ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hl Honig's w Maizena Wekelijfcsch Overzicht. Het Slot Dymeck. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 33e Jaargang Zaterdag 15 Maart 1924 Nummer 2911 Ingezonden Mededeeling BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,2>in breskens Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De wereldoorlog heeft ons al heel wat gekost, geld en bloed en vertrouwen en een beetje van dat idealistisch geloof aan recht vaardigheid en toekomstige broe derschap van alle volken, dat ondanks altijd nog ergens in 'n verborgen hoekje van ons hart sluimeren bleef. Maar we zijn er ook het oude Europa be halve dan zijn twisten en vijand schappen, mee kwijt geraakt. Niet alleen is de Donau-mo- narchie vrijwel spoorloos ver loren geraakt in de ontzettende warreling der gebeurtenissen. Maar ook Rusland is het oude Rusland niet meer. Duitschland, Duitschland niet; zelfs Frank rijk, Frankrijk en Italië niet het Italië van voorheen. Polen is herleefd en Zuid-Slavie en Roe menie en Griekenland zijn een beetje wanstaltig uitgegroeid tot miniatuur groot mogendheden. Nieuwe staten en nieuwe volken zijn op bevel der Parijsche vre desconferentie opgestaan en heb ben kris en kras door Europa nieuwe grenzen getrokken. Wij Hollanders hadden er bijna ons deel van gekregen en Zuid-Lim burg en Zeeuwsch-Vlaanderen er bij ingeboet. Dank zij Wil son's steun is het gebleven bij onze bereidwilligheid tot her ziening der tractaten van 1839 en tot het graven van enkele kanalen ten behoeve van Belgie, dwars door ons grondgebied. En Belgie heeft zich met Eupen en Malmedy moeten contenteeren. Maar van harte ging dat aan vankelijk niet. En er zijn nog altijd Belgen, die van het on- bevrijde Limburg spreken. Een van hen is of althans Paul Hy- mans, die afgevaardigde van Belgie bij den Volkenbond was en thans de nieuwe minister vao buitenlandsche zaken. Aanvan kelijk was hij een van de hef tigste annexionisten, die de Bel gische overwinning wilden ge bruiken om schutdelooze naburen te begappen. Door de Vlamin 22. DOOR ILZE DORE TANNER. De herfstwind speelde met Henny's blonde haren, deed de toppen der dennen buigen en deed het stof op den landweg hoog opdwarrelen, maar zij be merkten daar niets van, voor hen leek het een dag vol zonne schijn. Toen Henny eindelijk ver schrikt haar horloge te voor schijn haalde en zich gereed maakte naar huis terug te keeren, hield Eckart een oogenblik haar kleine handje stevig tusschen zijn beide groote werkhanden. ,En zult ge nu eens gauw hier weer komen, beste nicht vroeg hij aarzelend en zijn open hartig, mannelijk gelaat werd donkerrood. Ook Henny werd verlegen. (Ik weet het niet misschien als ik er zekei van ben, dat tante en juffrouw Schröth mij niet kunnen ontdekken". „En als u ooit eens raad of hulp noodig hebt, vergeet u dan den Olmenhof niet", zeide hij, gen is hen dat altijd kwalijk ge nomen vanaf het oogenblik, dat bij hen de rustige bezinning was teruggekeerd. Want, laten we er maar geen doekjes omwinden, in den beginne vlasten ook deze Vlaamiche broeders, de activis ten uitgezonderd, om een flink brok van den Nederlandschen tafel. Hyman's fout was echter, dat hij wat later tot bezinning kwam of wellicht heelemaal nooit goed. En juist omdat de Vla mingen zich zelf aanvankelijk ook een heel klein beetje ver gist hadden, kunnen ze Hymans het volharden bij deze vergis sing maar niet vergeven. Ze hadden trouwens nog andere grieven tegen hem. Maar het waren juist grieven, die hem ter hoogste plaatse en bij koning Albert zelf persona grata maak ten. En het schijnt wel, dat hij aan de stem van die zijde ten slotte zijn ministerschap te dan ken heeft. Poincarè zal er zich over in de handen wrijven. Hij had zoo'n hartversterking wel noodig. Het gaat slecht met de franc, voortdurend slechter. En dat wordt voor Frankrijk een bedenkelijk geval. Want ofschoon de Commissie van Deskundigen haar rapporten nog niet hebben uitgebracht, zooveel weet men toch wel van de conclusie, waartoe ze gekomen zijn, dat ze Duitsch land voorloopig tot 't betalen van eenige schadevergoeding niet capabel achten. Maar, waar zal Frankrijk dan de milliarden van daan halen, die het zoo drin gend noodig heeft. De wereld maakt er zich be zorgd over en verliest het ver trouwen in Frankrijk en de franc. En Poincaré maakt er zich be zorgd over enverliest het vertrouwen ook. Neen, niet in Frankrijk, maar in Frankrijk's en de eigen almacht. Zijn toe- geefelijke houding