ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN De aanslaande Campagne. Hut Slot Dymeck. Zegel-varia. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 33e Jaargang Woensdag 12 Maart 1924 Nummer 2910 Ingezonden Mededeeling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNÓ.'T BRESKE N S Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur In onze landbouwstreken, waar de suikerbieten-cultuur domi neert, hoort men thans weer le vendig de vraag stellenwat zou „de Bond" doen „De Bond" wordt gevormd door de geza menlijke suikerfabrikanten, die in de Centrale Suikermaat schappij zijn belichaamd. Wel ken prijs zou de Bond voor de te teelen suikerbieten bij con tract willen geven De zóó ge stelde vraag getuigt naar onze meening van gebrek aan door zicht bij de landbouwers. Voor eerst heeft het verleden hun geleerd, dat „de Bond" geen filantropische inrichting is, der halve zijn producten koopt aan den laagst mogelijken prijs. Die prijs staat natuurlijk in verband met den suikerprijs, maar wordt toch vooral beheerscht door de vraag Hoeveel zullen we den boeren moeten geven, om vol doende suikerbieten aan onze fabrieken te krijgen De be- drijfsuitkomsten van andere pro ducten op de boerderij worden dan nagegaan en de bietenprijs daarmede vergeleken. Begrijpe lijk van de zijde van „den Bond" is dat zeker, want ontegenzeg gelijk is ook deze afhankelijk in zijn bedrijfsresultaat van den wereldprijs der suiker. In den koop van bieten op vasten prijs zit dus iets speculatiefs en te verklaren is het, dat de Bond bij het vaststellen van zijn prij zen daarmede rekening houdt. Gerust mag derhalve worden aangenomen, dat de Bond een groote brok dier risico op de bietentelers afwentelt. Ook nog, nadat hij zich op andere wijze eenigszins heeft gedekt. Het is namelijk mogelijk om suiker zoo genaamd op teimijn te verkoo- pen, waardoor nu reeds een zekere bedrijfsuitkomst kan wor den vastgelegd. Met dat al blijft de kans groot, dat de boer min der van zijn bieten krijgt dan uit de werkelijke suikerprijs zou zijn af te leiden. In den tegen- woordigen tijd is dat niet zoo FBBFIÏaïaBYeN. 21. DOOR ILZE DORE TANNER. Wij zijn zoo gelukkig geweest, in nood en zwaren arbeid, zon der de rijkdommon der Dymecks en wij zullen het naar ik hoop ook blijven. Een smartelijke trek vertoonde zich onder deze woorden op zijn gelaat. Maar wij beiden willen van die oude vriendschap niets weten wij kunnen er toch niets aan doen dat er vij andschap tusschen onze voor ouders is ontstaan, „Stellig niet, mijnheer von Wackerath wilt u mijn beste f roeten aan uw moeder over- rengen en hartelijk dank voor Uw geleide". Zij schudden elkander de hand als twee goede, oude kameraden, daarna begaf Henny zich door de stadspoort naar „de gouden ster" en Wackerath ging den weg terug, dien zij gekomen waren. De herfst had het gebladerte erg het geval als vroeger, om dat de coöperatieve suikerfa brieken den Bond dwingen die marge zoo nauw mogelijk te stellen. Die coöperaties brengen dus ook reeds een reuze-voor deel aan hen, die er geen leden van zijn 1 Dat wordt door dezen weieens vergeten, maar daaraan wordt ook vaak niet gedacht, door de coöperators zelf, die slechts als winst hunner coöpe raties rekenen het verschil, dat er bestaat tusschen den bonds- prijs en de uitkeering, welke zij van eigen fabriek ontvangen. Uit bovenstaande blijkt, dat dit niet juist is en tekort doet aan het voordeel der coöpera ties. De Bond maakt bovendien het contracteeren aanlokkelijk door eenig voorschot te geven. Ondanks dit zijn er verschil lende landbouwers, die, hoewel niet bij eenige coöperatie aan gesloten, toch niet tot contrac teeren overgaan, maar op eigen risico de bieten teelen, hopende, dat tegen het najaar de prijzen zullen oploopen. Is dat werkelijk het geval, als gevolg b.v. van verhoogde suikerprijzen, dan kan de Bond dien hoogeren prijs gerust gevenzijn winst op de reeds gecontracteerde bieten laat dit mede toe, boven dien verlaagt hij zijn fabricage- kösten per eenheid in de fabri- ken door die meerdere grond stof. Van hoogere suikerprijzen profiteerd derhalve de Bond in de eerste plaats. Dit wordt door velschillende landbouwers ge voeld, vandaar dat deze ver langen een minimum-bietenprijs een billijke verhooging in ver band met eventueele stijging van den suikerprijs. De eenlingland bouwer bereikt dat natuurlijk niet, vandaar, dat men zich ook op dat terrein gaat vereenigen. „Bonden van bietenverbouwers" probeeren nu het hoogste bod te krijgen. Sommigen dezer zoeken slechts onderdak voor hun bieten, terwijl zij zelf de beschikking over de suiker wen- schen