Heli Nu Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand, De bepaling komt vooral hen te pae, die volgena de bepalingen van de artikelen 39 lid 3 (voor quitantiên) 50 (voor polissen), 72 lid 1 (voor effecten) en 73 ivoor effecten nota's) verplicht zijn de stukken aan den zegel ambtenaar aan te bieden op straffe van aansprakelijkheid voor de boete. Bij de behandeling dier arti kelen komt deze bepaling weder aan de orde. Art. 21 verbiedt den zegel ambtenaar om een stuk te zegelen zonder proces-verbaal op te maken voor de invordering der boete wanneer deze niet gelijk tijdig wordt voldaan. Doet de ambtenaar dit niet dan beloopt hij een boete van vijl en twin tig gulden. Deze bepaling staat rechtstreeks in verband met het vorig artikel. Nemen wij een veel voorkomend voorbeeld. A geeft aan B een ongezegelde quitantie af voor een ontvangen koopsom boven f10,Volgens art. 39 lid 2 beloopt A hierdoor een boete van honderd gulden, voor welke boete ook B aan sprakelijk is, wanneer hij niet volgens lid 3 van art. 39 het •tuk ter zegeling aanbiedt. Hij moet binnen eene maand na de ontvangst der quitantie aan den zegel-ambtenaar opgeven den naam en woonplaats van A en bovendien de quitantie in diens handen laten. De ambtenaar moet terstond proces-verbaal opmaken, wanneer B niet be halve het zegelrecht ad f 0,10 ook de boete van f 100,wil voldoen. A zal nu vervolgd wor den voor die boete. Zoo is het ook wanneer B een ongezegelde polis, een ongezegeld effect of een effecten-nota ontving volgens bovengemelde artikelen 50, 72 en 73 der zegelwet. Ten slotte rest ons nog art. 22 omtrent in het buitenland op gemaakte stukken. De zegelwet geldt alleen voor het Rijk in Europa. Iemand is in het bui tenland dus niet verplicht Neder- landsch zegel te bezigen. Dat zou ook heel vaak practisch- onmogelijk blijken I Immers de Néderlandsche ze gels zijn daar niet voorhanden. Wel zal het buitenlandsche ze gelrecht verschuldigd zijn, wan neer de buitenlandsche wetten dit voorschrijven. En die zullen wel dergelijke bepalingen be vatten als onze wet. Nemen wij het geval dat een zekere A te Berlijn woont en gerechtigd is in de nalatenschap van B die te Amsterdam is overleden. Men wil gaan scheiden en notaris X te Amsterdam zal de boedel scheiding passeeren. Nu kan A 61 uit Berlijn naar Amsterdam komen óf een volmacht zenden. DezeopDuitschzegelte schrijven volmacht, moet aangehecht wor den aan de acte van notaris X en wordt daarin vermeld. Nu ontstaat ook volgens de Neder- landsche zegelwet een zegel plicht. Hebben wij bij artikel 16 opgemerkt, dat door die arti kelen 15, 16 en 19 geen zegel plicht ontstond, waar die niet reeds aanwezig was, dat geldt niet voor de buitenlandsche stuk ken. Volgens art. 22 worden buitenlandsche stukken zegel- plichtig doordat er gebruik ge maakt wordt op de wijzen van de artikelen 15, 16 en 19. Onze volmacht moet volgens art. 16 dus gezegeld worden en wel met 10.30, want volgens art. 29 is het zegelrecht voor buitenland sche stukken minstens evenveel als voor de binnenlandsche. Zou het stuk hier te lande uitdruk kelijk vrijgesteld zijn, dan blijft het buitenlandsche" stuk dit ook. Een vrijstelling neemt art. 22 dus niet weg. De wet zegt in art. 22 behoudens het hierna om trent sommige stukken bepaalde. In latere artikelen worden dus nog speciale regelen gegeven voor bijzondere zegel-soorten t. w. voor de pakhuisceelen en volgbriefjes, polissen, handels papier, huurcontracten en effec ten. Bij die soorten worden meer dere gevallen genoemd in welke buitenlandsche stukken met Ne- derlandsch zegel gezegeld moe ten worden. Doen die gevallen zich niet voor, dus vinden geen hande lingen plaats als in die artikelen genoemd, dan ontstaat geen ze gelplicht, tenzij art. 22 toepas selijk wordt, want dit artikel blijft altijd gelden wanneer de bijzondere voorschriften geen toepassing vinden. De volgende leden van art. 22 werken het beginsel van lid 1 nader uit en maken een uit zondering daarop. Zoo zegt lid 2 dat de