tegenover En- land's nieuwe regeering is er het gevolg van. En veel anders dan in de houding zit het hem nog niet. Uit de briefwisseling tus schen Poincaré en Mac Donald, die onlangs openbaar gemaakt is, blijkt, dat de Fransche mi nister zijn plannen en bedoe lingen nog niet loslaat, maar dat hij niettemin ernstig en harte lijker verhouding en inniger sa menwerking tot Engeland zoekt. Zal het een met het andere te combineeren zijn? ,De Engel- •chen hebben tot nu toe nooit begrepen of niet willen begrij pen, dat Duitschland voor alles, tot onmacht moet worden ge doemd", schreef de Indépen- dance Beige onlangs. Zal Mac Donald het wel willen begrij pen Het is waarschijnlijk. Want hier zit hem het verschil tus schen Engeland en Frankrijk, dat Frankrijk die onmacht wel, Engeland haar niet noodig heeft. Poincaré weet dat wel. En wan neer hij niettemin Engelands medewerking zoekt, dan bewijst dat dat hij niet meer zoo on voorwaardelijk in Frankrijk's macht gelooft, om met eigen krachten die onmacht wel tot stand te kunnen brengen, meer nog, dat hij 't gevaar van een al te scherpe Fransch-Engelsche tegenstelling begint in te zien. Men zegt, dat Mussolini zijn verstrekkende plannen in de Middellandshe Zee en het nabije Oosten door Engeland's mari tieme oppermacht bedreigt acht- tend, Frankrijk een nauwere aaneensluiting heeft voorgesteld en dat hij, toen Poincaré daarop wegens de gestelde voorwaar den niet inging, bedenkelijk met Italie's tegenwerking heeft ge dreigd en dat dit dreigement vooral de Fransche regeering tot meerdere tegemoetkomend heid tegenover Engeland zou hebben bewogen. Onmogelijk is het zeker niet dat Mussolini's gevaarlijke eerzucht de FTan- schen een beetje verschrikt heeft. In de Middellandsche Zee zijn Frankrijk en Italië natuurlijk tegenstanders. En Mussolini's aansluiting bij Spanje was zeker wel in de eerste plaats tegen Frankrijk's dreigende overheer- sching gericht. Maar de bedrei ging van de franc eu Frank- rijks verzwakkende positie, had dit Italiaansche dreigement over bodig gemaakt. De leuze Duisch- land en Engeland tegelijkertijd tot vijand of ook maar tot te genstander te hebben, kon F rank rijk zich nooit permitteeren. Poincaré is verstandig genoeg om dat in te zien. De Parijsche indeeling van Europa moge ons werelddeel een wat ander aan zien gegeven hebben, de Duitsch- sprekende bevolking blijft toch altijd met haar 85 millioen de sterkere tegenover de nog geen 45 millioen Franschen. En al kunnen de nieuw gevormde Sla vische Staten in Midden Europa Frankrijk een grooten steun ge ven, die staten missen door hun eigenaardige samenstelling te veel van de innerlijke kracht, die ook tegen de geweldigste schokken bestand maakt. Maar vooral ook de houding dier Sta ten zal op den duur onvermij delijk grootendeels door Rus- land's toekomstige houding be paald worden. Die houding is trouwens de groote onbekende, die alle politieke machtsbere keningen voor de toekomst on zeker maakt. Er zijn nog meer van die toestanden. Turkeije heeft blijk baar een totale vernieuwing on dergaan. Zal het ook een nieuwe levenskracht ontwikkelen, groot genoeg om het van beteekenis te maken voor de machtsver houdingen in Europa Blijkbaar streeft het naar moderniseering in West-Europeeschen trant. Niet tevreden met afzetting van den Sultan als vorst, heeft het nu ook den Chalief, het geestelijk hoofd van de Islamietische we reld, die de Sultan was, buiten de Turksche deur gezet. Welke invloed daarvan op die wereld zal uitgaan, moet nog blijken. De eenheid lijkt er mee gesple ten. En het gezag, dat Turkije in de rest der Mohamedaanscht wereld had, moet het er groo tendeels door inboeten. Hoopt het wellicht de daardoor ver speelde macht meer dan ver goed te krijgen, door de inner lijke kracht die het van de ver nieuwing sn hervoimingen ver wacht De oplossing van 't Turk hij de partner van de gravin bij het schaakspel, terwijl Henny en graaf Roleneck samen gezellig keuvelden. En dit keuveluurtje viel haar nooit lang, want graaf Roleneck stelde niet alleen belang in de jacht en den landbouw, hij had ook verre reizen gemaakt en zeer veel gezien. Nu en dan bracht hij voor Henny een nieuw boek mee en dan spraken zij samen over den inhoud en de graaf verheugde zich over Hen ny's onverdorven smaak en haar fijn gevoel. In den laatsten tijd had hij haar meerdere malen bewogen, hem wat meer van haar ouders en broers en zusters te vertellen en toen zij eens toevallig ter sprake bracht, dat de beide oudste broers