te krijgen. In gemoede zouden we willen vragen:waar in het Dymeckerpark reeds bonte tinten gegeven en iedere wind vlaag waaide een regen van verdorde bladeren voor Henny's voeten, als zij langs de stille paden wandelde. De lucht was scherp en met die eigenaardige geur vervuld, die het sterven der natuur steeds met zich mede breng. En toch was deze Oc- tober-maand eenig mooi en hel der met veel zonnige dagen. Sedert den dag, dat Henny König en Eckart von Wackerath elkander in de stad hadden ontmoet en zij nu wist, waarom er vijandschap heerschte tus schen Dymeck en den Olmenhof, stond zij dikwijls bij het kleine parkpoortje en keek in de rich ting van het bosch, waarachter de arme, kleine bezitting lag en waar de Wackerath's door zwa ren arbeid de vruchten aan den hun dierbaren grond ontwor stelden. En zij moest er telkens op nieuw aan denken, hoe geheel anders het zou zijn, als zij daar ginds met deze eenvoudige, openhartige, haar zoo sympa thieke menschen vriendschappe lijk mocht omgaan, hoe veel huiselijker zij zich dan op het slot Dymeck zou gevoelen. Want voor tante Klaritsa zou zij nooit om slaan dezulkep een schakel in den keten oVer Waarom worden zij geen aandeelhouders in een coöperatieve fabriek? Nu trachten ze van twee wallen te eten, maar vergeten, dat ze daardoor noch de coöperaties steunen, noch d% speculatieve fabrieken belangrijke afbreuk doen. Willen ze werkelijk geld naar waarde voor hun product en vooral, wille» zij, dat de heele landbouwersstand de prijs voor de bieten zal ontvangen, die de suikerprijs toelaat, laten zij dan leden worden van coö peratieve fabrieken. Dan zou er uit de bietencultuur nog vrij wat meer voor den boer te halen zijn. Een economisch transport zou geld besparen, een gezamen lijke controledienst,eveneens wel licht ware zelfseen'gemeeuschap- pelijk laboratorium mogelijk of hulplaboratoria id bepaalde stre ken, ook weer aljom vracht en daardoor geld te sparen, maar tevens mede om de monsters zoo spoedig mogelijk te kunnen analyseeren. Kortom, wanneer alle land bouwers samenwerkten, in plaats van hun kracht te verdeelen, dan zou nog heel wat kunnen bereikt worden, wat nu ontgaat. IX. In no. VIII dezer artikelen heb ben wij reeds art. 19 genoemd, als behoorende tot die artikelen, die de ontduiking van het zegel recht moeten beperken. Zoo sprak art. 15 over voorschriften en verbodsbepalingen voor rech ters enz; art. 16 voor notarissen; art. 17 eveneens voor rechters en andere ambtenaren, en in diezelfde gedachtegang bepaalt art, 19, dat aan griffiers van rechterlijke colleges verboden is om aan zegelrecht onderwor pen stukken over te schrijven in hunne registers, wanneer het zegelrecht niet behoorlijk is voldaan. Evenmin mogen ont vangers der registratie stukken echte genegenheid kunnen op vatten, dat voelde zij wel. Verscheidene keeren, op tijd stippen, dat zij zeker wist, dat zij niet ontdekt zou worden, ha j zij alle vrees en lichte gewetens wroeging wegens haar ongehoor zaamheid op zij gezet, en was weer over het weiland en door het dennenbosch geloopen, waar in zij de eerste maal verdwaald was. Zij was nu voorzichtig, lette nauwkeurig op den weg en maakte zelfs met haar klein zakmesje hier en daar een ken- teeken in de schors der boomen. En dan stond zij in gepeins verzonken te staren naar de lage, grijze hofstede en de langwer pige stallen, die de binnenplaats omringden en dacht eraan, dat Eckart von Wackerath, die toch eigenlijk haar neef was thans stellig in den omtrek vlijtig aan den arbeid zou zijn en die hem zeer zeker geen tijd overliet om eens aan Henny König te den ken. Of misschien toch? Op zekeren dag, toen zij juist uit het bosch te voorschijn trad, stond hij plotseling voor haar en zij bloosden beiden hevig bij de gedachte, dat zij eigenlijk geen van beiden hier iets te zoeken hadden. Hij herstelde zich het eerst regi8lreeren, alvorens de vol doening van het verschuldigde zegelrecht heeft plaats gehai. Evenmin mogen deze ambtena ren een acte van protest van notaris of deurwaarder registree- ren zonder dat hen het gepro testeerde stuk wordt overgelegd, De bedoeling is duidelijk. De griffiers en registratie-ambtenaren mogen die verrichtingen niet doen met ongezegelde stukken. Dat is dus een dwang om de zegel rechten vóóraf te voldoen. Dat de laatsten geen protest-acte mogen registreeren zonder over- legging van den wissel of an der handelspapier dient om hen die stukken te laten con troleeren. Wij hebben over dit protest bij artikel 14 reeds gesproken in verband met de uitdrukking: zonder koste/i". Deze uitdruk king woidt door art. 14 nietig verklaard, als