hypotheekbewaarder de formaliteiten -wel zal verrich ten ter zake van hem aange boden buitenlandsche acten, doch daarna de stukken voor de invordering der rechten zal inhouden. Een bepaling dus als art. 19 lid 3, hierboven bespro ken, doch met dit verschil dat nu slechts zegelrecht en geen boete behoeft te worden inge vorderd. Lid 3 maakt een uitzondering voor de stukken in overzeesche bezitting en van het Rijk op gemaakt. De koloniën gelden als buitenland, immers de zegel wet geldt voor het Rijk in Eu ropa. Men zou dan tot eenigs- zins dubbele belasting komen. Immers Indisch zegelrecht zou aanvankelijk en bij gebruik hier te lande ook later nog Neder- landsch zegel verschuldigd wor den. Waar die rechten in één kas terecht komen, zou dit op dubbele heffing neerkomen. Daar om bepaalt het slot van art. 22 dat stukken, in de koloniën van voldoend zegel voorzien, in Ne derland niet onderworpen zijn. Juist omdat dit voorschrift dub bele belasting wil voorkomen, geldt het niet, wanneer de stuk ken volgens de wetten in de koloniën vrijgesteld zijn. Dan moeten zij hier wel gezegeld worden, wanneer er gebruik van wordt gemaakt volgens art. 22 lid 1.. Hiermede zijn wij genaderd tot het einde der algemeene be palingen en beginnen wij een volgende week met hoofdstuk II. I 'an het zegelrecht naar de oppervlakte van het papier." Z. ZOMERTIJD. Gistermiddag zijn de Britsche, Belgische, Fransche en Neder- landsche gedelegeerden bijeen- ekomen om de maatregelen te espreken, welke moeten wor den getroffen om overeenstem ming tot stand te brengen tus- schen de data van de wijziging van den zonnetijd in den zomer tijd in hun resp. landen. De gekozen data zijn voor Frankrijk, België en Neder land de nacht van 29 op 30 Maartvoor Engeland de nacht van 12 op 13 April in verband met de bepalingen der Britsche wet. Wat de toekomst betreft, zul len de gedelegeerden als datum van wijziging van zonnetijd in den zomertijd den nacht van den eersten Zondag in April voorstellen, en voor den terug keer tot den zonnetijd den nacht van den eersten Zaterdag op den eersten Zondag in October. PRINS HENDRIK IN SPANJE. Havas meldt uit Madrid, dat bij Kon. besluit de orde van het Gulden Vlies is verleend aan Prins Hendrik der Nederlanden. NEDERLAND EN BELGIË. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt In een vergadering, die ge houden is door een Cercle d'ètu- des politiques aan de universi teit te Leuven, onder voorzit terschap van p> of. Charles Terlinden, stond op de agenda de kwestie van de Wielingen. Hubert Carton de Wiart heeft zijn gehoor over dit vraagstuk in de Nederlandsch-Belgische meeningsverschillen onderhou den. Hij besloot zijn uiteenzet ting met het uitspreken van de meening dat de Wielingen on weersprekelijk aan België hoo- ren. Zij blijven, zeide hij, een laatste middel om de herziening van de verdragen van 1839 weer ter tafel van onderhandelingen te brengen. Breskens. Vrijdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeni- ging Spreuken 9 10a haar jaarvergadering in het Zondags schoollokaal alhier, welke zeer druk bezocht was. Ook waren daar aanwezig afgevaardigden van de Zusterafdeelingen Groe- de, Nieuwvliet, Oostburg en Schoondijke, alsmede twee leden van de Afd. Breskens van den Chr. Nat. Werkmansbond. Het programma was gevuld met voordrachten, opstellen, samenspraken, gelukwenschen, tractatie, enz. De jongens van de Knapen- vereeniging gaven eenige fiuit- nummers, welke zeer aardig werden uitgevoerd, zoodat die avond in alle opzichten geslaagd kan heeten. Maandagmiddag kwam een wagen bespannen met 2 paarden van de groote kade alhier, juist toen de tram de dorpsstraat uit kwam gereden. Niettegenstaande de voerman gewaarschuwd werd, kon hij niet tijdig genoeg in houden. Een botsing was on vermijdelijk. Gelukaig liep dit evenwel zonder ongelukken af. De voer- mans mogen wel ernstig rekening houden met deze gevaarlijke draai. Voor de tweede maal had alhier Maandagavond in het Kerkgebouw het liefdadigheids concert plaats voor