Pil ROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveizicht. rÜI De Het Slot Dymeck. ESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.f2Ïn BRESKENS p,°78J|!,r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 33e Jaargang Zaterdag 8 Maart 1924 Nummer 2909 lutionnaire samenzwering tegen de keizerlijke regeering van vroeger zeker wel met een fu sillade gestraft hebben willen zien. En dat ook het proces den indruk wekt, dat de rechters dat zelfde verschil accepteeren, dat is teekenend voor de men taliteit in Duitschland. Het moet het buitenland en vooral Duitschland's vroegere vijanden een beetje voorzichtig maken. De eensgezindheid van het Duitsche volk, die Luden- dorlf wenscht en die hij op der gelijke wijze meent te kunnen bereiken door alle marxisten, joden en ultramontanen, dat is meer dan de helft van het Duit sche volk uit te sluiten betee- kent feitelijk het opleggen van de dictatuur van de Duitsche officiers- en Jonkerklasse. En het is deze klasse, waarvan de En tente Staten geen aangename herinnering bewaard hebben. Maar is het niet voor een deel hun doel, dat de Duitsche men taliteit de mogelijkheid van een dergelijke dictatuur niet heele- maal schijnt uit te sluiten Het proceB Hitler is vooral leerzaam in dit opzicht. Zouden vele der Entente Staten het beginnen te begrijpen Of zijn het niet veel eer andere motieven, die hun toenemende verzoenlijkheid en neiging om tot een schikking te komen, bepalen In Engeland is de werkeloosheid een scherp zwaard. Maar toch werken on getwijfeld bij de tegenwoordige arbeidersregeering nobeler in zichten. Bij Frankrijk is de da ling van de franc de groote gangmaker. Is het bij België veel anders Maar er komt hier nog iets bij. De verwerping van het Fransch-Belgisch handels verdrag door de Belgische Ka mer, heeft ook en vooral de be- teekenis van een verzet tegen de toenemende verzwakking van Belgie's onafhankelijkheid en van een reactie op den Franco- monie. Het is weliswaar groo tendeels de daling van de franc en de nu in uitzicht komende mislukking van het Roer-avon tuur geweest, die het land en de volksvertegenwoordiging ge toond hebben, waar de onder werping aan den Franschen vriend heenvoert. Maar 't Vlaam- sche verzet en de neiging om zich aan een reactionnaire po litiek te ontworstelen en de de mocratische neigingen meerrecht te doen, hebben toch ook hun woord meegesproken. „Indien morgen in het parlement", zoo schreef de Standaard vóór de stemming, ,in het parlement een meerderheid wordt gevon den ten voordeel van het Bel gisch Fransch handelsverdrag, heeft die meerderheid tezelver- tijd de volstrekte nutteloosheid van 't parlement bewezen. De bevolking verlangt van haar vertegenwoordigers, dat ze geen knechten zijn, cie gedwee gehoorzamen". En deze uitval krijgt nog te meer beteekenis, wanneer men bedenkt dat de Standaard een katholiek blad en de regeering een katholiek- liberale associatie. Een meer derheid van Socialisten en Vlaamsche katholieken heeft nu deze regeering ten val gebracht. Bewijst het, dat een meer demo cratische strooming 'zich in Bel gië baan gaat breken? Na En geland, België. Zal ook Frankrijk volgen Maar de democratie heeft iu het Europa van ca den oorlog niet haar beste kansen. In Griekenland willen ze welis waar hun koning ook officieel afschaffen. In andere landen hebben ze 't si ds lang gedaan. Maar het proces-Hitier bewijst ook, dat daarmee de democra tische gezindheid nog niet tevens geschapen is. Zelfs jarenlang republikeinisme kan haar,Frank rijk betuigt het, ook nog maar moeilijk burgerrecht doen ver krijgen. En het zijn vaak maar alleen de woorden, die men geleerd heeft en die men een beteekenis geeft overeenkomstig eigen wenschen en behoefte. Het was te voorzien, dat op de bezuiniging, die de regeering in haar Millioenen-nota en in Het lijkt wonderlijk. Maar het leven leert ons niettemin alle maal dat het waar is en dat de beteekenis van woorden en be grippen door vrijwel alle men- schen vervormd wordt naar hun eigen wenschen en behoeften. Zoo kan zwart wit worden en voor tegen en gezagsvergodirg tot miskenning van alle gezag en het wegbreken van den ge- zagsgrondslag. De heeren, die thans te Mün- chen terecht staan wegens den Hitlerputsch, die in den Bürger- braukeller zoo fantastisch be gonnen, ten slotte in de Mün- chensche straten een zoo bloedig einde nam. Ludendorff en con- corten zijn toch zeker wel de meest ongezouten reactionairen, die men zich denken kan. Maar luister nu naar de redevoeringen, die ze met overstelpende wel sprekendheid voor de rechtbank houden en ge komt tot de ont dekking, dat ze zich ontpoppen als de meest consequente revo lutionairen. De