zij op een onge zegeld, doch zegelplichtig stuk, voorkomt. De houder van het stuk moet dan toch protest laten opmaken en daardoor komt de zegel overtreding onder de oogen van den ambtenaar der registratie, want het protest moet geregi streerd worden en de wissel moet daarbij overgelegd worden. In verband hiermede leze men ook art. 54 leden 5 en 6, over da voldoening 'der zegelrechten vóór het protest, door ze aan den notaris of deurwaarder ter hand te stellen. De leden 3 en 4 van art. 19 bepalen nog meer. En wel wor den in lid 3 nog genoemd de hypotheekbewaarders. Deze amb tenaren mogen ook geen ver richtingen doen, zonder zorg te dragen voor de invordering der zegelrechten. D. w. z. zij schrij ven een ongezegelde koopacte wel over, en een ongezegeld borderel eener hypotheek-acte ■wel in, doch geven de stukken niet terug alvorens de rechten en boeten voldaan zijn. Het vierde en laatste lid van art. 19 bedreigt boete van 125, voor elke overtreding door een ambtenaar, (dus griffier, regi- „Als de gravin Dymeck mij hier ontdekte, dan zou zij mij stellig direct aanklagen wegens het betreden van haar grond. Het bosch is namelijk al Dymeck's gebied, de wei hier drie passen verder behoort daarentegen tot den Olmenhof. „En als tante Klarissa mij hier met u zag praten, dan zou het mij nog veel slechter gaan" zeide Henny. „Ja, maar het is juist veel interessanter om niet altijd te doen, wat andere menschen van ons verlangen, maar datgene, wat ons eigen gevoel ons in geeft", lachte hij, „en dat gevoel zij mij, om toch eens een kijkje te gaan nemen op dezen ver boden grond, om te zien of ik mijn nieuw ontdekte nicht niet zou aantreffen". Henny kleurde en keek hem uitdagend aan. „Nicht? Onlangs zei u zelf, dat wij door een schepel erwten met elkander verwant waren". „Mijn vader heelt mij beter op de hoogte gebracht wij zijn werkelijk neef en nicht, al is het dan ook in den tweeden graad en aangezien ik buiten mijn ouders en broers geen andere bloedverwanten, behalve dan een nieuwe nicht bezit, zal Voor allon die sukkelen met moeilijken en onregelmati- gen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp, Doos 60 ct. Bij apoth. en drog. stratie-ontvanger of hypotheek bewaarder.) Registreert een ontvanger dus een acte welke niet of onvol doende gezegeld is, dan beloopt hij f 25,boete. Onvoldoende gezegeld kan voorkomen, door dat te veel regels op één zegel waren gesteld (art. 30) of wel dat voor de acte ten onrechte buitengewoon gezegeld papier was genomen (notarieele acte bv.; zie art. 8). Artikel 20 stelt eiken houder van een zegelplichtig stuk, dat niet of onvoldoende gezegeld is, in de gelegenheid om het te laten zegelen, mits betalende het zegel recht. De boete kon hij of ook betalen óf daartoe het stuk in handen van den zegel ambtenaar stellen teneinde de boete van den overtreder in te vorderen. Zoodanig stuk wordt dan nigezegeld. Dit geschiedt door plaktegel, waarover een stempel van den Ontvanger wordt geplaatst en den datum ingevuld. Wordt tevens de boete voldaan dan geschiedt de zege ling door een quitanlie op het stuk. Immers dan is er voor dat bedrag geen zegel voorhanden, want plakzegels voor recht en boete bestaan niet. Wanneer men zelf geen over treding heeft begaan kan men dus altijd zónder boete-betaling het stuk laten zegelen. Men moet dan echter tijdelijk het stuk afstaan opdat de ambtenaar proces verbaal kan opmaken en de boete invorderen van den overtreder. Daarna ontvangt men het stuk weer terug. Bij de zegeling komt het reeds gebezigde zegelrecht in minde ring, óók de 50 opcenten, welke vóór 1917 op de zegelrechten worden geheven. het strenge verbod van de gravin Dymeck mij geen aanleiding geven, om mij het buitengewone genoegen, wat met u te praten, te ontzeggen". „En ik heb op Dymeck nie mand, met wien ik nu eens openhartig kan praten", zeide Henny en haar mooie, blauwe kinderoogen blikten vol vertrou wen uit het bekoorlijke, ernstig geworden gezichtje in de zijne. En daarna liepen zij een tijd lang op den smallen boschweg heen en weer en Henny vertelde haar begeleider van het leven op den burcht, van tante Klarissa en van haar ouders en Eckart Wackerath sprak over zijn werk en van de prettige avonduren, die zij op den Olmenhof door brachten, wanneer na de zware dagtaak zijn moeder voor de piano ging zitten en zijn jongste broer haar met de viool bege leidde, of wanneer de drie broe ders om beurten een boeiend boek, meestal reisbeschrijvingen voorlazen, terwijl hun moeder zat te breien en vader zich in zware rookwolken hulde. (W»fdt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1