noodlijdend Duitschland, door de zangeres Mevr. Faber en de heer Wiebel, met begeleiding van luit en clarinet. Jammer dat de opkomst niet grooter was. Muziek en zaug was in één woord schitterend. Biervliet. De heer Ad. Dobbelaere te Gent (B.j is Vrij dag benoemd tot directeur van het muziekkorps .Harmonie" alhier. Aardenburg. Reeds zijn in den laatsten tijd tal van hon den op onverklaarbare wijze ver dwenen. Men heeft wei ver moedens, doch tot heden geen zekerheid om de daders te kunnen snappen. Sluis. Zaterdag moesten tal van personen, die uit België kwamen, en het Belgisch douane kantoor te Schapenbrugge moes ten passeei en om naar hier te gaan, aan genoemd kantoor al hunne in België gekochte goe deren achterlaten totdat zij een bewijs konden overleggen, dat zij deze goederen hadden be taald met franken, welke zij op een Belgische bank hadden gewisseld. Dit schijnt een maat regel te zijn tegen den lagen koers der frank. pensionneering een feestavond. Opgevoerd werd het bekende tooneelspel ,In de Branding", hetwelk vlot werd gespeeld en door een 140 belangstellenden werd bijgewoond. Den volgenden avond was de zaal van den heer van Rosevelt weer gereed om bezoekers te ontvangen, want nu zou het een propaganda-avond worden van de afdeeling van de Unie voor Vrouwenbelangen Eerst zou een spreekster dien avond eene lezing houden over doel en streven der Unie. Nu die spreekster echter niet te krijgen was, gaf de Voorzitter der afdeeling, de heer J. P. Wage, eene korte uiteenzetting en daarna kwam het meer aan trekkelijke van dien avond, de opvoering van een tooneelstuk en wel zoo een, dat tamelijk veel van de krachten der spelen den vergde, te meer, daar het meerendeel van hen voor het eerst op de planken kwam. En de uitvoering was beslist een succes. Er viel niets dan te loven. Natuurlijk is de eene rol dankbaarder dan de andere, maar allen speelden op hun best, wat wel merkbaar was uit het stevige applaus der volle zaal. Een extra-pluimpje verdient echter toch wel de hpofdvertolk- ster in het stuk, Mej. Wage- Jansen. De heer Holder uit Middelburg vervulde op uitstekende wijze de pianopartij tijdens de pauze. Een grabbelton gaf aanleiding tot veel pret. Nadat nog een nastukje was gegeven, werd met een gezellig bal den avond geëindigd. De afdeeling kan met genoe gen op dezen welgeslaagden avond terugzien. SPORT. VOETBALLEN. Breskens. De Zondag alhier gespeelde voetbalwedstrijd tus- schen H. O. V. I en Excelsior te Oostburg werd na verlenging beslist in 't voordeel van Excel sior met 10. Hoogwatergetij Breaken». DAGEN. vm. nam Woensdag 12 Mrt. 5.08 5.32 Donderdagl3 5.53 6.17 Vrijdag 14 6.55 7.19 Eerste Kwartier Donderdag 13 Maart nam. 5.10 Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 12 Mrt. nm. 6.27 Donderdag 13 6 29 Vrijdag 14 6.31 MARKTBERICHTEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 7 Maart. De volgende zaken werden behandeld: L. D., 57 )-, koopman, Groede, werd beklaagd dat hij op 5 Febr. jl. twee honden, gespannen voor een kar, opzettelijk geweld dadig met een dikken stok heeft geslagen. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak idem. P. H., 55 j., venter, Bergen op Zoom, werd beklaagd dat hij op 7 Febr. jl. te Breskens opzettelijk den Maréchaussee H., die daar dienst deed, heeft be- leedigd. Eisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak idem OPVOERINGEN in de Vlaamsohe Schouwburg te Genti Donderdag 13 Maart n. 7.30 u. Het Drie-Meisjeshuis (Liefdelied) Zangspel in 3 bedrijven. Wisselkoersen. Dollars f2.695-l 2.71, Ponden f II.52-f 11.55, Mark 0.59- 0.606 p. billioen, Belg. Fr f 8.90- f 9.60, Fransche francs f 10.05- f 10.30, Kronen (afgest.) f0.37- f0.40. ■ssawwewwwss tsaBawuwsuwno AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen reed te Am sterdam een auto voor het hoofd bureau van politie tegen een paaltje, ten gevolge waarvan de chauffeur zijn stuur verloor, en de wagen in het water reed. Hij kwam eerst terecht op een poli- tiebootje, doch stortte