juist de meeste roeping voor een betrekking gevoelden, die een zeer dure opleiding vereischte, had graaf Roleneck geantwoord ,Wel, dat zal nu toch binnen kort wel allemaal mogelijk zijn", Henny had hem daarop zeer verbaasd aangekeken en hij was wat verlegen geworden. Toen Henny daarna boven alleen in haar kamer was, dacht ze nog eens over die woorden na. Dut ook graaf Roleneck, kan men niet te nauwkeurig zijn in het kiezen van de voe ding. Honig's Maizena is zuiver, voedzaam en licht verteerbaar. Het is daarom voor kinderen een uitnemend voedingsmiddel. Vraagt echtar uitsluitend Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. I sche rijk, waarop de Entente Staten als resultaat van den grooten oorlog gehoopt hadden, is mislukt. Slechts de Arabische brokken zijn er afgescheurd, maar zwakker is het rijk er waarschijnlijk niet door gewor den. Deze nieuwe daad is echter zeker meer dan waarop de En tente durfde hoopen. Den Duit- echen keizer en den Oostenrijk- schen had ze verjaagd en het zelf klaargespeeld. Maar den Turkschen Sultan had ze maar toegelaten. Daarmee hadden de Turken, als de Russen met hun keizer, het zelf klaargespeeld. De af zetting van den Chalief lijkt daarvan slechts de consequentie. En zoo heeft ook de Mohame- daansche wereld haar groote offer aan den oorlog gebracht. die een oude vriend van tante Klarissa was en wellicht haar vertrouwde, nam aan, dat zij haar erfgename moest zijn dan moest het toch wel waar zijn. En zij voelde iets als gewetens wroeging bij de gedachte, dat zij eigenlijk maar zoo heel weinig voor tante Klarissa kon doen, en dat ze zelfs aan haar strikste bevel ongehoorzaam wasgeweest. Het wae veertien dagen na Henny's samenkomst met Eckart von Wackerath. Zij had den tuinman bij het plukken van de laatste appels geholpen en liep nog eens door de paden van 't park. Zij dacht eraan of zij het wel gauw weer eens zou kunnen wagen, naar het boschje te gaan. Plotsseling hoorde zij achter zich haastige schreden en om kijkend, bemerkte zij den ouden Koenraad. ,De freule moet direct bij mevrouw de gravin komen", berichtte hij. Henny schrok. Nog nooit had haar tante haar om dezen tijd laten roepen wat zou er gebeurd zijn Of zou zij soms op de een of andere manier gehoord had dat zij met een van de Wackerath's gesproken had (Wordt vervolgd,) plotseling heel ernstig en liet toen haar hand na een korten druk los. „Neen, dat zal ik zeker niet vergeten ik dank u", zij knikte hem nogmaals vriendelijk toe en liep daarop snel, zonder een enkelen keer om te zien, in de richting van het slot. Onderweg schoot haar te bin nen, dat zij hem ook wel van het geheimzinnige licht in de torenkamer had kunnen vertellen en zij nam zich voor het bij de eerstvolgende gelegenheid te doen. Thans had zij het sedert weken niet gezien en haar na sporingen betreffende een ge heime bergplaats van gestolen voorwerpen waren vruchteloos geweest. Graaf Roleneck was in den laatsten tijd vaker dan gewoon lijk als gast op Dymeck gekomen en Henny had geleerd, zich over zijn bezoeken te verheugen. Zij had geweldig het land aan de uren na het diner, die zij alleen bij tante Klarissa moest zitten, want het voorlezen van de courant van het begin tot 't einde, de advertentiün inbegre pen, verveelde haar buiten gewoon en als zij met het voor lezen gereed was, viel het haar zeer moeilijk, behoorlijke stof voor een gesprek te vinden en meestendeels scheen het haar toe, alsof tante Klarissa in het geheel niet naar haar luisterde. Als de gravin goed geluimd was, dan vertelde zij dikwijls zelf uit den tijd, toen zij nog jong was, van de leesten aan het hof, die zij had meegemaakt van de rumoerige oorlogstijden, van haar reizen in de postkoets en dat alles interesseerde Henny in hooge mate, alleen al, omdat zij er dan telkens weer aan moest denken, dat Eckart von Wacke rath's grootvader eenmaal de verlooide van tante was geweest. Nooit maakte de gravin ook maar met een enkel woord ge wag van deze verbintenis. De avonden echter, waarop tante Klarissa in een goed hu meur en spraakzaam was, be hoorden helaas tot de zeldzaam heden, meestal was zij stilzwij gend en voor geen vriendelijk woord vatbaar. Als graaf Roleneck er evenwel was, dan speelde hij een partijtje schaak met gravin Dymeck, of zij speelden samen met hun drieén een spelletje whist, want Henny was door den graaf in de geheimen van dit spel in gewijd. Als de opperhoutvester er dan ook nog was, dan was

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1