verklaring is be trekkelijk eenvoudig. Ze erken nen het gezag alleen, als het hun gezag is en voelen zich uit dien hoofde krachtens hun reac tionaire beginselen gerechtigd elk gezag van een ander te ont kennen en te bestrijden. De te genwoordige Duitsche regeering, die steunt op de grondwet van Weimar en den wil van de meerderheid van het volk is volgens hen, geen wettige, om dat joden en marxisten en ul tramontanen er deel in hebben. En de heeren gaan er groot op tegen deze regeering gecom- ploteerd te hebben, want de wettige regeering is nog altijd die van Zijne Majesteit Wilhelm II en de met hem verbonden jonker- en officierskaste. Het is een opvatting en een verdedigbare opvatting. Maar de heeien Ludei.dorff c. s., die hier slechts een specimen van het ook elders voorkomende ge voel vertegenwoordigen, hebben dan ook de consequentie van 20 DOOR ILZE DORE TANNER. Hij droomde er van, hoe hij, wanneer hij heer en meester op Dymeck zou zijn, Klarissa tot een liefdevolle, behulpzame burchtvrouwe zou kunnen maken, zooals zijn droom hem voor spiegelde. Maar toen hij eens getuige was hoe Klarissa, koel bloedig, een arme bedelende familie zonder de minste kleinig heid te geven, van het Dymeck- sche gebied weg liet jagen, nog wel op den laten avond in stormachtig weer, een familie met drie kleine kinderen honge rig en rillend van de kou, ter wijl zij slechts om een eenvoudig nachtverblijf smeekten, toen nam hij een kort besluithij wilde zijn leven niet aan het hare binden en.,., zond haar den verlovingsring terug". „En tante Klarissa vroeg Henny, die bijna ademloos had geluisterd. „Sedert dat tijdstip vervolgde de jonge Klarissa Jürgen von die opvatting te aanvaarden. Zij is feitelijk de ontkenning van alle wettelijk gezag. En de bin- nenlandsche partij-politiek ont aardt volgens haar consequentie in ieder land in een geweldda dige strijd van de verschillende partijen onderling. In zooverre is deze opvatting dus reactio nair, waar zij een teruggang be- teekent naar een standpunt, dat reeds overwonnen leek, naar 'n toestand als in Mexico en an dere Midden Amerikaansche Sta ten bfstaat. Maar de Mexicanen aanvaarden ook de consequentie van deze staatsrechterlijke op vatting, wanneer zij hen per soonlijk betreft. Zij weten en vinden het billijk, dat hun hoofd en hun leven de inzet is van dezen onderlingen strijd. Dat doen Ludendorff en de zijnen niet. En het is waarschijnlijk, dat ook de rechters, die hun zaak te berechten hebben, dat niet zullen doen. Want ook voor die rechters is het toch nog iets anders, of men tegen de regee ring van president Ebert en Dr. Marx, dan tegen die van Wil helm II rebelleert. En dat is de groote fout en het zwakke punt in de opvatting van de heeren Ludendorff en Hitier. Van tweeën één of men er kent iedere wettelijk gevestigde en gezaguitoefende regeering als de wettige, of men erkent alleen de regering naar eigen smaak als de zoodanige. De laatste opvatting kan de gele genheid tot rebellie openen voor iedere regeering die ons niet aanstaat. Maar evengoed als men gewelddadig verzet tegen de re. geering, die wij als de wettige erkennen, als revolutie met den dood straffen, hebben we dan ook deze straf als rechtvaardig te erkennen, wanneer wij in ons verzet tegen de regeering, die anderen als zoodanig zien, het onderspit delven. Het wordt dan een strijd, waarin de verliezer met zijn hoofd betaalt. Maar Ludendorff en de zijnen houden hun hoofd stevig vast, en zijn allerminst van plan het als be taling van hun verlies aan te bieden, al zouden ze een revo- Wackerath en de zijnen met haar haat en de oude Klarissa heeft heden ten dage nog niet opgehouden, zijn nakomelingen te haten". Uit Eckart von Wackerath's toon klonk geen wrevel, slechts een lichte klank van leedwezen lag daar in. „Vijandschap tuischen twee families is iets verschrikkelijks, juffrouw Henny, u kunt niet gelooven, hoe men daaronder lijdt, vooral wanneer, zooals hier, nog allerlei andere kleinere en grootere grensoneenigheden er bij komen". „Ja, maar moest u dan zoo juist in de onmiddellijke nabij heid van Dymeck blijven vroeg Henny. „Vader en wij allemaal zijn hier bijzonder aan de streek gehecht, omdat grootvader de oorspronkelijke bezitter was". „Hoe kwam Jürgen Wacke- rath dan aan dit land „Door de liefde", zei Eckart eenvoudig. De vervallen boerde rij en het toen indertijd woeste landgoed behoorde aan een armen, invaliden officier, die er met zijn dochter woonde. Reeds lang had Jürgens hart voor Liesje Ulmann geklopt, hij ver loofde zich met haar, trouwde haar en nam zijn intrek op de boerderij, aan de verwaarloosde landerijen al zijn krachten wij dend". „En wat zei zijn oom, de