MSBlI 1115. Ingezonden Mededeeling Na gevatte koude gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt) Koker 75 ct. bij apoth. en dro gisten. HET AFSCHEID van den Kantonrechter Mr F. J. N. VAN DAM te Oostburg. Nadat Dinsdagmiddag te hall twee in het Kantongerecht te Oostburg de laatste strafzitting wasgehuuden onder den Kanton rechter Mr F. J. N. van Dam, die den justitiëelen dienst met pensioen zal verlaten en zich metterwoon zal vestigen in Velp, werd na afloop a aar van een aparte zitting gehouden tot af scheid van den Kantonrechter. Deze zitting werd o.a. bijge woond door de waarnemende Kantonrechters, Notarissen en Politiemannen uit dit Kanton, en verder de Officier van Justitie te Middelburg, oud-Ambtenaren bij het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Oostburg, Mr Heijsse te Middelbuig na mens de advocaten, de Rechter commissaris Mr Zij la tra, Officie ren van de le Divisie van het Korps Kon. Maréchauisée, de Burgemet stois uit het 4e district, de iuspecteur van het Lager Onderwijs enz., waarvan eenigen met hunne dames. Deze zitting werd heropend door den waarnemend Kanton rechter Notaris Mijs te OoBt- burg, die het woord nam namens de waarnemendeKantonrechlers, en o.m. zeide, dat van de plaats dien de Kantonrechter in de Rechtzaal innam duizende per sonen zijn beoordeeld en ge vonnist geworden, doch dat thans het oogenblik was gekomen, dal over hem zou worden gericht, al heeft hij geen verstek laten gaan. Spr. memoreerde, dat Mr van Dam in ruim 38 jaren, waarin hij te Oostburg is werk zaam geweest als Kantonrechter, zich steeds heeft doen kennen aU de onkreukbare magistraat, bezield voor zijn ambt. Maar niet alleen als Kantonrechter, maar ook vrederechter en vrede stichter is de Kantonrechter geweest, zooals menigmaal is gebleken in vele geschillen en moeilijkheden buiten de recht zaal, die inderminne zijn beslecht en geëffend, Spr. stelde verder in het licht hoe de welwillend heid en hulpvaardigheid van den Kantonrechter spreekwoordelijk is geworden, en hoe ieder met raad en daad werd bijgestaan, waarvan een zoodanig gebruik werd gemaakt, dat het als 't ware een Cadzandsch gebruik is geworden om van een sterf geval kennis te geven aan den Kantonrechter. Door dit resumé wilde spr. doen zien met welk leedwezenhet heengaan van den Kantonrechter is vernomen en dat zulks oorzaak is, dat zij zich hebben vereenigd om a;m het einde van den werkkring van den Kantonrechter hem de hulde te brengen, die hij zoo zeer verdient. Hij wenschte Kanton rechter en echtgenoote nóg vel,e gelukkige jaren, zooals zij die, te Oostburg hebben gekend en bood hen namens een aantal vrienden, die met of naast hem hebben gewerkt een ets aan, van Fritz Klein, voorstellende een gezicht op een der kaden te Middelburg, als herinnering aan de Provincie waar Mr van Dam de beste jaren van zijn leven heeft doorgebracht. Daarna werd het woord ge voerd door Mr Wilbrenninck, Ambtenaar van het Openbaar Mini.terie bij het Kantongerecht te Oostburg, die zich aansloot bij de woorden van den vorigen spreker meer in het bijzonder voor de goede verstandhouding tusschen Rechter en Openbaar Ministerie, tot ver over de gren zen van het Kanton bekend. Hij bepaalde zich daarbij in het bijzonder tot de zaken, waarbij het O. M. in KanRmgeiecht- aangelegenheden te voorschijn treedt, de strafzakenomdat hieruit voor een zeer voornaam deel de beteekenis van het Kantongerecht te Oostburg blijkt, hebben wij het een en ander daaruit aangestipt, dat dienaangaande van veel belang is. Spr. zeide dan ook, welk een verschil van rollijst van 1888, het jaar der benoeming van Mr van Dam en van thans. Hoezeer is het aspect veranderd! In de eerste plaats de omvang der werkzaamheden. Bedroeg het aantal zaken in 1899 circa 300, in 192.3 werden circa 900 strafr-aken behandeld. Niet alleen de quantiteit verschilt, thans aanmerkelijk, doch ook de aard der zaken. Het was een rustige tijd toen Mr van Dam in dit Kanton zijn intrede deed: fiets en auto, de groote werk gevers der plattelandskanton gerechten, waaronder Oostburg een niet onbelangrijke plaats inneemt, waren nog nagenoeg onbekend; ons toen nieuwe straf wetboek en de Jachtwet vorm den de hoofdschotel op de zit tingen. Het toenemende verkeer en de