deelige gevolgen zou kunnen hebben, want ook zij, dochter van de Wethouder zou daaibij betrokken worden en datwenscht .citroentje" niet. Als slotstiksje Allemille ni de Goesche mart", waarvoor een der vechtersbazen toch ook nog een andere llinke boere deern heeft opgedaan. Alles werd in een prettige stemming gespeeld; ongemerkt was het half nacht geworden. Dat de aanwezigen zich heb ben geamuseerd, bewees het langdurig applaus. Na de welverdiende hulde door den Voorzitter aan den heer Koets gebracht en hem als aandenken een Barometer over handigende, met de wensch dat het altijd mooi weer mag zijn, kregen de dames hun welver diende bloemen. Een slottableau met zang .Komt dan Zeeuwen, „Zeelan dia" roept U", geregiseerd door het lid de heer J. de Rooij, tevens decorateur van het prach tig tooneeldecor 't dorpsgezicht, maakte het succes van den avond vol. Een gezellig bal volgde en ieder ging welvoldaan huiswaarts. Het was een echte Zeeuwsche avond. VOORKEUR NEDERL. FABRIKAAT. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft ten vervolge op zijn schrijven van 14 Januari 1924 en onder opmerking, dat vorige aanschrijvingen terzake blijkbaar reeds veel ten goede hebben veranderd, de aandacht van de burgemeesters er op gevestigd, dat voor de instand houding van het bedrijfsleven in dezen tijd van economische depressie, het ook van het groot ste belang is, dat niet alleen Rijks-, Provinciale- en Gemeente lijke organen, doch ook particu lieren hunne benoodigdheden zooveel mogelijk van de Ned, nijverheid bereiken. De Minister meent de mede werking der burgemeesters te mogen inroepen voor het be vorderen van het koopen van Nederlandsch fabrikaat ook door particulieren en niet het minst door instellingen en vereenigin- gen, die aan hen rekenplichtig zijn, of van de gemeente steun ontvangen. De wijze, waarop in dit opzicht de noodige mede werking ware te verleenen, wenscht de Minister aan het inzicht der burgemeesters over te latsn. DE POSTCHECUE EN GIRODIENST. De heer Boon heeft den Mi nister van Waterstaat de volgen de vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat de rekeninghouders bij den Postcheque- en Girodienst, die de door hen ontvangen docu menten met hnn afrekening voor accoord hebben geteekend en hun saldo hebben goedgekeurd, nog steeds niet over dit saldo kunnen beschikken 2. Is het den Minister bekend, dat de bedoelde rekeninghou ders in antwoord op hun aan vrage om uitkeering van dit saldo bericht ontvangen, dat .gedurende de tijdelijke stop zetting van den Postcheque- en Girodienst de beschikking over het saldo eener postrekening slechts kan geschieden door mid del van een daartoe ingestelde commissie", d.w.z. dat zij maxi maal 90 p.Ct. van hun saldo kunnen ontvangen, dat zij moe ten motiveeren, welke dringende reden zij hebben om over hun eigen geld te beschikken en dat zij borgen moeten noemen 3. Is de Minister bereid, dezen onhehoorden toestand zoo spoe dig mogelijk te doen eindigen, door bekend te maken, dat iedere rekeninghouder, die zijn saldo heeft goedgekeurd, op zijn daar toe strekkende aanvraag over dit geheele saldo kan beschikken Groede. In de Zaterdag avond gehouden Algemeene Vergadering van de Muziek- vereeniging .Eendracht Maakt Macht" alhier, is tot Directeur benoemd de heer P. Brakman Iz. met 3stemmen. Op de heeren A. de le Lijs en Jac. 1. Brakman waren res pectievelijk uitgebracht 5 en 10 stemmen. De benoemde was reeds eenige weken waarnemend Directeur. Hoofdplaat. Bij een alhier gehouden aanbesteding tot het bouwen van een nieuwe woning voor den heer C. v. Aert alhier, werd als volgt ingeschreven Th. Wieleman, alhier f4675 P, Brugge, Groede f 45UU J. Elfrink, IJzendijke f 4423 J. B. v Weijnsbergen, alhier f4250 P. Barre, Groede 14183 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Gisterenavond reed de heer I. Jacobs alhier met zijn motorfiets met zijspauwagen van Breskens naar hier. Ter hoogte van de Weduwe Dekker onder deze gemeente, brak de stang van het zijspan, tengevolge waarvan de heer j. met zijn dochter en nog een ingezetene van Hoofdplaat den weg over vlogen. Daar d.e heer J een vaart had van plm. 60 K.M. mag het een groot wonder genoemd worden, dat zij allen slechts geringe kwetsuren opliepen. Cadzand. Zaterdagavond gaf de Rederijkerskamer Na arbeid ontspanning" alhier, haar tweede uitvoering. De opkomst was niet groot. De stukken werden zeer goed en vlot opgevoerd. Naaf loop had een gezellig bal plaats. Als brievenbesteller alhier is benoemd de heer Iz. Buijze. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 19 Mrt. 12.02 12.26 Donderdag20 12.37 1.01 Vrijdag 21 1.11 1.35 Volle Maan Vrijdag 21 Maart vm. 4.50 MARKTBERICHTEN. Rotterdam 17 Maart 1924. Tarwe f 11.50—f 12.75 Rogge f 9.00-f 9.75. Gerst f 10.00-1 10.75 Haver f 9.00—f 10.25. Kroonerwten f 20.f 22.00 Schokkers, fl9.00-f21. Bruine boonen fl5.00-f30. Maanzaad f32.-f32. Alles per 100 K.G. Wisselkoersen. Dollars f 2.69-1 2.71, Ponden f 11.55M 11.57', Mark 0.60- 0.615 p. billioen, Belg. Fr f 10.90- f 11.05, Fransche francs f 13.35- f 13.60, Kronen (afgest.) f0.37- f0.41. Politierechter te Middelburg. Zitting van 14 Maart. De volgende zaak werd behandeld: A. M., 23 j., zonder beroep te Groede, werd beklaagd, dat zij op 6 Febr. jl. aldaar heeft weg genomen een trommel, inhouden de 3 spaarbankboekjes, een geldsbedrag van plm. 1215 en een koopacte, toebehoorende aan S. M. Eisch 2 maanden gev. straf. Uitspraak 2 maanden gev. str., voorw. proeftijd 3 jaar. OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg ta Genti Donderdag 20 Maart n. 7.30 u. Marguerite Gautier, POGING TOT CHANTAGE. Een ongehuwde ingezetene van Hilversum had te Amster dam kennis gemaakt met een 21-jarig meisje, Berendina Bar- tels geneeten, die van deze ge legenheid gebruik maakte eenige brieven uit zijn portefeuille te stelen. Zij stelde deze volgens „de Tel.", in handen van twee niet gunstig bekend staande per sonen, J. van Klaveren en J.D. van Nenen, die niet nalieten een poging tot chantage te wagen. Zij eischten geld en dit zou in een café op het Damrak te Am sterdam ter hand gesteld kunnen worden. Ze keken wel een beetje gek op hun neus, toen eenige beambten van de centrale recher che verschenen en hen inreken den. Beiden zijn evenals het meisje naar het hoofdbureau van politie overgebracht. ONTKENNING. De gearresteerde Lambert. Pomp, verdacht schuldig te zijn aan den drievoudigen moord 15 jaar geleden gepleegd in Koe- kangerveld, blijft na herhaalde lijk in verhoor te zijn geweest, steeds ontkennen schuldig te zijn, noch van den moord iets af te weten. De gearresteerde blijft echter nog in hechtenis.' INBRAAK. Te Utrecht is Zondagavond, terwijl de familie afwezig was en ook de dienstboden het huis hadden verlaten, ingebroken in de woning van den heer Ames hoff aan den Maliesingel hoek Schoolstraat. De inbrekers schij nen bij hun werk verrast te zijn door dat een der dienstboden onverwachts weer thuiskwam. Kasten enz. zijn overhoop ge haald, maar zoover bekend is er niet veel van belang ont vreemd. CLANDESTIENE BRANDERIJ. Te Sappemeer is Zaterdag nacht bij Munnike en Kuipers een geheime branderij ontdekt. Het distilleertoestel is in beslag genomen. EEN WILDE STAKING. Maandagmorgen is in de Rot- terdamsche haven een wilde sta king uitgebroken. Op den Lin ker Maasoever hebben losse havenarbeiders het werk neer gelegd. Later op den dag heeft de staking zich uitgebreid. De stakers, die een comité hebben gekozen, dat hun belangen be hartigt, trachtten in den loop van den dag bij verschillende bedrijven waar gewerkt werd, de arbeiders te bewegen den arbeid neer te leggen. Zij heb ben daarmede hier en daar suc ces gehad. De eisch van de sta kers is herstel van het oude loon en den ouden arbeidstijd, waarin met ingang van 3 Maart wijziging was gebracht. De Centrale Bond van Transport arbeiders en de Chr. Bond