onmiddel lijk in het water. De chauffeur en de hulpchauffeur konden dadelijk gered worden, doch de inzittende, de heer Fruit, direc teur van hetNederlandsch Veem, is verdronken. IN BESLAGNEMING. Zondagnacht hebben de kom miezen te Zierikzee met behulp van de visscherijpolitie een groote partij gedistilleerd aangehouden, die binnengesmokkeld werd door de motorschuit Z.Z. 19 van Gebr. O. te Zierikzee. De partij be staande uit 140 liter-flesschen en 23 manden met gedistilleerd was uit België aangevoerd door een klipperschip, geladen met stee- nen, met bestemming naar Wol- faartsdijk, en is in de Zandkreek overgeladen op de Z. Z. 19. Het schip is eveneens in btslag ge nomen. MIDDELBURG'S BEVRIJDING. Zooals vroeger gemeld is, zal Middelburg in Augustus, tijdens het Koninklijk bezoek aan Zee land, ook feestelijk herdenken, dat het in Februari jl. 350 jaar geleden was, dat Middelburg door Prins Willem I van de Spanjaarden verlost werd. Behalve een tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, eigenaardigheden, met een his torische afdepling van munten, prenten, documenten enz. uit den tijd van het beleg, zal het voornaamste deel der feestelijk heden zijn de opvoering van een openluchtspel. De vervaar diging van dit spel is opgedragen aan den dichter dr P. C. Houtens, die een Middelburger van ge boorte is. De heer Boutens koos den vorm van een gebaren spel, verduidelijkt door hem te dichten zangnummers, op muziek van den bekenden musicus F, E. A. Koeberg, uit Den Haag, ten gehoore te brengen door een zangkoor versterkt door 't orkest van de Vereeniging voor Instrumentale muziek, Het spel zal worden opgevoerd op een voor het stadhuis op te stellen tooneel, welk gebouw een voor name rol zal spelen in de ver. schillende tafereelen van het openluchtspel. Voor groepeering, ensceneering enz., heeft de heer F. Lensvelt uit Veere, die vroe- Groede. Door tusschenkomst van de Algemeene Nederland- sche Wielrijdersbond zijn de boomen in den draai aan Scherp- bier verwijderd, zoodat nu een ruim zicht is verkregen aan deze zeer gevaarlijke hoek. Een ver betering, welke te prijzen is, en welke getuigt van het ijverig werken der consuls van den Bond in ons district. Tevens een aansporing voor hen, die nog geen lid zijn van den Bond, om het te worden. Retrenchement. Zaterdag tra! alhier voor de Afdeeling van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond op de heer Jac. Welleman, met het onderwerp: De Vrijzinnig-Democraten en de Landbouw. Op zeer duidelijke wijze werd door spreker dit onderwerp uit eengezet. De opkomst was flink. Debat had niet plaats. Nieuwvliet, Donderdag hield de heer Waelput, Voorzitter van Volksonderwijs alhier een lezing over Volksonderwijs in de zaal van den heer Cornelia. Een talrijk publiek was opgekomen. Op zeer verdienstelijke wijze werd door hem het doel van Volksonderwijs uiteengezet. 14 nieuwe leden gaven zich op. Schoondijke, Vrijdagavond jl. gaf de Afdeeling van Staats- Rotterdam 10 Maart 1924. Tarwe f 11.00—f 12.50 Haver f 9.00—f 10.50. Kroonerwten f20.f22.00. Schokkers, fl8.00-f21.— Bruine boonen fl5.00-f25. Rogge f 9.50-f 10.00. Maanzaad f32.-f33 Gerst f 10.00-f 12.00 Alles per 100 K.G. GROEDE. Huwelijks-Voltr. 14 Febr. D. Ekkebus, 21 j., jm. en E. S. v. Peenen, 24 j., jd. 19, P. J. van Ooteghem, 23 j., jm, en A. M. de Martelaere, 19 j., jd. Geboorten. 7 Febr. Sara Ja- coba, d- van A. P. de Fouw en A. G. de Vos. 9, Jannis Johannis, z. van J. I. van Haneghem en M. Th. Blomme. 11, Petrus Jacobus, z. van P. F. Barra en M. C. Vercruijsse. 19, Jean Pierre, z. van W. A. van Griethuijsen en R. Guépin. 21, Celina Maria Francises, d. van R. J. A. van de Waeter en C. R. M. van de Vijver. 24, Adriana Johanna, d. van A. Salomé en A. M. Leen- houts. 28, Neeltje Martina, d. van W. J. Risseeuw en S. Luteijn. Overlijden. 22 Febr. Sara Johanna Dees, 72 j., echtg. van M. Verhulst. 28, Celestina Cle- mentia Haverbeke, 57 j., echtg. van V. Dusarduijn.

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 2