Motor- en Rijwielwet 1905 gaven de eerste stoot tot ruime uitbreiding van het aantal zaken. De veiligheid op den weg op den grooten weg van Bres- kens naar de Belgische grens vooral, die als een zeer belang rijke verkeersader het geheele Kanton doorlooptbegon steeds meer van de aandacht te vergen. Het snelverkeer nam geweldig toe; de weg bleef er weinig voor berekend, ter wijl de in dit Kanton belangrijke land bouw ook zijn niet geringe plaats opeischte de trambaan vroeg haar plaatsruimte en ten slotte eischte een slechts aan een zijde van den weg gelegen rijwielpad ook de aandacht der politie. Wat aan ongerechtigheden op dezen weg geconstateerd werd en het was, gezien den treu- rigen toestand van wegdijk en breedte en de onverschilligheid van vele bestuurders heel wat, kwam bij den Kantonrechter terecht, en vermeerderde diens werkzaamheden aanzienlijk en niet steeds op altijd even ge makkelijke wijze, daar veelal de schuld bij verkeersongevallen moeilijk is vast te stellen. Vervolgens deden talrijke sociale wetten hun intrede als leerplicht wet, Woningwet, Ongevallenwet, Arbeids-, lnvaliditeits-, Vleesch- keurings- en Warenwet en zoo vele andere. Overtredingen de zer wetten zijn, zoo niet belang rijker dan toch zeker omvang rijker dan de oudere wetsbepa lingen, die telken jare in groote getale terugkeeren, terwijl zij een nauwgezette studie der ver schillende niet steeds even eenvoudige nieuwe wetsbe palingen vergen. Toen de werk zaamheden in dit Kanton zich in het laatste decennium dan ook aanzienlijk uitbreidden, is Mr. van Dam zijn taak met groote opgewektheid blijven ver vullen en heeft hij in vele van die nieuwe aangelegenheden, waarin het den beklaagden soms moeilijk aan het verstand was te brengen, dat zij schuldig wa ren en dat de nieuwe wetsbe palingen overtreden waren, door zijne weldoordachte en helder uiteengezette beslissing duide lijk gemaakt, waaraan zij zich voortaan te houden hadden. Ten slotte kwam in 1922 de vereen voudigde rechtspleging in lichte strafzaken met ingrijpende wij- zigingen als mondelinge von nissen ter terechtzittingmoge lijkheid van boetebetaling al daar, aanzienlijke verkorting van den termijn voor kennisname van stukkken enz. Ruim toe gepast is deze wet in dit Kan ton, dank zij de medewerking van Mr. van Dam spoedig tot volledige ontwikkeling gekomen en heeft zij tot het beoogde doel geleid. Tegenover spr. heeft Mevr. van Dam haar echtgenoot eens ge kenschetst als een „man des Vredes" en inderdaad heeft zijn optreden als een goeden vrede rechter voor de groene tafel tal rijke malen verbitterde beklaag den en kijvende buren-getuigen weer tot elkander gebracht, waarvan een frappant staaltje werd aangehaald uit de vorige strafzitting betreffende eene aan rijding van een karretje en een auto. Van harte verheugd spr. er zich in, alhoewel hij zijn aftre den betreurt, dat Mr. van Dam, physiek volkomen valide, thans in staat is een welverdiend otium cum dignitate, na een ook van Regeeringswege erkenden hoogst eervolle diensttijd te gaan ge nieten in het ongerept genot van voortreffelijke geestvermogens. Spreker eindigde met de woor den, dat het hem als jong amb tenaar van het O. M. een groot voorrecht zou geweest zijn nog eenige jaren van de rijpe er varingen van Mr van Dam op velerlei gebied te mogen genie ten, waarna hij als blijvende her innering in deze Rechtzaal een portret van den scheidenden Kantonrechter onthulde, ver vaardigd in het atelier van de Firma Helder te Middelburg, terwijl hij nog een bijzonder woord richtte tot Mevr. v. Dam voor de schitterende ontvangst, die den Ambtenaren van hetü. M. ten haren huize steeds is ten deel gevallen. Als derde spr. trad naar voren de Officier van Justitie, die zeide, dat het scheiden een moeilijke, maar toch een goede dag is, al zal het zwaar vallen. Hij sprak zeer waardeerende woorden over Mr. van Dam als goed ambte naar en als inenscli en meent, dat het reeds genoeg zegt, wat het woord van Mr. van Dam in Zeeuwsch-Vlaanderen beteekeut, al is ook dat woord geen wet. Ook stipte hij aan de groote plichtsbetrachting, die zoo vaak op het laatst van een werkkring te loor gaat, terwijl Mr. van Dam tot het laatste bij bleef. Spr. herinnerde zich de dagen van 1898 tot 1900, toen hij nog ambtenaar