van Haven- en Transportarbeiders staan buiten deze staking, de Ned. Federatie van Transport arbeiders officieel eveneens, hoe wel deze laatste organisatie aan deze wilde staking in werkelijk heid niet vreemd scheen te zijn. Voor zoover men op dit oogen blik den toestand kan overzien, beperkt de staking zich tot de havenreservisten. Aan de booten met stukgoederen wordt niet gewerkt. De machinale lossing gaat haar geregelden gang. GOEDE VANGST. De beide te Hengelo gearre steerde inbrekers v. d. Helm en Willems hebben bekend zeven inbraken te hebben gepleegd, waarvan vijf te Hengelo. KIND VERBRAND. Te Eindhoven is het 7-jarig dochtertje van J. Vorstenbosch, gisteren, aan de gevolgen van j.l. Zaterdag opgeloopen brand wonden, overleden. OPLICHTER GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag heeft de opper wachtmeester der marechaussee te Vaals gearresteerd mr v. W., advocaat, wegens oplichtingen en valschheid in geschrifte. De gearresteerde had effecten ver- valscht van de Amsterdamsche Bazalt Maatschappij. Hij was bezig deze bij verschillende banken te beleenen. De directeur der Zuider Handelsmaatschappij, de heer Russel, kreeg achter docht en stuurde de effecten ter onderzoek op. Het bleek toen, dat alle nagemaakt waren. Toen mr v. W. Zaterdag middag weer op het kantoor bij den heer Russel kwam, was de politie gewaarschuwd en werd hij dadelijk gearresteerd. De aangehoudene bekende op het bureau bij den opperwacht meester alles, waarbij te verf s uitkwam, dat hij het is geweest die enkele maanden geleden te Heerlen met een valsche vol macht brieven der Geldersche Credietvereeniging heeft afge haald. BRAND. Te Keidonk is de groote boerderij van J. Weiten afge brand met inboedel, oogst, land bouwwerktuigen en zeven var kens. Alles was verzekerd. Te Boxtel is de stal met een gedeelte der smederij van de firma P. Eltink en Zn. afgebrand. Twee koeien, een paard en vier varkens kwamen om. ERNSTIG ONGELUK Gistermorgen is de loodgieter K. te Hilversum van een dak van een huis in de Bussummer- straat van een hoogte van 3M. gevallen. Hij kwam terecht op een ijzeren hek, waarvan een der punten hem in den buik drong. Ernstig gewond is hij naar het diaconessenhuis ge bracht. AUTO ONGELUK. Vrijdagavond 8 uur had op den Amersfoortschen straat weg, nabij den i.ieuwen weg door Berg en Bosch naar den Soerenschen weg een ernstig auto-ongeval plaats. Een Ford autobus uit Zutphen, met een gezelschap van 12 personen, op de terugreis naar die stad, reed, doordat juist in de bocht het electrisch licht defect werd, in volle vaart den nieuwen weg in, en terstond boorden de voor wielen in het mulle zand, zoo dat de auto over den kops'oeg. Alle inzittenden werden door de glasscherven gewond en een hunner kreeg een zoo diepe snijwonde, dat terstond genees kundige hulp moest worden in geroepen. OVERREDEN. Te Reutel (N.-Br.) is Zondag de 72-jarige juffrouw Vosters door eene automobiel overreden en gedood. Het slachtoffer dat aan doofheid leed, had de ge- geven signalen niet gehoord. SPOORWEGONGELUK. Een trein van den Rohilk- hood Kumaon-spoorweg in Britsch-Indie werd terwijl hij snel over een brug drie mijlen van Bareilly reed, door een wer velstorm gegrepen. Vijf rijtuigen zijn omgewaaid, waarvan drie in de rivier vielen en onderste boven in het water neerkwamen. Het dfental dooden wordt op vijftig geschat, drie-en-vijftig personen werden gekwetst. HET EGYPTISCHE KONINGSGRAF. Volgens een bericht uit Cairo hebben Carter, gravin Carnarvon en Sir john Maxbell afstand ge daan van alle aanspraken op de vondsten in het graf van Toe' tenchamon, ofschoon zij volgens de Egyptische wet recht hebben op de helft der vondsten en de opgravingen 50.000 pd. sterl. hebben gekost. De Egyptische regeering gaat intusschen voort met de inbeslag neming en heeft daartoe de grendels en andere sluitingen, die Carter had laten aanbren-

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2