oude graaf Dymeck „Die maakte eerst mondeling, daarna schriftelijk Jürgen Wac- kerath de bitterste verwijten, waartegen Jürgen zich niet kon verdedigen. Hij verdroeg ze stilzwijgend. Jarenlang zag of hoorde hij niets van de bewoners van Dymeck, maar later ver telde de oude baker, dat wanneer zij den kleinen zoon van Jürgen, mijn vader, naar het boschje had gereden, hetzelfde dennen- boschje, waarin u, juffrouw Kö- nig verdwaald raakte, om daar takkenbosschen of paddenstoelen te verzamelen in het armoe dige huishouden moest men van alles gebruik maken dat de oude graaf, wanneer zijn wan deling hem toevallig door dat boschje voerde, dikwijls was blijven staan, den blonden jon gen aandachtig bekijkend en als hij zich ongezien waande, zijn haren gestreeld had, Eens, kort voor den dood van den graaf, moet ook grootvader, naar aanleiding van een door een bode te paard gebrachten brief, naar den burcht Dymeck zijn gegaan, mijn vader was toen nog maar heel klein, zijn moeder reeds dood, en uaaiom heeft niemand ooit gehoord, of dat werkelijk zoo was, want grootvader had er met niemand over gesproken. Men beweerde toen, dat graaf Dymeck zich met zijn neef had verzoend. De oude heer stond later wel geheel onder den in vloed van zijn nicht, hij had een beroerte gekregen en was lang ziek en bedlederig. Na zijn dood heeft niemand zich er ooit over verwonderd, dat Dymeck en de daarbij behoorende uit gestrekte gronden, evenals het groote privé-vermogen aan gra vin Klarissa ten deel viel". Henny liep stil en nadenkend naast Eckart von Wackerath voort. Het schoot haar nu plot seling te binnen, wat zij onlangs aan het diner over de nalaten schap van tante Klarissa had gehoord. Als tante Klarissa nu haar, Henny König, tot erfgena me van haar vermogen benoemde, dan werd zij feitelijk bezitster van een landgoed, dat aan an dere familieleden ontnomen was. Bij deze gedachte was zij bleek geworden. Wat had Molhagen de daarop gevolgde memorie van antwoord voorstelde, kritiek zou geoefend worden. De partij strijd, die het politieke leven beheerschl, maakt uu eenmaal, dat men geneigd is, op alles wat de tegenpartij doet, aan merkingen te maken. En aange zien de regeering een partijre- geering is, dat wil zeggen, dat zij steunt op bepaalde partijen en van beginselen dier partijen uitgaat, kon reeds daarom al leen de kritiek van de andere partijen niet uitblijven. Dat par- tijverschil, of beter gezegd, de onderscheidene opvattingen op politiek gebied, die er de oor zaak van zijn, heeft ook onder scheidene opvattingen omtrent de taak van den staat ten ge volge. En het is vanzelfsprekend, dat een dergelijke opvatting in vloed heeft op de Keuze van de takken van staatsdienst, die men allereerst voor bezuiniging in aanmerking zou willen bren gen. Maar bovendien hebben tal van volksvertegenwoordigers nog een bepaalde voorkeur, die hen bepaalde gedeelten van de staatswerkzaamheid voor alle andere belangrijk doet achten en hen van de regeering doet eischen, dat ze van die gebie den haar handen thuis zal hou den, wanneer het om bezuini ging en dus om beperking van de staatswerkzaamheid gaat. Want dit is natuurlijk duidelijk, beperking van uitgaven brengt wel niet onvermijdelijk maar toch in de meeste gevallen ook beperking van de werkzaamheid mee. Wat men doet, kost vrij wel altijd geld. En het is daar om dan ook, dat tal van politici onder bezuiuiging feitelijk niet anders dan versobering der staatstaak verstaan. Toch dek ken die begripppen elkaar niet toch gezegd: andere familieleden zijn er niet 1 Haar rechtvaardigheidsgevoel verzette zich daartegen, maar tegelijkertijd schoot het haar te binnen, dat zij niet meer als een kind, dat van de wereld niets weet, in het ouderhuis leefde, doch door haar eigen wil in een geheel andere om geving was geplaatst. In ieder geval wist zij nu, waarom tante Klarissa zoo in toorn was ont stoken, toen zij over den heer Wackerath had gesproken en waarom zij dezen naam niet wilde hooren. Zij was tante Klarissa's gast en den wil van haar gastvrouw diende zij te respecteeren. Zij wierp snel een blik om zich heen op den weg was geen mensch te ont dekken niemand had haar dus met Wackerath gezien en als ja, als het uitkwam, dat zij hem in de stad had gespro ken, dan moest zij de gevolgen natuurlijk dragen. Zij waren bij de tweede stads poort aangekomen. Wackerath bleef staan en nam zijn hoed af: „En nu vaarwel, juffrouw König tot weerziens kan ik moeilijk zeggen, want we kennen immers de zienswijze van de gravin Dymeck. (Wardt vervolgd,) Springende Lippen DOOS 30, 60, 90 Cent. Bi) Apoth. en Drogisten l'liarm Fabfiek A Mijnhard! Zeist

Breskensche Courant | 1924 | | pagina 1