was en hoe hij door beiden met uitstralende hartelijk heid werd ontvangen, waardoor de moeilijke carrière van Amb tenaar bij het O.M. met zooveel hartelijkheid en menschelijke goedheid behandeld, werd ver licht. Hij bracht dank voor alle Ambtenaren van het O.M. die in hun geeét hier tegenwoordig zullen zijn. Hij ziet noode Mr. van Dam, die op een zoo uitste kend leven kan terugzien, ver trekken en wenscht, dat hij met zijne echtgenoote voor gezond heid en geluk gespaard blijve. Vervolgens werd het woord gevoerd door A. Hendrikse, Bur gemeester van IJzendijke, na mens de Hulp-Officieren van Justitie, die hartelijk dank bracht voor de bereidwilligheid, waar mede Mr. van Dam in voorko mende gevallen steeds met wijze raadgevingen ter zijde stond en voor de medewerking, die hij met zijne Collega's in de uit oefening van hun ambt steeds mochten ondervinden. Hij bracht verder dank voor de toegenegen heid, die steeds werd betoond aan de gemeentelijke politiedie naren, voor de vriendelijke be handeling, die zij steeds moch ten ondervinden en zooals hij het op echt Cadzandsch uit drukte, voor de partij die Mr. van Dam steeds voor die politie dienaren heeft getrokken De vijfde spr. was Mr. Heijsse uit Middelburg namens de Orde van Advokaten, die mede het gevoelen overbracht van den Rechter-Commissaris Mr. Zijl- stira. Hij sprak voornamelijk na mens de Balie en zou niet anders kunnen en willen zeggen, dan wat door den Ambtenaar met duidelijke woorden is ter tafel gebracht. Hij memoreerde de verhouding tusschen rechter en advokaat, in welk verband hij een voorbeeld gaf van een ver- volging op het gebied der Jacht wet, waardoor hij Mr. van Dam heeft leeren kennen uit de mon den der menschen uit dit district! Het getuigt van groote waar deering volgens spr., voor een kantonrechter, wanneer door de bevolking aan de woorden van een Kantonrechter een wettelijke beteekenis wordt gehecht. Men schen, die hun Kantonrechter zoo waardeeren zijn goede men schen. Hij uit als zijne meening, waar Mr. van Dam zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt voor deze Zuidwestelijke hoek van onr Vaderland, men hem daar niet zal vergeten. Notaris Beuningh uit Groede sprak namens de Notarissen, die dagelijksch met den Kantonrech ter in aanraking komen en die door den langen tijd, gedurende welke ij canclidaat zijn, verschil lende kantonrechters kennen, doch zelden één, die zoo hun raadsman was. Zoekende naar de reden, werd menigmaal ge dacht aan de streek, waarin zij hun werking hebben, doch het moest gezocht worden bij Mr. van Dam, die een groot ver- trouwensambt had gemaakt- van dit Kanton, juist dit groote ver trouwen gaf zijn invloed op par tijen, zooals menigmaal bleek bij boedelscheidingen, terwijl spr. verder naar voren bracht hoe de Kantonrechter zich zelf schikte naar de omstandigheden. Als blijk van hun attentie bood hij een album aan, bevattende tal van foto's van gebouwen, waaraan voor den Kantonrech ter een zekere beteekenis is ge hecht. Het album is vervaardigd door de Firma E. Helder Zoon te Middelburg, terwijl de op dracht is geschreven door dhi. Albregtse te Oostburg. Na deze spr. volgde Luitenant- Kolonel Thomson, namens de Maréchaussee uit de eerste Divisie en de Rijksveldwacht en constateerde hoe Mr van Dam het gezag wist hoog te houden, hoe de politie voor hem was en hoe het volk daarover sprak hij schetste verder, wat het betee- kent, als een politieman den steun van den rechter heeft. Ten slotte werd een enkel woorJ gesproken door den heer A. Brevet, deurwaarder bij het Kantongerecht te Oostburg, die schetste, dat Mr van Dam alle uren van den dag was te spreken, zoodat alle ingezetenen met zijn heengaan een 'groot gemis zullen hebben, doordat hij voor ieder de vraagbaak was en voor ieder een goed woord had. Hij bracht naar voren hoe de Kantonrechter zoowel in burgerlijke alsin straf zaken als in den gewonen omgang optrad als mensch, waardoor het hem menigmaal verdroot straf te moeten opleggen. Den Kanton rechter, die zich niet gaarne op den voorgrond stelde, en wien vele personen een bestaan heb ben te danken, teekende hij in zijn eenvoudigen omgang en bood hem namens Justitie, Politie en Deurwaarder een wandelstok met zilveren greep aan. Alle vorige sprekers waren Mr van Dam zeer dankbaar, terwijl zij zonder ondei scheid die ge voelens vertolkten voor zijne echtgenoote, wier woning in Oostburg gastvrijheid en goede ontvangst kende. De scheidende Kantonrechter* zichtbaar getroffen en innig ge roerd door deze ovestelpende gevoelens, drukte zijn hartelijke dank uit voor deze overweldi gende dankbetuiging, voor die overstelpende blijken van sym pathie. Hij vroeg zich af, waar aan heb ik dat al verdiend ik heb gedaan wat ik kon en moest doen. Spr. zegt, dat ook zijn karretje niet altijd over den zandweg heeft geloopen, en dat het leed, waardoor hij en zijn gezin getroffen zijn in de min derheid zijn dooreen geliefde be trekking. Hij had zich zoo'n grootsche betooging niet kunnen droomen. Na nogmaals allen hartelijk te hebben bedankt wenscht hij de bewoners van dat goede en eigen landje van Gadzand nog veel geluk, waarna de waarnemend Kantorechter Notaris A. Mijs de zitting sloot. Na afloop dezer plechtige zit ting werd op het trottoir van 't Gemeentehuis-Kantongerecht van alle aanwezigen een foto genomen door meergenoemde firma Helder, terwijl daarna de Heer en Mevr, van Dam allen, die tot den Kantonrechter in eenige ambtelijke betrekking hebben gestaan in de Raadzaal van het Gemeentehuis in de ge legenheid stelden van hen af scheid te nemen. Cadzand, In de plaats van den heer F. Robijn is alhier tot brievengaarder benoemd de heer B. P. de Ridder, thans brieven besteller aldaar. Oostburg. Met ingang van 1 September zijn benoemd aan Ingezonden Mededeeling. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwach tigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijn- hardt's Zenuwtabletten, weten schappelijk samengesteld en on schadelijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. de Rijksdagnormaallessen alhier tot directeur en onderwijzer de heer J. van der Worp te Olden- zaaltot onderwijzers de heeren J. P. Roozendaal te Middelburg, F. L. Hage te Rotterdam en W. Nieuwenhuijse te Voorburg. Aan het personeel van de Rijksnor maallessen is tegen denzelfden datum eervol ontslag verleend, behalve aan de onderwijzeres in de handwerken hiej. Risseeuw en den onderwijzer in de licha melijke oefeningen, den heer A. C. Kiviet, beiden alhier. Vrijdag 2 Mei a.s. zal de ofïici ele opening plaats hebben van het nieuwe gebouw der Rijks Hoogere Burgerschool al hier. Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is verzocht deze officieele opening te willen verrichten. Het College van Burgemeester en Wethouders, alsmede de Secretaris van de gemeenten in Z.-Vlaanderen worden uitge- noodigd, tegenwoordig te zijn. Het zal een plechtige en feestelijke opening zijn. Donderdagavond gaf de plaatselijke afdeeling van het Alg. Ned. Verbond in de zaal van den heer C. de Vuijst alhier een Kunstavond, waarbij op traden Mevrouw Fredy Faber Groneman en den klarinettist, den heer Wiebel, met welwil lende medewerking van Ds van Ruijtenberg, klavier en den heer R. Hindrichs, viool. Het was een schitterende avond. SPORT. VOETBALLEN. IJzendijke. Woensdagavond had de vergadering plaats van de Voetbalclub R. I. A. De-opkomst was niet schitterend. Besloten werd om Zondag a s. een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen een Voetbalclub van Terneuzen. Dit is de eerste wedstrijd die dit seizoen door onze club ge speeld wordt. Predikbeurten. Nrd. Hhrv. Kerk. Zondag 16 Maart 1924. Biervliet n 2 u ds Scholte. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. 9 n 54/9 u ds Bremer. Groede v 9,30 ds v Griethuysen Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u da v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u da Bremer. IJzendijke v 9.30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u da Bergman. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 15 Mrt, 8.16 8.40 Zondag 16 9.37 10.01 Maandag 17 10.47 11.11 Dinsdag 18 11.42 12.06 Volle Maan Vrijdag21 Maart vm. 4.50 Licht op voor Rijwielen enz. Zateidag 15 Mrt. 6.29 nam. Zondag 16 t 6.31 B Maandag 17 s 0.32 f Dinsdag 18 6.34 f Wisselkoersen. Dollars f2.676-l 2.695, Ponden f 11.75-f 12.—Mark 0.59- 0.61 p. billioen, Belg. Fr f 9.60- f 9.75, Fransche francs f 11.52e f 11.55, Kronen (afgest.) f0.37- f 0,40.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2